MORGONDAGENS DAGSTIDNING – söndag 1 juni 2025

söndag 1 juni 2025


Rösta på årets värsta skatteslöseri 2023

publicerad 30 november 2023
– av Sofie Persson
Arbetsförmedlingen sade upp 90 nyanställda och värdelös NFT-konst kostade staten 300 000 kronor.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

41 730 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Nu är det återigen dags att rösta för att utnämna årets värsta slöseri av svenska skattepengar. Bland de nominerade för 2023 återfinns exempel på anmärkningsvärt slöseri från såväl stat som kommuner, regioner och myndigheter.

Varje år anordnar Slöseriombudsmannen (SlösO), som är skapad av föreningen Skattebetalarna, en tävling där årets värsta slöseri med skattemedel utses. Tävlingens syfte är att synliggöra att skatteslöseri är något som sker i stort och smått på regionala och lokala, såväl som på statliga, nivåer och även EU-nivå. Det kan vara både strukturella och ”enskilt dumma beslut”, enligt Skattebetalarnas kommunikationschef Per Lindgren.

Man kan vara mer upprörd över något som kostat mycket pengar eller någonting som kostat lite pengar, men som är särskilt uppseendeväckande, säger han i podcasten Uppskattat.

Förra året tog Region Gävleborg hem priset efter en satsning på två vindkraftverk, under 2012, som kostat skattebetalarna mer än 100 miljoner kronor, som man sedan sålde under 2022.

Inför årets tävling har man tio nomineringar som svenska folket kan rösta på. I januari kommer man att kora en vinnare. Gå in och rösta på årets värsta skattslöseri här. När tävlingen är avgjord kommer Nya Dagbladet att meddela vilket skatteslöseri som fick årets antipris.

1. Poddar för miljoner

Medierna i P1 har granskar 15 myndigheter som producerar egna poddar och funnit att där lagts en del skattepengar. Exempelvis fann man att Nämnden för hemslöjdsfrågor lagt 25 000 kronor per avsnitt och att Vinnovas podcast kostar 30 000 kronor per avsnitt. Det dyraste är dock Kriminalvården, vars tredje poddsäsong har kostat 645 000 kronor att producera, vilket innebär en kostnad på 129 000 kronor per avsnitt. Räknar man också med marknadsföringskostnader på cirka 3 miljoner kronor landar ett avsnitt i snitt på 729 000 kronor.

2. Arbetsförmedlingen och de 90 uppsagda nyrekryteringarna

Cirka 90 personer som utbildats i nio veckor för att bli arbetsförmedlare blev uppsagda en dag innan utbildningen var avklarad. Exakt vad kostnaden blev är oklart, men helt klart slöseri, enligt Skattebetalarna.

3. Miljoner för att inte bygga ett sjukhus

Region Kronoberg beslutade i mars 2022 att bygga ett nytt akutsjukhus i Räppe. Ett år och tre månader efter att beslutet fattades kallade regionen till pressträff för att berätta att man helt skrotat planerna om sjukhuset. Anledningen uppgavs vara kostnadsökningar till följd av kriget i Ukraina, energikrisen, inflationen och räntehöjningar, något regionen inte haft med i beräkningarna när man fattade beslut om bygget 15 månader tidigare. Kostnaden för sjukhuset som aldrig blev till beräknas till 370 miljoner kronor.

4. Värdelös konst

Non-fungible token, eller NFT, är en slags kryptoteknik som används som ägarbevis vid handel med digital konst. Under 2022 blev så kallad NFT-konst trendigt, ett år senare visar en studie från dappGambl att 95 procent av all NFT-konst dock är värdelös. Statens konstråd satsade trots det 300 000 av skattepengar på sådan konst.

5. Biståndspengar till terroristprojekt

Vänsterpartiets biståndsorganisation, VIF, har under flera års tid donerat Sida-pengar till projekt med kopplingar till den palestinska organisationen DFLP. Dagen efter den brutala terrorattacken mot Israel den 7 oktober 2023, som kostade tusentals människor livet, gick ledare för DFLP ut och bekräftade att man deltagit vid attacken.

