MORGONDAGENS DAGSTIDNING – fredag 19 september 2025

fredag 19 september 2025

 

Migrationsverket svarar på norska UDs hemliga PM om flyktingkrisen

Inte ens fred i Syrien tros minska antalet asylsökande som söker sig därifrån till Europa konstaterar höga tjänstemän vid det norska Utrikesdepartementet i ett hemligt PM som läckt till norsk press – men på Migrationsverket menar man däremot att asylströmmen kan komma att minska på lång sikt.

publicerad 2 mars 2016

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

156 740 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Norge är chockerat över ett ”hemligt” PM som har utarbetats av några höga tjänstemän vid det norska Utrikesdepartementet, UD, vilket beskriver de konsekvenser som flyktingkrisen i Europa kan få för norrmännen – om inte EUs medlemsstater lyckas få ordning och reda på en allt mer eskalerande situation som befaras drabba Tyskland och Sverige allra hårdast.

Dramatiken i Norge har sitt ursprung i det hemliga protokoll som den norska tabloiden Verdens Gang, VG, publicerade i måndags kväll – ett ”hemligt” PM som utarbetats av höga tjänstemän vid det norska Utrikesdepartementet, UD.

Det tio sidor långa PM:et ”Flukt og migrasjon till Europa og Norge 2016 – Scenarier, konsekvenser, tiltak” är daterat 28 januari i år. PM:et har utarbetats av John Mikal Kvistad, avdelningsdirektör för Europa-avdelningen och Morten Aasland, senior rådgivare på Region-avdelningen vid norska UD. Det är en mörk och dramatisk bild av hur flyktingkrisen kan utveckla sig i en nära framtid som två höga tjänstemän vid det norska UD målar upp i det ”hemliga” dokumentet.

Grensen för hva borgere og myndigheter i europeiske land kan absorbere er enten allerede nådd eller nær forestående.” och det gäller i synnerhet Tyskland och Sverige som de norska UD-tjänstemännen menar ”er i ferd med å mødte veggen.

Författarna pekar på att både EU-kommissionens president Donald Tusk och EUs ordförandeland Nederländernas statsminister Mark Rutte anser att ”Europa har seks-åtte uker på seg for å unngå en kaskade-aktig krise”. Europa står inför en lång rad problem utan lösningar i sikte såsom flyktingkrisen, hotet om Brexit, kriser i Dublin- och Schengensamarbetena och mycket annat. Allt detta tillsammans menar författarna vid det norska UD kan påverka Norge negativt.

Sammen med fortsat migrasjonskrise kan dette utløse ”the perfect political storm” for Europa.”
Inte ens en fredlig lösning i inbördeskrigets Syrien tros minska flyktingströmmarna till Europa. Ett konstaterande som backas upp av expertis på internationell politik.

– Man har sett på andra håll att flyktingströmmar inte hejdas av att fred bryter ut i ett krigsdrabbat land. Syrien är förstört, stor misär råder och det är ett fattigt land. Om det skulle bli fred i Syrien avgörs flyktingströmmen därifrån hur freden backas upp av det internationella samfundet, säger Peo Hansen, professor i Statsvetenskap vid REMESCO, Linköpings universitet, till Nya Dagbladet.

Migrationsverket gör sina egna prognoser på asylströmmar utifrån krishärdar runt om i världen. Dessa prognoser ligger till grund för antalet asylsökande som tros söka sig till Sverige – och därmed påverka det svenska flyktingmottagandet.

”Det är svårt att säga något med exakthet kring framtida hypotetiska scenarier, men det är rimligt att anta att en bestående fred i Syrien på sikt skulle leda till att färre människor behöver ta sig därifrån”, skriver presstjänsten på Migrationsverket till Nya Dagbladet.

I det norska UDs hemliga PM beskriver författarna att stora delar av EUs acquis på utlänningsområdet har fallit eller är hotat av flyktingkrisen i Europa. Asylsystemen i EUs stora mottagarländer Tyskland och Sverige ses som överbelastade och en varningssignal är den svenska inrikesministern Anders Ygemans varsling om storskalig svensk repatriering av omkring 60 – 80 000 utomeuropeiska migranter vars asylansökningar förväntas avslås av Migrationsverket. De norska UD-tjänstemännen konstaterar att Dublin-förordningen är satt ur spel – och nu hotar också Schengensamarbetet att bryta samman.

