MORGONDAGENS DAGSTIDNING – tisdag 6 maj 2025

tisdag 6 maj 2025

Ukrainska myndigheter sprider bilder på lemlästade ryssar – anklagas för brott mot Genévekonventionen

Kriget i Ukraina

publicerad 7 mars 2022
– av Markus Andersson
Sammanträde för FN-organet i Geneve för konventionen mot biologiska vapen. Infällda bilder visar döda ryska soldater som förekommer på Telegram.

Ukrainska myndigheter har låtit publicera mängder av bilder och filmklipp på tillfångatagna, sargade och dödade ryska soldater på olika sociala medier. Strategin för att åstadkomma demoralisering bedöms samtidigt strida mot de vedertagna Genèvekonventionerna.

Det ukrainska inrikesdepartementet har frekvent utnyttjat sociala medieplattformar som Telegram, Twitter och YouTube för att publicera vad som av Washington Post beskrivs som en ”konstant ström av extremt grafiska bilder” som visar hur döda ryska soldater eldas upp, slits itu, krossas eller ligger övergivna i snön. På många av bilderna syns soldaternas förvridna och blodiga ansikten på mycket nära håll.

På andra bilder och filmklipp som publiceras syns tillfångatagna ryssar sitta i förhörsrum med ögonbindel och sina händer bakbundna. I andra filmklipp uppmanas ryska soldater att säga till sina föräldrar att vända sig emot Rysslands president Vladimir Putin och ta ställning mot kriget. Materialet har tillgängliggjorts öppet där enbart inrikesdepartementets Telegram-kanal har över 620 000 prenumeranter.

Det grafiska materialet har på många håll väckt bestörtning. Ukrainska makthavare menar dock att det blodiga materialet fyller ett syfte att visa ryska soldater och anhöriga krigets verklighet som man hävdar att Kreml försöker dölja.

Kritiker noterar att Ukraina med detta bryter mot Genèvekonventionerna och internationell rätt kring hur krigsfångar och sårade fiendesoldater ska behandlas i krig – i dessa framgår det bland annat att krigsfångar under alla omständigheter ska skyddas från förolämpningar och allmänhetens nyfikenhet.

”Slakta dem som grisar”

Nya Dagbladet har också rapporterat om hur en gren av Ukrainas specialstyrkor gått ut på Facebook och deklarerat att man inte längre kommer att tillfångata några ryska artillerister – utan istället ”slakta dem som grisar.”

Professor Rachel. E. VanLandingham som studerat krigsbrott vid Southwestern Law School säger till Washington Post att strategin att publicera propagandabilder med dödade och sårade soldater i förlängningen riskerar att skada Ukrainas trovärdighet och göra det mycket svårt att hålla Ryssland ansvarigt för eventuella krigsbrott.

– Det är mycket farligt för dem att i desperation göra saker som är uppenbart förbjudna, menar hon.

Skribenterna Drew Harwell och Mary Ilyushina på Washington Post pekar på att Ukraina genom sitt agerande exploaterar och utnyttjar internet och de sociala medierna för att underminera Rysslands militära aktiviteter. Ett sådant exempel är att ukrainska myndigheter tagit fram ett formulär på nätet där ryska föräldrar kan fylla i sina barns personliga uppgifter för att se om dessa har stupat eller tillfångatagits. Huruvida uppgifterna faktiskt är korrekta har inte framgått i nuläget.

Eskalerande informationskrig

Noteras kan att i princip samtliga sociala mediejättar har regelverk som förbjuder grafiskt våld och uppmaningar till våld. Trots detta har ukrainska myndigheter ändå kunnat publicera en stor mängd våldsskildringar genom dessa.

Samtidigt har ryska medier och kanaler som bedömts ha nära kopplingar till den ryska staten blockerats och censurerats i samma kanaler. Exempelvis låter Google meddela att de ryska statliga medierna RT och Sputnik ska blockeras från YouTube eftersom dessa påstås sprida ”lögner” och ”skadlig desinformation”.

