Annons:

Coronaregimen bör benämnas vid sitt rätta namn

Totalitära samhällsutvecklingen

Den inställsamma följsamheten inför maktfullkomliga ultraglobalister som World Economic Forums förgrundsgestalt Klaus Schwab är ovärdig politiker som gör anspråk på att stå i tjänst till sina respektive nationer. Det har blivit hög tid att kalla coronapolitikens allt mer totalitära styren för vad de verkligen är: regimer.

Uppdaterad november 19, 2021, Publicerad mars 2, 2021 – av Isac Boman

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

183 590 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.

Nedräknare
0 Dagar
0 Timmar
0 Minuter

Det sovjetiska östblockets politiska styren benämns i historieböckerna som avskräckande exempel på totalitära regimer. Under flera generationer har livet bakom den gamla järnridån i det allmänna medvetandet varit något av en absurd feberdröm i Väst inklusive Norden. För de flesta har det verkat som en avlägsen dystopi att leva i ett kontrollsamhälle med en likriktad medieapparat som systematiskt förvrider och undanhåller avgörande information för medborgarna. Lika främmande har det varit med en Storebrorsmaskin som åsidosätter den personliga integriteten för att bokföra medborgares privata korrespondens och betraktar det som en politisk angelägenhet vem som träffar vem, var, när och varför.

Varje nyktert tänkande människa kan idag samtidigt konstatera att inget av detta längre är så avlägset eller särskilt drömskt. Coronakrisen har markerat ett omvälvande skifte där otaliga politiska styren, inklusive det svenska, på ett helt nytt och godtyckligt sätt förhåller sig till vad som tidigare betraktats som absolut okränkbara medborgerliga fri- och rättigheter. Trots otaliga larm och visselblåsningar om falsk smittostatistik och vilseledande pandemiöverdrifter tycks det mediala och politiska maskineriet inte betrakta några åtgärder som för extrema under förevändningen att stoppa smittspridning av ett ständigt muterande virus.

Uppskjuten vård, psykisk ohälsa på grund av isolering och social distansering, hela branscher som går i konkurs med växande arbetslöshet som följd – inget tycks vara ett pris för dyrt att betala – inte ens att åsidosätta den grundlag som utgör själva fundamentet för demokratin. Frågan är – för vad?

Det ska i nuläget till en stor naivitet för att hålla fast vid bilden att den rådande makten sätter folkhälsan och medborgarnas intressen främst - med andra ord vad som utmärker en regering från en regim.

 

Nuvarande facit på hand efter snart två år av coronapolitik visar att man snarare utnyttjat den smittoskräck och det grupptryck som ingjutits i befolkningen för att försöka frånta dem deras grundlagsskyddade fri- och rättigheter och ersätta den traditionella demokratin med en ny teknokratisk samhällsmodell.

Annons:

I främsta rummet för coronapolitiken ligger World Economic Forums förgrundsgestalt Klaus Schwab och hans vision om ”den stora omstarten” - The Great Reset. Den ökände ultraglobalisten har under coronakrisen närmast kommit att förkroppsliga den moderna motsvarigheten av en pamp i politbyråns nomenklatura i det allt mer pseudodemokratiska systemet i Västerlandet. Under årets Davos Agenda var The Great Reset huvudtema, med en deltagarlista bestående av bland annat FN:s generalsekreterare Gutérres, Världshälsoorganisationens direktör Adhanom, Internationella valutafondens direktör Georgieva, den amerikanska smittskyddsmyndighetshetschefen Fauci, den europeiska centralbankens ordförande Lagarde och EU-kommissionens ordförande von der Leyen.

Bland mycket annat omfattar "den stora omstarten" att det nuvarande kapitalistiska och demokratiska systemet ska omformas till ett mer globaliserat och teknokratiskt styre, med långtgående digitalisering och robotisering inte bara av samhället i stort - utan även av människorna själva. Kombinerat med inriktningen på ekonomisk centralisering för hans vision sammantaget närmast tankarna till Lenins ”Nya Ekonomiska Politik”.

Den som främst konkurrerat med Schwab som mest profilerad ultraglobalist under coronakrisen är multimiljardären och vaccinlobbyisten Bill Gates. Det är i sammanhanget ej ägnat att förvåna att Bill & Melinda Gates Foundation och World Economic Forum var huvudarrangörer för den simulerade coronapandemiövningen Event 201 - som hölls flera månader före de första rapporterna om smittspridning i Wuhan i Kina. Gates stiftelse har likt Schwab också genom en uppsjö av olika initiativ sedan flera år tillbaka varit pådrivande inom det tekno-totalitära forskningsfältet.

