Annons:

Analys: USA:s ensidiga tullar riskerar att förvärra fentanylkrisen

Donald Trumps USA

Uppdaterad februari 25, 2025, Publicerad februari 24, 2025
– av Redaktionen

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

171 300 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.

Nedräknare
0 Dagar
0 Timmar
0 Minuter

Två kinesiska experter och professorer riktar skarp kritik mot USA:s beslut att införa ensidiga tullar mot Kina, Mexiko och Kanada, och i fallet med Kina sker detta under förespegling av att bekämpa fentanylkrisen. Enligt deras analyser bryter åtgärderna mot Världshandelsorganisationens (WTO) regler, missar att adressera krisens orsaker – som den enorma inhemska efterfrågan i USA – och riskerar att eskalera handelskonflikter samt försvåra det internationella samarbetet mot droghandel.

Ji Wenhua, professor i juridik vid University of International Business and Economics, argumenterar att USA:s tullhöjningar direkt strider mot två centrala WTO-principer: mest gynnade nation (MFN, ”most-favoured-nation”) och bundna tullsatser.

MFN-principen kräver att alla WTO-medlemmar behandlas lika – en särskild tull mot Kina utan att samma påläggs andra länder är därför en öppen diskriminering, förklarar han. Dessutom har USA genom sina tullar överskridit de bundna tullsatserna, det vill säga de nivåer landet formellt förbundit sig att inte överskrida inom WTO.

”USA kan försöka rättfärdiga sina ensidiga tullar genom att hänvisa till hot mot folkhälsan eller den nationella säkerheten. Men för att åberopa artikel XX i Generella avtalet om tullar och handel (GATT 1994) […] måste USA inte bara visa att tullarna är relevanta och nödvändiga […] utan också att det inte finns andra, mindre handelsskadliga och lika effektiva metoder”, skriver Ji i China Daily.

Annons:

Han tillägger:

”Faktorer som fentanylkrisens komplexitet och den inhemska marknadsafterfrågan gör det svårt att tillämpa undantagen”.

Han pekar på att WTO:s undantagsklausuler (artikel X och XXI i General Agreement on Tariffs and Trade, GATT) kräver att åtgärderna är nödvändiga, icke diskriminerande och att inga alternativ finns. Enligt Ji uppfyller USA inget av detta: att stoppa fentanylhandeln kräver snarare gränsöverskridande polissamarbete och insatser mot missbruk, inte tullar.

Vidare varnar han:

”USA:s agerande kommer att slå tillbaka. Högre tullar kommer att leda till ökade priser på importerade varor, vilket ökar bördan för amerikanska konsumenter och undergräver konkurrenskraften hos amerikanska företag globalt”.

Kina blir syndabock för amerikansk politik

Ying Pinguang, professor vid Shanghai University of International Business and Economics, riktar kritik mot att USA avsiktligt förvränger Kinas roll. Han påminner om att Kina redan 2019 – som första land i världen – klassificerade och reglerade alla fentanylrelaterade substanser, långt innan internationella krav trädde i kraft.

”Enligt rapporter från USA:s tullverk och andra antidrogmyndigheter har USA sedan september 2019 inte beslagtagit några fentanylämnen som härrör från Kina. […] USA insisterar på att dramatisera frågan och medvetet hävdar att Kina är den största källan till fentanylprekursorkemikalier som når USA, vilket bara avslöjar landets dolda motiv”, skriver han i Global Times.

Han menar att USA:s tullar inte bara bryter mot WTO:s regler utan också mot principen om nationell behandling (artikel III i GATT), som förbjuder sämre villkor för importerade varor jämfört med inhemska. Genom att straffbeskatta kinesisk kemikalieexport – trots att dessa är legala och reglerade – skapas en orättvis konkurrensfördel för amerikanska tillverkare, enligt Ying.

Varnar för negativa effekter

Båda experterna varnar för långsiktiga effekter. Ji framhåller att höjda priser på importerade varor slår mot amerikanska konsumenter och företag. Ying tillägger att sanktioner riskerar att driva smugglingsaktiviteter till dark web eller tredjepartsländer, vilket gör spårning svårare.

Ying lyfter samtidigt fram det kinesiska regelverket: alla fentanylprekursorer (kemikalier som används för att tillverka drogen) omfattas av strikt licensiering via Narkotikaförordningen för icke medicinskt bruk (kinesisk beteckning, reds. anm.), och exporter måste godkännas av både kinesiska myndigheter och FN:s kemikaliekontrollsystem.

Lösningen enligt experterna: Samarbete, inte konfrontation

Ji och Ying är eniga om att USA borde satsa på att strama åt den inhemska efterfrågan och utöka internationellt samarbete. Ying påpekar att Kina och USA redan har en arbetsgrupp för antidrogsamarbete, där information och teknik delas.

