MORGONDAGENS DAGSTIDNING – lördag 12 juli 2025

lördag 12 juli 2025

 

Tung Reuters-profil sitter i Pfizers styrelse

publicerad 7 januari 2022
– av Isac Boman
Reuters-profilen Jim Smith sitter fortfarande i Pfizers styrelse.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

91 890 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Jim Smith har i många år varit en nyckelperson i mediekonglomeratet Reuters och bland annat innehaft positionerna som operativ chef och vd. Idag är han ordförande i mediekoncernens välgörenhetsstiftelse – samtidigt som han suttit i styrelsen för läkemedelsjätten Pfizer sedan 2014.

Därtill innehar Smith styrelseuppdrag för den ökända globalistiska tankesmedjan World Economic Forum som i hög grad påverkat den förda coronapolitiken världen över.

Etablissemangsmedia har länge fått kritik från många håll för att rapportera vinklat och odelat positivt om de experimentella covidvaccinen, samtidigt som man mycket sällan uppmärksammar riskerna med injektionerna.

Personer som av olika skäl valt att inte ta de kontroversiella vaccinen utmålas ofta som farliga konspirationsteoretiker eller ”foliehattar” och som ett hot mot samhället. Stort fokus läggs på dagliga artiklar om hur många som har smittats med olika virusvarianter och hur viktigt det är att ta vaccinen.

Samtidigt finns det nära kopplingar mellan läkemedelsjättarna och den internationella massmediala maktsfären – något som Jim Smith är ett tydligt exempel på. 62-årige Smith är för närvarande styrelseordförande för Thomson Reuters Foundation – en stiftelse som ägs och kontrolleras av mediekonglomeratet Thomson Reuters, tidigare Reuters Group. Mellan 2012 och 2020 var han också vd för företaget och har även varit operativ chef under en kortare period 2011 och haft flera andra toppositioner inom koncernen.

Smith sitter samtidigt i styrelsen för World Economic Forums råd för internationella affärer och den Nato-kopplade tankesmedjan Atlantic Council som Nya Dagbladet nyligen uppmärksammade i samband med att man prisade Pfizers vd Albert Bourla och EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen för deras nyckelroller i den globala massvaccinationskampanjen.

Därtill sitter Jim Smith alltså även i styrelsen för läkemedelsjätten och vaccintillverkaren Pfizer sedan 2014 och är i nuläget bland annat ordförande för Pfizers ersättningskommitté och medlem i dess revisionskommitté.

Foto: faksimil/Pfizer

 

Påverkar miljarder människor

Thomson Reuters äger nyhetsbyrån Reuters – som bland annat svenska TT och en stor del av den internationella pressen köper sina utrikesnyheter och ekonomiska nyheter ifrån och som har över 3000 journalister anställda runt om i världen. Reuters nyhetsrapportering beräknas nå miljarder läsare varje vecka och är kanske den största globala aktören på området.

Samtidigt som Smith varit högste chef för denna aktör, med en mycket stor påverkan på världens nyhetsflöde och vilken information världens människor ska ta del av, satt han alltså även i styrelsen för en av de absolut största läkemedelsjättarna.

Nyheten väcker allvarliga frågor om intressekonflikt eftersom företagsmedier som Reuters fortsätter att främja Pfizer-produkter, försvara läkemedelsföretag från kritik och börjat tysta skeptiker”, kommenterar The National Pulse som också pekar på att Reuters nämnt Pfizer hela 22 000 gånger i sin rapportering bara under 2020.

 

Reuters ”faktagranskar” vaccinkritik

Även nyhetssajten The Defender har uppmärksammat att Reuters-chefen också sitter i Pfizers styrelse och att Reuters dessutom i hög grad är involverade i arbetet med att ”faktagranska” innehåll på de sociala plattformarna Facebook och Twitter – vilket i praktiken ofta leder till censur av vaccinkritiskt innehåll och påstådd desinformation kopplad till covidvaccinerna eller covid-19.

När man meddelade sitt faktagranskningspartnerskap med Facebook och Twitter lät Reuters bli att nämna detta faktum: Nyhetsorganisationen har kopplingar till Pfizer, World Economic Forum och Trusted News Initiative (TNI) – ett branschsamarbete av stora nyhets- och globala techorganisationer vars uttalade syfte är att bekämpa spridningen av skadlig vaccindesinformation”, noterar man.

