MORGONDAGENS DAGSTIDNING – tisdag 11 februari 2025

tisdag 11 februari 2025

Ny kampanj tar strid mot ”mördarrobotar”

New York - Människorättsorganisationer har inlett en kampanj mot en typ av vapen som ännu inte finns, men som är under utveckling – så kallade "mördarrobotar". Det handlar om vapen som på egen hand kan välja ut och attackera en måltavla, utan något avgörande beslut från en levande människa.

publicerad 25 april 2013
Det vi i bästa fall kunde skratta åt i Terminator-filmerna kan bli verklighet om inget förbud införs mot de autonoma stridsrobotar som bl.a. USA vill utveckla

Kampanjen mot den nya typen av sciencefiction-liknande vapen är i första hand inriktad mot USA, som är det ledande landet på området.

– Att ge maskiner makten att på en krigsskådeplats få avgöra vem som ska få leva eller dö skulle vara att ta teknologin för långt, säger Steve Goose från Human Rights Watch, HRW.

HRW är en av de organisationer som står bakom kampanjen mot ”mördarrobotar”, och enligt Goose kommer man att organisera sig på ett liknande sätt som inom den tidigare internationella kampanjen mot landminor.

Enligt HRW är dessa nya högteknologiska vapen under utveckling i flera länder, och kan komma att börja användas inom de närmaste decennierna. På frågan om hur dessa robotar skiljer sig från de drönare som USA använder för att slå ut misstänkta terrorister i bland annat Pakistan och Afghanistan, svarar Goose att drönare fortfarande styrs av människor.

– Med en drönare sitter en människa med fjärrkontrollen, en människa väljer ut måltavlan och tar beslut om att skjuta, säger Goose.

I slutet av förra året släppte HRW tillsammans med Harvard Law School’s International Human Rights Clinic en rapport som varnade för de nya högteknologiska autonoma vapnen, ”mördarrobotarna”, som skulle sakna förmågan att ta mänskliga beslut om att exempelvis inte attackera civila.

Jayantha Dhanapala, som tidigare arbetat med nedrustningsfrågor inom FN, säger att det är nödvändigt att samlas i en kampanj mot de nya vapnen.

– Vi måste förhindra att militären i de rika länderna med hjälp av högteknologi utvecklar och börjar använda mördarrobotar, vilket skulle göra det omöjligt att hålla dem ansvariga under internationella humanitära lagar, säger Dhanapala, som är ordförande för nedrustningsrörelsen Pugwash, som fick Nobels fredspris 1995.

Jody Williams, nobelpristagare för kampen mot landminor deltar i kampanjen mot autonoma stridsrobotar. Foto: Justin Hoch
Jody Williams, nobelpristagare för kampen mot landminor deltar i kampanjen mot autonoma stridsrobotar. Foto: Justin Hoch

Även nätverket ICBL, som leds av Jody Williams – som fick Nobels fredspris 1997 för sin kamp mot landminor, är med i den nya kampanjen.

USA anses vara det land som kommit längst i utvecklingen av ”mördarrobotar”, men flera andra länder – däribland Kina, Tyskland, Israel, Sydkorea, Ryssland och Storbritannien – följer utvecklingen.

Enligt HRW bedömer ”många experter att autonoma vapen kan ha utvecklats inom 20 till 30 år, men vissa bedömer att de kan finnas redan tidigare”.

I den rapport HRW och IHRC gav ut i slutet av förra året uppmanar organisationerna till ett internationellt avtal som totalt förbjuder utvecklingen, produktionen och användningen av fullt autonoma vapen.

 

Thalif Deen/IPS

USAID centralt i globalt propagandakrig

Desinformationen i medierna

  • Nya graverande uppgifter fortsätter att framkomma om den amerikanska biståndsmyndigheten USAID.
  • Bland annat framgår att myndigheten systematiskt har använts för att driva påverkanskampanjer i fler än 30 olika länder.
  • I Ukraina har så många som nio av tio mediebolag varit helt beroende av amerikanska biståndspengar – där USAID ska ha varit den viktigaste finansiären.
publicerad Idag 16:45
– av Markus Andersson
Amerikanska biståndspengar har finansierat en världsomspännande propagandaapparat.