6. Miljardbadhus

Kostnaden för badhuset i Kiruna beräknades ursprungligen till 360 miljoner kronor men har fyra år senare stigit till över en miljard, vilket är pengar som kommunen inte har. Därför har man tvingats ta lån på 314 miljoner kronor, vilket innebär en årlig räntekostnad för skattebetalarna i mångmiljonklassen. Man har dessutom behövt ta av pengar som varit avsedda för nya lokaler för skola och omsorg, för att täcka upp finansieringen.

7. Kommunal ineffektivitet

Skattebetalarna går i en rapport från 2023 igenom alla 290 kommuners kvalitet och kostnader inom fyra områden; förskola, grundskola, gymnasium och äldreomsorg. Totalt slösas årligen 30 miljarder kronor av skattebetalarnas pengar på oförklarliga överkostnader bara inom dessa fyra områden, enligt rapporten. Om politiker hade jämfört med bättre fungerande kommuner och dragit lärdom av hur man på ett effektivare sätt kan organisera sina verksamheter så hade 30 miljarder kronor kunnat sparas in årligen, konstaterar Skattebetalarna.

8. Miljarder i stöd som inte skapar mervärde

Den aktiva industripolitiken uppskattas till minst 50 miljarder kronor om året. Stöd till näringslivet har ökat under de senaste 15 åren och Vinnovas anslag har gått upp med 47 procent sedan 2007, medan Energimyndighetens medel tredubblats. Exempelvis beviljade Energimyndigheten år 2018 stöd till Hybrits pilotfas på 528 miljoner kronor. Totalkostnaden angavs dock till 1,4 miljarder och återstoden bekostas av statligt ägda Vattenfall.

Gemensamt för medel som utgör den svenska industripolitiken är att det är skattebetalarnas pengar som politikerna aningslöst leker affär med och att de inte skapar något av betydande värde, menar Skattebetalarna.

9. Trätande om gång- och cykelbro

Det har under en period pågått en dispyt mellan Stockholms stad, som vill bygga en gång- och cykelbro mellan Slussen och Gamla stan, och Region Stockholm som menar att metoden man vill använda för att bygga inte är säker. Stockholms stad pekar dock mot att metoden är säker och inte kommer att påverka en närbelägen tunnelbanebro. Denna dispyt om byggnaden av gångbron har kostat ungefär en miljon kronor om dagen.

10. Stänk och splash ska ge tillökning i Haparanda

Efter en debatt beslöt kommunfullmäktige i Haparanda att staden skulle få en ny visuell identitet. Den nya profilen innehåller stänk, splash, och olika grafiska element som ska spegla typiska kännetecken hämtade från Haparandas natur och arkitektur. Genom den nya visuella identiteten hoppas man att fler ska vilja flytta till staden och märkligt nog hoppas man också på ökade födelsetal som ett resultat. Denna nya identitet har kostar cirka 300 000 kronor.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Importerad fuskhonung säljs i svenska butiker

publicerad Igår 11:17
– av Redaktionen
Riktig honung ska enligt EU-regler endast innehålla just honung - och ingenting annat.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

41 730 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


All honung som importeras till Sverige är oäkta, visar nya tester. Istället innehåller ”honungen” mest socker och sirap.

Branschorganisationen Biodlingsföretagarna har testat 40 honungsprodukter som finns att köpa på den svenska marknaden. För att testa honungen använde man en ny form av dna-teknik.

36 av produkterna, alla importerade, innehöll inte äkta honung, visar testerna. Istället innehöll produkterna socker och sirap. Endast fyra av de testade produkterna innehöll äkta honung och var alla producerade i Sverige.

Vi anser att det är oerhört allvarligt. Vi visste att det fanns fuskprodukter på marknaden men vi är chockerade över omfattningen, säger biodlingsföretagarnas ordförande Yngve Kihlberg till skattefinansierade SVT.