Foto: The Defender

Sajten konstaterar också att Reuters har vägrat att offentliggöra några kriterier för vilken information som ska klassas som ”falsk” eller inte. Man uttrycker även oro för att Reuters kommer att fortsätta lyfta fram Pfizers produkter och försvara läkemedelsjättarna från kritik samtidigt som man systematiskt tystar och svartmålar skeptiker.

Angående ”Trusted News Initiative” och censur av information relaterad till coronavaccinets risker, snälla var medvetna om kopplingen mellan Pfizer och Reuters. Jag skulle kalla det för en journalistisk intressekonflikt, vad anser du?” twittrade den numera avstängde dr Robert Malone – en av mRNA-vaccinteknikens skapare och lyfte även han fram hur Jim Smith sitter på dubbla stolar.

Malone publicerade även samma inlägg på LinkedIn och blev då bannlyst från plattformen för att ha brutit mot dess användarvillkor. Noteras kan att LinkedIn köptes av Microsoft 2016 för 26 miljarder dollar när ultraglobalisten och vaccinlobbyisten Bill Gates fortfarande styrde företaget. Noteras kan att även Microsoft-chefen Kirk Koeningsbauer sitter i Thomson Reuters styrelse.

 

Facebook-topp i Pfizers styrelse

De täta kopplingarna mellan mainstreammedia och läkemedelsindustrin är, föga överraskande, inte något som uppmärksammats utanför systemkritiska medier, och Jim Smith är heller inte den enda maktfigur som sitter på dubbla stolar.

Så sent som 2020 valdes även Dr. Susan Desmond-Hellman in i Pfizers styrelse. Hon har inte bara varit vd för Bill & Melinda Gates Foundation mellan 2014 och 2020 utan även suttit i Facebooks styrelse mellan 2013 och 2019.

Dr. Susan Desmond-Hellmanns närvaro och tidigare uppdrag innebär ett gemytligt förhållande för Pfizer, men en tvivelaktig intressekonflikt, då Facebook rutinmässigt censurerat inlägg relaterade till vaccin samtidigt som Gates och hans stiftelse lyfter fram vaccin som svar på sjukdomen”, skriver Midlands Directory.

Dr. Susan Desmond-Hellmann. Foto: Fortune Live Media/CC BY-NC-ND 2.0

Man konstaterar vidare att ytterligare en intressekonflikt föreligger eftersom Desmond-Hellman även sitter i president Joe Bidens råd för vetenskapliga och teknologiska frågor.

 

”Utbildar” journalister att rapportera rätt

Tilläggas kan att Reuters Foundation lanserade initiativet ”Covid 19 crisis reporting hub” kort efter att Jim Smith blev ordförande för stiftelsen – ett projekt i syfte att ”utbilda” journalister i hur de ska rapportera om coronarelaterade frågor.

Vår 8 veckor långa utbildning som levereras till grupper på högst 15 deltagare utrustar journalister med de grundkunskaper och den information de behöver för att rapportera om pandemin och dess inverkan på ekonomier, hälsovårdssystem och samhällen”, hävdar man.

Projektet samfinansieras av bland annat World Economic Forum och fokus läggs också på att journalisterna ska lära sig att bekämpa påstådd ”desinformation” i form av vaccinkritik och istället föra ut budskap som sanktionerats av makthavarna.

Exakt hur de sociala mediejättarnas riktlinjer kring covid-19 och vaccinet eller massmediernas rapportering kring dessa ämnen har påverkats av att Jim Smith och andra profiler har dubbla lojaliteter och starka kopplingar till läkemedelsjättarna är mycket svårt att avgöra. Kritiker pekar dock på att det är tydligt att såväl de stora etablissemangsmedierna som Facebook och Twitter anammat samma narrativ om ett mycket farligt virus där vaccinet utgör den enda räddningen – samtidigt som avvikande röster systematiskt stigmatiseras och karaktärsmördas.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Von der Leyen sitter kvar som EU-boss

publicerad 10 juli 2025
– av Isac Boman
Von der Leyen kan glädja sig åt att ha kvar sitt arbete ett tag till.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

91 890 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Otillbörlig påverkan på valet i Rumänien och suspekta upphandlingsprocesser till mångmiljardbelopp via sms med Pfizers vd Albert Bourla. Det var en del av kritiken i samband med misstroendeomröstningen mot EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen under torsdagen.

Bakom misstroendeinitiativet finns den rumänske parlamentsledamoten Gheorghe Piperea från ECR, som hänvisade till ”bristande ledarskap och transparens” bland annat efter von der Leyens mörkade sms-konversation med Pfizers vd Albert Bourla angående mångmiljardköpen av läkemedelsjättens kritiserade covidvaccin Comirnaty.

