Annons:

Utvisade återvänder till Sverige – hemländerna vägrar ta emot dem

Publicerad oktober 22, 2020
– av Per Nordin
81 utvisade har återvänt till Sverige efter att deras hemländer vägrat ta emot dem.

Under de senaste fyra åren har Kriminalvården tvingats ta tillbaka minst 81 personer, trots att de förverkat sin rätt att leva i Sverige. Den vanligaste anledningen är att hemlandet vägrar att ta emot de utvisade personerna – något som ställer till stora problem.

En kartläggning som Uppdrag granskning har gjort visar att omkring 2000 utvisningar med bevakningspersonal genomförts varje år och i de flesta fallen går det enligt planerna, men ibland tvingas personalen återvända tillbaka till Sverige med de utvisade.

De länder som har vägrat ta emot sina medborgare är till majoriteten muslimska sådana som Iran, Marocko, Afghanistan, Jordanien, Algeriet, Sudan och Libyen – men även länder som Kenya, Tanzania och Uganda har nekat mottagande.

Ett exempel är från mars 2019 då en man från Ghana flögs till Accra tillsammans med svensk personal, men att svenskarna där blev meddelade att de var tvungna att ha ”mer konkreta bevis” på att den utvisade faktiskt kommer från Ghana, något som ofta är svårt eftersom pass och id-handlingar frekvent kastas innan migranterna söker uppehållstillstånd i Sverige. Ghananen flögs därefter tillbaka till Sverige igen.

Annons:

Ett annat exempel är från 2016 då en dömd brottsling skulle utvisas till Marocko av polisen. Väl framme i landet vägrar dock polisen att ta emot mannen, och man hänvisar även här till att mannen saknar giltiga id-handlingar. Fem dagar senare flyger svenskarna hem igen tillsammans med den kriminelle marockanen.

– När det gäller just verkställigheter av utvisningsbeslut har vi sedan 2016 börjat bygga upp en verksamhet med sambandsmän i länder dit det är särskilt svårt att verkställa, eller dit vi har särskilda behov, säger Patrik Engström vid gränspolisen.

Justitieministern Morgan Johansson (S) menar att de allra flesta utvisningarna lyckas utan problem, men medger också att man har problem med att verkställa utvisningar till flera muslimska länder. Ett sådant skräckexempel är Mahmoud Reza Beirani som redan 1993 dömdes för att ha sålt rökheroin i Sverige. Han dömdes till 7,5 års fängelse och utvisning på livstid – men är fortfarande kvar i Sverige.

Beirani flögs 1988 tillbaka till Iran, men helt utan id-handlingar och blir eskorterad tillbaka till det svenska flygplanet av iranska gränsvakter. En bidragande orsak till detta ska vara att den narkotikabrottsdömde mannen ensam ombads gå av planet och prata med iranska myndigheter, istället för att svensk personal följde med.

– Jag anser att det egentligen är just det beslutet de tog ombord i planet, att sitta kvar där och inte följa med in och förhandla, som har förstört hela ärendet, säger Tore Persson, tidigare chef för utlänningsroteln i Norrköping till skattefinansierade SVT.

22 år senare har Beirani fortfarande inte utvisats. Irans ambassad förklarar i en intervju med den svenska statsmediekanalen att man bara kommer att ta emot utvisade ”om de själva vill”, vilket innebär att de inte tar emot utvisade om dessa inte själva går med på det.

– För att vi respekterar människors vilja. Förväntar ni er att vi sätter handbojor på iranska medborgare och för dem till Iran? Och ni klagar på att vi inte respekterar mänskliga rättigheter, säger Mohammad Reza Nili, chef för konsulära enheten på Irans ambassad intervjun.

Beirani säger själv att han inte vill utvisas till Iran utan stanna i Sverige, något som alltså ser ut att bli verklighet – trots att det redan för 22 år sedan beslöts att han skulle lämna landet.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Annons:

Löfven förfasas över invandringskritiska framgångar

Publicerad yesterday 16:07
– av Redaktionen
Enligt Stefan Löfven kan folkmord och världskrig vara att vänta, om inte de invandringskritiska partierna stängs ute från inflytande.

Sveriges tidigare statsminister Stefan Löfven har återigen gripit megafonen för att varna för vad han ser som en annalkande politisk apokalyps i Europa.