”Måste avvakta EU:s beslut”

Inom EU så måste en produkt som kallas ”honung” endast innehålla honung. Det är okej att blanda honung från olika ursprung, men inte att tillsätta andra ingredienser. Enligt branschorganisationen kommer den största delen av den importerade ”honungen” från Kina, där man hittat sätt att fuska för att låta produkterna komma igenom kontrollerna trots att de innehåller väldigt lite honung.

Svensk dagligvaruhandel kommer i nuläget inte att byta ut de honungsprodukter som pekas ut som falska, eftersom de godkänts i nuvarande kontroller.

Vi vill gärna byta ut de nuvarande testmetoderna om de inte fungerar. Men vi måste avvakta EU:s beslut om dna-testernas ackreditering säger Martin Andersson, näringspolitiskt ansvarig på Svensk dagligvaruhandel, till SVT.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Rapport: Sverige och Socialdemokraterna djupt infiltrerade av Muslimska brödraskapet

Islamiseringen i Europa

publicerad 29 maj 2025
– av Redaktionen
Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson och Muslimska brödraskapets högste ledare Mohamed Badie.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

41 730 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


En ny fransk rapport varnar för att Muslimska brödraskapet, en rörelse känd för sin radikala tolkning av islam och sina storpolitiska ambitioner, har ännu större inflytande i Västvärlden än vad som tidigare varit känt – och Sverige pekas ut som särskilt infiltrerat.

Islamiströrelsen uppges ha särskilt starka band till Socialdemokraterna – men partiet självt förnekar mycket bestämt att så skulle vara fallet.

Den massmedialt flitigt anlitade terrorforskaren och islamkritikern Magnus Ranstorp menar att Muslimska brödraskapets inflytande riskerar att skada den svenska demokratin, och att den islamistiska gruppens värderingar är helt inkompatibla med de svenska.

– Det går emot vår religion, vilket är rättsstaten, respekt för mänskliga fri- och rättigheter och framför allt kvinnors rättigheter och jämställdhet, säger Ranstorp i Telia-kanalen TV4:s Efter fem.

Den statliga rapporten avslöjar att Muslimska brödraskapet kontrollerar minst 200 moskéer i Frankrike och har infiltrerat både skolor och idrottsverksamheter. Rörelsen, som strävar efter att etablera ett islamistiskt samhälle, bedöms ha spridit sitt inflytande till över 70 länder – inklusive Sverige.

Enligt rapporten fungerar Sverige som bas för en aktiv del av rörelsen. Ranstorp pekar på hur individer kopplade till brödraskapet har positionerat sig som mellanhänder mellan myndigheter och muslimska organisationer.

– Det gör man genom att få finansiering från kommuner och från andra statliga myndigheter, och då skapar man sig makt och underlättar processen att försöka segregera samhället.

– Just Muslimska brödraskapet kan vara en grogrund för radikalisering. Man bygger ett vi-och-dem-samhälle, heter det.

S: ”Kan bygga på gamla uppgifter”

Sveriges största parti – Socialdemokraterna – uppges också ha särskilt nära band till Muslimska brödraskapet – någonting man dock själva bestämt förnekar.

Det finns ingen relation. Det skulle kunna vara så att det bygger på gamla uppgifter. Vi tittar på vad den här rapporten kan tänkas utgå ifrån”, skriver Socialdemokraternas presstjänst i en kommentar.

Samma bild förmedlas av partiets pressekreterare Tobias Baudin, som hävdar att S ”har nolltolerans mot samröre med extremistiska organisationer”.

– Den linjen är glasklar i vårt parti, hävdas det.

Nyligen framkom det dock att S-riksdagsledamoten Jamal El-Haj besökt en konferens anordnad av den palestinska islamistgruppen Hamas, där han personligen försökte påverka Migrationsverket med målet att få en radikal egyptisk imam att stanna i Sverige. Han ombads efter detta att lämna partiet.

