Redaktionellt"Symboliskt viktig strid mot trenden av censur som dissidenter i väst utsatts för", säger NyD:s chefredaktör i ett uttalande. NyD kommer dock avsluta samarbetet med företaget i protest.
Redaktionellt"Symboliskt viktig strid mot trenden av censur som dissidenter i väst utsatts för", säger NyD:s chefredaktör i ett uttalande. NyD kommer dock avsluta samarbetet med företaget i protest.
KrönikorLars Bern skriver i sin senaste krönika om hur smyganslutningen till Nato utgör det största säkerhetspolitiska hotet mot Sverige.
IT/ÖvervakningAI har revolutionerat möjligheten att automatisera komplexa arbetsuppgifter.
UtrikesUnder natten till fredagen svensk tid beordrade Donald Trump att offentliggöra 2 891 av de 35 000 hemligstämplade dokumenten om JFK-mordet.
InrikesNyhetsbyrån TT tillsätter nu en interninredning efter anklagelser om att en manlig anställd begått sexuella trakasserier mot kvinnliga medarbetare.
IT/ÖvervakningTusentals svenskar som misstänks för fildelning har under hösten fått hem kravbrev från den danska advokatbyrån Njord Law Firm.
InrikesEtt stort antal migranter har tack vare människosmugglare lyckats ta sig ända upp till Sverige på ett otillåtet sätt och kringgått EU:s lagar. Nu väntar åtal.
MiljöForskare visar hur jordbruks-, betes- och skogsmark, om den sköts väl, kan mildra snabba förändringar i klimatet.
EkonomiDeutsche Bank har gått med på att betala 1,8 miljarder kronor för sin inblandning i den så kallade Liborskandalen.
HälsaAminosyran har antioxiderande egenskaper och spelar en roll för hjärtats funktion.
UtrikesEnligt Donald Trumps förre rådgivare Roger Stone kommer utrikesminister Rex Tillerson att lämna posten som utrikesminister i januari nästa år.
KulturNykter, hård och politiskt medveten ungdom. Det är vad hardcore-musiken och straight edge-rörelsen slog igenom med på 90-talet. Ta del av en tillbakablick i en unik rörelse som aldrig fick plats i finrummen och de etablerade medierna.
MiljöEU:s ministerråd sa nej till kommissionens förslag om ett totalförbud mot ålfiske i Östersjön.
KrönikorI sin senaste krönika skriver Lars Bern om hur nya studier visar på hur influensavaccinet leder till ett försämrat immunförsvar.
UtrikesDe franska bönderna är inte nöjda med myndigheternas vargpolitik och använde får för att protestera.
InrikesSituationen i förorten Sätra i Gävle är så illa att militären borde kallas in. Det anser Moderaternas riksdagsledamot Lars Beckman.
InrikesEn kvinna som ville berätta sin historia om hur hon blivit våldtagen stoppades av arrangören till #Metoo Uppsala på grund av att hon är aktiv i SD.
UtrikesI Danmark kan så kallade bebisluckor, där en mamma anonymt kan lämna ifrån sig ett nyfött barn på ett sjukhus, bli verklighet.
IT/ÖvervakningNu kan det licensfria och öppna alternativet erbjuda ditt företag full kontroll över er dokumenthantering, kommunikation och kringtjänster.
RecensionerBo G Jonsson har recenserat "Kinastudien – den mest omfattande näringsstudien någonsin" för Nya Dagbladets räkning.
InrikesTiggeriförbudet i Vellinge kommun upphävs nu av länsstyrelsen i Skåne.
IT/ÖvervakningDen kinesiska smartphonetillverkaren Oneplus kritiseras för att ha skickat användardata som inte anonymiserats till tredje part.
UtrikesFN:s mål är att utrota hungern till 2030, men trots framsteg är läget allvarligt eller alarmerande i 52 av 119 länder.
MiljöDet italienska modehuset Gucci meddelade i onsdags att det blir pälsfritt vid årsskiftet.
EkonomiDet statliga postföretaget Postnords är på väg att gå i konkurs i Danmark. Därför ska bolaget räddas med ett miljardtillskott, varav 400 miljoner kronor kommer från den svenska staten.
UtrikesSpaniens premiärminister Mariano Rajoy säger att regionsregeringen i Katalonien ska avsättas.
UtrikesVärldshälsoorganisationen, WHO, kritiseras skarpt efter att man utnämnt Robert Mugabe till att bli goodwill-ambassadör för FN-organet.
Kultur– Jag vill att mina muralmålningar ska fånga både ögat och hjärtat, säger Malin Sellergren som arbetar med att förgylla miljöer med vacker platsdesignad konst.
UtrikesDe sista dokumenten som rör mordet på USA:s president John F. Kennedy ska släppas till allmänheten. Det meddelade den nuvarande presidenten Donald Trump under lördagen.
SportNu finns ett register med foto och klubbanknytning på de som har tillträdesförbud till idrottsarenor.
UtrikesDet amerikanska utrikesdepartementet har erkänt att den rebellanknutna terrorgruppen Jabhat al-Nusra använt sig av kemiska vapen i det syriska inbördeskriget.
UtrikesAmerikansk media rapporterar att ryska donationer till Bill och Hillary Clintons stiftelse kan ha spelat en roll i USA:s försäljning av uran till ett gruvbolag som ägdes av den ryska staten.
LedareDebatten på Facebook håller på att kvävas när åsiktskorridoren hastigt blir trängre och censuren tilltar. Det är hög tid att överge denne Orwellska jätte för friare alternativ, skriver Nya Dagbladet i denna ledare.
InrikesPRO har uppgett felaktiga uppgifter till Socialstyrelsen, vilket har lett till att de har fått mer statligt bidrag än vad som egentligen är berättigat.
UtrikesPå söndagen avslutade FN-styrkan Minustah officiellt sitt långa uppdrag på Haiti.
MiljöI Sörmland har valpar, som är en korsning mellan varg och hund, observerats för första gången i Sverige.
HälsaEfter sin ovanliga resa genom världens medicinska traditioner hjälper hon nu andra med hälsoproblem – möt en av Sveriges mest unika läkekonstnärinnor.
InrikesRegeringen har för avsikt att behålla de svenska trupper som finns på plats i Irak. Detta trots oron för strider mellan kurder och irakier i regionen.
InrikesRiksdagens arvodesnämnd har beslutat att riksdagsledamöternas arvoden ska höjas med 1 600 kronor i månaden.
HälsaÅse Victorin, barnläkare och författare till lärverktyget QLeva, är oroad över barns ökande användning av mobiler och datorer.
VetenskapDen norska läkaren Geir Flatabø misstänker att många psykiska sjukdomar inte orsakas av fel i psyket utan av infektioner i nervsystemet och hjärnan.
UtrikesPolens president Andrzej Duda säger sig vara positiv över ett eventuellt turkiskt medlemskap i Europeiska unionen.
InrikesNu öppnar tidningen Aftonbladet en internutredning mot sin våldtäktsanklagade krönikor.
EkonomiGeorge Soros har fört över 18 miljarder dollar, motsvarande 150 miljarder kronor, till sin organisation Open Society Foundations.
RedaktionelltNu kan du prenumerera på Nya Dagbladets kanal och lyssna i din mobil via Spreaker-appen.