Sverigedemokraternas partiledare, Jimmie Åkesson, uppmanade de syriska migranter som firade islamisternas maktövertagande på svenska gator att ”åka hem” – ett utspel som fått Malmörabbinen Moshe David HaCohen att se rött och dra paralleller till Adolf Hitler och det nationalsocialistiska Tyskland.
HaCohen konstaterar, i Bonnierägda DN, att judiska föreningar i Norden gemensamt tog avstånd från koranbränningarna för några år sedan och argumenterade för att det inte alls handlade om yttrandefrihet utan om ”diskriminering grundat i hat” – och nu är det dags för svenska judar att återigen ta ställning – denna gång mot Jimmie Åkesson och för syriska migranters rätt att stanna i Sverige.
”Vi måste lära av vår egen historia om förföljelse och tendenserna i samhället att utpeka ”den andre”, vilket ledde till Förintelsen”, fortsätter rabbinen.
Han skriver att Åkessons uppmaning till syrierna att lämna Sverige påminner om ”1930-talets nazistiska doktrin” där ”europeiska judar långsamt tvingades bort från samhället”.
”Trots att de fötts och levt i sina respektive länder i hundratals år, fick de höra att de borde ”åka hem till Palestina”. Adolf Hitler föreslog ett avtal med den sionistiska rörelsen för att ’skicka hem alla judar’”.
Sverige – ett diskriminerande land
”’Åk hem’ hade en simpel innebörd: ’Vi vill bli av med er’, eller helt enkelt: ’judenfrei’… Vi alla vet hur det slutade för 80 år sedan. När planerna för tvångsemigration inte fungerade fann man andra sätt att bli ’judenfrei’”, slår han fast.
Enligt HaCohen kan paralleller dras till en annan grupp – nämligen syriska muslimer, som av Åkesson får höra att de ska ”åka hem” och hävdar att ”diskriminering av alla dess slag har accepterats och rationaliserats” i Sverige.
Rabbinen menar vidare att det bara är syrierna själva som ska bestämma om de ska lämna Sverige och ”vad som är rätt för dem” och han menar att många av dem idag ”ser Sverige som sitt hemland” – något som Jimmie Åkesson inte har någon rätt att ta ifrån dem.
Åkesson ska frysas ut
Istället bör Sveriges judar fortsätta ta avstånd från Sverigedemokraternas migrationspolitik och retorik , anser HaCohen.
”Efter Förintelsen lovade Europa ”aldrig mer”. Men lärdom om den judiska historien i Europa är jag av den bestämda uppfattningen att det är viktigt att stå upp mot Jimmie Åkesson och varna samhället för uttrycket ’åk hem’”.
”Det är den som använder ett sådant språk som inte bör välkomnas i det inkluderande samhället som är vårt gemensamma hopp och vår framtid. ’Aldrig mer’ får det europeiska samhället tillåta att detta normaliseras”, avslutar han.
Moshe David HaCohen är en tidigare rabbin för det judiska samfundet i Malmö och medgrundare av det judisk-muslimska dialogprojektet Amanah. Han är också av Muslim Jewish Leadership Council of Europe (MJLC) och chef för nordiska Beit Midrash för judisk vuxenutbildning.