I en intervju med statsradions Ekot på torsdagen målar den förre S-ledaren upp en dyster bild av kontinentens framtid, där högernationalistiska krafter påstås stå redo att kasta oss tillbaka till mörka tider.

Tonen är bombastisk, och Löfven sparar inte på krutet när han beskriver vad han uppfattar som ett existentiellt hot mot Europas fundament.

— Det är en väldigt stor oro nu i världen. Osäkerheten, då kommer högerextremismen med det som verkar vara den enkla lösningen.

Annons:

Framgångarna för partier som Alternativ för Tyskland (AfD) och Reform UK i Storbritannien är enligt Löfven exempel på en extremt farlig utveckling och med en alarmistisk retorik varnar han för vad som kan hända om dessa politiska krafter på allvar får inflytande över EU.

— Europa har upplevt detta, vi vet vad som händer när högerextremister får makten. Det är därför EU bildades efter andra världskriget, när högerextremister, nazister och fascister verkligen hade makten.

”Då måste vi agera”

Flera bedömare framhåller att denna retorik är typisk för den förre S-ledaren, som under sin tid i rikspolitiken var en högljudd och oförsonlig motståndare till Sverigedemokraterna.

— Jag anklagar inte människor i allmänhet för att vara nazister eller fascister, men det finns sådana krafter i Europa och i det europeiska parlamentet, hävdar han.

Löfven har tidigare kritiserat EU-kommissionens kristdemokratiska ordförande Ursula von der Leyen för att flirta med högernationalistiska partier, en utveckling han menar närmar sig en “röd linje”.

— Jag kommer inte att säga exakt var den röda linjen går, men jag vet att vi närmar oss den och då måste vi agera, hotade han i en intervju med Politico i somras.

Exakt hur man tänker agera är dock oklart, men Löfvens alarmistiska retorik lämnar inte något utrymme för gråzoner. Han tycks vara fast besluten att fortsätta driva den socialdemokratiska kampen mot invandringskritiska och konservativa partier från sin roll som ordförande för det europeiska socialdemokratiska partiet, en post han väntas bli omvald till imorgon.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Hatt kan lämna C med 2,6 miljoner – efter fem månader

Publicerad yesterday 15:10
– av Redaktionen
"Folk är förbannade och besvikna" över Hatts plötsliga avgång, uppger en källa inom partiet.

Anna-Karin Hatt kan komma att lämna Centerpartiet med ett avgångsvederlag på över 2,6 miljoner kronor – trots att hon endast varit partiledare i fem månader.

Den rekordlön på 223 000 kronor i månaden som hon tilldelades i maj, högre än statsministerns, kan nu följas av ett av de mest generösa avgångspaketen i svensk partihistoria.

När Hatt valdes till partiledare i maj blev hon inte bara Sveriges högst betalda partiledare. I samma stämmobeslut inkluderades även en bestämmelse om avgångsersättning där det fastslås att ”för avgångsersättning tillämpas regler motsvarande de för statsråd”.

Enligt Regeringskansliet har statsråd normalt rätt till avgångsersättning motsvarande full lön i upp till ett år. Statsrådsarvodesnämndens riktlinjer anger att arvodet ska motsvara vad den avgående skulle ha fått i sin tidigare roll.

Annons:

För Anna-Karin Hatt skulle detta innebära en möjlig avgångsersättning på totalt 2 676 000 kronor om hon väljer att ansöka om det – ett belopp som många svenskar arbetar flera år för att tjäna ihop.

Visserligen finns det bestämmelser som kan påverka ersättningens storlek om personen i fråga haft sin roll under mindre än tolv månader, men hur detta ska tillämpas i Hatts fall är oklart.

”Rimlig hållning”

Internt inom Centerpartiet har Hatts plötsliga avgång skapat frustration. Många upplever att den nya partiledaren fick exceptionella förutsättningar men valde att lämna innan hon hunnit leverera resultat.

— Folk är förbannade och besvikna. Hon har fått ett starkt mandat och kunde göra vad hon ville. Hon fick bra förutsättningar och en stor löneförhöjning, säger en källa inom partiet till statstelevisionen SVT.

