Redaktionellt Vi har breddat bevakningen, förbättrat sajten och gett läsarna fler sätt att delta. Nu är ekonomin så pressad att vi behöver er hjälp med det viktigaste: att Nya Dagbladet kan fortsätta ges ut. Målet är 75 000 kronor.
Redaktionellt Vi har breddat bevakningen, förbättrat sajten och gett läsarna fler sätt att delta. Nu är ekonomin så pressad att vi behöver er hjälp med det viktigaste: att Nya Dagbladet kan fortsätta ges ut. Målet är 75 000 kronor.
Insändare Blågula Korset är ett bedrägeri som utnyttjar sina volontärer. Det skriver Annika Malmstedt som hoppat av som volontär för organisationen.
Inrikes Tränar med barnen på att försöka sätta sig i säkerhet.
Ekonomi I de flesta län kan regionen stå för ungefär hälften av det ditt småföretag vill investera för att utvecklas. Passa på medan årets ansökningar fortfarande är öppna!
Inrikes Får kritik för att ta ut avgift för patienter som tackar nej till specifika vaccin på plats.
Inrikes Ovaccinerade ska med hjälp av covidpass nu kunna utestängas från väsentliga delar av samhällslivet.
Inrikes Samlas vid Tjurbergsparken på Södermalm på lördag klockan 13.
Utrikes EU:s läkemedelsmyndighet har ännu inte gett klartecken för att vaccinera barn under 11 år.
IT/Övervakning Ansvariga menar att "ogilla-knappen" används för att trakassera andra användare.
Utrikes Vänsterradikale Noam Chomsky jämför ovaccinerade med dömda kriminella.
Teknik Dalwebb erbjuder hjälp med hemsidor och webbutiker till kunder över hela Sverige – få rabatt som läsare av Nya Dagbladet!
Inrikes Över tusen svenskar har ansökt om ersättning för skador som relateras till covidvaccinen.
Inrikes Stefan Löfven: "Begränsningar av religiösa friskolor ska absolut inte försvåra för judiska friskolor".
Utrikes Får inte heller någon lön.
Inrikes "Akta dig jävligt noga för att fortsätta snacka skit om Tor och nätverket. Då jävlar kommer din familj att råka illa ut."
Krönikor Lars Bern: Sydamerikas knarkkarteller förbleknar vid en jämförelse med Big Pharma.
Utrikes Söker "tillstånd" från Bryssel för att driva igenom sin politik.
Utrikes Makthavarna kritiseras för att göra ovaccinerade till andra klassens medborgare i sitt eget land.
Inrikes Ett barn dog och ett är mycket allvarligt skadat.
IT/Övervakning AI-agenter förändrar fullständigt effektiviteten i ditt företag. Teuton Systems hjälper dig att göra det säkert.
IT/Övervakning Ska kunna läsas av med mobilen.
Miljö Inte bara viktigt vilken mat man ger till fåglarna, utan även på vilket sätt.
Kåserier Artist Razz firar in fäderna dagen till ära med en bit musik och lite poesi.
Kultur Disney+ kräver att alla anställda injiceras med det experimentella vaccinet.
Insändare Varje opposition måste betraktas med kritiska ögon - inklusive den så kallade Frihetsrörelsen, skriver Björn Backengård.
Kultur Produkten hånas på sociala medier och beskrivs som både fånig och historielös.
Utrikes Allt mer hårdför och vulgär framtoning från den svenska klimataktivisten.
Miljö Obefintligt intresse från politiker och företagshöjdare att själva minska sin påverkan.
Teknik Matrix 10 Pro från Teuton Systems kombinerar Pixel-hårdvara med GrapheneOS – trippelkamera i världsklass och komplett integritetsskydd.
Poddradio Veckans hetaste nyheter på NyD - i poddformat!
Krönikor Tege Tornvall: Politiker gör det systematiskt allt svårare för vanligt folk att ha bil.
Utrikes Storbanker och kapitalister med förmögenheter på över 130 000 miljarder dollar lovar sätta ”kampen för klimatet” högst på agendan.
IT/Övervakning "Ett kristallklart exempel på hur massövervakningen gör vårt samhälle mer osäkert."
Utrikes Hashtaggen ”BlackTreesMatter” populär på sociala medier efter vicepresidentens bisarra utspel.
Sport Ukrainska vinnare - svenska Ninjas in Pyjamas slutade på plats 8 av 24.
Sport Superstjärnans deltagande i Grand Slam-turneringen högst oklar i nuläget.
Utrikes Gärningsmannen tidigare dömd för att ha försökt bränna ner sin lägenhet och attackerat folk med kniv.
IT/Övervakning Nu kan det licensfria och öppna alternativet erbjuda ditt företag full kontroll över er dokumenthantering, kommunikation och kringtjänster.
Utrikes "Finns flyktingar som fuskar med sin ålder".
Ekonomi TV-kanalerna får pengar av Pfizer samtidigt som de hetsar mot vaccinkritiker.
Utrikes Ovaccinerade kan åter få sina rättigheter kraftigt begränsade i landet.
Inrikes Pekar på förfalskad data hos Pfizers underleverantör.
Utrikes Horder med migranter vallas av militär till EU:s gräns varje dag.
Kultur 0,7 liter sprit, 3 liter vin och 3 liter öl ska tillåtas säljas i samband med gårdsbesök.
IT/Övervakning Tydlig politisk inriktning i Wikipedia-administratörernas lista för accepterade källor.
Inrikes Attackerade polisen med stenar.