MORGONDAGENS DAGSTIDNING – tisdag 11 februari 2025

tisdag 11 februari 2025

Hiv-smittade kan slippa berätta för partner

publicerad 20 februari 2020
– av Markus Andersson
Snart kan hiv-smittade slippa berätta för sina partners om sin kroniska sjukdom.

Riksdagens socialutskott anser att det inte finns anledning för behandlade hiv-smittade att behöva informera sina sexpartners om sin kroniska sjukdom. Nu uppmanar man regeringen att slopa informationsplikten.

Barbro Westerholm som är Liberalernas talesperson i hbtq-frågor säger till Aftonbladet att en person med välbehandlad hiv inte längre är smittsam och att denne då heller inte ska behöva berätta om sin sjukdom för sin sexuella partner.

Westerholm har drivit denna hjärtefråga sedan 2011 men har först nu fått gehör hos andra partier om att det är dags att avskaffa informationsplikten för sjukdomen. Nu ställer sig alla partier förutom Sverigedemokraterna bakom begäran till regeringen om att ändra lagstiftningen.

– Samhället ska inte gå in och tvinga fram en informationsplikt. Här får man istället hoppas att paren löser detta på ett pragmatiskt sätt, säger Westerholm till Aftonbladet.

Tanken är att informationsplikten ska finnas kvar för de smittade som missköter sin medicinering eller av andra skäl anses vara fortsatt smittsamma. Westerholm betonar dock att de flesta med hiv i Sverige är att betrakta som välbehandlade.

Tonfisk ska göras mindre giftig med ny förpackningsmetod

publicerad Igår 11:21
– av Sofie Persson
Tonfiskens höga kvicksilverhalter har negativa hälsoeffekter för människor.

En ny förpackning innehållande aminosyran cystein kan minska kvicksilverhalterna i tonfisk, enligt forskare vid Chalmers tekniska högskola. I studien sjönk nivåerna av det giftiga ämnet med upp till 35 procent.

Enligt Världshälsoorganisationen (WHO) är kvicksilver en av de tio farligaste kemikalierna för människor. Fisk och skaldjur innehåller ofta kvicksilver, och rovfiskar som tonfisk har särskilt höga halter. Exponering kan skada det centrala nervsystemet, där barn och foster är särskilt utsatta.

Forskarna vid Chalmers undersökte om kvicksilverhalterna i fisk kunde minskas med hjälp av en ”aktiv förpackning”. Det innebär att förpackningsmaterialet, exempelvis en vätska i en konservburk, interagerar med livsmedlet. Tekniken har tidigare använts för att förlänga hållbarheten, men aldrig för att förbättra livsmedelssäkerheten.

Bindande aminosyra

I en tidigare studie testade forskarna att klä insidan av förpackningar med ett lager av tiolerad kiseldioxid, ett material med svavelgrupper som binder starkt till kvicksilver. Försöken misslyckades dock, eftersom kvicksilvret var för hårt bundet i fiskvävnaden. Därför valde forskarna att istället tillsätta aminosyran cystein.

Eftersom vi vet detta beslutade vi att tillsätta en aminosyra, cystein, till en vattenlösning som fiskköttet kan förvaras i. Vår tes var att det skulle få en del av kvicksilvret att släppa från köttet och i stället bindas i lösningen och kasseras. Ytterligare forskning för hur det avlägsnade kvicksilvret ska hanteras krävs fram över, säger Przemysław Strachowski, postdoktoral forskare vid institutionen för life sciences på Chalmers vid tiden för studien, i ett pressmeddelande.

Inga extra produktionssteg skulle krävas med den nya metoden. Foto: Towfiqu barbhuiya/Pexels

Minskade 35 procent

Studien, publicerad i Global Challenges, visar att mängden kvicksilver som avlägsnades ökade ju större yta av fiskköttet som var i kontakt med cysteinlösningen. När forskarna testade malt tonfiskkött från vanliga konservburkar minskade halterna med 35 procent.

Det fina med denna typ av förpackning är att den är aktiv medan produkten står på hyllan. Inga extra produktionssteg skulle behövas om en metod som denna användes industriellt, och tillämpningen av våra resultat skulle kunna öka säkerhetsmarginalen för fiskkonsumtion, säger  Strachowski.

