Redaktionellt Vi har breddat bevakningen, förbättrat sajten och gett läsarna fler sätt att delta. Nu är ekonomin så pressad att vi behöver er hjälp med det viktigaste: att Nya Dagbladet kan fortsätta ges ut. Målet är 75 000 kronor.
Redaktionellt Vi har breddat bevakningen, förbättrat sajten och gett läsarna fler sätt att delta. Nu är ekonomin så pressad att vi behöver er hjälp med det viktigaste: att Nya Dagbladet kan fortsätta ges ut. Målet är 75 000 kronor.
Inrikes Vill också se psalmer som handlar om homosexuella relationer.
Utrikes Straffades för att hon lagt ut bilder på Instagram när hon var och åt på restaurang.
Ekonomi I de flesta län kan regionen stå för ungefär hälften av det ditt småföretag vill investera för att utvecklas. Passa på medan årets ansökningar fortfarande är öppna!
Krönikor Tege Tornvall skriver om hur Vattenfall vill satsa på vind- och solenergi trots att det kan bli mycket svårt att täcka energibehoven på detta sätt.
Utrikes Ska leda arbetet för att få människor att acceptera ett coronavaccin.
Kultur Statyn är inspirerad av ett forntida fynd som gjorts i kommunen och ska påminna invånarna om deras kulturhistoria.
IT/Övervakning Dataläcka från säkerhetsföretaget Gunnebo har spridits på nätet.
Inrikes Ser allvarligt på att Östersunds kommun aktivt ignorerat partiets frågor om valets genomförande.
Utrikes Demokraterna är ursinniga över att den konservativa sjubarnsmamman valts in och att vänsterliberalernas inflytande minskar.
Teknik Dalwebb erbjuder hjälp med hemsidor och webbutiker till kunder över hela Sverige – få rabatt som läsare av Nya Dagbladet!
Hälsa Profilerad läkargrupp menar att medborgergliga fri- och rättigheter kränks för något som på sin höjd nu kan konstateras vara likvärdigt med säsongsinfluensa.
Utrikes Presidentkandidatens mentala hälsa allt mer ifrågasatt efter ytterligare ett förunderligt uttalande.
Inrikes Hänvisar till "samlade riskbedömningar" och Folkhälsomyndighetens uppsatta restriktioner.
Inrikes Polisen försökte störa koranbränningen och hävdade sedan att arrangören var misstänkt för hets mot folkgrupp.
IT/Övervakning Högt uppsatte medarbetaren Ritesh Lakhar skräder inte orden i hemlig inspelning.
Utrikes Den italienska coronarepressionen blir ännu hårdare - våldsam konfrontation mellan demonstranter och polis.
Inrikes Regeringen har beslutat att nattklubbar endast får ta in 50 besökare - något som kommer att skada branschen mycket svårt.
Mat EU-parlamentet har röstat - Vegokorv och vegoburgare får behålla sina namn.
IT/Övervakning AI-agenter förändrar fullständigt effektiviteten i ditt företag. Teuton Systems hjälper dig att göra det säkert.
Krönikor Någon systematisk rasism har inte kunnat konstateras bland vita poliser, även om individuella rasister självklart finns i en poliskår så stor som USA:s. Det skriver Dan Ahlmark.
Utrikes Offer för porrindustrins kriminella och förnedrande övergrepp talade utanför porrsajtens kontor.
Inrikes Bland de somalier som kommit till Sverige de senaste 15 åren saknar över 92 procent arbete.
Utrikes Arbetar systematiskt för att väljare ska rösta på Joe Biden.
Debatt Vindkraft kan vara en hälsorisk, men Miljöpartiet vill ändå att kommunerna ska installera vindkraft mot sin vilja. Det skriver Petrit Latifi på NyD Debatt.
IT/Övervakning Mediejätten meddelar att många alternativa teorier kan komma att bannlysas från plattformen.
IT/Övervakning Läkarna ifrågasatte det officiella coronanarrativet och diskuterade alternativa behandlingsmetoder - då plockade mediejätten ner klippet.
Inrikes Skolpersonal tror att liknande dåd som mordet på Samuel Paty kommer ske även i Sverige.
Teknik Matrix 10 Pro från Teuton Systems kombinerar Pixel-hårdvara med GrapheneOS – trippelkamera i världsklass och komplett integritetsskydd.
Utrikes Zelim Imadaev menar att mördaren är att betrakta som "islams hjälte".
Debatt Experternas förmaningar brister i sin analys av smittspridningens egentliga dynamik. Det skriver Ralf Sundberg på NyD Debatt.
IT/Övervakning "Varnar" för att svenska företag i Kina kan drabbas mycket negativt och uppmanar Sverige att korrigera sitt "felaktiga beslut".
Hälsa Tredje allvarliga fallet på kort tid som uppdagats från pågående tester av coronavaccin.
IT/Övervakning Telekomjättarna bedöms ha nära kopplingar till den kinesiska regimen och kan hota Sveriges säkerhet.
Inrikes En iranier som dömts för narkotikaförsäljning skulle ha utvisats för 22 år sedan men är fortfarande kvar i Sverige.
Inrikes Medlemmarna är dömda mördare och knarksmugglare - men också helt ostraffade företagare.
Utrikes Flera elever misstänkta till delaktighet i det barbariska mordet.
IT/Övervakning Nu kan det licensfria och öppna alternativet erbjuda ditt företag full kontroll över er dokumenthantering, kommunikation och kringtjänster.
Inrikes Bara en femtedel av svenskarna litar på deras uttalanden i coronarelaterade frågor.
Utrikes Kräver att den frispråkiga unga youtubern Naomi Seibt ska ta ner flera av sina mest sedda klipp - annars väntar böter.
Inrikes Om byggnaden vinner Sverigefinalen belönas den förutom skammen också med ett rivningsstipendium.
Utrikes Shejken som också är medlem i Förenade Arabemiratens kungahus anklagas för att under en litteraturfestival ha utsatt en brittisk kvinna för sexuella övergrepp.
Utrikes Menar att staten aldrig frivilligt kommer att ge tillbaka fri- och rättigheter man tagit ifrån medborgarna.
Krönikor Hans Myrebro tar en titt på det geopolitiska sammanhang som den vitryska regimen måste betraktas i.
Hälsa Statsepidemiologen fruktar rusningstrafiken mer än covid-19.
IT/Övervakning Censuroffensiven inför det amerikanska presidentvalet märks av även i Sverige.