”USA bör värna om Kinas välvilja och bevara det djupt investerade antidrogssamarbetet mellan Kina och USA”, avslutar Ying.

Fakta: Fentanyl

Fentanyl är en syntetisk opioid som är 50–100 gånger starkare än morfin och 30–50 gånger starkare än heroin. Det har blivit en av de främsta orsakerna till dödsfall i USA, särskilt bland personer i åldern 18–45 år. Mellan 2016 och 2021 ökade dödsfallen orsakade av fentanyl med 279%. Fentanyl tillverkas främst i Mexiko med kemikalier som ofta importeras från Kina. Den smugglas sedan in i USA, främst via den mexikanska gränsen. För att bekämpa fentanylhandeln enades USA och Kina redan 2023 om att begränsa exporten av kemikalier som används för fentanylproduktion.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Annons:

Trump har undertecknat order om att terrorklassa Antifa

Donald Trumps USA

Publicerad september 23, 2025
– av Markus Andersson
Antifa kopplas samman med en lång rad våldsdåd i USA - även dödliga sådana.

Som utlovat har Donald Trump undertecknat en order som klassar Antifa som en inhemsk terrororganisation. Vita huset beskriver nätverket som ”radikala vänsterterrorister vars mål är att störta regeringen genom våld och agitation”.

I ett pressmeddelande från framgår att ordern är en del av Trumpadministrationens hårdare linje mot vad man beskriver som ”en epidemi av radikalt vänstervåld”.

”Detta är en tid som kräver orädd och modig ledarskap – inte moralisk feghet, obeslutsamhet eller brist på mod att kalla detta vad det är”, skriver Vita huset i uttalandet.

Som underlag för beslutet presenterar administrationen en omfattande lista över vad man beskriver som Antifa-relaterat våld de senaste åren.

Annons:

Trumps administration lyfter fram flera dödliga och våldsamma incidenter, däribland skottlossningar mot federala tjänstemän där en officer sköts i nacken vid en ICE-anläggning i Texas juli 2025, samt mordet på en Trump-supporter i Portland 2020.

Bombdåd och mord

Administrationen pekar också på bombattacker, som när en sprängladdning detonerades utanför Alabamas justitieministers kontor 2024, och attacker med molotovcocktails mot polis vid träningsanläggningar.

Ett återkommande exempel är ockupationen av delar av Capitol Hill-området i Seattle 2020, där aktivister utropade en ”autonom zon” vilket enligt Vita huset ledde till flera dödsfall och våldsamma sammandrabbningar med polis. Administrationen beskriver även hur ICE-anläggningar upprepade gånger har attackerats, inklusive ett försök 2019 att antända en 500-liters propantank vid en anläggning i Tacoma, Washington.

Vita huset argumenterar att dessa händelser visar på ett mönster av eskalerande våld som syftar till att störta regeringen och attackera rättsväsendet. Man listar också andra våldshandlingar som kopplas till den ”radikala vänstern”, däribland mordförsöken mot Trump i Pennsylvania och Florida 2024, för att understryka vad man ser som ett växande hot från vänsterextremt håll.

Svårt att genomföra

Hur terrorklassningen praktiskt ska genomföras är ännu oklart, inte minst då Antifa är ett löst sammansatt nätverk utan central organisation, vilket gör det svårt att definiera vem som tillhör gruppen. Det våldsamma nätverket beskriver sig självt som antifascistiskt och har ingen formell ledning eller medlemsregister.

Beslutet kommer sannolikt också att möta juridiska utmaningar och protester från vänstergrupper som argumenterar att en sådan klassning kan kränka yttrandefriheten och föreningsrätten enligt första tillägget i USA:s konstitution.

Trump lovade under valkampanjen att vidta kraftfulla åtgärder mot vad han beskrev som det vänstervåld som länge plågar landet, och dagens order betraktas av hans anhängare som ett viktigt steg på den vägen.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Trump kräver kontroll över afghansk militärbas

Donald Trumps USA

Publicerad september 21, 2025
– av Isac Boman
Efter USA:s uttåg 2021 kollapsade regeringsstyrkorna och talibanerna övertog Bagram.

Donald Trump hotar med ospecificerade konsekvenser om Afghanistan inte återlämnar den strategiskt viktiga flygbasen Bagram till amerikansk kontroll.

”Dåliga saker kommer att hända”, dundrar presidenten i ett inlägg på sin egen plattform Truth Social.

President Donald Trump trappade upp retoriken mot Afghanistans Talibanstyre under helgen med ett direkt hot om bestraffning om landet inte återlämnar kontrollen över Bagram-basen till USA.

”Om Afghanistan inte ger tillbaka flygbasen Bagram till dem som byggde den, Amerikas förenta stater, KOMMER DÅLIGA SAKER ATT HÄNDA!!!” skrev Trump på sin sociala medieplattform Truth Social på lördagen.

