MORGONDAGENS DAGSTIDNING – tisdag 6 maj 2025

tisdag 6 maj 2025


Trumps löfte: ”Kommer stoppa alla krig”

Donald Trumps USA

publicerad 21 januari 2025
– av Markus Andersson
Donald Trump
Den som hoppades på storslagna löften under Trumps installationsceremoni blev inte besviken.

Under gårdagens installationstal presenterade Donald Trump en omfattande vision för sin kommande presidentperiod. Talet fokuserade starkt på teman som ”Amerika först”, återställandet av nationens stolthet och suveränitet samt löften om att göra landet ”mer fantastiskt än någonsin”.

– Vi kommer att vara en nation som ingen annan, full av medkänsla, mod och exceptionalism. Vår kraft kommer att stoppa alla krig och skapa en ny anda av enighet i en värld som har varit arg, våldsam och fullständigt oförutsägbar, deklarerade presidenten.

En central del av Trumps tal handlade om invandring och gränssäkerhet och han lovade att utlysa ett nationellt nödläge vid den södra gränsen för att stoppa all illegal invandring. Trump planerar att deportera miljontals ”kriminella utlänningar” och återinföra ”Stanna i Mexiko”-policyn. Han lovade även att skicka trupper till gränsen för att stoppa vad han kallade en ”invasion” och klassificera drogkarteller som utländska terrororganisationer.

– Jag kommer att beordra vår regering att använda den fulla och enorma kraften i federal och statlig brottsbekämpning för att eliminera närvaron av alla utländska gäng och kriminella nätverk som för med sig förödande brottslighet till USA, förkunnade presidenten.

– Som överbefälhavare har jag inget högre ansvar än att försvara vårt land från hot och invasioner, och det är precis vad jag kommer att göra. Vi kommer att göra det på en nivå som ingen någonsin har sett förut.

På det ekonomiska området lovade Trump att bekämpa inflationen och sänka priser. Han presenterade en protektionistisk handelspolicy med löften om att införa tullar på utländska varor för att berika amerikanska medborgare. För att hantera dessa tullar och avgifter planerar Trump att skapa en ny myndighet kallad External Revenue Service.

Ska ”återta” Panamakanalen

Energi- och miljöpolitiken var en annan viktig punkt i talet. Trump lovade att utlysa ett nationellt energinödläge och öka olje- och gasutvinningen under parollen ”drill, baby, drill”. Han planerar också att avsluta Green New Deal och upphäva mandatet för elfordon, vilket signalerar en betydande förändring i landets miljöpolicy.

Inrikespolitiskt lovade Trump att stoppa politiseringen av justitiedepartementet där myndigheten används som ett vapen för att bekämpa dissidenter. Han lovade också och återställa yttrandefriheten genom att stoppa statlig censur och förespråkade en färgblind och meritbaserad samhällspolicy, samt lovade att officiellt fastslå att det endast finns två kön: man och kvinna.

I utrikespolitiken gjorde Trump några kontroversiella uttalanden där han lovade att ”återta” Panamakanalen, även om detaljerna kring detta förblev oklara. I ett ambitiöst löfte sa han också att amerikanska astronauter skulle plantera flaggan på Mars under hans presidentperiod.

Presidenten presenterade även några symboliska åtgärder, som att byta namn på Mexikanska golfen till Amerikanska golfen och återge Mount Denali i Alaska sitt tidigare namn Mount McKinley.

”Stolta och starka”

Genomgående i talet målade Donald Trump upp en bild av ett USA som tappat sin väg under den föregående Biden-administrationen, men som nu skall återfå sin storhet igen. Han beskrev sin vision om en ”gyllene tidsålder” för Amerika och lovade upprepade gånger att landet åter skulle bli respekterat och beundrat över hela världen.

Trumps tal var fyllt av kraftfull retorik och stora löften. Han presenterade en agenda som, om den genomförs, skulle innebära långtgående förändringar i amerikansk inrikes- och utrikespolitik. Från invandring och ekonomi till energi och utrikespolitik, lovade Trump en radikal omvändning från den tidigare Biden-administrationens förda politik.