Hur kommer det sig att dessa två mäktiga aktörer så tidigt och precist kunde förutspå vad som komma skulle? Det enda rimliga svaret är den gemensamma ambition som alltid drivit politiska psykopater: makt och pengar.

Den inställsamma följsamhet som västerländska politiker visar inför gråa eminenser som Schwab och Gates är ovärdig politiska styren som gör anspråk på att stå i tjänst till sina respektive folk - snarare än som tjänstemän för den ekonomiska maktens globala institutioner som World Economic Forum. I Sverige är ett tydligt och besläktat exempel Stefan Löfvens besök på Bilderbergmötet 2014 på inbjudan av Jacob Wallenberg – något som till och med Schibsted-tidningen SvD överraskande nog uppmärksammade vid tillfället.

Redan före coronans år 2020 var likriktningen hos mainstreammedier i Väst påtaglig, med ett finstämt samförstånd kring alla punkter av djupgående betydelse för samhällsutvecklingen. Dessa inkluderar till exempel klimatfrågan, politik relaterad till migration- och demografi, samt den monetära politiken - där storbankernas dominanta ställning aldrig granskas i sina grundvalar. Under coronakrisen har den propagandistiska tonen dock lyfts till helt nya nivåer, där alla som har mage att ifrågasätta coronapolitiken speglats som bokstavligen livshotande fiender till systemet.

Vad gäller yttrandefriheten erkänner politiker och nätjättar sedan flera år tillbaka öppet sitt samarbete för att upprätthålla en omfattande censur av moderna digitala torg - något man på orwellskt manér försvarar som nödvändig för att "skydda demokratin”. Ett av många talande exempel för techjättarnas bidrag till coronarepressionens mörkläggning är hur behandlingsmetoder baserade på exempelvis ivermektin och hydroxiklorokin för covid-19 konsekvent tystats ner.

Hand i hand med detta går det digitala övervakningssamhälle som allt mer oblygt marscherar mot en samhällsskick som får den kinesiska modellen att verka allt mindre avlägsen. Redan tidigare har det i stort betraktats som oproblematiskt med en växande Storebrorsapparat för att hålla medborgarna ”säkra” från faror som terrorister, men den tendensen har nu eskalerat när den ska expanderas till att även omfatta virus och alla tänkbara mutationer av dessa.

Ett sjumilakliv i denna riktning är ambitionen att införa ett nytt apartheid-liknande system som ska dela upp samhället i vaccinerade och ovaccinerade, där de sistnämnda i praktiken fråntas sina grundläggande fri- och rättigheter.

 

Det borde vara en självklarhet att inte behöva visa upp en QR-kod baserad på ens privata medicinska status för att kunna utöva sin födslorätt som människa. Om vaccinen faktiskt är så effektiva som det tidigare påståtts kan man därtill fråga sig vad poängen är med vaccinpass. Om de inte är effektiva, eller rentav potentiellt skadliga, kan man fråga sig samma sak. Den typen av frågor finner endast sitt svar i att den politiska adeln agerar enligt sin egen logik - som lydhundar för den nya typ av teknokratiska samhälle som nu framträder i alltmer öppen dager.

Det socialdemokratiska styret i Sverige kan - trots sin djupa dominans i statens byråkratier och sina marxistiskt ideologiska rötter - samtidigt inte jämföras rakt av med det forna östblockets utpräglade kommunistdiktaturer. Likt många andra västerländska politiska styren tar detta snarare formen som en integrerad del av en hybridregim, där den yttersta makten är konsoliderad i och omkring den globala penningmakten. Det är med en träffande symbolik som Sveriges blivande socialdemokratiska statsminister Magdalena Andersson på G20-mötet i mars diskuterade vaccinfrågan i egenskap av ordförande för Internationella valutafondens högsta rådgivande organ IMFC.

Med det skuldbaserade penningsystemet som maktbas, där enskilda medborgare och hela stater är satta i beroendeställning till storfinansen, lägger den verkliga härskarklassen framförallt press på sina politiska vasaller med uppbackning av systemlojal mainstreammedia. Med nätjättarnas censurapparat som kompletterande understöd har det därtill blivit allt svårare för de breda folklagren att bilda opinion som går emot den stora omstartens utpekade riktlinjer.