Regeringen kräver att S utreder sig själva

Moderaternas migrationsminister Maria Malmer Stenergard menar att det är ”djupt oroväckande” att Sverige pekas ut som ett fäste för radikala islamister – och att Socialdemokraterna uppges ha särskilt starka band till gruppen.

Hennes lösning är dock inte någon extern och oberoende granskning – istället föreslår hon att partiet själva utreder huruvida man har infiltrerats av Muslimska brödraskapet eller inte.

Socialdemokraterna måste göra en grundlig utredning av dessa uppgifter. Att hänvisa till att det kan bygga på gamla uppgifter ger starka skäl till misstankar. Det här handlar om Sveriges säkerhet – så här slappt kan det inte vara”, skriver hon på X.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Jacob Wallenberg: ”Naturligtvis har vi mycket makt”

publicerad 28 maj 2025
– av Redaktionen
Jacob Wallenberg försvarar sin familjs inflytande med att "det finns väldigt många andra som också har mycket att säga till om".

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

41 730 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


I en intervju med statstelevisionen SVT:s Aktuellt träder den svenske oligarken Jacob Wallenberg, ledare för den mäktiga Wallenbergfamiljen, fram och talar öppet om familjens direkta kontakt med Sveriges politiska toppskikt, inklusive statsministern.

Han erkänner utan omsvep också familjens betydande inflytande över den svenska ekonomin, men förnekar att han skulle ha mer politisk makt än Ulf Kristersson (M).

– Jag kan få kontakt med statsministern. Jag kan få kontakt med Magdalena Andersson, säger Wallenberg.

Kontakten sker direkt, utan mellanhänder som pressekreterare, och kan ske flera gånger på kort tid beroende på omvärldsläget och vilka frågor som ska diskuteras. Wallenberg beskriver det som en naturlig del av familjens prominenta roll i samhället.

Wallenberg berättar också om hur familjen förbereder den sjätte generationen, kallad G6, för att ta över viktiga positioner inom deras omfattande bolagsimperium. Genom ett ”familjekontrakt” och regelbundna möten säkerställs att makten stannar inom den egna släkten.

– Vi har ett årsmöte och ungefär ett möte i månaden där tre från vår generation och tre från den nya generationen träffas och går igenom vad som händer, förklarar han vidare.

”Ett stort ansvar att ta”

Urvalet av arvtagare sker inom en sluten krets av familjemedlemmar, och enligt Jacob Wallenberg själv ställs det hårda krav på utbildning och erfarenhet.

Familjen kontrollerar stora företag som SEB, Investor, Ericsson, AstraZeneca och Electrolux genom stiftelser, vilket ger dem enormt inflytande utan direkt ägande. Detta system, menar Wallenberg, ger familjen en unik position i svenskt näringsliv och samhälle.

– Jag försöker balansera det här att vi bestämmer allt. Fullt så enkelt är det naturligtvis inte, det är mycket bredare och mycket mer komplext än så, hävdar han och fortsätter:

– Naturligtvis har vi mycket makt. Vi har mycket att säga till om, vilket i sin tur är ett stort ansvar att ta.

Kontrollerar tredjedel av Sveriges BNP

Den svenske oligarken förnekar dock att han skulle ha mer makt än Sveriges statsminister Ulf Kristersson och påstår istället att han ”i ett näringslivsperspektiv i ett visst segment har mycket att säga till om”.

– Men det finns väldigt många andra som också har mycket att säga till om. Så ser jag på min vardag och min verklighet, försvarar han sig.

Familjen, vars motto Esse non videri kan översättas ungefär till ”att vara men inte synas”, har länge beskrivits som Sveriges kanske mest inflytelserika och genom sitt industriimperium bedöms Wallenberg indirekt kontrollera en tredjedel av Sveriges samlade BNP.

En kritiserad familj

Kritiken mot Wallenbergfamiljens inflytande har framförallt kretsat kring deras unika maktposition i svensk ekonomi och politik, som många menar sker utan insyn eller något folkligt mandat.