Europa og EU/Schengen-samarbeidet er i en alvorlig situasjon. Vi kan i løpet av kommende halvår få en omfattende krise, hvor migrasjonskrisen og flere andre negative forhold samlet utløser betydelige politiske og institusjonelle tilbakeslag.

Enligt visselblåsaren Migga_X arbetar Migrationsverket för närvarande utifrån ett scenario om att uppemot 16.000 asylsökande per vecka kan komma att söka sig till Sverige. Då ska det från Migrationsverkets sida finnas full beredskap för detta i form av boendeplatser, logi och bankkort åt dessa asylsökande två månader framåt. Allt för att undvika samma slags systemkollaps som inträffade i det svenska asylmottagandet i höstas – där manliga asylsökande skickades iväg mitt i natten eftersom barnfamiljer prioriterades i första hand.

Vilken beredskap har Migrationsverket för att Schengensamarbetet kan kollapsa inom en snar framtid?

Migrationsverket gör inte beredskapsplaner kring specifika politiska scenarier, utan snarare ökningar eller minskningar av antalet asylsökande till Sverige, skriver presstjänsten på Migrationsverket till Nya Dagbladet.

Schengensamarbetet har sitt ursprung i 1980-talets Europa – och exponentiella situationer såsom i inbördeskriget i Syrien hade på den tiden aldrig inträffat.

– Schengensamarbetet är kraftigt vingklippt och skadeskjutit. Man har inte lyckats hantera flyktingsituationen, säger Peo Hansen.

Efter andra världskriget satte USA in Marshallplanen för att ekonomiskt bidra till återuppbyggandet av det förstörda Europa. Massiva ekonomiska investeringar bidrog till att freden kunde bevaras på den europeiska kontinenten. Ännu vet ingen hur dagens stormakter tänkt sig att en fredlig lösning i Syrien ska se ut i praktiken.

– Det är väldigt svårt att spekulera om fred i Syrien. Kommer freden att handla om att utländska trupper sätts in, att de stridande parterna lägger ner sina vapen eller att krig uppstår någon annanstans, undrar Peo Hansen och tillägger att investeringar likt Marshallplanen kan vara ett annat alternativ i en fredlig lösning i Syrien.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

1,3 miljoner afghaner har lämnat Pakistan efter utvisningskampanj

publicerad Idag 7:02
– av Redaktionen
En afghansk man återvänder till sitt hemland.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

156 740 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Cirka 1,3 miljoner afghaner har återvänt från Pakistan sedan november 2023, enligt pakistanska regeringssiffror. Detta är resultatet av en omfattande utvisningskampanj som riktar sig mot illegala invandrare i landet.

Pakistan meddelade 2023 att alla utlänningar som vistas illegalt i landet måste lämna landet före den 1 november samma år eller riskera arrestering och utvisning.

Myndigheterna motiverar åtgärderna med omfattande säkerhetsproblem och hänvisar till att afghanska flyktingar under årtionden mycket hårt belastat landets ekonomiska resurser och att många afghaner har kopplingar till militanta rörelser och terroristgrupper.

— Om vi får hjälp och en plats där vi kan bygga ett hus eller sätta upp vårt tält och fortsätta våra liv i Afghanistan, skulle det hjälpa oss, säger Jan Mohammad, en av de återvändande vid gränsövergången Torkham, till Arab News.

En annan återvändare, Ghazi, beskriver ekonomiska förluster: ”De tvingade ut oss, och vi var tvungna att sälja våra nötkreatur, får, getter och kor till mycket låga priser”.

Härbärgerat afghaner sedan Sovjets invasion

Pakistan har härbärgerat afghaner sedan den sovjetiska invasionen 1979. Antalet ökade ytterligare kraftigt efter talibanernas maktövertagande 2021, då tiotusentals flydde över gränsen.

FN-organ uppskattar att hundratusentals fler kan påverkas när utvisningsprogrammet fortsätter samtidigt som FN:s flyktingkommissariat har krävt ett stopp för utvisningarna och varnar för en humanitär kris.