Situationen håller på att bli mycket allvarlig. Få hade före coronapolitikens tidevarv kunnat föreställa sig hur snabbt och metodiskt våra mänskliga fri- och rättigheter skulle kunna avvecklas på global front. Inget tyder i nuläget heller på att dessa kommer att återges till folket utan strid.

Åtgärdsprogrammet för att vända denna djupt oroväckande utveckling är fortfarande uppe för diskussion, men en sak är i dagsläget klar och det är följande:

De politiska styren som bifaller denna politik förtjänar inte längre att benämnas som ”regeringar”. Det har blivit hög tid att kalla dem för vad de verkligen är: regimer.

Det finns en känd passage i Bibeln som handlar om att det finns en tid för allt. Tiden för tålamod börjar lida mot sitt slut.

 

 

Isac Boman

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Annons:

Swebbtv tillbaka på YouTube efter flera års avstängning

Totalitära samhällsutvecklingen

Publicerad november 13, 2025 – av Jan Sundstedt
Efter fem års avstängning är Swebbtv tillbaka på YouTube.

Den oberoende kanalen Swebbtv har efter fem år återaktiverats på YouTube, efter att kontot 2020 stängdes ner för återkommande kritik mot coronahanteringen och användande av så kallad "hatretorik".

YouTube stängde av Swebbtv:s konto permanent i december 2020 och raderade hundratals uppladdade videor. Kanalen hade då omkring 65 000 följare och miljontals visningar per månad.

Nedstängningen skedde dagen före julafton och väckte starka reaktioner bland alternativa medier i Sverige.

Flera sajter höll under en dag sina sidor stängda i protest, och istället visades en svart skärm med text som kritiserade regeringens agerande. Även Sverigedemokraterna uttryckte kritik mot censuren.

Annons:

Coronakritik bakom avstängningen

Google, som äger YouTube, hänvisade till att Swebbtv uttryckt misstro mot den officiella beskrivningen av coronasituationen. I ett av programmen kallade en inringare pandemin för en "plandemi" och menade att den utnyttjades för att förändra det ekonomiska systemet i främst västvärlden.

Dessutom pekade Google på att kanalen brutit mot reglerna om "hatretorik" när asylsökande afghaner benämndes "ljugande skäggbarn".

Censuren kopplas även till politiskt tryck: under valrörelsen 2018 ska justitieminister Morgan Johansson (S) ha uppmanat Google och Facebook till "frivillig censur" på statens vägnar, med medverkan av bland annat Expressens dåvarande chefredaktör Thomas Mattsson.

Beslutet att återaktivera kontot kommer efter att amerikanska kongressen tvingade Google att erkänna politisk censur på plattformen.

YouTube meddelade strax därefter att vissa tidigare avstängda användare får återvända, däribland Swebbtv, som sedan 2020 drivit en egen videoplattform.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Så ska ny underrättelsetjänst stärka von der Leyens makt

Totalitära samhällsutvecklingen

Publicerad november 11, 2025 – av Markus Andersson
Ursula von der Leyen fortsätter stärka sin makt över medlemsländerna i form av en ny underrättelsetjänst.

EU-kommissionen planerar en gemensam underrättelseenhet, motiverad av kriget i Ukraina och Trumps varningar – men förslaget möter motstånd inom EU.

Den nya enheten ska etableras inom kommissionens generalsekretariat och planerar att anställa tjänstemän från underrättelsetjänster i hela EU. Målet är att samla och samordna underrättelsematerial för gemensamma ändamål, enligt fyra personer som är insatta i planerna.

Det pågående Ukrainakriget och president Donald Trumps upprepade varningar om att minska USA:s säkerhetsstöd till Europa är den påstådda motivationen bakom förslaget. Unionen har inlett sin största upprustning sedan det kalla kriget.

Medlemsländernas underrättelsetjänster vet mycket. Kommissionen vet mycket. Vi behöver ett bättre sätt att sätta ihop allt detta och vara effektiva och användbara för våra partners. Inom underrättelsevärlden måste man ge något för att få något, säger en av de insatta personerna.

Annons:

Intern EU-konflikt

Förslaget möts av motstånd från höga tjänstemän vid EU:s diplomatiska tjänst, som ansvarar för unionens underrättelse- och lägescentrum Intcen. De befarar att den nya enheten kommer att duplicera Intcens roll och hota dess framtid.