Avslutningsvis betonade Trump att hans vision för Amerika var en där landet skulle stå starkt, suveränt och stolt. Han uppmanade det amerikanska folket att förena sig bakom hans vision att göra USA till världens mest storslagna land och lovade att leda nationen in i vad han beskrev som den mest framgångsrika eran i dess historia.

– USA kommer att respekteras igen och beundras igen, även av människor med religion, tro och god vilja. Vi kommer att vara välmående. Vi kommer att vara stolta. Vi kommer att vara starka, och vi kommer att vinna som aldrig förr. Vi kommer inte att bli erövrade. Vi kommer inte att låta oss skrämmas. Vi kommer inte att brytas ner och vi kommer inte att misslyckas. Från och med denna dag kommer Amerikas förenta stater att vara en fri, suverän och oberoende nation.

Lovade fred inom 24 timmar

Även om Trump under talet kanske utlovade fler politiska åtgärder än vad någon tillträdande president tidigare gjort var det ändå flera tidigare utfästa löften som inte nämndes. Så sent som i veckan lovade han exempelvis att offentliggöra alla handlingar om mordet på den tidigare presidenten John F. Kennedy – ett mord där det har spekulerats att amerikansk underrättelsetjänst själva var inblandade.

Inte heller nämndes Ryssland eller Ukraina alls under installationstalet – trots att Trump tidigare lovat att få ett slut på kriget inom 24 timmar efter att han tillträtt.

För ett par veckor sedan meddelade presidenten dock plötsligt att situationen i Ukraina ”är mycket mer komplicerad” än vad han tidigare förstått och att han nu istället ”hoppas” och ”tror” att kriget ska vara över inom ett halvår. Istället för en snar fred varnade han också för att kriget kan komma att ”eskalera” ytterligare.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Illegala migranter får 1000 dollar om de självmant lämnar USA

Donald Trumps USA

publicerad Idag 13:38
– av Redaktionen
Trump säger att de migranter som är "goda människor" och "älskar USA" kan få komma tillbaka i framtiden.

President Donald Trumps administration meddelade på måndagen att de kommer att erbjuda 1 000 dollar i ersättning till den som befinner sig olagligt i USA och som frivilligt återvänder till sitt hemland. Åtgärden är en del av den massutvisningskampanj som varit central i Trumps politik ända sedan han kandiderade i valet.

Enligt ett pressmeddelande från USA:s inrikessäkerhetsdepartement (Department of Homeland Security) kommer staten även att stå för resehjälp. Migranter som använder appen CBP Home för att meddela myndigheterna att de planerar att återvända kommer dessutom att prioriteras ned i myndighetens arbete med gripanden och fysiska avlägsnanden.

– Om du är här olagligt är självdeportation det bästa, säkraste och mest kostnadseffektiva sättet att lämna USA och undvika att bli arresterad, sade inrikessäkerhetsminister Kristi Noem och fortsatte:

– DHS erbjuder nu illegala immigranter både ekonomisk resehjälp och ett bidrag för att återvända hem genom CBP Home-appen.

Departementet uppger själva att man redan betalat flygbiljetten för en migrant som återvänt till Honduras från Chicago, och att fler biljetter är bokade för denna och nästa vecka.

Självdeportation – en nyckel i Trumps strategi

Redan under sin presidentvalskampanj gjorde Trump invandringskontroll och massutvisningar till en helt central fråga, och administrationen har fortsatt på den vägen under sina första månader vid makten. Samtidigt har genomförandet beskrivits som både dyrt, långsamt och resurskrävande.

Samtidigt som den republikanska regeringen begär kraftigt ökade anslag till Immigration and Customs Enforcement (ICE), myndigheten som ansvarar för att avvisa oönskade invandrare från landet, försöker den också få personer utan uppehållstillstånd att självmant lämna USA.