Även EU-kommissionen har deklarerat att man vill förbjuda ryska statsmedier med samma motivering som techjättarna – att man inte vill tillåta desinformation och propaganda.

– De statligt ägda Russia Today och Sputnik, såväl som deras dotterbolag, kommer inte längre att kunna sprida sina lögner för att rättfärdiga Putins krig och söndra i vår union. Därför utvecklar vi nu verktyg för att förbjuda deras giftiga och skadliga desinformation i Europa, säger EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen i ett uttalande.

Tilläggas kan att även ryska myndigheter ägnar sig åt omfattande censur och bland annat har beslutat att begränsa tillgången till Twitter och Facebook med hänvisning till att dessa ägnar sig åt desinformation och antirysk diskriminering. Även BBC och flera andra västerländska medier uppges ha blockerats.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

USA sluter mineralavtal med Ukraina

Kriget i Ukraina

publicerad 1 maj 2025
– av Jan Sundstedt
Donald Trump Volodymyr Zelenskyj
Det nytecknade mineralavtalet mellan USA och Ukraina kan vara ett första tecken på att stridsyxan mellan Zelenskyj och Trump åtminstone tillfälligt är nergrävd.

USA och Ukraina har i dagarna formellt undertecknat ett omfattande mineralavtal som ger Washington tillgång till Ukrainas strategiska mineralresurser. Avtalet kan ses som en fördjupning av ländernas samarbete i spåren av det uppmärksammade och avbrutna mötet mellan Donald Trump och Volodymyr Zelenskyj i februari.

Den 30 april undertecknade USA och Ukraina ett ekonomiskt partnerskapsavtal som ger USA tillgång till Ukrainas viktiga mineralreserver, inklusive sällsynta jordartsmetaller, rapporterar PBS News.

Avtalet innebär också att parterna skapar en gemensam investeringsfond för att stödja Ukrainas återuppbyggnad efter kriget.

Ukrainas premiärminister, Denys Shmyhal, beskriver avtalet som ”Ett strategiskt avtal som syftar till att etablera ett investeringspartnerskap. Det är genuint en rättvis och fördelaktig internationell överenskommelse för gemensamma investeringar i Ukrainas utveckling och återhämtning mellan USA och Ukraina”.

Trump: Återbetalning

Fonden ska förvaltas gemensamt med lika rösträtt, där båda länder bidrar till kapitalet. Intäkter från nya licenser för kritiska mineraler, olja och gas ska delas, där 50 procent tillfaller Ukrainas statskassa via fonden.

Donald Trump har beskrivit mineralavtalet som en viktig del av USA:s fortsatta engagemang i Ukraina. Han har framhållit att avtalet ger USA tillgång till strategiska resurser och kan fungera som en form av återbetalning från Ukraina för det militära stöd som Washington har gett Kiev.

I sitt tal till den amerikanska kongressen, den 4 mars 2025, nämnde Trump mineralavtalet och betonade Ukrainas vilja att skriva under avtalet. Han lyfte fram betydelsen av partnerskapet för USA:s nationella säkerhet och stabiliteten i regionen, utan att gå in på detaljer om avtalets innehåll.

Svåra förhandlingar

Avtalet har föregåtts av långa och stundtals svåra förhandlingar, där frågor om säkerhetsgarantier varit centrala. Under ett möte i Vita huset i februari avbröts ett planerat toppmöte mellan Trump och Zelenskyj abrupt efter oenighet om villkoren.

Zelenskyj har betonat vikten av säkerhetsgarantier och sagt att förhandlingarna är i ständig utveckling. Premiärminister Shmyhal har dock uttryckt optimism om att avtalet kommer att undertecknas och att det stärker Ukrainas framtid.

Mineralresurserna i Ukraina omfattar 22 av de 50 material som USA:s geologiska undersökning klassar som kritiska, inklusive sällsynta, avgörande jordartsmetaller för elektronik, ren energiteknik och vissa vapensystem.