Svenska myndigheter: Stoppa reklam för ohälsosam mat till unga

publicerad 5 februari 2025
– av Sofie Persson
Diabtetes, övervikt och frätskador på tänderna blir allt vanligare bland svenska barn.

Allt fler barn och unga får hälsoproblem kopplade till dåliga kostvanor. För att bryta trenden föreslår Livsmedelsverket och Folkhälsomyndigheten att marknadsföring av ohälsosam mat begränsas.

På regeringens uppdrag har myndigheterna utrett hur man kan främja hälsosammare matvanor hos barn och unga. Rapporten visar att allt fler drabbas av diabetes, övervikt och frätskador på tänderna på grund av kosten.

Hälsoproblem i barndomen kan kvarstå i vuxen ålder. Det är viktigt att främja goda matvanor för barn, säger Folkhälsomyndighetens generaldirektör Olivia Wigzell, i ett pressmeddelande.

Myndigheterna betonar behovet av hälsosammare matvanor bland unga och menar att samhället måste skapa bättre förutsättningar för detta. Rapporten innehåller flera förslag på åtgärder för att vända den negativa trenden.

Föreslår nationellt kompetenscenter

Riktad marknadsföring på sociala medier lyfts fram som en bidragande orsak till ungas ohälsosamma kostvanor, och myndigheterna föreslår därför att den begränsas.

Offentliga aktörer ska få ett större ansvar för att utveckla strategier för hälsofrämjande matmiljöer för barn. Dessutom föreslås ett nationellt kompetenscenter för att studera hur matmiljöer påverkar barns och ungas kostvanor och hälsa.Vidare vill man att skattefinansierade måltider till barn och unga blir mer näringsrik och hälsosam.

I Sverige har vi kommit långt med vår skolmat, som innebär en näringsriktig måltid för alla barn som går i grundskolan. Men det finns potential för att utveckla även andra måltider inom skolan, såväl som matmiljön för barn och unga i andra skattefinansierade miljöer, säger Livsmedelsverkets generaldirektör Annica Sohlström.

Tranbär – Det anonyma hälsobäret

publicerad 2 februari 2025
– av Sofie Persson

Tranbär är rika på antioxidanter, kan främja goda bakterier och är kända för att hjälpa vid urinvägsinfektioner. Trots sin något anonyma status växer bären i större delen av Sverige och är vanligare än många tror.

De flesta känner till tranbär och har troligen smakat juice från bäret, kanske i en drink. Många tänker nog inte på tranbär när det är dags att plocka bär, men de är faktiskt vanligare än man kan tro. Tranbär växer på myrmarker över stora delar av Sverige, även om de är mindre vanliga på Öland och i fjällen.

Sötare efter frost

Tranbär trivs i fuktig mark och växer ofta på myrar. De håller sig över vintern och kan därför skördas större delen av året, med en skördesäsong som sträcker sig från september till mars. Liksom rönnbär blir de godare efter att ha blivit frostnupna, då de annars har en beskare smak. På våren blir bären också något sötare.

Bäret växer nära marken och är ungefär lika stort som amerikanska blåbär. Det finns även en art som kallas dvärgtranbär, vilken ibland betraktas som en underart till tranbär. De båda arterna liknar varandra näringsmässigt, så det spelar ingen stärre roll om man råkar plocka fel enligt Skogsskafferiet.

Hälsa

Flickor och kvinnor som drabbats av urinvägsinfektion (UVI) känner ofta till att tranbärsjuice kan hjälpa och det är ett populärt alternativ som många kvinnor framgångsrikt använder för att förebygga och bota infektionen.

En finsk studie lät kvinnor med ökad benägenhet för UVI dricka tranbärs- och lingonjuice dagligen för att undersöka om infektionerna minskade. Resultaten visade en genomsnittlig minskning av UVI med 20 procent. Tranbär och lingon är besläktade och innehåller liknande ämnen, såsom pektin och C-vitamin.

I en metaanalys som publicerades under 2024, där man granskade 20 studier inom ämnet, visades att 18 av dessa kopplade tranbärsjuice till 54 procent lägre frekvens av UVI jämfört med ingen behandling alls. Dessutom resulterade användning av tranbärsjuice i 59 procent lägre antibiotikaanvändning. Slutsatsen var att tranbärsjuice kan vara ett effektivt sätt att förebygga UVI och samtidigt minska behovet av antibiotika, vilket är särskilt viktigt i kampen mot ökad antibiotikaresistens.