Genom stiftelser styr familjen flera av Sveriges största företag utan att behöva redovisa sina beslut offentligt. Kritiker menar att detta skapar ett parallellt hemligt maktsystem där en sluten krets av arvtagare har oproportionerligt stort inflytande över den svenska samhällsutvecklingen.

Att familjen har direkt tillgång till toppolitiker och andra makthavare, utan formella kanaler, har också väckt frågor om transparens, korruption och hur mycket av makten i samhället som utövas i tysthet bakom stängda dörrar.

Christer Gardell, mångmiljardär, och grundare av fondjätten Cevian, går så långt som att peka på att det är familjen Wallenberg och inte svenska folkvalda politiker som har den största makten och inflytandet i Sverige.

– Wallenbergarna har väldigt mycket makt. Genom Investor, stiftelserna, kopplingen till EQT och så vidare. Så det är väl ofrånkomligt att sätta dem högst upp, argumenterar han.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Svensk journalist polisanmäler storbank för stöld

Hotet från bankerna

publicerad 27 maj 2025
– av Redaktionen
Mattias Albinsson tror inte att han kommer att få tillbaka sina banktjänster - men ser gärna att banken ger tillbaka pengarna de tagit.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

41 730 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Samnytts reporter Mattias Albinsson har anmält den Wallenbergägda banken SEB för stöld efter att banken inte bara stängt ner hans konto och spärrat hans Bank-ID – utan också på oklara grunder beslagtagit journalistens egna pengar.

Albinsson misstänker att han utsatts för bankens repression eftersom han arbetar för en tidning vars rapportering och inriktning ogillas av SEB:s ledning.

Nyligen uppmärksammade Nya Dagbladet läsarna om att Länsförsäkringar Banks beslut att stänga ner konton och banktjänster kopplade till tidningen, dess redaktionsledning och en stiftelse med ändamålet att främja oberoende journalistik, av allt att döma fattats på rent ideologiska och politiska grunder – och att ansvariga inte uppskattat tidningens rapportering i olika känsliga frågor.

– Redan tidigare misstänkte vi ju att banken gått till angrepp av rent politiska skäl, för att vi utmanar mäktiga intressen. Att det skulle bli en så extremt politiskt formulerad attack riktad mot Nya Dagbladets journalistiska verksamhet får nog samtidigt beskrivas som direkt häpnadsväckande, konstaterade NyD:s chefredaktör Markus Andersson.

Bankens advokater försökte bland annat skärra tingsrättens politiskt tillsatta nämndemän genom att i en politisk attack utmåla Nya Dagbladet som en ”extrem tidskrift” – eftersom NyD uppmärksammat judiska lobbygruppers inflytande och lanserat en kampanj för att uppmärksamma FN-stadgans skydd mot folkmord som en replik på den pågående befolkningsutbytespolitiken i Väst.

”Hamnar nog i bankdirektörernas golfkassa”

Nya Dagbladet och dess ledning är inte de enda som drabbats av bankernas godtyckliga repression. De senaste åren har tidningen uppmärksammat en mycket oroväckande trend där personer med regimkritiska eller på andra sätt obekväma uppfattningar larmar om att de plötsligt och godtyckligt får sina konton nedstängda – något som tidigare denna månad också drabbade Samnytts journalist Mattias Albinsson.

Han upptäckte en dag att hans Bank-ID inte längre fungerade och att han inte kunde komma åt sina egna pengar på sitt bankkonto.

Enligt reportern ska en banktjänsteman ha bekräftat att banken flyttat hans tillgångar till ett av sina egna ”internkonton”.

Stulit helt enkelt, på ren svenska. Inga gigantiska summor pengar kan jag erkänna. Men de hade nog räckt till mat i en månad i alla fall. Nu hamnar de nog i bankdirektörernas golfkassa”, skriver han i en krönika.

