MORGONDAGENS DAGSTIDNING – tisdag 6 maj 2025

tisdag 6 maj 2025


S vill stoppa välfärdsbrottslighet med särskilt varningsregister

Organiserade brottsligheten

publicerad 26 mars 2025
– av Redaktionen
Personlig assistens beskrivs som en av branscherna som har störst risk att utsättas för kriminell infiltration.

Kriminell infiltration av den svenska välfärden är ett växande problem, enligt Socialdemokraterna. För att skydda offentliga resurser föreslår partiet införandet av ett nationellt varningsregister som ska förhindra att oseriösa aktörer får tillgång till skattefinansierade uppdrag.

Den svenska välfärden är sårbar för bedrägerier, korruption och infiltration från organiserad brottslighet – något som varje år kostar skattebetalarna miljontals kronor. Under 2021 försvann exempelvis cirka 13–16 miljarder kronor i felaktiga betalningar, vilket kan röra som om felaktiga bidrag som betalats ut, men också kriminell infiltration.

Välfärdssektorn är ett område där vi vet att det försvinner mycket pengar, sade Carina Gunnarson, docent i statskunskap vid Totalförsvarets forskningsinstitut förra året, enligt forskning.se.

På grund av detta sitter numera staten på en stor mängd information om brottslingar och deras företag, menar Socialdemokraterna i Stockholm, som pekar mot att den informationen inte delas med kommunerna. Branscher som lokalvård och parkskötsel, byggbranschen och personlig assistans är som mest riskfyllda. För att hindra att ännu mer skattepengar hamnar hos kriminella behöver man vidta åtgärder.

Välfärdsbrott göder den organiserade brottsligheten. Men det drabbar också medborgare som behöver en stark välfärd – äldre som förlitar sig på hemtjänsten eller barn och ungdomar vars framtid står och faller på ett välfungerande HVB-hem. I Stockholms stad tar vi krafttag mot välfärdsbrott och arbetslivskriminalitet. Men vi kommuner kan inte göra jobbet ensamma, säger Anders Österberg (S), tf finansborgarråd, i ett pressmeddelande.

S: Inför varningsregister

För att förhindra att skattepengar hamnar hos kriminella föreslår partiet ett särskilt varningsregister. Under Socialdemokraternas tidigare regering utreddes ett system där Bolagsverket skulle samordna registerkontroller mellan myndigheter. Det skulle ge kommuner tillgång till information från bland andra Polisen, Skatteverket och Kronofogden när de upphandlar tjänster från privata aktörer.

I Italien finns ett så kallat ”antimaffiaregister” där företag automatiskt granskas mot databaser som samlar information om organiserad brottslighet, arbetslivskriminalitet och grova ekonomiska oegentligheter. Socialdemokraterna menar att man bör använda den tidigare utredningen som bas, men inspireras mer av det italienska registret.

Enligt utredningen borde registret varit på plats redan i år, men den nuvarande regeringen har skjutit upp införandet till 2028.

Skattepengar ska inte hamna hos kriminella nätverk eller oseriösa företag som utnyttjar sina anställda. Istället för att skynda på arbetet mot arbetslivskriminalitet skjuter nu regeringen frågan på framtiden, det duger inte, säger Johan Danielsson (S), förste vice ordförande i Europaparlamentets arbetsmarknadsutskott.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Kriminella nätverk plundrar Sverige – Ekobrottsmyndigheten varnar för systemkollaps

Organiserade brottsligheten

publicerad Idag 9:24
– av Redaktionen
Enligt Jermsten hotas "samhällets grundläggande funktioner" nu av den organiserade brottslighetens framfart.

Den organiserade ekonomiska brottsligheten växer snabbt i Sverige. Enligt Ekobrottsmyndighetens nye generaldirektör Rikard Jermsten uppgår den kriminella ekonomin till mer än 150 miljarder kronor – varje år, och är idag att betrakta som ett systemhot.

