UtrikesI Frankrike har presidentvalsfebern börjat stiga, och nu har över 27 000 personer skrivit på namnlista där man uppmanar USA:s förre president Barack Obama att ställa upp i det franska presidentvalet i vår.
UtrikesI Frankrike har presidentvalsfebern börjat stiga, och nu har över 27 000 personer skrivit på namnlista där man uppmanar USA:s förre president Barack Obama att ställa upp i det franska presidentvalet i vår.
MiljöSverigedemokraterna (SD) vill i sin budgetmotion skära ner anslagen till SMHI med elva miljoner kronor. Trots att myndigheten enligt partiet är viktig institution bör den "inte ägna sig åt tendentiös opinionsbildning".
IT/ÖvervakningAI har revolutionerat möjligheten att automatisera komplexa arbetsuppgifter.
InrikesBiblioteket i Ekerö centrum har nu svängt och kommer att ta in Sanandajis bok Massutmaningen. Det berättar kommunens informationschef Johan Elfver till Nya Dagbladet.
InrikesTack vare förhör via videolänk slipper polispatrullen åka till ett misstänkt snatteri. Brottsutredningen går snabbare och ingripandepolisen kan prioritera andra uppdrag.
UtrikesMika Brzezinski, programledare på den amerikanska tv-kanalen MSNBC, menar att det är mediernas uppgift att kontrollera människors exakta tankar.
KrönikorI dessa dagar då Donald Trump tagit över makten i Washington och vi kan ana att den isolationism som han tidigare argumenterat för knappast kommer att gälla vad beträffar militarismen. Läs Hans Myrebros krönika.
InrikesDet är när Nya Dagbladet ringer upp bibliotekarien Nina Sundberg för att få en kommentar om varför man censurerat nationalekonomen Tino Sanandajis populära bok Massutmaningen på biblioteket i Ekerö centrum, som vi får beskedet.
InrikesTvå personer frihetsberövades i samband med att polisens Nationella operativa avdelning och polisen i Dalarna, genomförde ett tillslag mot ett pirat-TV-nätverk i Mora på tisdagen. Fler ingripanden är att vänta.
IT/ÖvervakningNu kan det licensfria och öppna alternativet erbjuda ditt företag full kontroll över er dokumenthantering, kommunikation och kringtjänster.
UtrikesEdward Heath, som var Storbritanniens premiärminister 1970-1974, var pedofil och hans förehavanden sopades under mattan av det politiska etablissemanget, konstaterar brittisk polis.
InrikesDen 19-åriga sångerskan Zara Larsson, som bland annat skrivit att hon hatar män, prisas nu av regeringen för sina insatser för svensk musikexport och för sitt politiska ställningstagande.
MiljöRenen spelar en roll i att bromsa klimatförändringar enligt en studie från Umeå universitet.
KulturI en radiokrönika sammanfattar Julia Caesar Peter Wolodarskis kapning av det 150 år gamla flaggskeppet inom svensk dagspress och den utförsbacke "Hämnaren i Marieberg" försatt tidningen i.
HälsaEn ny studie visar att det finns tydliga samband mellan barns användning av mobiltelefoner och surfplattor och sömnproblem.
InrikesDen 61-årige "svensk-rwandiern" som deltog i det rasistiska folkmordet på tutsier i Rwanda 1994 har dömts till livstids fängelse samtidigt som en 46-årig syrier också döms till livstids fängelse för grovt folkrättsbrott i Syrien. Detta slår Stockholms tingsrätt fast.
UtrikesNästan två miljoner illegala invandrare i USA kan ha röstat i det amerikanska presidentvalet ifjol. President Donald Trump har tidigare sagt att miljontals illegala invandrare röstade på Hillary Clinton i presidentvalet.
UtrikesUnder onsdagen gästade den israeliska premiärministern Benjamin Netanyahu vita huset och Donald Trump. Under en gemensam presskonferens talade Trump direkt till Netanyahu och bad Israel att inte fortsätta bygget av bosättningar.
Kultur– Jag vill att mina muralmålningar ska fånga både ögat och hjärtat, säger Malin Sellergren som arbetar med att förgylla miljöer med vacker platsdesignad konst.
EkonomiVid årsskiftet trädde många nya lagar och regler i kraft, bland annat blir biobesök dyrare och cykelreparationer billigare.
IT/ÖvervakningEnligt en dom från patent- och marknadsöverdomstolen vid Svea hovrätt tvingas flera svenska internetleverantörer att blockera piratsajterna The Pirate Bay och Swefilmer.
KrönikorDet låter så tilltalande med ett gränslöst globalt samhälle med fri rörlighet, men bakom den kulissen gömmer sig en strävan mot att göra människor till en fri handelsvara, där alla tvingas konkurrera med varandra. Vem tror ni kommer att skörda frukterna av det?
MiljöFyra av de största städerna på planeten kommer att förbjuda dieselbilar från 2025. Det rör sig om Paris, Madrid, Aten och Mexiko City.
IT/ÖvervakningPolisen storsatsar på kameraövervakning och tar stora kliv framåt de närmsta åren med ett gemensamt och enhetligt övervakningssystem. Det nationella kameraövervakningssystemet som nu tas fram
UtrikesPresident Donald Trumps nationella säkerhetsrådgivare Michael Flynn har lämnat sin post med omedelbar verkan. Orsaken ska vara att han ljugit för vicepresidenten Mike Pence.
VetenskapUSA:s president Donald Trumps administration planerar att senast 2020 ha skickat upp en människa till månen. Det skulle i så fall vara den första gången sedan 1972 människan besöker månen.
InrikesDen svenska befolkningen måste ta sitt ansvar och sluta bidra till den organiserade brottsligheten, bland annat genom att undvika att klippa sig för billigt och köpa droger, menar inrikesminister Anders Ygeman (S).
HälsaEfter sin ovanliga resa genom världens medicinska traditioner hjälper hon nu andra med hälsoproblem – möt en av Sveriges mest unika läkekonstnärinnor.