MORGONDAGENS DAGSTIDNING – onsdag 3 september 2025

onsdag 3 september 2025

Kritiserad professor får 50 miljoner – ska forska om svenskarnas ”kunskapsresistens”

publicerad 12 oktober 2020
– av Isac Boman
Åsa Wikforss.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

156 740 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Åsa Wikforss, professor i teoretisk filosofi, får nu hisnande 50 miljoner kronor av Riksbankens jubileumsfond för att forska på temat ”Kunskapsresistens: Orsaker, konsekvenser och motmedel”. Nya Dagbladet har mot den bakgrunden tittat närmare på Wikforss och hennes forskning.

Åsa Wikforss är professor i teoretisk filosofi och sedan 2019 även ledamot i Svenska Akademien där hon tog över avhoppade Sara Danius plats. Hon har tidigare givit ut boken ”Alternativa fakta: om kunskapen och dess fiender”, där hon argumenterar för att faktaresistens hos människor beror på psykologiska mekanismer och lyfter fram exempel på vad som kan göras för att aktivt bekämpa denna.

Den senaste tiden har hon lyfts fram i olika massmediala sammanhang där hennes medverkan som regel fokuserat på hur vad Wikforss betraktar som desinformation, propaganda och ”faktaresistens” ska bemötas och vilka mekanismer som ligger bakom dessa fenomen. På ett övergripande plan uttrycker Wikforss stor oro över att människor tror på vad sådant som hon anser är konspirationsteorier framom att lita på konventionella auktoriteter och officiella förklaringsmodeller.

Alla konspirationsteorier är dock inte felaktiga eller omoraliska enligt Wikforss. I programmet Malou efter tio omhuldar hon den bland mainstreammedier mycket populära konspirationsteorin om att den ryska regeringen ligger bakom att Donald Trump blev vald till amerikansk president 2016. Detta är dock någonting som inte har belagts och därtill direkt vederlagts genom den så kallade Mueller-rapporten i början av 2019.

– Vad som kännetecknar en konspirationsteori är ju inte bara att det är en teori som handlar om en konspiration utan det är också hur man reagerar på motargument. Typiskt för en konspirationsteori är att det är inbyggt i konspirationen att alla invändningar som kommer in är påhittade och också del av den stora konspirationen, förklarar hon.

Wikforss menar också att Donald Trump ”har spridit konspirationsteorier långt innan han blev president”, att det ligger i Trumps ”natur” att sprida konspirationsteorier, samt att detta även är något som ingår i Trumps politiska agenda.

– Man kan säga att en konspirationsteori är som en dålig vetenskaplig teori som när den inte hänger ihop längre. Istället för att ge upp den så bygger man på den med massa konstiga extrateorier som håller ihop det och som gör att oavsett vilken evidens som kommer in så finns det ett skydd, och menar att det handlar om en form av ”kunskapsmotstånd” som gör att människor inte kan omvärdera sina ståndpunkter.

Wikforss anklagar därtill Donald Trump för att sprida ”konspirationsteorin” om att coronaviruset skulle vara tillverkat i ett kinesiskt laboratorium. Hon tycks i detta sammanhang dock inte notera att det är en uppfattning som delas av framstående forskare och förts fram exempelvis av nobelpristagaren Luc Motagnier, den medicinske professorn Nikolay Petrovsky vid Flinders universitet och även av en kinesisk toppforskare som flytt landet. Tilläggas kan att Trump samtidigt inte berört det kontroversiella faktum att de projekt vid Wuhan-laboratoriet i Kina där det avslöjats att man studerat coronavirus från fladdermöss och dess överföring till människor, fått stöd av amerikanska skattemedel under hälsomyndighetschefen Anthony Fauci.

– En aspekt är naturligtvis att människor känner sig otrygga, rädda och förbisedda och då får konspirationsteorier lättare fäste, säger hon och menar att detta är förklaringen till varför andra förklaringsmodeller än de officiella vunnit så mycket mark i USA.

