InrikesDen danske valobservatören Michael Aastrup Jensen rasar mot det svenska valsystemet.
InrikesDen danske valobservatören Michael Aastrup Jensen rasar mot det svenska valsystemet.
InrikesNya Dagbladets krönikör Lars Bern intervjuades i dagarna av Svensk Webbtelevision och gav med sig av sina tankar inför riksdagsvalet.
IT/ÖvervakningAI har revolutionerat möjligheten att automatisera komplexa arbetsuppgifter.
InrikesTvå sverigedemokratiska politiker blev utsatta för mordhot av två ungdomar utanför en vallokal i Ösmo söder om Stockholm.
InrikesUnder söndagsmorgonen har flera rapporter om valfusk inkommit till redaktionen.
InrikesJimmie Åkesson avböjer all medverkan i SVT under lördag och söndag efter att partiet tagit öppet ställning mot ett uttalande från Jimmie Åkesson.
InrikesNya partier, särskilt invandringskritiska partier, blir återkommande utsatta för sabotage och valfusk. Här är några saker du kan göra för att motverka detta.
KrönikorI sin senaste krönika skriver Lars Bern att dagens skolmedicin blundar för de miljöfaktorer som orsakar cancer.
InrikesVänsterpartiets partiledare Jonas Sjöstedt är i blåsväder efter att det framkommit att han deltagit i flera möten med terroranklagade Grupp 194.
IT/ÖvervakningNu kan det licensfria och öppna alternativet erbjuda ditt företag full kontroll över er dokumenthantering, kommunikation och kringtjänster.
InrikesUnder natten till torsdagen eldhärjades fem bilar i Bäckby i Västerås. En man 20-årsåldern greps senare i närheten och är nu misstänkt.
UtrikesJair Bolsonaro, som ligger tvåa i opinionsundersökningarna till det brasilianska presidentvalet, blev utsatt för en knivattack under torsdagen. Hans tillstånd beskrivs som allvarligt.
InrikesNär NyD har sökt ansvariga för Stockholms stads beslut att neka Alternativ för Sverige att hålla sin valfinal i Kungsträdgården i Stockholm medger Vänsterpartiets företrädare att man öppet valt att diskriminera partiet.
UtrikesTiotusentals människor begav sig ut på gatorna i staden Donetsk i östra Ukraina för att hedra minnet av den nyligen avlidne separatistledaren Aleksandr Zachartjenko.
InrikesStefan Löfven (S) överväger enligt SvD att avgå som statsminister efter valet, även om det rödgröna blocket blir större än Alliansen.
KrönikorJordens växtlighet behöver mer koldioxid. Det är huvudpunkten i Tege Tornvalls senaste krönika.
InrikesFörsvarsmakten och MSB planerar att hålla en gemensam totalförsvarsövning år 2020 i anslutning till Aurora 20.
InrikesRegion Västernorrland väljer att sparka läkaren och psykiatrikern Thomas Jackson på grund av hans politiska övertygelser.
Kultur– Jag vill att mina muralmålningar ska fånga både ögat och hjärtat, säger Malin Sellergren som arbetar med att förgylla miljöer med vacker platsdesignad konst.
DebattTrots allt fler vetenskapliga bevis för skador tillåts telekomindustrin att förorena vår miljö med allt mer mikrovågsstrålning. Det skriver Mona Nilsson och Rainer Nyberg på NyD Debatt.
UtrikesForskare misstänker att personalen på USA:s ambassader i Kina och Kuba insjuknade efter att ha blivit angripna av mikrovågsvapen.
InrikesDokument från amerikanska UD visar hur Carl Bildt försedde USA med uppgifter om den svenska ubåtskommissionen på 80-talet. Detta innan uppgifterna blev offentliga.
InrikesEn man i 20-årsåldern sköts på tisdagskvällen till döds på Hermodsdal i Fosie i Malmö.
KrönikorI sin senaste krönika skriver Lars Bern om introduktionen av artificiell intelligens inom hälso- och sjukvården, som kommer att helt förändras – på gott och ont.
InrikesAlternativ för Sverige anmäler Stockholms stad för deras beslut att avboka partiet från Kungsträdgården. Anmälan riktas till OSSE:s valobservationsorgan.
DebattFörfattaren och nationalekonomen Dan Ahlmark skriver på NyD Debatt om hur USA har spelat ut Kanada och om hur detta påverkar på frihandelsavtalet NAFTA.
HälsaEn ny undersökning visar på att landets 4-åringar i allt större utsträckning lider av övervikt eller fetma. I så kallade utsatta områden var andelen högst.
HälsaEfter sin ovanliga resa genom världens medicinska traditioner hjälper hon nu andra med hälsoproblem – möt en av Sveriges mest unika läkekonstnärinnor.