”Ett svepskäl för att kunna stänga av mig”

Albinsson har varit kund hos SEB i 24 år men är sedan flera år tillbaka bosatt utomlands. Den gångna hösten har Wallenberg-banken hört av sig och bett honom fylla i ett formulär om ”kundkännedom” – vilket han också gjort, tillsammans med en kvinnlig banktjänsteman via telefon.

Journalisten förklarar för banken att det just är Bank-ID han är i behov av för att kunna ta del av myndighetspost och andra viktiga tjänster, och de kommer överens om att övriga ”riskabla banktjänster” som kort, Swish och utlandsbetalningar ska inaktiveras – just för att undvika problem med banken framöver.

Trots att en av bankens egna anställda hjälpt Albinsson att fylla i dokumentet nöjer sig banken inte där utan fortsätter snart att skicka ut ett nytt formulär om ”kundkännedom”, där man kräver att få svar på varför journalisten överhuvudtaget vill ha ett bankkonto i Sverige. Även detta fylls i – men nya formulär fortsätter att komma.

Kundkännedom, kundkännedom, kundkännedom, kundkännedom, kundkännedom. Till slut kan jag rimligen inte svara mer på SEB:s propåer om “kundkännedom”. Jag har redan svarat flera gånger. Jag börjar ana vad de är ute efter. De vill ha ett svepskäl för att kunna stänga av mig”, konstaterar han.

”Känner nog att de har stöd från Rosenbad”

Farhågorna visade sig vara befogade, snart kastade SEB ut utlandssvensken – trots att han alltså redan besvarat deras frågor vid flera tillfällen.

Att få tillbaka sina egna pengar på ett smidigt sätt med hjälp av en anhörig som med fullmakt besökte ett av bankens kontor var heller ingenting som SEB tillät – istället krävde man att han själv skulle flyga till Sverige och personligen inställa sig för att få tillbaka sina beslagtagna tillgångar. En resa som sannolikt skulle bli dyrare än de pengar han blivit av med.

Själv bedömer han det som mycket sannolikt att en förklaring till att just han utsatts är att han arbetar för en tidning som SEB:s chefer ser ogillande på – och pekar på att man tidigare agerat på liknande sätt mot andra.

Situationen kompliceras av att Sverige, oavsett färg på regeringen, går i en allt mer totalitär riktning där pressfriheten steg för steg stryps. På mer än ett sätt. Det handlar inte endast om ’alternativa medier’. ’Lagen om utlandsspioneri’ till exempel, kan främst anses slå mot så kallat etablerade medier”, argumenterar han och fortsätter:

Så SEB känner nog att de har stöd från Rosenbad när de sätter åt utlandssvenska journalister. I synnerhet sådana som skriver om fel saker, misstänks hysa fel åsikter, eller vad de nu hänger upp sig på”.

För att markera mot bankens agerande har Albinsson valt att polisanmäla SEB för stöld, alternativt bedrägeri. Han tror själv inte att det kommer att leda någonvart – men ser det som ”ett sätt att visa att man inte tyst finner sig i stölden”.

För min del tror jag inte att jag får tillbaka mitt Bank-ID. Eller mitt bankkonto. Men jag vill mer än gärna ha tillbaka de pengar som SEB stulit”, understryker han.

Stöd Nya Dagbladet i rättskampen!

Hjälp NyD att hålla ut det viktiga rättsfallet mot Länsförsäkringar via Swish, 123 611 30 21, eller bankgiro, 5601-6462, eller donera med betalkort, exempelvis Visa och Mastercard via formuläret nedan eller denna länk, alternativt via vår Paypal-sida. Gåvomottagare: Aeon Media.

Det går också att donera kontant helt anonymt. Skicka sedlar väl dolda i ett slutet kuvert till: Nya Dagbladet, Box 1, 774 21 Avesta.

35 250 kr av 250 000 kr insamlade.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Missa inte en nyhet igen!

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev idag!

Ta del av ocensurerade nyheter – fria från industriintressen och politisk korrekthet från Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning – varje vecka.