Initiativet har kombinerats med tv-reklam som varnar för åtgärder mot olagliga immigranter samt bilder i sociala medier som visar gripanden och hur migranter förs till ett jättefängelse i El Salvador.

El Salvadors president Nayib Bukele inspekterar jättefängelset ”Cetot” – dit kriminella migranter också skickats. Foto: Casa Presidencial , El Salvador/CC0 1.0

Trumpadministrationen har återkommande beskrivit självdeportation som ett sätt för migranter att bevara möjligheten att i framtiden lagligt återvända till USA och presidenten själv upprepade detta budskap på måndagen vid ett uttalande till journalister i Vita huset.

Han sade att immigranter som självmant lämnar landet kan ha en chans att få återvända lagligt i framtiden, ”om de är goda människor” och ”älskar vårt land”.

– Om de inte är det, så kommer de inte att göra det, tillade Trump.

Aktivister uppmanar migranter att nobba buden

Det kan nämnas att appen som Trumpadministrationen tagit fram är en omarbetad version av den app som lanserades under Joe Bidens presidentskap i syfte att låta närmare en miljon invandrare boka tider för att komma in i landet.

Eftersom syftet med appen nu är att invandrarna istället ska återvända hem har denna dock bytt namn från CBP One till CBP Home, och har enligt inrikessäkerhetsdepartementet hittills använts av ”tusentals” migranter för att självdeportering.

Trumps motståndare ser dock inte med blida ögon på förslaget. Aaron Reichlin-Melnick, invandringsaktivist och seniorforskare vid American Immigration Council, uppmanar migranter att vara mycket försiktiga och överväga att stanna kvar i USA för att så länge om möjligt driva sina fall i immigrationsdomstol.

Han påpekar att det ofta är en nackdel för migranterna själva att lämna landet frivilligt, särskilt för dem som redan står inför utvisning – eftersom ett uteblivet deltagande i domstolsförhandlingar kan leda till automatiska utvisningsbeslut och att en hemresa ofta räknas som att man överger viktiga ansökningar – exempelvis om asyl.

Andra argumenterar för att summan sannolikt är alldeles för låg och att endast ett fåtal illegala invandrare i verkligheten kan tänka sig att lämna USA permanent i utbyte mot 1000 dollar.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Färre reser till USA

Donald Trumps USA

publicerad 23 april 2025
– av Redaktionen
Det minskande antalet turister bedöms bero på en rad olika faktorer.

Antalet resenärer till USA har minskat markant sedan Donald Trump tillträdde som president. Nedgången syns i nästan alla delar av världen, men allra mest från länder i Karibien och Centralamerika.

Under mars minskade antalet resenärer till landet med nära tolv procent, jämfört med samma tid förra året, och under februari minskade antalet med två procent, jämfört med året innan.  Enligt uppgifter från International Trade Administration var det 17 procent färre besökare från Västeuropa i mars, 24 procent färre från Centralamerika och 26 procent färre från Karibien jämfört med för ett år sedan, rapporterar Washington Post.

När Trump tillträdde i januari hade den internationella turismen i landet nästan återgått till siffrorna före coronakrisen, men nu är nedgången på samma betydande nivå som då. Experter tror att minskningen bland annat beror på Trumps uttalanden och att de införda tullavgifterna skapar spänning internationellt. Vissa länder har också skärpt reseavrådan till USA.

De internationella resenärernas reaktion att undvika USA är helt förutsägbar, säger Adam Sacks, VD för Tourism Economics, ett undersökningsföretag inom branschen och fortsätter:

Kombinationen av politik och retorik som har varit så splittrande och stridslysten och isolationistisk – varje på varandra följande politik och relaterad polemik har gjort situationen värre.

Kan påverka turismintäkter

Nedgången är den första betydande sedan coronakrisen och kan leda till att man förlorar miljontals dollar i turismintäkter om den håller i sig. Branschorganisationen U.S. Travel Association uppskattar att resandet tillförde 1,3 biljoner dollar till den amerikanska ekonomin och skapade 15 miljoner jobb förra året.