Hon har också anklagats för otillbörliga försök att påverka Rumäniens presidentval, där den liberale Nato-förespråkaren Nicusor Dan i maj till slut besegrade nationalisten George Simion. Dans valvinst kom först efter att en tidigare nationalistisk och EU-kritisk kandidat, Calin Georgescu, diskvalificerats och anklagats för brott utan bevis efter att ha vunnit den första valomgången.

Omröstningen slutade med en knapp fjärdedel, 175 röster, för ett misstroende. 360 röstade emot och 18 ledamöter lade ned sina röster, enligt EU-parlamentets pressmeddelande. För att von der Leyen skulle ha avsatts hade det krävts två tredjedelars majoritet. Von der Leyen själv avfärdade misstroendet som primärt drivet av konspirationsteorier som framförs av ”antivaxxare” och ”Putin-apologeter”.

 

Covidvaccin, vapen och kontroll

Ursula von der Leyen har lett EU-kommissionen sedan 2019 och har under sin tid i EU-ledningen inte bara hunnit med att profilera unionen som en storkund till läkemedelsjättarna utan även till vapenindustrin, där en av hennes hjärtefrågor varit upphandling av vapen till kriget i Ukraina parallellt med att minimera det diplomatiska utbytet med Ryssland. Hennes politik har i övrigt varit totalitärt inriktad och fokuserad på ökad överstatlig kontroll av unionens medlemsländer och övervakning av EU-medborgare, samt med ett stort fokus på att fortsätta möjliggöra för utomeuropeisk massmigration till unionens samtliga länder.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Rekordmånga civila dödsoffer i Ukraina under juni

Kriget i Ukraina

publicerad 10 juli 2025
– av Markus Andersson
Antalet civila dödsoffer fortsätter att stiga på båda sidorna i Ukrainakriget. På bilden offer för en rysk beskjutning mot Charkov-området i nordöstra Ukraina i juni i år.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

91 890 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Antalet civila dödsoffer i Ukraina nådde under juni 2025 sin högsta nivå sedan 2022, enligt en ny rapport från FN:s övervakningsuppdrag för mänskliga rättigheter i landet. Minst 232 civila dödades och 1 343 skadades under månaden – siffror som vittnar om en dramatisk eskalering av hur kriget drabbar civilbefolkningen.

FN-rapporten visar att Ryssland genomförde 10 gånger fler missilattacker under juni 2025 jämfört med samma månad året innan. Attackerna drabbade 16 regioner i Ukraina, inklusive huvudstaden Kiev, och orsakade döda och skadade långt från frontlinjen.

”Civila i hela Ukraina står inför ett lidande som vi inte har sett på över tre år”, säger Danielle Bell, chef för FN:s övervakningsmission för mänskliga rättigheter i Ukraina.

Enligt rapporten orsakades nästan hälften av alla civila offer av missiler och flygbomber i tätbefolkade områden. Samtidigt fortsatte korträckviddiga drönarattacker att döda och skada civila nära frontlinjen.

Mål för de ryska attackerna

Baserat på rapporter från konflikten riktar sig ryska angrepp främst mot energiinfrastruktur som kraftverk, gaslager och elledningar. Ryssland har systematiskt attackerat Ukrainas energiförsörjning i ett försök att lamslå landet, med över 2 400 attacker mot energianläggningar sedan februari 2022.

Militära rekryteringscenter och andra strategiska mål har också varit föremål för ryska attacker. Det ryska försvarsministeriet motiverar ofta attackerna mot energi- och bränsleanläggningar med att dessa används av den ukrainska militären.

Trots att dessa anläggningar kan ha militär betydelse drabbas civilbefolkningen hårt när de attackeras. Civila offer uppstår både från direkta träffar och från spillror från nedskjutna missiler när det ukrainska luftvärnet försvarar sig.

Flera av de civila dödsfallen har skett i nattliga anfall mot huvudstaden Kiev, där angrepp tidigare varit ovanliga. Under massiva attacker under natten mot torsdagen mot Kiev-regionen som varade i nästan tio timmar använde de ryska styrkorna 397 Shahed-drönare och 18 missiler mot ukrainska mål. Minst två personer dödades och 22 skadades under den attacken mot Kiev.

Kvinna som blev offer för tung rysk bombning i nordöstra Ukraina den 7 juni i år.

Kraftig ökning under 2025

Det totala antalet civila dödsfall och skador under första halvåret 2025 är 6 754 personer, vilket är 54 procent mer jämfört med samma period 2024. Under de första sex månaderna av 2025 ökade antalet civila dödsfall med 17 procent och skador med 64 procent.