Pakistanska myndigheter vidhåller dock att åtgärderna är både lagliga och nödvändiga för nationens säkerhet och stabilitet. Islamabad betonar att utvisningarna omfattar alla illegala invandrare oavsett nationalitet, och att Pakistan efter decennier av flyktingmottagande inte längre kan axla denna stora börda.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Polska regeringen: F-16-robot träffade hus i östra Polen

Det nya kalla kriget

publicerad Igår 14:00
– av Jan Sundstedt
Wyryki östra Polen

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

156 740 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Ett hus i östra Polen skadades i förra veckan när polska styrkor försökte skjuta ner påstådda ryska drönare – men enligt nya uppgifter rör det sig troligen om en robot avfyrad från ett polskt F-16-flygplan och inte ryska drönare.

Ett bostadshus i samhället Wyryki-Wola i östra Polen skadades natten till den 10 september i samband med att polska styrkor reagerade på en drönarintrångsvarning.

Från början uppgav lokala myndigheter att en rysk drönare hade orsakat förödelsen, men nya uppgifter pekar på att det i själva verket var en robot från ett polskt F-16-flygplan som träffade byggnaden, rapporterar skattefinansierade SVT.

Enligt Tomasz Siemoniak, minister för Polens särskilda säkerhetstjänster, avfyrade polska flygplan robotar under insatsen mot de misstänkta drönarna. Det mesta tyder på att en av robotarna hamnade ur kurs, förmodligen på grund av ett tekniskt fel i navigationssystemet, och i stället träffade huset ifråga.

Tak, murverk och takstolar skadades, men inga människor uppges ha kommit till skada.

Drönarnas ursprung

Vilket ursprung de utpekade drönarna hade är fortfarande oklart. Polens regering och militära källor har pekat på Ryssland, men flera experter menar att andra scenarier inte kan uteslutas.

Det kan handla om exempelvis elektroniska störningar som fört drönarna ur kurs, en avsiktlig överflygning eller i värsta fall en provokation i syfte att vilseleda.

Militären har lovat att stå för reparationskostnaderna för huset i Wyryki-Wola och betonar att en grundlig utredning pågår. Händelsen har skapat debatt i Polen, där president Karol Nawrocki krävt att regeringen förklarar omständigheterna och säkerställer att liknande misstag inte upprepas.

Incidenten kommer efter en rad tillfällen där polska myndigheter larmat om intrång i landets luftrum. Frågan har därmed fått en säkerhetspolitisk dimension och väcker oro i landet. Samtidigt understryker myndigheter att inga civila skadades och att man tar händelsen på största allvar.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Trump terrorklassar Antifa

Donald Trumps USA

publicerad Igår 10:11
– av Markus Andersson
Trump beskriver Antifa som en grupp kriminella och våldsamma vänstergalningar.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

156 740 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


President Donald Trump meddelade på onsdagen att han kommer att klassificera den vänsterextrema och våldsbejakande rörelsen Antifa som en ”betydande terroristorganisation”.

I ett inlägg på sociala medieplattformen Truth Social beskrev Trump den vänsterextrema gruppen som ”en sjuk, farlig, radikal vänsterkatastrof” och meddelade att han kommer att ”starkt rekommendera” att de som finansierar Antifa utreds grundligt.

— Antifa är fruktansvärda. Det här är inte protester, det är brott som de begår. De kastar tegelstenar på bilar som tillhör ICE och gränspatrullen. De är professionella agitatorer. De borde sättas i fängelse. Vad de gör mot det här landet är verkligen subversivt, sa presidenten till reportrar i Ovala rummet tidigare i veckan.

Tillkännagivandet kommer i skuggan av mordet på Charlie Kirk, grundaren av den konservativa organisationen Turning Point USA, som skedde den 10 september och Trump har offentligt kopplat samman den misstänkte mördaren Tyler Robinson med militant vänsterextremism.

var embedConfig = {"hash":"o21ymw2","width":630,"height":180,"t":"{CACHE_BUSTER}","userId":10364,"network":"STANDARD","type":"html5"};

”Radikal vänstergrupp med galningar”

Enligt myndigheterna ska patronhylsor som hittades nära det misstänkta mordvapnet ha varit graverade med texterna ”Hey fascist! Catch!” och ”Bella ciao bella ciao ciao” – den sistnämnda frasen kommer från en antifascistisk sång som populariserades av det italienska motståndet under andra världskriget.

— Vi har en radikal vänstergrupp med galningar där ute, helt enkelt galningar, och vi kommer att lösa det problemet, sa Trump till reportrar innan han gick ombord på sin presidenthelikopter.