Nya Dagbladet har tidigare rapporterat om hur USAID helt kan komma att läggas ner. Detta efter att Trumps effektiviseringschef, Elon Musk, beskrivit den som en ”rent kriminell organisation” och konstaterat att det ”är dags för den att dö”.

Vita huset har också bekräftat att biståndsorganisationen bland annat finansierat hbtq-propaganda, jihadistiska terrorgrupper och annan subversiv verksamhet i en uppsjö av olika länder.

En genomgång visar också att USAID spelat en helt central roll för det amerikanska propagandakriget och man har finansierat ett mycket stort antal västvänliga medier runtom i världen – medier som nu hotas av nedläggning om det amerikanska stödet läggs ner.

Exempelvis i Ukraina pekar Reportrar utan gränser (RSF) på att ”9 av 10 mediebolag är beroende av bidrag och USAID är den största bidragsgivaren”.

– 80 procent av vår budget påverkas, beklagar Anna Babinets, vd och grundare för tidningen Slistvo.Info.

”Nästan alla fick bidrag”

Enligt RSF finansierar USAID ”oberoende medier” i över 30 länder och har bekostat ”utbildning och stöd till 6.200 journalister, stöd till 707 icke statliga nyhetsbyråer och stöd till 279 civilsamhällesorganisationer inom mediesektorn”.

Bara under 2025 var 270 miljoner dollar budgeterade för att stödja ”oberoende medier och det fria flödet av information”.

– Problemet är att nästan alla fick bidrag. Problemet är att för vissa utgjorde dessa bidrag 100% av deras inkomst och de kunde bara överleva tack vare bidragen. För vissa uppgick bidragen till 40-60%, för andra till mindre, förklarar Oksana Romaniuk vid ukrainska institutet för massinformation.

Hon förtydligar att mediefinansieringen inte bara kommit från USA utan också från EU och FN.

”Marionettmästarna som drog i trådarna”

Den ”oberoende journalistik” som finansierats med amerikanska biståndspengar anklagas av många kritiker för att handla om en propagandaapparat som driver de frågor och ämnen som bedöms ha varit viktiga för det politiska etablissemanget i Washington.

USAID har skickat nästan en halv miljard dollar genom en hemlig amerikansk regeringsfinansierad NGO, ’Internews Network’ (IN), som har ’arbetat med’ 4 291 medier och under ett år producerat 4 799 timmars sändningar som nått upp till 778 miljoner människor och ’utbildat’ över 9 000 journalister. IN har också stöttat censurinitiativ i sociala medier”, skriver WikiLeaks i ett inlägg på X.

Den förra USAID-chefen Samantha Power har tidigare också öppet pratat om hur biståndsmyndigheten finansierar och påverkar medierapporteringen i länder som Moldavien och Nicaragua.

USAID inrättade försäkringsfonder för journalister, vilket bara var ett fint sätt att säga att de kontrollerade berättelsen. I Moldavien drev de på för medlemskap och prenumerationer och bestämde i princip vem som skulle få ta del av pengaflödet. Och i Nicaragua omstrukturerade USAID medieföretag, vilket är ett fint sätt att säga att USAID bestämde hur nyheter skulle produceras och distribueras”, konstaterar den politiske kommentatorn Ian Miles Cheong.

De var marionettmästarna som drog i trådarna för att forma medielandskapet efter eget tycke och smak”, slår han fast.

Orbán: USAID starkt närvarande i Ungern

I praktiken är det fortfarande ovisst om myndigheten helt kommer att läggas ner, reformeras eller återuppstå i en modifierad form. På många håll uttrycks nu förhoppningar om att man i så fall kommer att ägna sig åt biståndsarbete snarare än påverkanskampanjer.

