MORGONDAGENS DAGSTIDNING – onsdag 9 juli 2025

onsdag 9 juli 2025

Jesper Bengtsson: S har hjälpt kyrkan bli mindre konservativ

publicerad 30 april 2021
– av Markus Andersson
konservativa

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

91 890 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Journalisten och socialdemokraten Jesper Bengtsson berättar i en intervju med Kyrkans tidning om hur socialdemokratin hjälpt kyrkan bli mer progressiv, men att det samtidigt finns en oro för att en konservativ renässans kan vara på frammarsch.

Hade inte Socialdemokraterna varit med och påverkat Svenska kyrkan i en mer progressiv riktning hade kyrkan kunnat vara mycket mer konservativ och även haft ett mycket större inflytande över samhället, säger Bentgsson till Kyrkans Tidning.

Jesper Bengtsson anser också att psalmer, prästers samvetsfrihet och hbtq-frågorna är möjliga områden där ett konservativt tillbakarullande kan starta och tillägger:

–  Sverigedemokraterna motionerar om att de vill ha in ”Fädernas kyrka” i psalmboken igen. Det är möjligt att den högljudda konservativa minoriteten vill gå åt annat håll vad gäller frågorna om samkönade vigslar, om alla ska välkomnas och hur stor prästernas samvetsfrihet ska vara, säger han.

Bengtsson har också skrivit en bok om ämnet som heter ”Reformismens väg – Socialdemokratin och kyrkan” på uppdrag av Socialdemokraternas kyrko­politiska grupp. Den kom ut i slutet av förra året och i en första adventsvideo på S i Svenska kyrkans Facebook-sida berättar han om den.

I boken finns formuleringar som liknar partiets nya kyrkopolitiska program,som antogs i november 2020. Däremot säger Bengtsson att han inte vet om huruvida boken har påverkat programmet, men menar att ”boken är inte skriven för att locka röster, den är en historisk skildring”. Dock har boken kritiserats av borgerliga och kyrkliga opinionsbildare. Bengtsson menar att det är för att de ”inte gillar utvecklingen”.

De uppfattar det som att Socialdemokraterna har fjärrstyrt kyrkan utifrån, men det stämmer inte. Oftast är det kyrkligt aktiva S-medlemmar som har påverkat tillsammans med många andra inom kyrkan. De som är arga uppfattar Socialdemokraterna som en makthegemoni i det svenska samhället som vill bestämma allt, och det stämmer inte heller, säger han.

Många förändringar inom kyrkan ligger socialdemokratiska krafter bakom, även om Bengtsson menar att många förändringar kommit från aktiva progressiva kyrkomedlemmar. Till exempel drev socialdemokraterna igenom om att öppna prästämbetet för kvinnor och samkönade äktenskap. Att även skilja stat från kyrka var en viktig del då partiet menade att en modern stat inte ska styra sina medborgare i livsåskådningsfrågor och att religion är en privatsak.

Bengtsson menar också att det idag handlar mycket om att försvara det man uppnått och därför vill man inte att utvecklingen inom kyrkan ska gå åt andra hållet.

– Det har tagit lång tid för Socialdemokraterna och andra progressiva krafter i kyrkan att förändra kyrkan till en progressiv, demokratisk folkkyrka. Nu finns det risk för en utveckling åt andra hållet, i små steg.

Däremot säger han att ”kyrkan är i huvudsak mer progressiv” idag samt att ”de konservativa kommer nog att få svårt att ta över.

 


Psalmen ”Fädernas kyrka”

Fädernas kyrka är en psalm skriven av Johan Alfred Eklund och Gustaf Aulén men plockades bort 1986 när den nya psalmboken gavs ut. Texten till psalmen lyder enligt följande:

Fädernas kyrka i Sveriges land,
kärast bland samfund på jorden!
Vida hon famnar från strand till strand,
fast är hon grundad av Herrens hand.
Byggd till hans tempel i Norden.

Allt fick sin vigning i kyrkans famn:
brudgummens löfte till bruden,
hemmet, det nyföddas kristna namn,
kämparnas färd till den sista hamn,
fanan och konungaskruden.

Kristet och fritt vill Sverige bo,
råda för landet allena.
Därom i manlig och kristen tro,
därom i strid eller lagfäst ro
konung och folk sig förena.

Fädernas Sverige sig kämpat fram.
Kristus var med det på banan,
visade vägen för trofast stam:
Kristus är trofast och svek är skam;
korset stod tecknat på fanan.

Kristus har vunnit vår bästa gärd
både i äran och nöden.
Vida gick striden kring Sveriges härd,
frid åt Guds kyrka var kampen värd,
konungens kamp intill döden.

Minnen från templet och klockors malm
fäderna följde, och sången.
Ännu ur fängelsets natt och kvalm
ljöd genom gallret en kämpes psalm;
det var en svensk som satt fången.

Ädel är skaran, sen tusen år
Gud i vår kyrka fått frälsa.
Framåt vår hoppfyllda längtan går:
ungdomen kristnad är Sveriges vår,
Sveriges framtid och hälsa.