Avtalet är också en del av USA:s strategi för att minska beroendet av Kina, som dominerar produktionen av sällsynta jordartsmetaller globalt.

Parallellt med avtalet har USA och Ukraina diskuterat möjligheten att inkludera framtida militärt stöd som en del av investeringsfonden, även om tidigare militärt bistånd inte omfattas.

I samband med avtalet har i skrivande stund inga officiella kommentarer från Kreml eller Moskva publicerats.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Kommentar: När lögnerna faller: Zelenskyjs falska fredsspel

Kriget i Ukraina

Med Kursk återtaget och tiotusentals ukrainska soldater döda eller sårade fortsätter Zelenskyj att turnera runt bland västvärldens ledare. I etablissemangsmedierna förblir han den stora hjälten, trots att verkligheten på slagfältet säger någonting helt annat.

publicerad 28 april 2025
– av Redaktionen
Zelenskyj och Frankrikes president Emmanuel Macron.
Detta är en opinionstext. Artikelförfattaren svarar för de åsikter som uttrycks i artikeln.

Den lille rackaren Zelenskyj tog givetvis tillfället i akt att under begravningen av påven i Rom i dag få sig en liten pratstund med USA:s president Donald Trump, som han tidigare i veckan kritiserat i media.

Meanwhile in Moscow… deklarerade Rysslands president Vladimir Putin i dag, efter att ha blivit informerad om situationen på slagfältet av generalstabschefen Valery Gerasimov, att den ryska militären helt har befriat gränsregionen Kursk från ukrainska styrkor. Putin tackade de ryska soldater som deltog i att besegra de nynazistiska grupperna som invaderade regionen förra sommaren:

– Kievregimens vågade operation har misslyckats fullständigt och de enorma förluster som fienden lidit – inklusive bland de mest stridsberedda, tränade och utrustade soldaterna samt med hjälp av västerländsk utrustning – kommer säkerligen att återspeglas längs hela linjen av stridskontakt. Den ryska framgången krattar nu manegen för ytterligare framsteg inom andra områden av fronten, vilket för oss närmare den slutliga segern i konflikten.

Enligt Gerasimov uppgick de totala ukrainska förlusterna under Kurskintrånget till mer än 76 000 döda och skadade militärer, mer än 7 700 enheter militär utrustning som gått förlorad, inklusive 412 stridsvagnar, 340 infanteristridsfordon och 314 pansarvagnar.

Chefen för generalstaben bekräftade också att Rysslands militära insats i Kurskregionen stöddes av nordkoreanska trupper.

Jag, som många gånger ifrågasatt om det överhuvudtaget funnits några nordkoreaner på slagfältet med tanke på att de varit så osynliga och massmedia inte lyckats med att bevisa Ukrainas påståenden då bildunderlag saknats samt Ryssland inte kommenterat uppgifterna under hela tiden, blev överraskad när jag såg detta, och det tyder på att dödstalen bland nordkoreanerna måste ha varit mycket låga. Nu har det i alla fall bekräftats till slut – det fanns nordkoreanska soldater som stöd i Kursk.

Zelenskyj dementerar för övrigt Rysslands påstående om att de återtagit Kurskregionen. Med tanke på de 75 000 döda och svårt skadade ukrainska soldater som han beordrade på detta kamikazeuppdrag – vilket som en parentes är storleken på den brittiska armén – exklusive Natosoldaterna och de utländska legosoldaterna som inte räknas in samt alla fordon och material som förstördes (your tax money at work) – har Zelenskyj en hel del nya saker att bära på sina axlar.

Det ukrainska folket, som 2019 köpte skådespelaren Zelenskyjs falska löften om att han skulle bringa fred till Ukraina, måste verkligen ha fått sig ett hårt uppvaknande vid det här laget, men i det svenska etablissemangets ögon är Big Z alltid en hjälte och vinnare.