Den särskilde utredaren Robert Muellers rapport som vederlade rysk valpåverkan tycks inte ha påverkat Wikforss uppfattning om att det amerikanska presidenvalet avgjordes av Ryssland. (Pressfoto: FBI)

 

Förra året fick 110 000 gymnasieelever en ”julklapp” i form av Wikforss bok ”Alternativa fakta”. Ett av bokens uttalade syften var att bekämpa kunskapsresistens och kunskapsfientlighet, men fick samtidigt stark kritik för att själv brista i källkritik och göra sig skyldig till feltolkning av fakta.

– Det är orimligt att skriva en bok som varnar för alternativa fakta och samtidigt inkludera ett kapitel om skolan som är en uppvisning i manipulering av fakta både innehållsmässigt och metodiskt, skriver exempelvis skolforskaren Magnus Hultén till SVT.

Den starkaste kritiken riktades mot ett kapitel som handlade om skolans roll i arbetet att få elever att tänka mer kritiskt. Enligt Hultén innehöll texten ett flertal rena faktafel.

– Hon har inte koll på när olika kunskapsmätningar är gjorda, vilka årtal de är gjorda och hur länge de har pågått. Om man vill dra väldigt stora växlar på Pisa-mätningar och deras fall så måste man ha bra på fötterna.

Wikforss skakade dock snabbt av sig kritiken och menade att det handlade om ”ett par små faktafel” som skulle åtgärdas innan nästa upplaga och att de inte påverkar den huvudsakliga poängen med boken.

– Det är ju precis som jag säger, vi kan ha fel. Och då behöver vi varandra för att hitta de felen och så rättar vi till, hävdade hon då.

Omslaget till Wikforss bok.

 

Nu har Wikforss alltså tilldelats drygt 50 miljoner kronor för att forska vidare om ”kunskapsresistens”. Det är de psykologiska mekanismerna och faktorerna som ligger i fokus och psykologiska experiment ska också utföras. Bland annat ska man undersöka hur ”irrationalitet ingår i kunskapsresistens”, hur ”kunskapsresistenta” personer reagerar på bevisföring, och vilka yttre faktorer som förstärker personens hållning. Man är också intresserade av att se hur en persons ideologiska ståndpunkter påverkar förmågan att reagera på evidens och hur olika människor egentligen värderar vad man menar är ”politiskt relevant information”.

Målsättningen bortom detta är att hitta strategier för att motverka och bekämpa sådant man betecknar som propaganda och felaktiga uppfattningar. Stora resurser ska också läggas på att undersöka hur påstådd desinformation sprids i digitala och sociala medier och hur våra sociala medievanor kan avgöra huruvida vi är att räknas som ”kunskapsresistenta” eller inte.

Wikforss själv förklarar att hennes djupa engagemang i den här typen av frågor grundar sig i ett värnande av demokratin och att ”dumheter” inte kan tolereras. Enligt henne var Storbritanniens folkomröstning om EU med det påföljande brittiska utträdet ur unionen inte genuint demokratiskt, utan snarare ett resultat av desinformation.

– Folkomröstningen om Brexit 2016 drevs mycket av desinformation och ifrågasättande av expertis och första gången vi hörde talas om fake news var under presidentvalet i USA hösten 2016. Nu finns det ju uppgifter som tyder på att det faktiskt avgjorde valet, hävdar hon i en intervju med Universitetsläraren.

Vaccinmotstånd lyfts fram av Wikforss fram som en huvudlös konspirationsteori som avviker något – eftersom hennes uppfattning i detta fall är att de som uttrycker denna ofta har vänstersympatier, medan de flesta andra konspirationsteorier och falsk information ska komma från politiskt högerorienterat håll.

– Men man kan konstatera att väldigt mycket av den medvetna produktionen av fejkade nyheter har kommit från högerhåll, menar hon.

Därtill kategoriserar hon dessutom uppfattningen om att Sverige gradvis är på väg mot en systemkollaps på grund av en närmast okontrollerad invandring som en konspirationsteori. Detta handlar enligt henne om en ”falsk berättelse” från högerextremister och har inte något att göra med hur verkligheten ser ut.

– Om man lurar folk att tro saker som inte är sanna, som överdriven brottsstatistik, kan man också lura dem att rösta på saker som inte är i enlighet med deras preferenser, förklarar hon.

Hon menar att människor som ger uttryck för denna typ av uppfattningar rentav kan utgöra ett hot mot demokratin.