Komme nu åter till strid för Gud
skaran sin Konung till möte,
väpnad och villig, i helig skrud,
samlad, som daggen på ljusets bud
flödar ur morgonens sköte.

Kristnade ungdom, dig gånge väl.
Strid för Guds ära i Norden.
Kämpa för frihet åt bunden träl.
Gud bringe friden till Sveriges själ,
Gud bjude frid över jorden.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Nästan helt stopp för importerade bärplockare

publicerad Igår 15:08
– av Isac Boman

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

91 890 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Migrationsverket har avslagit nästan alla ansökningar för bärplockare för 2025. Så sent som 2023 beviljades 5 000 tillstånd.

Med hänvisning till indikationer under flera år på att anställningsvillkoren i bärbranschen inte upprätthålls, har Migrationsverket endast beviljat 89 tillstånd för bärplockning i år. Totalt 2397 ansökningar för bärplockare har kommit in för 2025.

Förra året avslog Migrationsverket samtliga ansökningar för bärplockare, men 1 272 ansökningar beviljades sedermera efter prövning i domstol.

Migrationsverket har även i år gjort bedömningen att arbetstagare inom bärbranschen riskerade att inte få sina arbetsvillkor uppfyllda, därför har myndigheten beslutat att avslå större delen av ansökningarna för thailändska bärplockare, säger Hanna Geurtsen som är biträdande uppdragsledare för arbetstillstånd på Migrationsverket, i ett pressmeddelande.

I år, förklarar Migrationsverket, har samtliga arbetsgivare som är verksamma inom bärplockning valt att söka tillstånd via EU:s säsongsanställningsdirektiv. Skillnaden när man söker arbetstillstånd för anställning som säsongsarbetare jämfört med det nationella huvudspåret för arbetstillstånd, är bland annat att bärplockarna i år är direkt anställda vid ett företag i Sverige och inte via ett utländskt bemanningsföretag.

Det handlar bland annat om att det ska finnas anställningsavtal påskrivet av båda parter och att anställningsvillkoren ska vara i linje med svenska kollektivavtal. För majoriteten av de ansökningar som kommit in i år har inte kraven varit uppfyllda, säger Hanna Geurtsen.

De bärföretag som har fått avslag har möjligheten att överklaga dessa till domstol, tillägger myndigheten i sitt pressmeddelande.

Antalet tillstånd för bärplockning som Migrationsverket beviljat de senaste åren:

2025: 89
2024: 0 (1 272 beviljades efter prövning i domstol)
2023: 5 372
2022: 6 594
2021: 5 175

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Regeringen ska kartlägga invandrarnas åsikter

publicerad 7 juli 2025
– av Isac Boman
Liberalernas nya integrationsminister Simona Mohamsson till vänster, till höger migranter som landstigit i Europa (arkivbild).

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

91 890 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Regeringen sjösätter nu ett projekt där man ska undersöka invandrares åsikter i jämförelse med infödda svenskars.

Resultatet ska bli vägledande för integrationsinsatser framöver, säger Liberalernas nya integrationsminister Simona Mohamsson om projektet.

World Values Survey, WVS, är ett internationellt forskningsprogram som undersöker människors värderingar i allt från sociala, politiska, ekonomiska, religiösa och kulturella avseenden.

Regeringen betalar nu WVS fem miljoner kronor för att undersöka hur värderingarna skiljer sig mellan icke-västliga invandrare och de som har helt svensk bakgrund. Under hösten ska man intervjua runt 3 000 personer.

”Vi är ett extremt land”

Enligt undersökningar som World Values Survey tidigare gjort är skillnaderna mellan invandrare och infödda svenskar mycket stora vad gäller synen på sådant som skilsmässa, sex före äktenskap, abort och homosexualitet, där Sverige överlag sticker ut som ett exceptionellt liberalt inriktat land.

Vi är ett extremt land på ett bra sätt. För människor som blir en del av vårt samhälle blir det lite svårt att navigera i den kartan, säger Mohamsson om projektet till Bonniertidningen DN som bland annat problematiserar att invandrare ställer sig mer skeptiska till homosexuella relationer.

Det är en hel generation med tjejer som inte får välja vem de vill älska eller killar som inte kan komma ut ur garderoben, säger hon.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Färre skjutningar i Sverige – men bombdåden har fördubblats

Organiserade brottsligheten

publicerad 3 juli 2025
– av Jan Sundstedt
Enligt polisen är syftet med bombdåden ofta att utpressa, skrämma eller hota offren.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

91 890 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Antalet skjutningar i Sverige har nästan halverats jämfört med i fjol – men samtidigt har sprängningarna ökat kraftigt. Enligt ny statistik från polisen har över 100 sprängdåd inträffat hittills i år, vilket innebär en fördubbling jämfört med samma period 2024.

