Nya Dagbladet – Morgondagens Dagstidning!


Insamlingskampanj

Hjälp Nya Dagbladet att finnas kvar

Insamlat: 25 200,00 SEK 34% Mål: 75 000,00 SEK






Veckans fråga
Lovisa kärnkraftverks reaktorbyggnader och skorsten vid vattnet.

Google köper halva det finska kärnkraftverkets el fram till 2049. Hur bör nordiska länder hantera när stora techbolag binder upp inhemsk el i långa avtal?

Annons:

Nya Dagbladet shorts












Veckans bild










Förslag om utfasning från Euratom

Miljö Sverige bör ansluta sig till en rad Euratomkritiska länder som Österrike, Luxemburg, Irland, Danmark och Tyskland, enligt ordföranden för Sveriges Energiföreningars Riksorganisation.










Foto: Pxhere

Cancerns orsaker och bot

Krönikor Lars Berns senaste krönika är skriven i kölvattnet av den debatt om cancer som förts efter att Danny Saucedo publicerade ett inlägg om att cancer föregås av en svampinfektion.










Olof Aschberg – om honom må ni berätta!

Krönikor Det fattiga ryska folket utsattes för ofattbara stölder med hjälp av den svensk-judiske bankiren Olof Aschberg vars förmögenhet användes i den samhällsomstörtande statskuppen 1917. Det skriver Hans Myrebro.