Redaktionellt Vi har breddat bevakningen, förbättrat sajten och gett läsarna fler sätt att delta. Nu är ekonomin så pressad att vi behöver er hjälp med det viktigaste: att Nya Dagbladet kan fortsätta ges ut. Målet är 75 000 kronor.
Redaktionellt Vi har breddat bevakningen, förbättrat sajten och gett läsarna fler sätt att delta. Nu är ekonomin så pressad att vi behöver er hjälp med det viktigaste: att Nya Dagbladet kan fortsätta ges ut. Målet är 75 000 kronor.
IT/Övervakning Kartlade "inhemska högerextremister" trots att man saknade domstolsbeslut.
Insändare Nätverket kring "Education4Future" är vare sig sympatiskt eller enande i dess förlängning, tvärtom. Det skriver Jörgen Kromann i en insändare.
Ekonomi I de flesta län kan regionen stå för ungefär hälften av det ditt småföretag vill investera för att utvecklas. Passa på medan årets ansökningar fortfarande är öppna!
Inrikes Nytt förödande slag mot de redan drabbade krog- och handelsbranscherna.
Inrikes Ett äldre par blev fakturerade 400 kronor efter rädslan för vaccinskador. Nu har de JO-anmält Region Kalmar.
Ledare Coronakrisen tycks ytterst bottna i en djupare existentiell kris. Det skriver Isac Boman inför Första maj-tåget i Stockholm.
Utrikes Allt tydligare tecken på att repressionen planeras bli permanent.
Insändare Det är inte konstigt att medelklassvänstern är avundssjuk på årets första maj-tåg. Det skriver John Karlsson i en insändare.
IT/Övervakning Den Google-ägda mediejätten vägrar att motivera sin censur.
Teknik Dalwebb erbjuder hjälp med hemsidor och webbutiker till kunder över hela Sverige – få rabatt som läsare av Nya Dagbladet!
Hälsa Anspelar på injektioner som en väg till närhet och ömhet.
Utrikes Menar att den judiska staten upprättat ett apartheid-samhälle och att man bryter mot de mänskliga rättigheterna.
Utrikes Hävdar att det är "ett lågt pris att betala" för att skydda befolkningen mot framtida virus.
Utrikes Partiet allt mer populärt hos den förmögna överklassen i USA.
Utrikes Ska ha finansierat terrororganisation från 2013.
IT/Övervakning Nederländsk underrättelsetjänst har tidigare varnat för att samarbeta med företag som står nära den kinesiska regimen.
Inrikes Kontroversiella MRNA-vaccinet misstänks ligga bakom ett stort antal dödsfall i Sverige.
Miljö Orsakar årligen skador för miljardbelopp för bilägare.
IT/Övervakning AI-agenter förändrar fullständigt effektiviteten i ditt företag. Teuton Systems hjälper dig att göra det säkert.
Hälsa "Fullt frisk" kvinna drabbades av blodproppar och hjärnblödning.
Inrikes Tättö havskrog raderade inlägget efter kritikstorm - vill inte svara på några frågor.
IT/Övervakning Deepfake-teknik lurar allt fler politiker.
IT/Övervakning Användare får veta att frasen är "smärtsam" för icke-vita och uppmanas därför formulera om sig.
Utrikes Presidenten menar att vissa länder har gjort det till en vana att trakassera Ryssland utan skälig anledning.
Inrikes "Man får söka sig till platser där det inte är så stor smittspridning".
Inrikes Behandlades för cancer vid tidpunkten.
Ekonomi Förändringen börjar gälla redan den 1 augusti.
Teknik Matrix 10 Pro från Teuton Systems kombinerar Pixel-hårdvara med GrapheneOS – trippelkamera i världsklass och komplett integritetsskydd.
Utrikes Polisens hårdföra försök att fördriva folkmassan slog tillbaka.
Hälsa Menar att mobiltelefontillverkarna mörklagt kunskap om hälsorisker.
Miljö Forskare uttrycker att den mänskliga exploateringen av planeten är skrämmande.
Krönikor Sverige bör omedelbart lämna dagens FN och inte acceptera överstatlighet i EU. Det skriver Dan Ahlmark.
Inrikes Vill komma i kontakt med personer som kan ha gjort iakttagelser.
Inrikes Vill få pandemilagen ogiltigförklarad.
Inrikes Allt närmare implementering av det totalitära systemet.
Inrikes Graverande vittnesmål om huvudmannen bakom "Education4Future" som idag går under det nya täcknamnet "Tobbe Larsson".
IT/Övervakning Nu kan det licensfria och öppna alternativet erbjuda ditt företag full kontroll över er dokumenthantering, kommunikation och kringtjänster.
Poddradio Rättsfall, avslöjanden om pandemiöverdrifter i CNN och Greta Thunbergs försök till comeback bland annat i fokus den gångna veckan.
Utrikes Förbjuder alla samlingsplatser där människor av tradition ventilerat sitt missnöje mot makthavarna.
Inrikes Får betala vite på 50 000 kronor för brott mot pandemilagen.
IT/Övervakning Hävdar att regimkritikerna vill "förvirra medborgarnas tänkande".
Utrikes Alison Plaumer från Extinction Rebellion vill att skolor och andra institutioner går över till vegetariska alternativ av rasideologiska skäl.
Inrikes Kammaråklagaren menar att de publicerade uppgifterna varit högintressanta för främmande underrättelsetjänster.
Utrikes Deklarerade även att Minneapolis borde brännas ner till grunden och att ett raskrig mot vita förmodligen är nödvändigt.
Inrikes Hävdar att nedstängningen beror på att efterfrågan på papper har minskat.