Annons:

Utspelet kom dagen efter att Afghanistans regering tydligt avvisat Trumps krav på att återlämna den strategiskt placerade flygbasen, som ligger cirka 64 kilometer från huvudstaden Kabul.

”Försöker få tillbaka den”

Bagram fungerade som huvudbas för amerikanska styrkor i Afghanistan under USA:s invasion 2001 och de två decennier av ockupation som följde denna. Anläggningen blev också ökänd som fängelse där tusentals personer hölls fängslade utan rättegång under USA:s ”krig mot terrorismen” – där många utsattes för övergrepp och tortyr.

Talibanerna övertog kontrollen över basen 2021 när amerikanska styrkor lämnade landet och den dåvarande afghanska regeringen snabbt kollapsade. Under ett besök i Storbritannien på torsdagen avslöjade Trump för första gången att han aktivt arbetar för att återfå kontrollen över Bagram-basen.

— Vi försöker få tillbaka den, förresten, det kan vara lite breaking news. Vi försöker få tillbaka den eftersom de behöver saker från oss, sa Trump vid en presskonferens tillsammans med Storbritanniens premiärminister Keir Starmer.

Sin vana trogen framför Trump sina hotelser via sociala medier. Foto: faksimil/Truth Social/Trump

Afghanistan avvisar militär närvaro

Den afghanska regeringen har tydligt markerat sitt motstånd mot en förnyad amerikansk militär närvaro i landet.

”Afghanistan och USA behöver ha utbyte med varandra… utan att USA upprätthåller någon militär närvaro i någon del av Afghanistan”, skrev Zakir Jalal, företrädare för det afghanska utrikesministeriet, på X på fredagen.

Jalal betonade att Kabul är berett att utveckla politiska och ekonomiska förbindelser med Washington baserat på ”ömsesidig respekt och gemensamma intressen”.

Trump har sedan han återkom till makten upprepade gånger kritiserat förlusten av Bagram-basen och kopplat denna till sin återkommande kritik av företrädaren Joe Bidens hantering av det amerikanska tillbakadragandet från Afghanistan. Presidenten har också uttryckt oro över Kinas växande inflytande i regionen och noterat Bagrams strategiska läge nära Kina.

”Pratar inte om det”

På lördagen ställdes Trump inför frågan om han skulle överväga att skicka trupper för att återta basen.

— Vi pratar inte om det, svarade presidenten undvikande men var snabb med att understryka allvaret i sina krav:

— Vi pratar nu med Afghanistan, och vi vill ha den tillbaka och vi vill ha den tillbaka snart, direkt. Och om de inte gör det – om de inte gör det, kommer ni att få reda på vad jag ska göra, lovade Trump till reportrar vid Vita huset.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Trump till Venezuela: Ta tillbaka era kriminella och sinnessjuka

Donald Trumps USA

Publicerad september 21, 2025
– av Isac Boman
Enligt Trump har intagna från "världens värsta sinnessjukhus" tvingats in i USA av ledningen i Caracas.

USA:s president Donald Trump kräver att Venezuela omedelbart tar tillbaka illegala invandrare som han beskriver som kriminella och svårt sinnessjuka.

”Få ut dem ur vårt land genast annars blir priset ni får betala oöverskådligt”, skriver Trump, samtidigt som spänningarna mellan de båda länderna eskalerar med amerikanska krigsfartyg utanför Venezuelas kust och militärträning för civila i Caracas.

President Donald Trump riktade på lördagen hårda hot mot Venezuela och krävde att landet omedelbart ska ta tillbaka migranter som enligt honom ”tvingats in i USA” av Venezuelas makthavare.

”Vi vill att Venezuela omedelbart tar emot alla fångar och människor från psykiatriska institutioner, inklusive världens värsta sinnessjukhus, som Venezuelas ’ledare’ har tvingat in i USA”, sade Trump i ett uttalande.

Annons:

Presidenten argumenterade för att migranterna orsakat mycket stor skada i USA och att ”tusentals människor har skadats allvarligt, och till och med dödats, av dessa ’monster'”.

Om Venezuela inte omedelbart tar tillbaka sina medborgare kommer detta att få ödesdigra konsekvenser för landet, betonade Trump.

Trump använder i vanlig ordning Truth Social för sina politiska utspel. Foto: faksimil/Trump/Truth Social

Venezuela anklagar USA för krigshandlingar

Spänningarna mellan länderna har eskalerat kraftigt den senaste tiden. På fredagen anklagade Venezuela USA för att bedriva ”krig utan krigsförklaring” i Karibien och krävde en FN-utredning av amerikanska angrepp som dödat över ett dussin påstådda narkotikasmugglare på båtar under de senaste veckorna.