Sedan början kriget bröt ut den 24 februari 2022 har FN:s övervakningsuppdrag registrerat minst 13 580 civila dödsfall, inklusive 716 barn. Dessutom rapporterades 34 115 skadade civila, inklusive 2 173 barn.

FN:s övervakningsuppdrag varnar för att de verkliga siffrorna för civila offer kan vara betydligt högre än vad som rapporteras, med tanke på de utmaningar och den tid som krävs för adekvat verifiering av alla dödsfall och skador.

”Ingen plats i Ukraina är helt säker”

Danielle Bell från FN:s övervakningsuppdrag har tidigare varnat: ”Nästan hälften av de civila offren under de senaste tre månaderna har dött långt borta från frontlinjerna. Vi kan dra slutsatsen att ingen plats i Ukraina är helt säker”.

Ännu är ingen fred i sikte i den över tre år långa väpnade konflikten mellan Ryssland och Ukraina, som pågår med västlig inblandning.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Israels senaste attack: Marktrupper i Libanon

Eskalationen i Mellanöstern

publicerad 10 juli 2025
– av Redaktionen

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

91 890 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Israel har genomfört närmast dagliga attacker mot mål i södra Libanon, och även mot huvudstaden Beirut sedan vapenvilan slöts i november 2024 mellan Israel och Hizbollah. Under natten har man även gått in med marktrupper i grannlandet.

Så sent som i tisdags besköt Israel ett fordon i den libanesiska staden Tripoli, i ett angrepp som dödade tre personer och skadade 13 enligt Libanons hälsoministerium. Enligt Israel ska en Hamas-officer ha dödats i attacken.

Under gårdagsnatten gick Israel även in med marktrupper i grannlandet i vad som beskrivs som en ”specialoperation”. Den israeliska militären IDF delger detta i ett pressmeddelande samt i ett uttalande på Telegram som rapporteras av bland andra den qatariska kanalen Al-Jazeera. Man visar även en video av soldater i operationen.

 

 

Trots den överenskomna vapenvilan har Israel motiverat fortsatta attacker i Libanon med att det paramilitära shiamuslimska politiska partiet Hizbollah, som ingår i landets komplexa koalitionsregering tillsammans med kristna, drusiska och socialistiska politiker, fortsätter att utgöra ett hot, och att den libanesiska staten inte uppfyllt sina åtaganden enligt avtalet.

Libanon har å sin sida fördömt attackerna som flagranta brott mot vapenvilan och man har även begärt hjälp från FN:s säkerhetsråd för att få Israel att upphöra med attackerna. Libanons president, Nawaf Salam, har upprepade gånger också riktat sig direkt till USA och Israel för att få Netanyahu-styret att avstå från ytterligare attacker.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

USA utfärdar sanktioner mot FN-utredare som kritiserat Israel

Situationen vid Gazaremsan

publicerad 10 juli 2025
– av Markus Andersson
Francesca Albanese är FN:s särskilda rapportör för mänskliga rättigheter i de ockuperade palestinska områdena sedan 2022.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

91 890 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Trumpadministrationen har beslutat sanktionera Francesca Albanese, FN:s särskilda rapportör för Västbanken och Gaza, som en del av den amerikanska kampanjen för att tysta kritiker av Israels agerande i det pågående kriget. Det skriver The Guardian.

I ett textmeddelande till Al Jazeera anklagar Albanese USA för ”maffialiknande skrämseltekniker”.

USA:s utrikesdepartement meddelade på onsdagen att landet utfärdar sanktioner mot den oberoende tjänsteman som har i uppdrag att utreda människorättsövergrepp i de palestinska områdena. Beslutet kommer efter att amerikanska påtryckningar på FN att avsätta Albanese från hennes post tidigare misslyckats.

Francesca Albanese, som är människorättsjurist, har varit öppen med sin kritik mot vad hon beskriver som det ”folkmord” som Israel genomför mot palestinier i Gaza. Både Israel och USA, som förser Israel med militärt stöd, har bestämt förnekat dessa anklagelser.

Internationell rättslig granskning

Israel står inför anklagelser om folkmord vid Internationella domstolen och om krigsbrott vid Internationella brottmålsdomstolen efter landets förödande militära angrepp på Gaza. Albaneses ståndpunkt har också fått stöd från ledande forskare inom folkmordsområdet och människorättsorganisationer.

