I början av november mottogs Sverige som hedersland för första gången vid den åttonde upplagan av Kinas Internationella Import- och Exportmässa (CIIE). Under parollen “att skapa möjligheter tillsammans”, presenterade Sverige på ett allsidigt sätt sina kärnstyrkor inom innovation, forskningsutveckling, hållbar utveckling och samarbete.
Sveriges närvaro utgjorde en av mässans absoluta höjdpunkter och satte en färgstark prägel på firandet av 75 års diplomatiska relationer mellan Kina och Sverige.
CIIE som fönster mot Kinas modernisering
CIIE fungerar som ett viktigt fönster för omvärlden att iaktta Kinas modernisering och landets engagemang för globala utveckling. Årets CIIE var det första stora ekonomi- och handelsrelaterade evenemang som Kina organiserade efter det fjärde plenumet för Kinas kommunistiska partis 20:e centralkommittén, och den utgjorde en levande illustration av Kinas arbete för att bygga en öppen världsekonomi och främja gemensam utveckling.
Plenumet lade dessutom fram viktiga planer för att främja en öppning på hög nivå och för att skapa nya möjligheter för win-win samarbete. Detta kommer att injicera ny drivkraft till Kinas högkvalitativa socioekonomiska utveckling.
Kinas öppningspolitik under de senaste fem åren
Under de senaste fem åren har Kina konsekvent främjat en öppenhet som bygger på ömsesidig nytta. Landets negativa lista för utländska investeringar har minskats till 29 punkter, och alla begränsningar för utländska inverteringar inom tillverkningssektorn har helt avskaffats.
Kina tillämpar nolltullar på alla produkter från alla de minst utvecklade länderna som har diplomatiska förbindelser med Kina, och testar pilotprojekt med högre standard för öppningsåtgärder i Hainans frihandelshamn samt 22 pilotfrihandelszoner. Kina har under många år i rad rankats bland världens främsta länder när det gäller både att attrahera utländska investeringar och att göra utlandsinvesteringar.
Kina är huvudshandelspartnern för över 150 länder och regioner, med en total import av varor och tjänster som överstiger 15 biljoner dollar. Kinas kumulativa utländska investeringar har genererat över 300 miljarder dollar i skatteintäkter för värdländerna, skapat många jobb och bidragit till att främja lokal industrialisering och modernisering. Öppningen på hög nivå har blivit en viktig sak som gynnar både Kina och världen.
Mer omfattande öppning de kommande fem åren
Under de kommande fem åren kommer Kina att bättre balansera sina egna behov och världens förväntningar genom att föra en mer proaktiv öppenhetsstrategi, stegvis utvidga sin öppning på institutionell nivå, upprätthålla det multilaterala handelssystemet och främja bredare internationella ekonomiska transaktioner.
Kina kommer att hämta momentum från öppningen för att driva på reformer och utveckling, dela möjligheter med resten av världen och främja gemensam utveckling. Kina kommer aktivt att anpassa sig till internationella högklassiga ekonomiska och handelsmässiga regler, utöka marknadstillträdet och öppna upp fler områden, särskilt inom tjänstesektorn, och ensidigt öppna upp fler sektorer och regioner.
Kina kommer dessutom att utveckla handel med intermediära varor och grön teknik, förfina det negativlistbaserade hanteringssystemet för gränsöverskridande handel samt fortsätta att systematiskt öppna upp den digitala sektorn mot omvärlden. Kina kommer att fortsätta att förkorta negativa listan för utländska investeringar, säkerställa enklare marknadstillträde och tillmötesgående affärsmiljöer för utländska investerare samt skapa en institutionell miljö som är transparent, stabil och förutsägbar.
Kina kommer att stärka den strategiska samordningen med andra länder, fördjupa det praktiska samarbetet inom handel, investeringar, industriell utveckling och mellanmänskliga utbyten, samt lansera nya samarbetsinitiativ inom områden som grön utveckling, AI, digital ekonomi och hälsa. Kina kommer även att fortsätta det gemensamma arbetet med att färdigställa BRI (Belt and Road) initiativet tillsammans med andra länder.
En ny fas som gynnar både Kina och Sverige
Jag är övertygad om att den nya omgång av Kinas öppning på hög nivå kommer att bidra till större stabilitet och förutsägbarhet i den globala ekonomin och skapa nya möjligheter för alla länder, inklusive Sverige.
Glädjande nog har det kinesisk-svenska samarbetet åtnjutit betydande framsteg i takt med Kinas öppning. Kina är Sveriges största handelspartner i Asien, medan Sverige är Kinas största handelspartner i Norden. Många svenska företag har aktivt deltagit i Kinas reform- och moderniseringsprocess och därigenom inte bara fått god avkastning, utan också bidragit väsentligt till Kinas socioekonomiska utveckling och integration i den ekonomiska globaliseringen.
I år har Kina och Sverige återupptagit arbetet i sina gemensamma kommittéer för ekonomiskt, industriellt och tekniskt samarbete samt offentliggjort ett gemensamt uttalande om att etablera en bilateral arbetsgrupp för investeringar i grön omställning (Working Group on Green Transition Investments). De båda länderna har därmed gått in i en ny institutionaliserad fas av ekonomiskt och handelsmässigt samarbete, vilket har lagt en stabil grund för vårt bilaterala samarbete under de kommande fem åren.
För närvarande möter den ekonomiska globaliseringen motgångar, med växande unilateralism och protektionism. Globaliseringens historiska utveckling är dock oundviklig, och ett fortsatt öppnande mot omvärlden kommer även framöver att vara ett tydligt kännetecken för Kinas modernisering.
När Kinas högkvalitativa öppningsåtgärder för de kommande fem åren successivt genomförs kommer den kinesiska marknaden att erbjuda världen ännu större möjligheter. I detta sammanhang ser jag fram emot att Kina och Sverige fortsätter att utvidga utbytet och samarbetet inom olika områden, skriver ett nytt kapitel av ömsesidig nytta, främjar en långsiktig, sund och stabil utveckling av relationerna och levererar ökad välfärd för våra båda folk.
WAN Degang,
Chargé d’affaires vid Kinas ambassad i Sverige