– Det är värre än jag trodde. Vi som samhälle finansierar den brottslighet som vi är satta att motverka, säger han.

I sin senaste lägesbild beskriver Ekobrottsmyndigheten en utveckling där brotten blir alltmer komplexa och omfattande – och där vinsterna ökar kraftigt. Penningtvätt genom avancerade bolagsupplägg pekas ut som en central del av den gängkriminella ekonomin.

– Tidigare kunde brottsvinsterna i våra utredningar handla om tiotals miljoner kronor. I dag ser vi vinster långt över 100 miljoner i enskilda ärenden, förklarar Jermsten.

Särskilt utsatta är välfärdssystemen, där kriminella nätverk plundrar offentliga resurser genom falska bolag, bluffakturor och identitetskapning. Men även banker, pensionssystem och stora bygg- och infrastrukturprojekt har blivit mål för organiserad brottslighet.

”Hotar samhällets grundläggande funktioner”

Den ofta citerade siffran – att den kriminella ekonomin i Sverige omsätter 150 miljarder kronor – är sannolikt i underkant, enligt Jermsten.

Ekonomisk brottslighet växer i omfattning och hotar samhällets grundläggande funktioner. Den undergräver förtroendet för staten, försvagar statsfinanserna och skadar välfärdssystemen”, konstaterar myndigheten i sin rapport.

Jermsten beskriver konsekvenserna som dubbla: dels förlorar samhället skatteintäkter som skulle ha gått till vård, skola och omsorg – dels används pengarna istället till att finansiera annan brottslighet. Om brottsligheten blir för omfattande tror han också att hederliga medborgares vilja att betala skatt minskar.

– När kriminella stjäl skattemedel från staten är vi alla förlorare. Samtidigt snedvrids konkurrensen i näringslivet, och det får långsiktiga, allvarliga följder.

Inga snabba lösningar

Några snabba lösningar finns inte, enligt myndigheten, men för att stärka motståndskraften vill man se flera åtgärder: det ska bli svårare att starta eller ta över bolag i kriminella syften, lättare att kontrollera företags företrädare och svårare att utnyttja andras identiteter.

Även offentliga upphandlingar måste skärpas för att hålla den organiserade brottsligheten utanför, och tillsynsmyndigheternas kontrollfunktioner behöver stärkas. Ekobrottsmyndigheten föreslår också generellt hårdare straff för ekonomisk brottslighet.

– Utvecklingen går åt fel håll. Hela samhället behöver nu bygga upp sin motståndskraft, säger Rikard Jermsten.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

GW belyste samband mellan etniska faktorer och brottslighet – nu läggs programmet ner

Organiserade brottsligheten

publicerad 2 maj 2025
– av Redaktionen
Leif GW Persson i en diskussion med Liberalernas Johan Pehrson.

Nyligen konstaterade kriminologen Leif GW Persson att det finns ett mycket tydligt samband mellan genetik, etniska faktorer och brottslighet – ett samband som forskare och myndigheter medvetet har tystat ner.

Nu tvingas han plötsligt lämna statstelevisionens program Veckan – som också läggs ner helt och hållet utan vidare förklaring.

I ett avsnitt av SVT:s Veckan med Camilla och Leif GW för en dryg månad sedan väckte Persson viss uppståndelse när han presenterade en inte helt politiskt korrekt förklaringsmodell till den skenande brottsligheten i Sverige – faktorer som myndigheterna helt väljer att bortse från.

– Det finns en som man har undvikit kraftigt eller två snarare. Det ena är det genetiska sambandet som är starkare än de sociala sambanden faktiskt. Alltså hur är det ställt med genetiken om man spårar den här unga brottslingen bakåt och hans släkt.

– Det är det ena. Det andra är den här etniska faktorn. De har man undvikit, fortsatte han och beskrev sambandet mellan etnicitet och kriminalitet som ”mycket starkt när det kommer till den grova organiserade brottsligheten i marginaliserade förorter”.