En talesperson för kommissionen bekräftar att man "undersöker hur vi kan stärka våra säkerhets- och underrättelseförmågor" och att inrättandet av en dedikerad cell inom generalsekretariatet övervägs. Konceptet håller på att utvecklas men ingen specifik tidsplan har satts.

Känslig fråga för medlemsländerna

Underrättelsedelning har länge varit en känslig fråga för EU:s medlemsländer. Större länder som Frankrike har varit försiktiga med att dela känslig information med partners, och framväxten av självgående regeringar i länder som Ungern har ytterligare komplicerat samarbetet.

EU:s huvudstäder väntas göra motstånd mot kommissionens försök att utöka Bryssels underrättelsebefogenheter. Samtidigt uttrycks oro över Intcens förmåga att hantera dagens allt mer komplexa hotbild.

Kommissionen kommer inte att börja skicka ut agenter i fält, säger en annan källa.

Den nya enheten följer på von der Leyens beslut att inrätta ett särskilt "säkerhetskollegium" där kommissionärerna ska informeras om säkerhets- och underrättelsefrågor. Hon har också börjat finansiera vapeninköp till Ukraina och lanserat satellitprojektet Iris².

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Italiensk politisk konsult blev offer för spionprogram

Totalitära samhällsutvecklingen

Publicerad november 11, 2025 – av Isac Boman
Francesco Nicodemo.

En italiensk politisk rådgivare som arbetat för centervänstern har gått ut offentligt med att han hackats via ett avancerat Israel-utvecklat spionprogram. Francesco Nicodemo är den senaste i en växande rad offer i en spionprogramsskandal som skakar Italien och väcker frågor om hur underrättelsetjänster använder övervakningsteknologi.

Francesco Nicodemo, som arbetar som konsult åt vänsterorienterade politiker i Italien, har väntat i tio månader med att offentliggöra att han blivit måltavla för spionprogrammet Paragon. I torsdags valde han att bryta tystnaden i ett inlägg på Facebook.

Nicodemo förklarade att han tidigare inte velat publicera sitt fall eftersom han "inte ville bli använd för politisk propaganda", men att "tiden nu har kommit".

"Det är dags att ställa en mycket enkel fråga: Varför? Varför jag? Hur är det möjligt att ett så sofistikerat och komplext verktyg användes för att spionera på en privat medborgare, som om han vore en narkotikahandlare eller ett subversivt hot mot landet?", skrev Nicodemo. "Jag har inget mer att säga. Fler måste tala ut. Andra måste förklara vad som hände."

Annons:

Omfattande skandal växer

Nicodemos avslöjande utökar återigen omfattningen av den pågående spionprogramsskandalen i Italien. Bland de drabbade finns flera journalister, migrationsaktivister, framstående företagsledare och nu alltså en politisk konsult med en historia av att arbeta för det centervänsterorienterade partiet Partito Democratico och dess politiker.

Onlinetidningen Fanpage rapporterade först att Nicodemo var bland de personer som fick en notifikation från WhatsApp i januari om att de hade blivit måltavla för spionprogrammet.

Frågor om användningen

Regeringar och spionprogramstillverkare har länge hävdat att deras övervakningsprodukter används mot allvarliga brottslingar och terrorister, men de senaste fallen visar att så inte alltid är fallet.

— Den italienska regeringen har gett vissa spionprogramsoffer klarhet och förklarat fallen. Men andra förblir oroande oklara, säger John Scott-Railton, en senior forskare vid The Citizen Lab som i åratal undersökt spionprogramsföretag och deras övergrepp.

Inget av detta ser bra ut för Paragon, eller för Italien. Därför är klarhet från den italienska regeringen så väsentlig. Jag tror att om de ville, skulle Paragon kunna ge alla mycket mer klarhet om vad som pågår. Tills de gör det kommer dessa fall att förbli en tyngd på deras axlar, tillägger Scott-Railton, som bekräftade att Nicodemo fick notifikationen från WhatsApp.

Underrättelsetjänsters inblandning

Det är ännu oklart vilken av Paragons kunder som hackade Nicodemo, men en italiensk parlamentskommitté bekräftade i juni att vissa av offren i Italien hackades av italienska underrättelsetjänster, som lyder under premiärminister Giorgia Melonis regering.

I februari, efter avslöjandena om de första offren i Italien, bröt Paragon sina band med sina regeringskunder i landet, specifikt underrättelsetjänsterna AISE och AISI.