I ett inlägg på X sent på onsdagskvällen skrev Albanese att hon står ”fast och övertygat på rättvisan sida, som jag alltid har gjort”, utan att direkt nämna de amerikanska sanktionerna. I ett textmeddelande till Al Jazeera citerades hon med att avfärda USA:s agerande som ”maffialiknande skrämseltekniker”.

Under de senaste veckorna har Albanese skickat ut en serie brev där hon uppmanar andra länder att pressa Israel, bland annat genom sanktioner, att avsluta sin dödliga bombning av Gazaremsan. Den italienska medborgaren har också varit en stark anhängare av internationella brottmålsdomstolens åtal mot israeliska tjänstemän, inklusive premiärminister Benjamin Netanyahu, för krigsbrott.

Hård amerikansk kritik

Senast utfärdade hon en rapport som namngav flera amerikanska jätteföretag bland de företag som hjälper till med vad hon beskrev som Israels ockupation och krig mot Gaza.

Utrikesminister Marco Rubio kommenterade sanktionerna på sociala medier:

Albaneses kampanj av politisk och ekonomisk krigföring mot USA och Israel kommer inte längre att tolereras. Vi kommer alltid att stå vid våra partners sida i deras rätt till självförsvar.

Albanese har varit måltavla för kritik från pro-israeliska tjänstemän och grupper i USA och Mellanöstern. Förra veckan utfärdade USA:s FN-mission ett skarpt uttalande som krävde att hon avsätts för ”ett årslångt mönster av virulent antisemitism och obevekliga anti-israeliska fördomar”.

I uttalandet hävdades att Albaneses anklagelser om att Israel begår folkmord eller apartheid är ”falska och stötande”.

Del av bredare kampanj

Sanktionerna utgör kulmen på en omfattande kampanj under nästan sex månader av Trumpadministrationen för att tysta kritik mot Israels hantering av det dödliga kriget i Gaza, som nu närmar sig två år. Tidigare i år började Trumpadministrationen arrestera och deportera fakultetsmedlemmar och studenter vid amerikanska universitet som deltog i pro-palestinska demonstrationer och andra politiska aktiviteter.

Människorättsexperter har skarpt kritiserat USA:s sanktioner mot Albanese. Dylan Williams, vice ordförande för regeringsärenden vid tankesmedjan Center for International Policy, betecknade dem som ”skurkstatsagerande”, medan Amnesty International sa att FN:s särskilda rapportör måste stödjas och inte sanktioneras.

Agnes Callamard, generalsekreterare för Amnesty International och tidigare särskilda rapportör för FN, förklarade:

Regeringar runtom i världen och alla aktörer som tror på den regelbaserade ordningen och internationell rätt måste göra allt i sin makt för att mildra och blockera effekten av sanktionerna mot Francesca Albanese och mer generellt för att skydda de särskilda rapportörernas arbete och oberoende.

Bakgrund till konflikten

Israels vedergällningskampanj efter händelserna den 7 oktober 2023 har dödat mer än 57 000 palestinier, enligt Gazas hälsoministerium, som säger att kvinnor och barn utgör de flesta av de döda men inte specificerar hur många som varit kombattanter eller civila. Siffran anses allmänt vara en stor underskattning.

Nästan 21 månader in i konflikten, som har fördrivit den stora majoriteten av Gazas 2,3 miljoner människor, är det nästan omöjligt för de kritiskt skadade att få den vård de behöver, säger läkare och biståndsarbetare.

Albanese sa nyligen i ett inlägg på X:

Vi måste stoppa detta folkmord, vars kortsiktiga mål är att fullborda den etniska rensningen av Palestina, samtidigt som man tjänar pengar på den dödsmaskinen som utformats för att utföra det.

Ingen är säker förrän alla är säkra.

Francesca Albanese är en italiensk jurist och människorättsexpert som sedan 2022 tjänstgör som FN:s särskilda rapportör för de ockuperade palestinska territorierna. Hon har en bakgrund inom internationell rätt och har arbetat med frågor om mänskliga rättigheter, humanitär rätt och konfliktlösning. Albanese är känd för sina kritiska rapporter och analyser av situationen i Gaza och på Västbanken, där hon lyfter fram konsekvenserna av den israeliska ockupationen för civilbefolkningen. Hennes arbete syftar till att främja rättvisa, ansvarstagande och respekt för internationell rätt i regionen.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Missa inte en nyhet igen!

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev idag!

Ta del av ocensurerade nyheter – fria från industriintressen och politisk korrekthet från Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning – varje vecka.