Enligt Persson är dessa förklaringsmodeller någonting ”man ogärna pratar om” – och han argumenterade för att forskarna är mycket väl medvetna om genetikens och etnicitetens betydelse, men att de av rent politiska skäl har undvikit att fokusera på dessa.

– Den kriminologiska forskningen kan med visst fog beskyllas för att de inte riktigt har siktat mot målet. Anledningen till att man gjort det är ju inte för att man varit omedvetna utan att man vill undvika sådant som kan vålla problem för en.

”Till varje pris skulle jag hit”

Kriminologen uttryckte också mycket hård kritik mot politiker och andra makthavare – och menade att dessa bland annat har misslyckats totalt med att bygga upp en fungerande polisorganisation.

Tv-profilens utspel fick vänsteraktivister och liberaler att rasa på sociala medier – och nu har han också fått sparken från den skattefinansierade kanalen.

– Det kom som en överraskning när SVT ringde och sade att de lägger ner programmet. Jag har en bestämd uppfattning om vad det beror på, berättar han för Bonnierägda Amelia.

– Jag blev lite förvånad faktiskt för att de var väldigt angelägna om att få hit mig, och det var bara för något år sedan. – Till varje pris skulle jag hit. Sedan visade det sig att det var i stort sett bara för att göra 20 program, fortsätter Persson.

Han vill just nu inte bekräfta att det var just kommentarerna om etnicitet, genetik och brottslighet som ledde till att han sparkades – men lovar att kommentera saken ytterligare vid ett senare tillfälle.

”Får SVT:s chefer svara på”

Persson pekar också på att programmet haft bra tittarsiffror, varit billigt att producera och att han fått god respons – men att SVT-cheferna ändå väljer att lägga ner det. Inte heller programledaren Camilla Kvartoft vill svara på varför programmet helt plötsligt skrotas.

– Det får SVT:s chefer svara på, men vi har ju haft två jättebra säsonger med jättemycket tittning och jag är stolt över våra program, säger hon.

Sofia Dahlström, som är ”tillförordnad beställare för samhälle, dokumentär och minoriteter” på SVT, uppger att det redan från start var bestämt att det bara skulle bli två säsonger – någonting Leif GW Persson dock inte känner igen sig i.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Trippelmord i Uppsala blev världsnyhet – Sverige utmålas som skräckexempel

Organiserade brottsligheten

publicerad 30 april 2025
– av Redaktionen
De återkommande svenska gängskjutningarna har blivit ett populärt bevakningsområde för utländska medier.

De gängrelaterade skjutningarna i Sverige tycks aldrig få ett slut och under tisdagen mördades tre personer utanför en frisersalong i närheten av Vaksala torg, Uppsala.

Trippelmordet blev snabbt en världsnyhet och Sverige utmålas på nytt som ett skräckexempel i internationella medier.

Offren är mellan 15 och 20 år gamla – och minst en av dem kan av polisen tydligt kopplas ihop med den organiserade brottsligheten i Sverige. En minderårig misstänkt gärningsman har också anhållits, för dådet.

Massmedier runtom i världen har länge uppmärksammat och fascinerats över gängvåldets utbredning över det Sverige som tidigare betraktats som relativt lugnt, idylliskt och förskonat från den här sortens händelser, och skjutningen i Uppsala är inget undantag.

Svenskt blodbad” kallar exempelvis brittiska tabloiden det hela och hävdar att det råder ”Skräck i Sverige efter skottlossning”.

Det nordiska landet har drabbats av en våg av gängrelaterat våld i mer än ett decennium, som har innefattat en epidemi av vapenvåld”, slår qatariska Al-Jazeera fast.

Även nyhetsbyrån AP konstaterar att Sverige under många år utan större framgång kämpat med gängvåld, återkommande skottlossningar och bombattentat, och liknande beskrivningar förekommer i de flesta andra medier som uppmärksammat händelserna.

