KonsumentmedvetenhetMiljösmarta förpackningsmaterial att ersätta plast.
KonsumentmedvetenhetMiljösmarta förpackningsmaterial att ersätta plast.
UtrikesDen statliga televisionen i Storbritannien ber deras finansiärer, det vill säga skattebetalarna om ursäkt då det uppdagats att flertalet nyhetsinslag och dokumentärer producerade på uppdrag av BBC hade finansiella länkar mellan producenten och programmens innehåll.
IT/ÖvervakningNu kan det licensfria och öppna alternativet erbjuda ditt företag full kontroll över er dokumenthantering, kommunikation och kringtjänster.
IT/ÖvervakningDen 1 Mars kommer Google att ändra sin integritetspolicy så att alla olika företag inom Googlekoncernen integrerar insamlad information från varje användarkonto och att Google har tillstånd att förvara, analysera och vidarebefordra denna information.
IT/ÖvervakningEn rapport från Brittiska home affairs committee hävdar att internet är det främsta verktyget för ”spridandet av extremism” och menar att internet leverantörer borde samarbeta med staten för att övervaka sina kunder.
UtrikesOrdföranden för FN:s Global Forum on Migration hävdar att nationalkänslan i de olika europeiska staterna är orsaken till att invandrare i EU har en lägre sysselsättningsgrad än invandrare i Amerika och Australien.
UtrikesI ett tal i berörde Henry Kissinger den turbulenta situationen i mellanöstern och menade att lösningen på "den Iranska frågan" stod för dörren.
HälsaFem miljoner småbönder i Brasilien har dragit det multinationella företaget Monsanto inför rätta.| Kräver GMO jätten på 6,6 miljarder euro.
IT/ÖvervakningBrott mot konventioner? | Regeringar använder sig av skadlig programvara för bl.a. hemlig avlyssning av ip-telefoni såsom Skype. I Tyskland har domstol godkänt programvarorna för användning av den tyska statsmakten. "Regeringar använder regelbundet trojaner, de åker bara inte fast" säger forskare.
HälsaDet är viktigt att stötta kroppens naturliga avgiftningssystem.
IT/ÖvervakningAvlyssnar, positionerar och lagrar dina sms. | Det numera multinationella företaget Teliasonera har blivit ett effektivt verktyg i händerna på regimer, underrättelsetjänster och polismyndigheter i såväl Sverige som länder som Vitryssland.
IT/ÖvervakningDe har slagit till mot företag och myndigheter över hela världen. De har satt skräck i regeringar och underrättelsetjänster. Gruppen Anonymous har startat ett nytt krig som dess motståndare inte varit beredd på.
RecensionerGenmanipulerade grödor, kemikalier och korruption. Läs NyD:s recension.
HälsaMånga konservburkar innehåller fortfarande bisfenol A.
UtrikesSäkrar framtiden. | Vladimir Putin meddelar nu att han är redo att diskutera en höjning av omvalsgränsen för presidenter. Höjs gränsen har Putin möjlighet att regera fram till 2024.
InrikesSlår mot undervärlden. | Polisen har kraftsamlat för insatser mot den växande kriminaliteten i Malmö. Nu inleds operation Selma där man riktat fokus på 120 personer med kopplingar till krogvärlden, taxibranschen, växlingskontoren och vapenhandeln.
MatFölj Nya Dagbladets recepttips på hemmagjord nyttig glass utan tillsatser!
UtrikesUSA:s försvarsminister Leon Panetta bedömer att sannolikheten är stor att Israel under våren kommer att attackera Iran och bomba dess kärnanläggningar
HälsaSwebbtvs Q10-tillskott innehåller 50 mg ubikinon, en naturlig substans som finns i alla kroppens celler.
VetenskapRevolutionerande cancerforskning misstänks vara baserad på förfalskade resultat.
HälsaGMO-producenten Monsanto har blivit fällda i fransk domstol för sjukdomar kopplade till bekämpningsmedlet Lasso.
UtrikesUSA:s användning av vit fosfor, kemikalier och uran under Irakkriget tros ligga bakom allvarliga skador på civila.
UtrikesSvenska och finländska militärer har beskjutits av motståndsmän i Afghanistan.