Nya Dagbladet – Morgondagens Dagstidning!

Insamlingskampanj

Hjälp Nya Dagbladet att finnas kvar

Insamlat: 83 500,00 SEK 111% Mål: 75 000,00 SEK







Veckans fråga
Gängkriminella

Vilken insats bör Sverige prioritera för att motverka att minderåriga dras in i grov gängbrottslighet?

Annons:

Nya Dagbladet shorts








Våldet i Kiev

Utrikes Krisen ska lösas. Hundratals personer har omkommit och skadats allvarligt i samband med oroligheterna i Ukraina.





Veckans bild













”Läroplanens syfte: goda producenter”

Debatt Hela läroplanens syfte kan ifrågasättas. Det handlar om att tjäna pengar på det systemet formar oss till snarare än att utveckla människan. Det skriver Krister Lind i NyD Debatt.









EU vill kunna ”stänga av” bilar

Utrikes Tekniken ska vara utvecklad till 2020. Läckta dokument visar hur EU lagt fram förslag som skulle ge polisen rätt att kunna stänga av vilken bil som helst.







McDonalds: Våra hamburgare är onyttiga

Konsumentmedvetenhet Avråder personalen från att äta snabbmat. På en av McDonalds personalwebbsidor rekommenderas personalen att välja hälsosam mat före McDonalds egna mat.