Vi tillskriver detta en rad olika faktorer, inklusive en stark dollar, långa väntetider för visum, oro över reserestriktioner, en fråga om Amerikas välkomnande, en avtagande amerikansk ekonomi och den senaste tidens säkerhetsproblem, säger Allison O’Connor, en talesman för organisationen.

I ett svar på en begäran om kommentarer gällande nedgången menade Vita huset att Trumps politik skulle stärka landets image.

President Trumps agenda för att göra Amerika rikt, säkert och vackert igen gynnar både amerikaner och internationella besökare, säger Anna Kelly, talesman för Vita huset.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Världsbanken tonar ner klimatretorik – vill säkra fortsatt amerikanskt stöd

Donald Trumps USA

publicerad 21 april 2025
– av Redaktionen
Världsbankens ordförande Ajay Banga utsågs av Joe Biden och har tidigare varit en högljudd förespråkare av "grön omställning".

Världsbanken har tydligt tonat ner sin tidigare mycket explicita klimatprofil i takt med att Donald Trumps administration utvärderar sitt stöd till internationella organisationer och siktar på att minska finansieringen av olika klimatprogram runtom i världen.

Enligt källor inom institutionen handlar det dock om en rent strategisk anpassning för att säkra fortsatt amerikanskt stöd, samtidigt som den faktiska klimatpolitiken i stort förblir oförändrad.

Nya Dagbladet uppmärksammade igår att Nato slopar sitt politiskt korrekta språkbruk och har tagit bort eller reviderat formuleringar som rör genus och klimat – detta i syfte att försöka blidka den konservativa Trump-administrationen.

Man är dock inte ensamma om att försöka anpassa sig till verkligheten och det nya amerikanska styret – även Världsbanken och dess högsta företrädare har tydligt förändrat sin retorik sedan Trump blev president.

Världsbankens president, Ajay Banga, har under de senaste månaderna fokuserat på arbetsmarknadsfrågor och republikanvänliga energikällor som kärnkraft och naturgas, även om han fortfarande anser att klimatinvesteringar inte står i konflikt med bankens kärnuppdrag att bekämpa fattigdom.

– Kom ihåg att vi har en styrelse som representerar alla våra aktieägare, och alla dessa formuleringar diskuteras med dem, sade Banga under en presskonferens inför bankens vårmöten i Washington.

”Vill man gapa högt om detta?”

Han bekräftade att 45 % av bankens lån 2025 ska gå till klimatrelaterade projekt, men framhöll också en bredare energistrategi än tidigare.

– Det finns ingen anledning varför ett land i Afrika inte skulle vilja ha tillgång till överkomlig el – inklusive gas, geotermisk energi, vattenkraft, sol, vind och kärnkraft där detta är lämpligt.

Enligt tidigare anställda och nuvarande källor inom Världsbanken är retoriken en avvägning för att undvika konflikt med USA, vars stöd är avgörande. Biden-administrationen lovade 4 miljarder dollar till bankens fattigdomsbekämpande arbete, men summan måste först godkännas av en republikanskt kontrollerad kongress.

– Vill man gapa högt om detta? Inte i den här miljön, sade Samir Suleymanov, tidigare chef för Världsbankens strategiska initiativ.

En talesman för banken hävdade dock att agendan varit konsekvent:

– Vi har i två år arbetat för att göra banken snabbare och mer effektiv, med fokus på att skapa jobb.

”En slags lättnad”

Trump-allierade har uppmanat USA att lämna Världsbanken, med motiveringen att denna gynnar Kina och avviker från amerikanska intressen. En utredning om USA:s deltagande i internationella organisationer förväntas i augusti. Ett fullständigt utträde anses dock osannolikt, då det skulle öppna för att Kina köper upp amerikanska andelar.

Karen Mathiasen, tidigare amerikansk representant vid banken, noterar en skarpare ton jämfört med Trumps första mandatperiod:

– Allt känns mycket mer fientligt nu.

