Redaktionellt Vi har breddat bevakningen, förbättrat sajten och gett läsarna fler sätt att delta. Nu är ekonomin så pressad att vi behöver er hjälp med det viktigaste: att Nya Dagbladet kan fortsätta ges ut. Målet är 75 000 kronor.
Redaktionellt Vi har breddat bevakningen, förbättrat sajten och gett läsarna fler sätt att delta. Nu är ekonomin så pressad att vi behöver er hjälp med det viktigaste: att Nya Dagbladet kan fortsätta ges ut. Målet är 75 000 kronor.
Utrikes Infowars-profilen menar att det pågår en häxjakt mot honom och att rättsprocessen är att betrakta som en skenrättegång.
Inrikes Stor majoritet av medlemsländerna har redan röstat ja.
Ekonomi I de flesta län kan regionen stå för ungefär hälften av det ditt småföretag vill investera för att utvecklas. Passa på medan årets ansökningar fortfarande är öppna!
Utrikes Barnavårdsföreningen tror att människor är rädda för att bilda familj i dagens samhälle.
Inrikes Afs-sympatisörer misshandlade i anslutning till pride-tåget.
Inrikes Minst 24 kommuner har tvingats tacka nej till nya företagsetableringar eftersom man inte kunnat tillhandahålla den elektricitet som krävs.
Utrikes Minst tio dömda pedofiler stoppades vid polska gränsen inom sex veckor efter krigets början.
Ekonomi Sannolikt "mångdubbelt högre priser än förra vintern", enligt energistrateg.
Utrikes Började gorma att hon "hatar ryssar" och att ryska människor "är en skam".
Teknik Dalwebb erbjuder hjälp med hemsidor och webbutiker till kunder över hela Sverige – få rabatt som läsare av Nya Dagbladet!
Utrikes Nerijus Bilevicius knivhöggs i halsen av medfånge.
Utrikes Menade att skolskjutning var påhittad och att anhöriga var inhyrda skådespelare.
Utrikes 80-tal män våldtog åtta fotomodeller i flera timmar.
Utrikes Analytiker varnar för militära konfrontationer efter USA-besöket.
Inrikes Personalen i Södertälje tvingas nu använda sina privata bilar i tjänsten.
Ekonomi "Det är alltid konsumenten som får betala", konstaterar Ulf Mazur från Matpriskollen.
Inrikes Malmöpolisen fruktar ny våldsspiral efter ny dödsskjutning.
Utrikes Stephen Watson menar att det är ohållbart att polisen ska involveras bara för att någon blir upprörd eller kränkt på sociala medier.
IT/Övervakning AI-agenter förändrar fullständigt effektiviteten i ditt företag. Teuton Systems hjälper dig att göra det säkert.
Inrikes Två skjutna i invandrartäta Hässleholmen i Borås.
Utrikes Sebastian Köhn var medveten om smittspridningen bland homosexuella - valde ändå att ha sex med flera män under Pridefestival.
Inrikes Rånoffers pappa tog upp jakten på brottslingarna.
Utrikes Isac Boman: 11 september-politiken fortsatt närvarande i allra högsta grad.
Utrikes Var enligt USA mannen som planerade 11 september-attentaten.
Inrikes En person vårdas för allvarliga skador.
Inrikes De senaste årens våldsspiral tvingar svenska skolor att vidta förebyggande åtgärder.
Utrikes Gränsposter har stängts och militära specialstyrkor uppges befinna sig längs gränsen.
Teknik Matrix 10 Pro från Teuton Systems kombinerar Pixel-hårdvara med GrapheneOS – trippelkamera i världsklass och komplett integritetsskydd.
Inrikes Ett misstänkt mord och ett mordförsök under samma kväll.
Vetenskap Arkeologistuderanden Emma Palladino som inlett kampanjen menar att det handlar om "empati" och "känslighet".
Utrikes Matskribenten: "Finns en tid och plats" för kannibalism.
Kultur De stökiga hjältarna från 90-talet tillbaka på filmduken.
Miljö Skred till verket med stenar, grus och en egenbyggd ränna.
Utrikes "Har stått upp för Israel vid varje tillfälle”.
Inrikes Spädbarn i Nyköping avled till följd av grovt våld.
Inrikes Våldsdåden fortsätter i Sverige.
IT/Övervakning Nu kan det licensfria och öppna alternativet erbjuda ditt företag full kontroll över er dokumenthantering, kommunikation och kringtjänster.
Inrikes Tidigare anarkisten menar att han lade grunden till den ökända tidskriften och underrättelsegruppen.
Ekonomi Prisökningarna pressar svenskarnas plånböcker alltmer.
Utrikes Antyder samtidigt även en kandidatur till presidentvalet 2024.
Ekonomi Här är förklaringen som sällan förtydligas i medierapporteringen.
Ekonomi 33,3 miljarder kronor i vinster - bara under det senaste kvartalet.
Inrikes Södra Sverige ligger sämst till.
Vetenskap Kan ha stora negativa konsekvenser för fertiliteten, enligt Stephanie Seneff.
Inrikes Jan Sundstedt: Högsommarvärme kallas nu för "värmebölja".