Bland andra Ungerns premiärminister Viktor Orbán har i sammanhanget menat att biståndsmyndigheten finansierat ”i princip hela vänstermedia i Ungern under den förra amerikanska administrationen”.

Och de kallade mig ’årets omstörtare’ … Jag tror att världen är skyldig en tacksamhetsskuld till president Donald Trump för att ha avslöjat och satt stopp för den här mörka konspirationen”, skriver han.

Inget nytt fenomen

Det kan noteras att det amerikanska etablissemangets försök att styra och manipulera medierapporteringen samtidigt inte är ett nytt fenomen – och heller inte endast avgränsat till USAID.

Under kalla krigets dagar lanserade exempelvis underrättelsetjänsten CIA ”Operation Mockingbird” som syftade till att manipulera amerikanska och internationella medier att sprida pro-amerikansk propaganda.

Genom att rekrytera journalister och använda frontorganisationer påverkade CIA nyhetsrapporteringen, ibland genom att plantera falska historier.

Programmet avslöjades delvis av av journalisten Carl Bernstein 1977, som menade att över 400 journalister på olika sätt samarbetade med CIA.

Vänsterledare hyllar folkutbytet i Frankrike

Befolkningsutbytet i Väst

publicerad Idag 15:19
– av Redaktionen
"Det handlar om en generation som kommer efter en annan och som aldrig kommer att likna den förra", enligt Mélenchon.

I Sverige avfärdas ofta uppfattningen att de styrande använder massinvandring från tredje världen för att  byta ut den europeiska befolkningen som en ”högerextrem konspirationsteori”.

I Frankrike ser dock debattklimatet annorlunda ut och den provokative vänsterledaren, Jean-Luc Mélenchon, hyllar nu öppet planerna på att ersätta de etniska fransoserna och förvandla landet till en ”kreolnation”.

– I vårt land har var fjärde person en utländsk far- eller morförälder. 40 procent av befolkningen talar minst två språk. Vi är ämnade att bli en kreolnation och så mycket bättre! Må den unga generationen bli den stora ersättaren av den gamla generationen, utbrast Mélenchon nyligen under ett torgmöte i Toulouse.

Kreol åsyftar vanligtvis en person av både europeisk och svart afrikansk härkomst och användes historiskt för att beskriva den blandade befolkningen i Karibien.

Enligt vänsterledaren behövs den nya generationen av etniskt blandade fransmän för att ”läka Frankrike från rasismens sår” – detta trots att Frankrike enligt uppskattningar är ett av världens allra mest toleranta och minst diskriminerande länder.

”Skapar något nytt”

Le Journal du Dimanches krönikör, Arnaud Benedetti, konstaterar att Mélenchon ”förmodligen aldrig tidigare varit så tydlig i sina ord och sin vision, även om han aldrig riktigt försökt dölja den”.

Han pekar mot sin horisont och siktar på sin fiende. Hans horisont? Kreolisering, en eufemism i stället för ’det stora utbytet’. Hans fiende? Traditionen, det förflutna, gårdagens och dagens Frankrike, som han fördömer som en gammal trasa som ska kastas bort eftersom den inte längre existerar”.

I ett annat tal i förra veckan framförde Mélenchon samma budskap och medgav glatt att det pågår ett befolkningsutbyte i Frankrike.

– Det handlar om en generation som kommer efter en annan och som aldrig kommer att likna den förra, bekräftade han och betonade ”vikten av denna kreolisering som skapar något nytt”.

Innovativa polisvapnet: Flygande kevlartråd

publicerad Igår 17:35
– av Isac Boman
Tanken är att "vapnet" ska användas vid situationer där konventionella vapen eller fysiska ingripanden inte anses vara lämpliga.

”Fjärrhandbojorna” BolaWrap marknadsförs som en icke dödlig metod för att oskadliggöra en person på avstånd utan att behöva orsaka onödig smärta eller skador.