Presidenten betonade samtidigt att han vill att människor ska reagera på Kirks död på ett icke-våldsamt sätt, något han betonade att Kirk själv förespråkade under hela sin karriär.

I vanlig ordning kommunicerar Trump via sin egen plattform Truth Social. Foto: faksimil/Donald Trump/Truth Social

Våld och hot mot oliktänkande

Antifa, som är en förkortning för ”anti-fascist”, är en decentraliserad vänsterextrem rörelse som saknar utsedd ledare, formellt medlemskap eller en strikt organisationsstruktur. Rörelsen säger sig bekämpa vad man själva kallar fascism, vit maktideologi och högerextremism – men har genom åren utövat våld mot såväl konservativa som liberaler och invandringskritiker.

Våldsbejakande aktivister som identifierar sig med Antifa – ofta klädda i svarta kläder och masker – har också kritiserats för att ha spridit politiska motståndares personuppgifter på nätet och utfört eller uppmanat till attacker mot dessa.

I Sverige kallas nätverket för Antifascistisk Aktion, och även här bygger gruppens strategi på att utsätta meningsmotståndare för trakasserier, våld och obehag och skrämma dem till att avsluta sitt politiska engagemang.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Orbán: ”Vi tycker synd om svenskarna”

Ökade otryggheten

publicerad Igår 7:06
– av Markus Andersson
Viktor Orbán har på kort tid vid flera tillfällen lyft fram svenska politiker som ett skräckexempel.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

156 740 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Viktor Orbán går på nytt till attack mot Sveriges regering. I ett nytt inlägg på X skriver den ungerske premiärministern att han ”tycker synd om det svenska folket som är fångade i kaos medan deras ledare bara skyller på varandra”.

I sitt inlägg på onsdagen radar Orbán upp siffror för att visa kontrasten mellan Ungern och Sverige. Ungern uppges ha haft noll bombdåd och noll illegala migranter under 2024, medan 132 människosmugglare gripits och 16 000 illegala migranter stoppats.

Sverige däremot har enligt Orbáns källor haft 317 gängrelaterade explosioner under 2024, varav 32 bara i januari. 62 000 personer är kopplade till kriminella nätverk, 8 935 illegala migranter och mordfrekvensen med skjutvapen ligger på 4 per miljon invånare – mot EU-genomsnittet på 1,6.

”Säkert, ordnat, under kontroll”, skriver Orbán om sitt eget land, medan han beskriver Sverige som ett land där ”lag och ordning kollapsar”.

Den ungerske ledaren citerar även statsminister Ulf Kristersson som tidigare i år erkände ”att vi inte har kontroll över våldsvågen är ju alldeles uppenbart”.

”Ändå föreläser de för oss om rättsstatsprincipen”, skriver Orbán och avslutar med orden: ”Detta kaos får inte bli Europas framtid, våra folk förtjänar bättre!”

Pågående ordkrig

Orbáns senaste utspel är en fortsättning på det ordkrig som pågår mellan honom och den Moderatledda regeringen. Så sent som i helgen gick den ungerske premiärministern till angrepp mot brottsutvecklingen i Sverige och svenska makthavares oförmåga att agera, och påstod bland annat att ”det är så här ett land kollapsar” och att ”det som blir kvar är barbarism”.

Under det politiska evenemanget påstod Orbán att 284 minderåriga flickor gripits för mord i Sverige. Påståendet var dock felaktigt – enligt hans källa, tyska tidningen Welt, handlade det om 284 flickor mellan 15 och 17 år som utreddes för olika typer av våldsbrott, inte enbart mord.

Den ungerske ledaren menade att utvecklingen pågått i femton år under olika svenska regeringar och att politikerna ”förpassat landet utanför den europeiska civilisationen”.

— Förresten, det här är svenskarna som försöker lära oss om rättsstaten, tillade han som en sista pik och syftade på att Kristerssons regering riktat hård kritik mot vad man anser vara Ungerns demokratiska tillbakagång och inskränkningar av hbtq-rättigheter och andra fri- och rättigheter.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Missa inte en nyhet igen!

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev idag!

Ta del av ocensurerade nyheter – fria från industriintressen och politisk korrekthet från Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning – varje vecka.