Parlamentskommittén COPASIR kom senare i juni fram till att vissa av de offentligt identifierade Paragon-offren, nämligen migrationsaktivisterna, hade hackats lagligt av italienska underrättelsetjänster. Däremot fann kommittén inga bevis för att Francesco Cancellato, chef för nyhetssajten Fanpage.it som granskat ungdomsförbundet i Melonis regeringsparti, hade hackats av underrättelsetjänsterna.

Paragon, som har ett aktivt kontrakt med den amerikanska myndigheten Immigration and Customs Enforcement, uppger att den amerikanska regeringen är en av dess kunder.

FAKTA: Paragon

Paragon Solutions är ett israeliskt cybersäkerhetsföretag som utvecklar avancerad spionprogramvara för underrättelsetjänster och brottsbekämpande myndigheter. Programvaran kan användas för att övervaka smartphones och andra digitala enheter.

Företaget förvärvades av den amerikanska private equity-jätten AE Industrial och har sedermera fusionerats med cybersäkerhetsföretaget REDLattice. Bland Paragons kunder finns den amerikanska regeringen, inklusive myndigheten Immigration and Customs Enforcement (ICE).

I februari 2024 bröt Paragon sina avtal med de italienska underrättelsetjänsterna AISE och AISI efter att flera italienska medborgare, däribland journalister och aktivister, identifierats som offer för företagets spionprogram.

Paragon marknadsförs som ett verktyg mot allvarlig brottslighet och terrorism, men användningen i Italien har väckt frågor om huruvida spionprogrammet också används mot politiska motståndare och journalister.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Facebook stänger av Medborgerlig Samlings partiledare

Totalitära samhällsutvecklingen

Publicerad november 9, 2025 – av Jan Sundstedt

Medborgerlig Samlings partiledare Daniel Sonesson har permanent stängts av från Facebook utan förklaring. Händelsen har väckt starka reaktioner inom partiet och nu har Säkerhetspolisen kontaktats för att utreda ett möjligt fall av otillbörlig påverkan inför valet 2026.

Avstängningen av Daniel Sonessons personliga Facebook-konto skedde plötsligt på torsdagen. Efter att ha begärt en granskning fick man beskedet att beslutet står fast och inte går att överklaga.

Facebooks agerande får skarp kritik från såväl Daniel Sonesson som partiet.

Det är under all kritik när en partiledare för Sveriges snabbast växande parti – och det största partiet utanför riksdagen – stängs av från en av världens största sociala plattformar, bara tio månader före valet. Det här handlar inte bara om mig, utan om principen att alla politiska partier ska ges samma möjlighet att nå ut. När en plattform på det här sättet påverkar förutsättningarna för demokratisk debatt, då hotas själva grunden för det öppna samtalet. Det är djupt oroväckande, säger Daniel Sonesson i ett uttalande på partiets Facebook-sida.

Annons:

Säpo kontaktat om möjlig påverkan

Medborgerlig Samling har bekräftat att man tagit kontakt med Säkerhetspolisen med anledning av avstängningen.

Partiet menar att beslutet kan utgöra ett direkt hinder för politisk verksamhet och därmed påverka den demokratiska processen inför nästa val.

I kontakten med Säpo har Sonesson enligt uppgift uppgett: "Mitt personliga konto på Facebook, som jag använder i mitt politiska arbete som partiledare, stängdes idag plötsligt och permanent utan någon förklaring eller möjlighet att överklaga. Avstängningen innebär ett direkt hinder för politisk verksamhet och riskerar att påverka partiets möjligheter att delta på lika villkor i den demokratiska processen."

Daniel Sonesson, partiledare för Medborgerlig Samling (MED). Foto: Facebook/Medborgerlig Samling

EU granskar Metas agerande

Avstängningen sammanfaller med att EU-kommissionen sedan tidigare utreder Metas regelefterlevnad enligt EU:s Digital Services Act (DSA).

I en preliminär rapport den 24 oktober 2025 pekade kommissionen särskilt på bristande transparens, bristande överklagandemöjligheter och frågetecken kring politisk opartiskhet i företagets beslut.

Det är anmärkningsvärt att en partiledare för det största politiska partiet utanför riksdagen i Sverige kan stängas av från världens största sociala medieplattform utan förklaring. Demokratin kräver transparens, inte hemlighetsmakeri och godtycke, säger Sonesson.

Partiet uppmanar nu regeringen att agera för att säkerställa att alla politiska partier behandlas lika av digitala plattformar.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.