Den brittiske islamkritikern Tommy Robinson har frikänts från anklagelser om brott mot terroristlagstiftning efter att ha vägrat lämna ut sin telefons PIN-kod till polisen. Domaren menade att polisen stoppade honom på grund av hans politiska åsikter. Robinson tackade miljardären Elon Musk som betalat för hans försvar.
Robinson, vars riktiga namn är Stephen Yaxley-Lennon, stoppades av polis i juli 2024 när han körde genom gränskontroll vid Channel Tunnel-terminalen i sydöstra England.
Åklagare berättade för Westminster Magistrates' Court att polisen blev misstänksam på grund av Robinsons uppträdande, att han körde en högvärderad bil – en väns silverfärgade Bentley – och var på väg till Benidorm i södra Spanien med en biljett köpt samma dag.
Polisen beslagtog Robinsons telefon och begärde att han skulle lämna ut koden för att låsa upp den. Men han vägrade med hänvisning till att han är journalist och att telefonen innehöll skyddat material.
I tisdags meddelade domare Sam Goozee att det verkar som att polisen hade gripit Robinson på grund av hans politiska åsikter, vilket gör beslutet att stoppa honom olagligt.
Tackar Elon Musk
— Först och främst, tack Elon Musk... varför har det krävts att en amerikansk affärsman kämpar för vår rättvisa här och vår kamp mot terroristanklagelser mot journalister?, sade Robinson utanför domstolen enligt Reuters.
Miljardären Elon Musk har vid flera tillfällen delat Robinsons inlägg på plattformen X och dök nyligen upp via videolänk vid ett möte i London som Robinson organiserade och som samlade omkring 150 000 personer. Innan rättegången uppgav Robinson att Musk hade betalat för hans försvar.
— Jag är så glad att domaren har gett en så kraftfull dom som säger det som det var – jag var riktad på grund av mina politiska övertygelser.
Tommy Robinson dömdes förra året till 18 månaders fängelse för domstolstrots. År 2018 spred han påståenden om en enligt Robinson våldsam syrisk migrant på sociala medier. Han dömdes 2021 för förtal och förbjöds att upprepa påståendena. Trots detta publicerade han 2023 en ny film som visades 47 miljoner gånger – som i sin tur ledde till domen.