UVI orsakas av bakterier och drabbar främst kvinnor och flickor, det finns indikationer på att den kan orsakas av bakterier från både tarm och vagina. I en studie från 2021 undersökte man om tranbär kunde förändra bakteriefloran i tarmen och vaginan. Resultaten visade att konsumtion av tranbär ökade förekomsten av nyttiga bakterier och minskade vissa mindre gynnsamma bakterier. För bästa effekt bör tranbärsjuice dock drickas osötad, eftersom socker kan höja pH-värdet och öka risken för UVI.

Just tranbärsjuice ska innehålla en del vitamin C och E, samt även magnesium och kalium, enligt läkarsidan WebbMD. Vidare innehåller tranbär, likt många andra bär, antocyaniner som är en stark antioxidant. Eftersom dessa antioxidanter finns främst i skalet återfinns endast en mindre mängd i juice. Bäret innehåller också flavonoiden myricetin, som ska innehålla antioxidanter samt anticancerogena, antidiabetiska och antiinflammatoriska komponenter.

Observera att man inte bör äta tranbär eller dricka tranbärsjuice om man tar det blodförtunnande läkemedlet Waran, eftersom ämnen i bären motverkar effekten av läkemedlet.

Använda bären

Tranbär påminner om lingon i smaken och används därför gärna på liknande vis. De passar utmärkt till att göra sylt, gelé eller saft, och tack vare sitt höga innehåll av bensoesyra behövs inga extra konserveringsmedel. Under Thanksgiving, som firas i Kanada och USA, är tranbärssås en traditionell del av kalkonmiddagen och används ungefär som lingonsylt i Sverige.

Tranbär kan torkas och blandas i exempelvis müsli. De går även utmärkt att frysa in precis som de är.

För den som vill använda tranbär i sin kost av hälsoskäl, som att förebygga urinvägsinfektioner, är det bäst att äta bären obearbetade eller att göra en osötad dryck. Tranbärsdryck utan socker kan vara syrlig, men är då betydligt bättre för kroppen. Andra tips är att tillsätta tranbär i smoothies, gröt eller brödbak för en hälsosam och smakrik variation.

Sexfaldig ökning av autismdiagnoser bland flickor

publicerad 1 februari 2025
– av Sofie Persson
Det finns flera teorier till varför autismdiagnoserna har ökat så exceptionellt de senaste 15 åren.

Autismdiagnoser ökar markant bland flickor, visar en kartläggning från Socialstyrelsen. Sedan 2010 har antalet diagnoser sexfaldigats för flickor från 10–17 år.

Förra året hade cirka 155 000 personer i åldern 2–64 år en autismdiagnos, vilket motsvarar två procent av befolkningen. Antalet diagnostiserade har ökat i alla åldersgrupper och bland båda könen under det senaste decenniet.

Ökningen har dock varit störst bland flickor, enligt kartläggningen. Sedan 2010 har antalet diagnoser för flickor i åldersgruppen 10–17 år sexfaldigats.

Tidigare uppfattades det som vanligare att särskilt unga pojkar fick diagnosen oftare än flickor. Nu diagnostiseras pojkar och flickor med autism i lika stor utsträckning, och i vissa fall oftare hos flickor.

Många hypoteser

Enligt Socialstyrelsen kan en möjlig förklaring vara att flickor tidigare varit underdiagnostiserade, eftersom de ofta har en annan symptombild än pojkar. Ökad kunskap om könsskillnader i diagnosen skulle också förklara varför fler flickor nu får en autismdiagnos, heter det.

Flickor och kvinnor kan ha en annan symtombild än pojkar och kan möjligen även hantera sina svårigheter bättre. Grad av funktionsnedsättning kan också spela roll där de som får en tidig diagnos kan ha svårare symptom, säger Peter Salmi, projektledare för kartläggningen i ett pressmeddelande.

Andra, exempelvis Christopher Gillberg, professor i barn och ungdomspsykiatri, har pekat på att det finns en risk att barn och unga överdiagnostiseras och argumenterat för att det idag krävs färre uppvisade symptom för att en autismdiagnos ska ställas än tidigare.