USA har sänt krigsfartyg till internationellt vatten utanför Venezuelas kust, med stöd av F-35-stridsflygplan stationerade i Puerto Rico och Washington beskriver operationen som en nödvändig insats mot narkotikahandeln. Den amerikanska marinens närvaro – den största i Karibien på decennier – har dock väckt farhågor i Venezuela om att USA planerar storskaliga militära angrepp mot venezuelanskt territorium.

De amerikanska attackerna har fördömts från flera håll för bristande rättslig grund. USA har genomfört dödliga angrepp utan att presentera konkreta bevis för att de attackerade båtarna smugglade narkotika. Dessutom är narkotikasmuggling inte belagt med dödsstraff enligt amerikansk lag, vilket gör de summariska avrättningarna till havs juridiskt tveksamma.

Washington har hittills vägrat lämna ut specifik dokumentation som skulle kunna rättfärdiga de dödliga insatserna, vilket har förstärkt misstankarna om att operationen egentligen har andra motiv än narkotikabekämpning.

Militärträning för civila i Caracas

Som svar på den amerikanska militära närvaron organiserade Venezuela på lördagen militärträning för civila. I Caracas tätbefolkade stadsdel Petare stängdes huvudgatan av för minikurser i vapenhantering och vad myndigheterna kallar ”revolutionär motståndstaktik”.

Soldater instruerade volontärer i grupper om 30 personer. Träningen omfattade bland annat hur man använder skyddsmasker, grundläggande första hjälpen och ”ideologisk skolning”.

— Idag markerar vi en milstolpe i den militära revolution som vi skriver tillsammans – folket och de väpnade styrkorna. Det är en verklig militär revolution!, sade Venezuelas försvarsminister Vladimir Padrino Lopez.

Venezuela har tidigare anklagat USA för att försöka genomdriva ett regimskifte och stjäla landets olja och andra naturresurser.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Trump terrorklassar Antifa

Donald Trumps USA

Publicerad september 18, 2025
– av Markus Andersson
Trump beskriver Antifa som en grupp kriminella och våldsamma vänstergalningar.

President Donald Trump meddelade på onsdagen att han kommer att klassificera den vänsterextrema och våldsbejakande rörelsen Antifa som en ”betydande terroristorganisation”.

I ett inlägg på sociala medieplattformen Truth Social beskrev Trump den vänsterextrema gruppen som ”en sjuk, farlig, radikal vänsterkatastrof” och meddelade att han kommer att ”starkt rekommendera” att de som finansierar Antifa utreds grundligt.

— Antifa är fruktansvärda. Det här är inte protester, det är brott som de begår. De kastar tegelstenar på bilar som tillhör ICE och gränspatrullen. De är professionella agitatorer. De borde sättas i fängelse. Vad de gör mot det här landet är verkligen subversivt, sa presidenten till reportrar i Ovala rummet tidigare i veckan.

Tillkännagivandet kommer i skuggan av mordet på Charlie Kirk, grundaren av den konservativa organisationen Turning Point USA, som skedde den 10 september och Trump har offentligt kopplat samman den misstänkte mördaren Tyler Robinson med militant vänsterextremism.

Annons:

”Radikal vänstergrupp med galningar”

Enligt myndigheterna ska patronhylsor som hittades nära det misstänkta mordvapnet ha varit graverade med texterna ”Hey fascist! Catch!” och ”Bella ciao bella ciao ciao” – den sistnämnda frasen kommer från en antifascistisk sång som populariserades av det italienska motståndet under andra världskriget.

— Vi har en radikal vänstergrupp med galningar där ute, helt enkelt galningar, och vi kommer att lösa det problemet, sa Trump till reportrar innan han gick ombord på sin presidenthelikopter.

Presidenten betonade samtidigt att han vill att människor ska reagera på Kirks död på ett icke-våldsamt sätt, något han betonade att Kirk själv förespråkade under hela sin karriär.

I vanlig ordning kommunicerar Trump via sin egen plattform Truth Social. Foto: faksimil/Donald Trump/Truth Social

Våld och hot mot oliktänkande

Antifa, som är en förkortning för ”anti-fascist”, är en decentraliserad vänsterextrem rörelse som saknar utsedd ledare, formellt medlemskap eller en strikt organisationsstruktur. Rörelsen säger sig bekämpa vad man själva kallar fascism, vit maktideologi och högerextremism – men har genom åren utövat våld mot såväl konservativa som liberaler och invandringskritiker.

Våldsbejakande aktivister som identifierar sig med Antifa – ofta klädda i svarta kläder och masker – har också kritiserats för att ha spridit politiska motståndares personuppgifter på nätet och utfört eller uppmanat till attacker mot dessa.

I Sverige kallas nätverket för Antifascistisk Aktion, och även här bygger gruppens strategi på att utsätta meningsmotståndare för trakasserier, våld och obehag och skrämma dem till att avsluta sitt politiska engagemang.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.