Anders Åkesson, ordförande för Centerpartiets valberedning, ser inget problem med att Hatt skulle få ut en hel årslön i avgångsersättning. I ett sms till SVT beskriver han det som ”en rimlig hållning”.

”Valberedningen har tidigare föreslagit och stämman har därefter beslutat att en partiledare för Centerpartiet ska ha en avgångs-/omställningsersättning motsvarande den du hänvisar till”, skriver Åkesson.

På sociala medier har många reagerat starkt på uppgifterna och pekat på den enorma skillnaden mellan politikernas villkor och vanliga svenskars verklighet. Medan de flesta svenskar har uppsägningstider på några månader och begränsade eller obefintliga avgångsvederlag, kan politiker lämna frivilligt efter några månader och få miljoner med sig.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Anna-Karin Hatt avgår – hänvisar till ”hot och hat”

Publicerad oktober 15, 2025
– av Jan Sundstedt
Anna-Karin Hatt Centerpartiet
Hatt lämnar sin partiledarroll efter bara fem månader

Efter bara fem månader som Centerpartiets partiledare lämnar Anna-Karin Hatt uppdraget. På en pressträff på onsdagen förklarade hon att det hårdnande samhällsklimatet med ”hot och hat” mot politiker gjort att hon inte längre känner att hon kan axla ledarrollen.

Beskedet uppges ha kommit som en chock för partiet, där de flesta fick reda på avgången först under ett extrainsatt möte med partistyrelsen och riksdagsgruppen på morgonen.

Under pressträffen hävdade Hatt att samhällsklimatet förändrats på ett sätt som gjort det omöjligt för henne att fortsätta som partiledare.

— Jag räds inte att fatta svåra beslut, och nu har jag fattat det svåraste beslutet i min politiska karriär, sa hon.

Annons:

— Det hat och de hot som framförs till politiker av olika kulörer är skrämmande… Det kryper under skinnet på en, fortsatte hon.

Ser sig över axeln

Hatt påstod vidare att hon känner sig konstant otrygg och att detta påverkat henne mycket mer än vad hon väntat sig.

— Att hela tiden känna att man behöver se sig om över axeln och inte känna sig helt trygg, inte ens hemmavid, beskrev hon den upplevda situationen.

— Jag påverkas av det mycket djupare än vad jag trodde jag skulle göra.

Hon betonade att det inte är en enskild händelse som ligger bakom beslutet, utan den samlade effekten av det rådande polariserade samhällsklimatet.

Beslutet fattades enligt henne själv alldeles nyligen och en ny partiledare ska nu väljas på partiets stämma i Karlstad i november.

Anna-Karin Hatt övertog ledarskapet för Centerpartiet i maj efter Muharrem Demirok. Hon har tidigare tjänstgjort som minister i Fredrik Reinfeldts ökända regering mellan 2010 och 2014.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Arbetslösheten minskar – fler unga får arbete

Publicerad oktober 15, 2025
– av Redaktionen
I slutet av september var 363 000 personer registrerade som arbetslösa i Sverige.

Arbetslösheten fortsätter att sjunka och låg i slutet av september på 6,9 procent, visar nya siffror från Arbetsförmedlingen. Trots den positiva trenden är arbetslöshetsnivån fortfarande hög jämfört med föregående år.

I slutet av september var drygt 363 000 personer inskrivna som arbetslösa i Sverige. Det är andra månaden i rad som arbetslöshetssiffrorna pekar nedåt. Jämfört med samma period förra året har dock arbetslösheten ökat, visar statistiken.

Det är självklart glädjande att arbetslösheten minskat två månader i rad, men jämfört med för ett år sedan är ungefär 4 000 fler inskrivna som arbetslösa. Arbetslöshetsnivån är därmed fortfarande hög, säger Lars Lindvall, Arbetsförmedlingens prognoschef, i ett pressmeddelande.

En positiv signal är att antalet arbetslösa ungdomar fortsätter att minska. Vid utgången av september var 43 554 ungdomar mellan 18 och 24 år inskrivna som arbetslösa, en minskning från 45 378 året innan.

Annons:

Statistiken visar också att 34 668 personer fick arbete under september, en ökning från 30 462 samma månad förra året. Antalet varsel minskade samtidigt kraftigt, från 7 586 till 5 057 personer.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.