Under årets första sex månader har polisen registrerat 84 skjutningar. Det är en tydlig nedgång jämfört med första halvåret 2022, då 205 skjutningar inträffade, med 34 döda och 49 skadade. Även antalet skadade i samband med skottlossningar har minskat successivt sedan dess. I statistiken för 2025 ingår dock skolattacken i Örebro, där tio personer miste livet.

Utvecklingen sker mot bakgrund av att Sverige under lång tid präglats av omfattande problem med organiserad brottslighet, där våldsamma gäng, oftast med invandrarbakgrund, spridit skräck i både storstäder och mindre orter. Myndigheterna har i flera år haft svårt att göra någonting konkret åt våldsutvecklingen – men enligt polisen börjar vissa insatser nu ge resultat.

– I såväl den fysiska miljön som i de digitala miljöerna och på utredningssidan är vi idag snabbare och mer effektiva, vilket har gjort att vi kunnat förhindra förestående brott och ökat uppklarningen de senaste åren av det dödliga våldet i nätverksmiljö från cirka 20–30 procent till cirka 60 procent. Det är en del i förklaringen till att vi ser färre skjutningar, säger August Knutsson, operativ koordinator vid polisens nationella driftcenter.

Fler bombdåd vintertid

Samtidigt som skjutningarna minskat har ett annat våldsfenomen ökat markant. Hittills i år har 104 sprängningar inträffat – en fördubbling jämfört med samma period 2024, då 52 sprängningar registrerades.

– Det är givetvis allvarligt, och vi ser att de kriminella har skiftat modus och genomfört fler sprängningar under vintern och våren. Ofta i utpressningssyfte, för att skrämma eller hota. Men sedan början av året, då vi såg en kraftig ökning av fullbordade sprängningar, har de minskat. Vi griper fler gärningspersoner på förberedelsestadiet än tidigare, förklarar Knutsson.

Han understryker samtidigt att situationen fortfarande är att betrakta som mycket allvarlig och att gängvåldet snart kan komma att eskalera igen:

– Samtidigt är konfliktläget högt, och vi vet av erfarenhet att läget kan skifta snabbt. Vi gör allt vi kan för att hålla nere våldsnivåerna.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

”Flytande Pentagon” markerar närvaro i Stockholm

Sverige-Nato-relationen

publicerad 3 juli 2025
– av Markus Andersson
USS Mount Whitney har en besättning på omkring 500 personer och är normalt baserat i Neapel, Italien.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

91 890 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Det amerikanska kommandofartyget USS Mount Whitney, ofta kallat ett ”flytande Pentagon” för sina avancerade ledningssystem, har lagt till i Frihamnen i Stockholm.

Besöket markerar avslutningen på en månadslång insats i Östersjön där fartyget haft en ledande roll i den omfattande Nato-övningen Baltops, tillsammans med bland annat svensk personal.

Fartyget är flaggskepp för USA:s sjätte flotta och konstruerat för att leda komplexa och omfattande militära operationer. Med sina 200 meter är det utrustat med avancerade kommunikations- och ledningssystem som gör det till ett nav för amerikanska marinoperationer.

– Vi brukar kalla det för ett flytande Pentagon eftersom vår främsta styrka handlar om kommunikation och ledningssystem, säger Jonathan Desimone, ledningssystemchef ombord, till statstelevisionen SVT.

Under den nyligen avslutade Baltops, en årlig Nato-ledd övning i Östersjön, spelade USS Mount Whitney en nyckelroll. Den svenska marinen deltog bland annat med en ubåt, och flera svenska sambandsofficerare var ombord som en del av Nato-bemanningen.

– Vi hade ett antal svenska sambandsofficerare som var ombord under hela övningen som del av Nato-bemanningen, säger befälhavaren och fartygschefen Colin Price.

– Vi är här för att delta i Baltops 2025 och för att visa USA:s närvaro. Vårt mål som örlogsflotta är sjöfartsfrihet och regional stabilitet, hävdar han vidare.

Inga planer på att lämna Europa

Price betonar värdet av övningen och det multinationella Nato-samarbetet – men fartygets synliga närvaro i Stockholm kan enligt kritiker också uppfattas som en maktdemonstration riktad mot Ryssland, snarare än ett rent diplomatiskt besök.

Samtidigt har Östersjön präglats av ökad militär aktivitet, där både Nato och Ryssland har genomfört parallella övningar. Under Baltops observerades ryska stridsflygplan som flög i närheten av USS Mount Whitney i internationellt luftrum.

– Jag skulle inte kalla det för incidenter, men ja, vi hade interaktioner med flygplan som flög i närheten av Mount Whitney, kommenterar Price och förklarar:

– Under Baltops så befinner vi oss mitt i Östersjön och det är internationellt luftrum där flygplan kan flyga var de vill.

Under Donald Trumps presidentskap har det kommit rapporter och signaler om att USA kraftigt planerar att minska sin militära närvaro i Europa. Men för USS Mount Whitneys del finns inga sådana planer, enligt befälhavaren.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Missa inte en nyhet igen!

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev idag!

Ta del av ocensurerade nyheter – fria från industriintressen och politisk korrekthet från Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning – varje vecka.