– Om man sprider information som får folk att tro att vi står inför en systemkollaps får det konsekvenser. Eftersom det verkar vara en enorm kris kan människor bli villiga att frångå viktiga demokratiska principer som att upprätthålla fri- och rättigheter. På det sättet kan man manipulera folk bort från demokratin, förklarar hon vidare.

Bland andra exempel hon hinner beröra som en irrationella konspirationsteorier inkluderas även kritiken mot utbyggnaden av 5G-tekniken och dess koppling till ohälsa, liksom fenomenet QAnon samt förintelseförnekelse.

Hon anser sammantaget att den bästa strategin mot detta är att forskare primärt ska motverka sådan desinformation genom forskning och kunskap, och påtalar en uppenbar risk i att förtroendet för hennes kår kan sänkas om man tar allt för tydlig ställning i värderingsfrågor.

Populister har redan teorin om oss att vi har en politisk agenda och att vi är köpta av eliten, eller tillhör eliten. Man ska inte spä på det genom att vara uppenbart politisk i sin forskarroll. Man kan naturligtvis engagera sig politiskt, men då ska man vara tydlig med att man kliver ur sin forskarroll, säger Wikforss.

På sociala medier och forum är många försiktigt skeptiska till Wikforss arbete och menar att hon själv brister i verklighetsuppfattning och objektivitet i sina resonemang på ett sätt som antyder projicering och en subjektivt vänsterliberal eller vänsterpopulistisk vinkling i de teser hon driver.

Alltså, att Wigforss vill sätta kunskapen i centrum och varnar för falska nyheter och slutsatser är förstås något bra, problemet är som vanligt på vilket sätt det sker och vad hon blundar för. Eftersom hon i mångt och mycket intar ett traditionellt vänsterperspektiv av svenskt snitt och har vissa grundförutsättningar för sina resonemang måste hennes slutsatser om fake news i mångt och mycket starkt ifrågasättas”, skriver exempelvis användaren HusvagnSvensson i en betecknande utläggning för den kritiken på Flashback.

Förutom Wikforss så kommer Kathrin Glüer, Torun Lindholm och Henrik Oscarsson att leda de tre forskargrupperna för att få fram ett filosofiskt, psykologiskt respektive statsvetenskapligt perspektiv. Den fjärde gruppen leds av Jesper Strömbäck och kommer fokusera på hur påstådd desinformation sprids i både traditionella och sociala medier.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Hovrätten sänker straff för ökänd sexualbrottsling

publicerad Idag 12:10
– av Jan Sundstedt
Fredrik Lundgren har beskrivits som en av Sveriges allra mest notoriska sexualförbrytare.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

156 740 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Hovrätten sänker straffet för Fredrik Lundgren – en av Sveriges värsta sexualförbrytare.

”Nytorgsmannen” döms till fyra års fängelse för 47 nya sexualbrott begångna bara månader efter hans villkorliga frigivning. Det är ett år mindre än tingsrättens dom från i somras.

Den 38-åringen, som tidigare hette Andreas Holm, våldtog i oktober förra året en 17-årig flicka i sitt hem i Hörby. Flickan var påverkad av alkohol när övergreppet skedde. Utöver våldtäkten döms han för flera fall av barnpornografibrott och 35 sexuella ofredanden.

Hovrätten slår fast att Lundgren otillbörligt utnyttjat att flickan befann sig i en särskilt utsatt situation på grund av sin ålder i förhållande till honom, sin alkoholberusning och sociala situation. Hon kunde därför inte delta frivilligt i samlaget.

Åklagaren hade yrkat på att våldtäkten skulle bedömas som grov, men varken tingsrätt eller hovrätt gick på den linjen.

”Straffvärdet för våldtäkten överstiger klart straffminimum för våldtäkt men är dock något lägre än vad tingsrätten ansett och motsvarar enligt hovrättens bedömning ett fängelsestraff något understigande fyra år”, skriver hovrätten i sin dom.

Nya brott direkt

Lundgren kan betraktas som en av Sveriges värsta sexualförbrytare. År 2021 dömdes han till fem års fängelse för 35 sexualbrott, varav sju våldtäkter. Majoriteten av brotten begicks i hans lägenhet vid Nytorget på Södermalm i Stockholm, vilket gav honom öknamnet ”Nytorgsmannen”.