Verktyget, som liknar en liten elpistol, avfyrar en tunn och stark kevlarlina med krokar i ändarna som snabbt snärjer sig runt personens armar eller ben.

Det icke dödliga fjärrvapnet har utvecklats av det amerikanska företaget Wrap Technologies, och tagits fram som ett alternativ till traditionella tvångsmedel som exempelvis tårgas och elpistoler.

Det drivs av en liten gaspatron och fungerar genom att avfyra linan i hög hastighet mot en måltavla på upp till åtta meters avstånd. Linan slår sig runt personens armar eller ben, och gör det svårt för måltavlan att röra sig eller kämpa emot, vilket då ger polisen några extra ögonblick att agera och exempelvis sätta handfängsel på personen ifråga.

Teknologin används idag främst av polis och ordningsmakt i situationer där en person anses utgöra en potentiell fara för sig själv eller andra, men där konventionella vapen eller fysiska ingripanden inte anses vara lämpliga. Det kan handla om personer med psykiska problem, självmordsbenägna individer eller individer som inte lyder muntliga instruktioner men inte bär vapen.

BolaWrap har testats av flera polismyndigheter världen över, inklusive USA och Europa, och dess förespråkare menar att det är en effektiv metod för att minska antalet våldsamma konfrontationer mellan polis och civila.

Används inte i Sverige

Det kan dock nämnas att kritiker har kommet med invändningar om att tekniken inte alltid fungerar som avsett och att det fortfarande finns viss risk för skador, särskilt om linan träffar känsliga områden som huvudet eller halsen.

Wrap Technologies uppger dock att man fortsätter arbetet med att utveckla vapnet, öka precisionen och försöka minska riskerna vid användning ytterligare. Parallellt med detta jobbar man också med att utbilda poliskårer i hur tekniken bör användas på ett säkert och effektivt sätt.

 

 

Samtidigt som stora delar av både USA och Europa länge varit hårt drabbade av en eskalerande våldsbrottslighet har det genom åren rapporterats in ett stort antal incidenter där obeväpnade – och inte sällan psykiskt sjuka personer, avlidit eller skadats svårt under polisingripanden. En förhoppning är därför att fjärrhandbojorna och liknande verktyg kan spela en större roll i framtidens polisarbete.

I Sverige används inte BolaWrap eller några liknande verktyg av svensk polis idag – istället är en polisman vanligtvis utrustad med sin tjänstepistol, en expanderbar batong, pepparspray samt ett elchockvapen.

Ursula von der Leyen vill upprätta EU-armé

publicerad Igår 13:45
– av Redaktionen
Ursula von der Leyen menar att det behövs någon form av paneuropeisk armé som alternativ till Nato.

EU-kommissionens ordförande, Ursula von der Leyen, efterlyser ett alternativ till den USA-ledda militärpakten Nato, och menar att Europa nu måste ta ett större ansvar för sin egen säkerhet och försvar.

Under gårdagens pressträff i Litauen betonade hon att ”Nato fortfarande är grunden för vårt försvar, men det är uppenbart att vi också behöver en EU-omfattande upprustning av försvaret”.

– Modern krigföring kräver en skala, teknik och samordning som är för stor för att någon nation ska kunna hantera den ensam, tillade hon och bad om mer finansiering, från såväl privata som offentliga aktörer.

Bryssels strategi för det framtida europeiska försvaret kommer att presenteras inför medlemsländernas ledare i mitten av mars, enligt von der Leyen.

Bakgrunden till utspelet är att USA, under Donald Trumps ledning, ställt tydliga krav på att EU måste öka sina försvarsutgifter. Den amerikanske presidenten har också uttryckt en vilja att USA kraftigt ska trappa ner sitt engagemang på den europeiska kontinenten.

– Det är tid – och till och med hög tid – att ta vår säkerhet och vårt försvar i våra egna händer, slår EU-bossen fast.