Inrikes För att motverka oppositionella åsikter om invandringen samt rasism och hatbrott så väljer regeringen nu att fokusera på fem specifika områden.
Sida 183 av 205 Äldre artiklar Till de senaste
Inrikes För att motverka oppositionella åsikter om invandringen samt rasism och hatbrott så väljer regeringen nu att fokusera på fem specifika områden.
Inrikes När Nya Dagbladet ringer för att ta reda på vilka belägg Dagens Nyheter har när de skriver att amerikanen Richard Spencer "sprider judehat, kvinnohat och hat mot svarta", menar man att själva tanken på ett hemland för vita är detsamma som hat mot andra folkgrupper.
Inrikes Under onsdagen hade Sveriges statsminister ett telefonsamtal med USA:s nya president - Donald Trump. Löfven passade på att gratulera Trump till vinsten och lyfte fram
Inrikes Nyligen avslöjades det att Trafikverket kan tvingas sänka hastigheten på upp till 69 järnvägssträckor nästa år.
Inrikes Magnus Jansson har ingen tv i sitt gatukök utan bara datorskärmar som visar menyerna för kunderna. Ändå måste han betala tv-avgift.
Inrikes Liberalernas EU-parlamentariker Jasenko Selimović anklagas för att ha trakasserat och mobbat flera medarbetare. För detta straffas han med uteblivet arvode.
Inrikes Fiskekontrollanter har börjat utsätts för hot. I Mellansverige pågår ett tjuvfiske som är omfattande.
Inrikes Flera badhus i Sverige har de senaste åren infört separata badtider för män och kvinnor. Snart kan det dock vara slut på könsseparationen då DO för närvarande utreder om systemet är förenligt med svensk lagstiftning.
Teknik Dalwebb erbjuder hjälp med hemsidor och webbutiker till kunder över hela Sverige – få rabatt som läsare av Nya Dagbladet!
Inrikes Anonyma bidrag till politiska partier som överstiger 2 240 kronor bör förbjudas. Det är beskedet som en tillsatt utredning givit till justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S).
Inrikes Ett mindre antal anställda kommer att erbjudas ett avgångsvederlag av Aftonbladet om de lämnar sina tjänster. Tidningen vill se över kostnaderna, men poängterar samtidigt att erbjudandet är frivilligt.
Inrikes Under dagen har Nordiska motståndsrörelsen, NMR, genomfört en demonstration i centrala Stockholm. Demonstrationen gick under parollen "Stoppa främlingsinvasionen".
Inrikes Här är det senaste i raden av fall där polisen använt övervåld mot fotbollssupportrar. Under söndagen blev en MFF-supporter nedslagen av batongbeväpnade poliser och fortsatt slagen när han låg på marken.
Inrikes Svensk polis har tillsammans med Tullverket identifierat över 20 000 narkotikaköp och drygt 3000 misstänkta köpare i Sverige, i samband med en internationell aktionsvecka under förra veckan mot handel av droger och vapen på internet.
Inrikes För första gången på över 25 år kommer påven att besöka Sverige. Under måndagsförmiddagen väntas påve Franciskus landa i Sverige och polisen har lagt stora resurser på att garantera säkerheten.
Inrikes Liberalernas utrikespolitiske talesperson Birgitta Ohlsson har valt att KU-anmäla statsminister Stefan Löfven på grund av hans ovilja att kalla Saudiarabien för en diktatur.
Inrikes Andreas Carlsson frias från alla anklagelser i samband med ett bråk mellan nationalister och vänsterextremister i Malmö 2014. Samtidigt döms en 30-årig nationalist till tre års fängelse.
IT/Övervakning AI-agenter förändrar fullständigt effektiviteten i ditt företag. Teuton Systems hjälper dig att göra det säkert.
Inrikes För att återanpassa terrorister som stridit för Islamiska staten och sedan återvänt till Sverige så kan dessa nu få gratis körkort, bostad och skuldsanering som finansieras av skattepengar.
Inrikes Efter att ha fortsatt att vilseleda kunderna med att de levererar vedugnsbakat bröd ifrån traditionella bagare fälls nu Leksands Knäckebröd för andra gången av Reklamombudsmannen.
Inrikes Det av familjen Wallenberg kontrollerade Investor har bjudit in statsminister Stefan Löfven och flera av hans regeringskolleger till en tillställning på anrika Grand Hotel i Stockholm.
Inrikes Utbrutet i blocktillhörighet visar resultatet att väljare som sympatiserar med de rödgröna är mest reklamkritiska. Var femte (23 procent) alliansväljare uppger att de är positivt
Inrikes Sverigedemokraterna har anmält statsminister Stefan Löfven till konstitutionsutskottet. Detta efter att han i Agendas partiledardebatt sade att Sverigedemokraterna är ett "nazistiskt" parti.
Inrikes Flera framträdande politiker och samhällsdebattörer har redan krävt att Dan Eliasson ska sparkas från sitt uppdrag som rikspolischef. Nu stämmer en annan in i avgåkören, kriminologen Leif GW Persson.
Inrikes Riksdagens arvodesnämnd har bestämt att riksdagsledamöternas arvoden ska höjas med 1 400 kronor i månaden.
Inrikes Anna Hagwall, riksdagsledamot för Sverigedemokraterna, vill låta Bonniers dagstidningar gå under. Detta då ingen enskild familj, aktör eller etnisk grupp ska tillåtas äga mer än fem procent av mediemarknaden.
Teknik Matrix 10 Pro från Teuton Systems kombinerar Pixel-hårdvara med GrapheneOS – trippelkamera i världsklass och komplett integritetsskydd.