Osignerad



Kina överger kol för att få el

MiljöKina är på väg att överge kol för att framställa el och kan nå Peak Coal 2020, skriver Ross Garnaut, ekonomiprofessor i Melbourne, i The Conversation, en tidning för flera universitet.





Varmare hav – mer koldioxid

MiljöEtt varmare klimat kan öka mängden koldioxid som haven ger ifrån sig och ytterligare spä på klimatförändringarna, enligt en studie vid University of Edinburgh.


Glad sommar önskar Poetic Artstories!

hallon-gra
dalen-gra
evig-karlek-gra
vag-av-drommar-gra
rosen-i-vattenglaset-gra
den-nya-staden-gra
venedig-gra
smafolket-gra
mirakel-gra
universum-gra
svanarnas-resa-gra
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
hallon-gra
dalen-gra
evig-karlek-gra
vag-av-drommar-gra
rosen-i-vattenglaset-gra
den-nya-staden-gra
venedig-gra
smafolket-gra
mirakel-gra
universum-gra
svanarnas-resa-gra
previous arrow
next arrow

Galleriet är ett annonssamarbete med Poetic Artstories





Begagnat får mer klimatfokus

MiljöMedvetenheten om miljön bland de som handlar med begagnat ökar, visar en undersökning i samarbete mellan webbhandeln Blocket och IVL Svenska Miljöinstitutet.



Koldioxid påverkar fiskars luktsinne

MiljöFiskar som lever i korallrev där koldioxid utsöndras från havs­bottnen har mindre förmåga att känna lukten av rovfiskar än fiskar som lever i normala rev.










Nordbor lyckligast i Europa

HälsaDystert i Bulgarien. Sverige, Danmark, Norge, Finland, Island och Schweiz är de gladaste länderna i Europa.