Andra välkomnar dock den retoriska förändringen. Suleymanov menar att fokus på ren energi tidigare begränsade andra utsläppsminskande projekt.

– Det låter kanske lustigt, men det är en slags lättnad att den här typen av låtsasgrejer är över. Det ideologiska underbygget tog så mycket plats. Alla hade en känsla av att de var fångade i spelet, som om det här är något de måste göra, men inte nödvändigtvis med ett tydligt praktiskt resultat i åtanke.

Det kan noteras att även Världsbankens systerorganisation, Internationella valutafonden (IMF), också på senare tid tonar ner sin klimatretorik – och istället valt att fokusera mer på ”handelstillväxt och globala utmaningar”. Även här uppges det handla om att försöka upprätthålla en god relation med Trump och hans närmaste krets.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

USA stänger ner Bidens censurmyndighet

Donald Trumps USA

publicerad 18 april 2025
– av Isac Boman
Medlemmar ur Trump-administrationen har länge uttryckt en oro över hur yttrandefriheten begränsas och inskränks på olika sätt.

USA har nu officiellt lagt ned en myndighet som, enligt utrikesminister Marco Rubio, använts av Biden-administrationen för att systematiskt censurera amerikanska medborgare med obekväma åsikter.

Global Engagement Center (GEC) etablerades år 2016 inom det amerikanska utrikesdepartementet. Enligt dess uppdrag skulle centret ”identifiera, förstå, avslöja och motverka propaganda och desinformation från utländska statliga och icke-statliga aktörer”.

I december bytte centret namn till Counter Foreign Information Manipulation and Interference (R/FIMI), men på onsdagen meddelade Marco Rubio att verksamheten stängts ner permanent.

– Under den föregående administrationen använde denna enhet, som kostade skattebetalarna mer än 50 miljoner dollar om året, miljontals dollar till att aktivt tysta och censurera de amerikaner den var satt att tjäna, sade Rubio.

– Detta strider mot de grundläggande principer vi borde försvara och det är ofattbart att det fick ske i USA.

I en intervju som publicerades på onsdagen med konservative aktivisten Mike Benz, förklarade Rubio att GEC från början var avsett som ett verktyg för att bekämpa extremistpropaganda från grupper som al-Qaida och IS, men att verksamheten senare ”började ge sig på enskilda amerikanska röster”.

– Vi har avslutat regeringssponsrad censur i USA genom utrikesdepartementet, deklarerade han.

”Värsta förövaren inom amerikansk regeringscensur”

Rubio tillade att Biden-administrationen hade stött grupper som “bokstavligen märkte och stämplade röster i amerikansk politik – Ben Shapiro, The Federalist, andra – och beskrev dessa som utländska agenter”.

GEC hade en årsbudget på 61 miljoner dollar och sysselsatte cirka 120 personer. I december vägrade republikanska ledamöter i kongressen att bevilja fortsatt finansiering till enheten.

President Donald Trump och hans anhängare har länge anklagat Demokraterna för att använda statliga institutioner för att tysta konservativa åsikter på nätet. År 2023 kritiserade även techmiljardären Elon Musk GEC och kallade centret för “den värsta förövaren inom amerikansk regeringscensur och mediemanipulation” samt “ett hot mot vår demokrati”.

Journalisten Matt Taibbi anklagade även centret för att ha försökt undertrycka diskussioner om covid-19 under förevändning att bekämpa “ryska identiteter och ombud”.

Redan förra året riktade en grupp republikanska kongressledamöter hård kritik mot GEC i ett brev till dåvarande utrikesminister Antony Blinken. I brevet anklagades centret för partiskhet till förmån för “amerikanska progressiva” samt för att ha försökt tysta åsikter som “ansågs politiskt obekväma eller misshagliga”.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Missa inte en nyhet igen!

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev idag!

Ta del av ocensurerade nyheter – fria från industriintressen och politisk korrekthet från Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning – varje vecka.