Zelenskyj hade också ett privat möte med Frankrikes president Emmanuel Macron, som efteråt skrev på X att Ukraina är redo för en ovillkorlig vapenvila, vilket Zelenskyj berättade för honom i dag och vill arbeta med amerikanerna samt européerna för att uppnå.

Zelenskyj hade kunnat få fred redan i mars 2022 om han satt sin signatur på det fredsavtal som låg framför honom innan BoJo fick honom på andra tankar, vilket resulterade i att han istället skickade sin befolkning till slakt och sålde ut landet till krigsprofitörer från väst. Så det vi nu hör är enbart hyckleri, och såväl Zelenskyj som Macron inklusive Trump tycks glömma att de inte styr processen eftersom de förlorat kriget.

Fortsättning lär följa.

 

Jenny Piper

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Putin: Hela Kurskregionen har återtagits

Kriget i Ukraina

publicerad 28 april 2025
– av Redaktionen
Enligt Ryssland har drygt 76 000 ukrainska soldater dödats eller skadats under Kurskoffensiven.

I helgen meddelade Rysslands president att hela Kurskregionen befriats och att samtliga kvarvarande ukrainska trupper tvingats bort från ryskt territorium.

Samtidigt bekräftade Moskva också att nordkoreanska trupper deltagit och spelat en betydande roll i striderna.

Det var under lördagen som Putin tillkännagav att de sista ukrainska styrkorna drivits tillbaka från Kursk i samband med att det lilla samhället Gornal, 1 kilometer från gränsen, intogs.

– De väpnade styrkorna från de ukrainska väpnade styrkorna som invaderade Kurskregionen har besegrats, bekräftade generalstabschefen Valerij Gerasimov och förkunnade vidare att Kievs planer på att ”skapa ett så kallat strategiskt brohuvud och störa vår offensiv i Donbass har misslyckats”.

Det var i augusti förra året som Ukraina påbörjad en storskalig och initialt framgångsrik offensiv i regionen – och Ryssland fick fokusera på att försöka bromsa denna.

Med tiden förbyttes dock rollerna, Ukraina fick allt svårare att vinna ny mark och Ryssland kunde istället återta tidigare förlorat territorium. Den sista ryska motoffensiven påbörjades tidigt under mars månad – och det är denna som nu uppges ha lett till att de sista ukrainska styrkorna i Kursk kollapsat.

”Enorma förluster”

– Fiendens fullständiga nederlag i gränsregionen Kursk skapar förutsättningar för ytterligare framgångsrika operationer av våra trupper i andra viktiga frontområden och förkortar vägen till nederlaget för det nynazistiska regimen, deklarerade Rysslands ledare, som länge hävdat att just ”avnazifieringen” av Ukraina är av yttersta vikt för Ryssland.

– Kievregimens satsning har misslyckats fullständigt, medan fiendens enorma förluster, i synnerhet bland de mest stridsdugliga, bäst förberedda och utrustade ukrainska arméenheterna, inklusive de formationer som förses med västerländsk utrustning utan tvekan kommer att få konsekvenser längs hela frontlinjen, fortsatte han.

Enligt ryska siffror ska 76 000 ukrainska soldater ha dödats eller skadats under offensiven och tusentals stridsvagnar och andra militärfordon gått förlorade.

Hyllar nordkoreanska soldater

Noterbart är också att Ryssland officiellt medgav att nordkoreanska trupper spelade en betydande roll under striderna – och det riktades ett särskilt tack till dessa.

Enligt Gerasimov har nordkoreanerna utmärkt sig och ”uppvisat en hög professionalism, tapperhet och hjältemod i strid”.

Även om striderna i regionen är över är den ryska arméns arbete i Kursk inte slut. Nu ligger fokus istället på att leta efter ”enskilda medlemmar av de ukrainska väpnade styrkorna som försöker gömma sig på ryskt territorium”, heter det.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Ukrainska barnsoldater hyllas av tysk statsmedia

Kriget i Ukraina

publicerad 21 april 2025
– av Redaktionen
Att DW gestaltar träningslägret för barnsoldaterna som någonting positivt och naturligt har vållat stor ilska på sociala medier.