Han släpptes villkorligt efter två tredjedelar av straffet, trots att det vid frisläppningen bedömdes finnas mycket hög risk för återfall i sexualbrott. I samband med frigivningen fick han vistelseförbud på Södermalm och flyttade till Skåne.

Där dröjde det inte länge innan han återföll i liknande brottslighet.

River upp villkorlig frigivning

Till de fyra årens fängelse kommer att hovrätten river upp den villkorliga frigivningen helt. Det betyder att Lundgren också måste sitta av drygt 20 månader från det gamla straffet.

Enligt handlingar från tingsrätten lider sexualbrottslingen av en psykisk störning, men denna bedöms inte vara tillräckligt allvarlig för att han ska undgå ansvar för sina handlingar.

Lundgren har nekat till anklagelserna om sexualbrott men erkänt narkotikabrott och olovligt anskaffande av alkohol.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Barn luras skicka nakenbilder – pressas sedan på pengar

Ökade otryggheten

publicerad Idag 11:36
– av Redaktionen
Polisen betonar att föräldrarna inte får lägga skulden på de utsatta barnen.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

156 740 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Förra året ökade sexutpressning mot barn med 192 procent globalt. Förövare manipulerar barn till att skicka nakenbilder på sig själva och kräver sedan pengar för att inte sprida dem.

Sexuell utpressning av barn i ekonomiskt syfte, så kallad sextortion, ökar kraftigt både i Sverige och världen över. Enligt amerikanska organisationen National Center for Missing and Exploited Children (NCMEC) ökade rapporterna om vuxna som söker kontakt med barn på nätet med hela 192 procent under förra året.

Det är särskilt pojkar i tonåren som drabbas av den här typen av brott, som skiljer sig från andra sexualbrott genom sitt tydliga ekonomiska motiv.

Louise Åhlén, verksamhetsutvecklare på polisens enhet Isöb Noa som arbetar med internetrelaterade sexualbrott mot barn, beskriver förövarnas tillvägagångssätt:

— Ett vanligt tillvägagångssätt är att förövaren utger sig för att vara en jämnårig och lurar till sig nakenbilder eller filmer. Sen hotar de med att sprida bilden till familj och vänner om barnet inte skickar pengar till förövaren, säger hon.

”Barnen har inte gjort något fel”

Polisen betonar att det är avgörande hur föräldrar reagerar om deras barn drabbas. Louise Åhlén varnar för att reagera med ilska eller bestraffningar:

— Det absolut viktigaste är att vi som föräldrar inte blir arga på våra barn för att de har skickat en nakenbild eller betalat för att slippa få dem spridda. När vi på polisen hittar ett barn som vi tror blivit utsatt så vill de drabbade barnen ofta inte berätta eftersom de känner så mycket skuld och skam. Men barnen har inte gjort något fel, de måste få vuxenvärldens förståelse och stöd, förklarar Åhlén.

Eftersom ämnet är så skuldbelagt och läskigt för barn som drabbas är mörkertalet förmodligen mycket stort. Polisen uppmanar vuxna att prata med barn både för att förebygga och för att hjälpa de som redan blivit utsatta.

— Fråga och var nyfiken på vad som händer i barnets liv både det som sker på nätet och utanför, och straffa inte barnet genom att ta bort appar eller telefonen om de blivit utsatta.

Polisen understryker att barn och ungas liv på nätet är en naturlig del av deras vardag som inte kan eller bör förbjudas.

— Barn och unga umgås på nätet. De chattar och spelar tillsammans, det är idag en viktig del av barnens vardag. Vi kan inte skydda barnen genom att förbjuda dem från att använda specifika appar eller spel – det är kunskap, närvaro och förståelse som behövs, avslutar Åhlén.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Skolor i Malmö blockerar sociala medier

publicerad Idag 8:24
– av Redaktionen
I takt med att mobilrestriktioner införts har eleverna börjat surfa på sociala medier med skoldatorerna istället.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

156 740 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Sociala medier kommer att blockeras på alla skoldatorer i Malmös grundskolor. Införandet är ett pilotprojekt för att se om det motverkar kränkningar i skolan samt ger ökad studiero.