”Uppgörelser mellan rivaliserande gäng”

Amerikanska vänsterliberala CNN uppmärksammar i sin tur sina läsare om att Sverige 2023 hade flest dödsskjutningar per capita i hela EU – och tyska och franska medier noterar att gängen ofta använder sig av barn för att begå morden, eftersom dessa inte är straffmyndiga.

Men det nordiska landet har i åratal kämpat för att få bukt med skottlossningar och bombattentat kopplade till uppgörelser mellan rivaliserande gäng. Förövarna är ofta unga tonåringar som anlitas som torpeder eftersom de är under 15 år, vilket är straffbarhetsåldern i Sverige”, skriver Le Monde.

Den moderatledda regeringen hävdar att man gör vad man kan för att få slut på dödandet och har lovat krafttag mot den organiserade brottsligheten. Förra året minskade också antalet mord jämfört med föregående år – men kritiker konstaterar att det fortfarande finns mycket som behöver göras.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Gängkriminella tar över assistansbranschen – funktionsnedsatta utnyttjas

Organiserade brottsligheten

publicerad 22 april 2025
– av Redaktionen
Att gängkriminella ger sig in i assistansbranschen beskrivs av Försäkringskassan som mer regel än undantag.

Försäkringskassan slår larm om att den svenska assistansersättningen idag plundras av organiserad brottslighet – och att skattebetalarnas pengar inte bara stjäls, utan också riskerar att finansiera annan kriminell verksamhet.

När privatiseringen och utförsäljningen av den svenska välfärden på allvar inleddes i början av 1990-talet varnade många för att kriminella aktörer också skulle ge sig in i dessa branscher – antingen för att tvätta pengar eller för att på olika sätt lura till sig skattepengar och berika sig själva.

Så har det också blivit – och nu larmar Försäkringskassan om att det idag snarare är regel än undantag att gängkriminella också är verksamma inom assistansbranschen.

Kriminella missbrukar välfärden genom assistansersättningen. Fyra av tio brukare beräknas ha kommit i kontakt med personliga assistenter som har koppling till eller är aktiva inom organiserad brottslighet”, varnar man och fortsätter:

Analysen visar att gängkriminella och deras familjer i stor utsträckning verkar inom assistansbranschen, både som företrädare och som personliga assistenter samtidigt som de är brottsaktiva”.

Systematisk infiltration

Man noterar att under perioden 2022–2023 arbetade personer aktiva eller med kopplingar till kriminella nätverk i samtliga av de största 62 assistentbolagen – och mer än vart tionde svenskt assistansbolag bedöms ha ”särskilt nära koppling till den organiserade brottsligheten”.

Det är heller inte bara det svenska samhället och skattebetalarna som får lida när utländska kriminella nätverk systematiskt infiltrerat assistansbranschen – funktionsnedsatta riskerar också att lämnas vind för våg.

Det innebär bland annat att personer i utsatta situationer vanvårdas och att funktionsnedsatta används som brottsverktyg – inte sällan är det barn som far illa. Brukare riskerar också att få undermålig eller ingen assistans”, slår Försäkringskassan fast.

Skattepengar stärker gängens ekonomi

De pengar som de kriminella nätverken lyckas lura till sig riskerar dessutom att användas för att finansiera annan brottslig verksamhet – och svenskarna tvingas således exempelvis att finansiera gängens vapen- och narkotikaköp.

Dessutom ger ett till synes vitt arbete, exempelvis som personlig assistent, i sin tur möjlighet för arbetstagaren att missbruka olika ersättningar inom socialförsäkringen”, argumenterar man vidare.

Rapporten har tagits fram med hjälp av data från en lång rad andra svenska myndigheter som Ekobrottsmyndigheten, Kronofogdemyndigheten, Migrationsverket, Skatteverket och Polismyndigheten.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Missa inte en nyhet igen!

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev idag!

Ta del av ocensurerade nyheter – fria från industriintressen och politisk korrekthet från Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning – varje vecka.