I ett uppmärksammat reportage från den tyska statskanalen Deutsche Welle får tittarna se hur ukrainska barn så unga som 10 år görs ”stridsklara” och får lära sig hantera olika vapentyper i vad som beskrivs som ”hemliga militärläger runtom i landet” specifikt riktade för minderåriga.

Många har dock reagerat mycket starkt på reportagets positiva ton och påpekat att det framstår som att tysk media aktivt försöker utmåla barnsoldatslägren som någonting positivt och nödvändigt.

Barnsoldater kanske vanligtvis förknippas med blodiga inbördeskrig i Afrikas och Asiens djungler – och någonting som systematiskt brukar förkastas i Väst som barbariskt och fullständigt oacceptabelt – med argumentet att vuxna har ett ansvar att göra vad man kan för att hålla barn utanför krig och konflikter.

DW:s reportage följer dock inte alls den mallen, istället får tittarna veta att de militära träningslägren för barn är en medveten och långsiktig strategi från ukrainskt håll och något av ett nödvändigt ont.

– I Ukraina förbereds barn så unga som 10 år för strid. Medan striderna med Ryssland drar ut på tiden lär hemliga militärläger över hela landet ut krigets konst till barnen, inklusive hur man skjuter med pistoler, gevär och till och med maskingevär. Ukrainarna inser att kriget kan fortsätta i många år, och de vill vara förberedda, säger reportern, och fortsätter:

– Dagens barn kan vara morgondagens soldater.

”Kommer dö för mitt land”

Den tyske journalisten hävdar att barnen inte kommer att skickas till fronten förrän de blivit myndiga – men det framgår inte om detta bara är någonting som han blivit tillsagd av lägeransvariga, eller om han faktiskt undersökt saken närmare.

– De (föräldrarna) tror att jag fortfarande är deras lilla flicka, att jag inte kan vara en soldat eller en krigare. Men jag säger att jag kommer att dö för mitt land, jag kommer att skadas för mitt land. Det här är val som jag har gjort. De förestår inte det här, säger en 14-årig flicka.

Även om lägret för barnsoldaterna huvudsakligen utmålas som någonting positivt, medger en av de ansvariga att alla ukrainare inte stödjer verksamheten och att många föräldrar inte vill skicka sina barn dit – eftersom de är rädda att barnen ska skickas vidare till armén.

– Vi hjälper dem bara att försvara sig själva och att överleva i kriget, försäkrar han dock.

”Liberala demokratins degenerering känner inga gränser”

På sociala medier har reportaget väckt stor ilska och frustration – och många pekar på att det verkar som att det tyska mediebolaget försöker normalisera användande av barnsoldater i krig.

Ukrainarna utbildar barnsoldater och tyska statliga medier firar det. Ukraina-manin lockar fram de mörkaste demonerna i den mänskliga själen”, skriver en användare.

Träna barn till köttkvarnen? Den liberala demokratins degenerering känner inga gränser. Om det hade varit afrikaner i Kongo och inte européer i Ukraina skulle DW ha skrikit sig fördärvade över användningen av barnsoldater”, argumenterar en annan.

En del drar paralleller till andra världskrigets slutskede och hur Tyskland använde barnsoldater för att förlänga kriget – trots att det inte längre fanns någon möjlighet till seger.

Några har också noterat att åtminstone en av instruktörerna tycks bära en variant av det nationalsocialistiska Tysklands riksvapen på sin provisoriska uniform – något som dock inte nämns i DW:s reportage, trots att denna typ av symboler är förbjudna i Tyskland.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Missa inte en nyhet igen!

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev idag!

Ta del av ocensurerade nyheter – fria från industriintressen och politisk korrekthet från Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning – varje vecka.