Det började med att en speciallärare slog larm kring elevernas användning av sociala medier under lektionstid, där hon mejlade in en del konkreta förslag till Malmö stad. Det ledde sedan i sin tur till en utredning kring elevernas digitala arbetsmiljö där man lade fokus på sociala medier.

Nu har Malmö stad beslutat att blockera sociala medier på elevernas skoldatorer. Plattformarna som blockeras är Snapchat, TikTok, Instagram, Google Chat, Facebook, Messenger, WhatsApp, Roblox, Discord och Threads. Blockeringen gäller både under och efter skoltid.

De flesta skolor har i dag infört någon form av mobilrestriktioner. Men unga är väldigt påhittiga och hittar nya vägar och därför har man ersatt mobilerna med datorer, säger Malmös skolkommunalråd Sara Wettergren (L) till Bonniertidningen DN.

Under utredningen var lärare positivt inställda till blockeringen, men alla elever var inte helt nöjda. Däremot hoppas man nu på mer studiero i skolan och även att det kan leda till färre kränkningar.

Pilotprojektet ska pågå under hela läsåret 2025/2026 för att sedan utvärderas.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Fängslad idrottslärare åtalas på nytt – filmade 50 flickor i Haningeskola

Ökade otryggheten

publicerad Igår 14:35
– av Jan Sundstedt
Idrottsläraren är sedan tidigare dömd för bland annat kränkande fotografering, grovt barnpornografibrott och sexuella ofredanden.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

156 740 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


En tidigare idrottslärare från Stockholm står åtalad för sexuellt ofredande efter att ha filmat 50 flickor nakna mellan 2009 och 2013. Mannen avtjänar redan ett flerårigt fängelsestraff för liknande brottslighet.

Den 48-årige mannen arbetade som idrottslärare i Haninge kommun när övergreppen skedde. I dag väcktes åtal efter en omfattande polisutredning där över en miljon filer har granskats.

Utredningen har pågått under lång tid och är mycket omfattande. I slutet av maj fick cirka 160 före detta elever på en skola i Haninge brev från polisen där det framgick att de är målsägande.

Många av brotten hade dock preskriberats, men alla som hade identifierats kontaktades av polisen och en övervägande majoritet av dem som kallats till förhör har medverkat i utredningen.

— Polisen har gått igenom över en miljon filer bestående av filmer, fotografier och kollage. Sedan förra hösten har utredare granskat det omfattande materialet som möjliggjorde identifieringen av målsägandena. Det gedigna arbetet ihop med att så många målsägande medverkat har gjort att jag i dag har kunnat väcka åtal, säger senior åklagare Åsa Valter som varit förundersökningsledare.

Filmade i omklädningsrum

De misstänkta gärningarna har skett i omklädningsrum och andra delar av skolan. Enligt utredningen finns inga tecken på att materialet har spridits vidare.

Mannen har arbetat på olika skolor i Stockholmstrakten och dömdes redan i maj 2024 för bland annat kränkande fotografering, grovt barnpornografibrott och sexuella ofredanden. I det fallet fotade och filmade han elever i omklädningsrum och på utflykter.

Påföljden bestämdes till 3,5 års fängelse och han avtjänar fortfarande det straffet.

21-åriga Hanna är en av målsägandena som kontaktades av polisen i våras och hon tycker att det är surrealistiskt att övergreppen har kunnat pågå under en så lång tidsperiod utan att skolans ledning ingripit.

— Det är helt bisarrt. Jag tycker synd om alla som har blivit utsatta. Hur är det möjligt att det kan pågå under så lång tid? Skolans ledning måste reagera och agera vid återkommande mönster. Man måste ha bättre riktlinjer i skolan för att stoppa det från att hända i framtiden, säger hon.

Rättegången för de nya åtalspunkterna kommer att hållas i Södertörns tingsrätt och beräknas ta cirka tio dagar.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Missa inte en nyhet igen!

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev idag!

Ta del av ocensurerade nyheter – fria från industriintressen och politisk korrekthet från Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning – varje vecka.