MORGONDAGENS DAGSTIDNING – fredag 30 maj 2025

fredag 30 maj 2025


Överstatlighet och globalism i regeringens budgetproposition

publicerad 9 november 2022
– av Isac Boman
Ulf Kristersson (M), Jimmie Åkesson (SD), Johan Pehrsson (L) och Ebba Busch (KD).

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

35 250 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


I regeringens budgetproposition utlovas en mer restriktiv migrationspolitik och att arbetet för ökad återvandring ska effektiviseras – samtidigt lovar den borgerliga regeringen att intensifiera samarbetet med EU och FN och skicka fler vapenleveranser till Ukraina. Sverige ska bli en ”pålitlig och solidarisk” medlem i den USA-ledda militäralliansen Nato.

Den SD-stödda regeringen menar att det är ”centralt för Europas säkerhet” att ”Ukraina förmår försvara sig mot den ryska aggressionen”. Sverige bör därför utöka det militära stödet till landet ytterligare – och skicka de ”kvalificerade vapensystem” som Ukraina efterfrågat.

Även kampen mot ”antisemitism” är någonting som regeringen väljer att lägga stort fokus på. Man betonar vikten av att ”kunskap om förföljelsen mot judar genom historien och fram till våra dagar” ska spridas, så att denna ”når fram till alla delar av den svenska befolkningen”.

Därutöver ska regeringen utvärdera satsningar på att öka säkerheten vid judiska synagogor och andra institutioner samt judiska evenemang och mötesplatser. Säkerhetsläget ska kontinuerligt följas upp. Regeringen ska även lägga upp arbetet mot antisemitism och för judisk säkerhet i kontinuerlig dialog med det judiska civilsamhället och dess olika företrädare”, står det att läsa.

Senast den 20 april 2023 kommer en kommitté, tillsatt av den förra regeringen, också att ta ställning till huruvida ”offentligt urskuldande, förnekande eller flagrant förringande av Förintelsen” bör kriminaliseras.

Överstatlighet och globalism

Drygt 1,33 miljarder kronor läggs för 2023 på avgifter till ”internationella organisationer”. Det är tydligt att regeringen har mycket stort förtroende för diverse överstatliga och globalistiska projekt.

FN är en av de främsta förvaltarna av en regelbaserad världsordning, global fred och säkerhet och är en viktig arena för svensk utrikespolitik”, konstaterar man bland annat och pekar på att Sverige länge varit drivande i FN:s jämställdhetsarbete.

Vidare utlovas att Sverige ska förbli en ”ansvarsfull och engagerad medlem” i internationella organisationer och pekar på att man respekterar ”det regelbaserade internationella systemet” och den ”europeiska säkerhetsordningen” – varför det också är av yttersta vikt att Sverige blir en fullvärdig medlem i Nato.

Ett svenskt Nato-medlemskap är det bästa sättet att värna Sveriges säkerhet. Regeringen prioriterar att tillsammans med Finland fullfölja anslutningsprocessen, leva upp till våra förpliktelser som medlem och att systematiskt integrera oss i Natos olika strukturer. Detta paradigmskifte för svensk försvars- och säkerhetspolitik kommer att vägleda regeringens arbete. Sverige deltar under tiden som inbjuden medlem i alla Natos möten utom Nuclear Planning Group. Sverige avser att vara en trovärdig, pålitlig och solidarisk medlem av Nato. Sverige kommer som medlem i Nato att bidra till hela alliansens säkerhet”, hävdar man.

Ulf Kristersson och Natos generalsekreterare Jens Stoltenberg. Foto: Ulf Kristersson/Facebook

Initialt läggs cirka en halv miljard kronor på Natomedlemskapet och finansminister Elisabeth Svantesson (M) är tydlig med att ett medlemskap i militäralliansen innebär ökade kostnader både direkt och på sikt.

– Natomedlemskapet, och att vi nu ska gå in i Nato, medför kostnader. Då måste det finnas pengar i budgeten, det har vi lagt in där… Det kommer att krävas både personal och andra delar.

EU beskrivs också som ”Sveriges viktigaste utrikespolitiska plattform och helt avgörande för Sveriges ekonomi”. Därför vill regeringen att Sverige ska vara en ”aktiv, engagerad, och pådrivande medlem av EU, inte minst i utformningen av EU:s gemensamma utrikes- och säkerhetspolitik”.

Den regelbaserade multilaterala världsordningen”, och OECD:s roll inom denna, ska också värnas av regeringen – eftersom organisationen påstås vara en mycket viktig aktör när det kommer till att ”utveckla framtidens utbildning, arbetsmarknad, handel, utvecklingssamarbete, klimatarbete, hållbara företagande samt offentliga förvaltning”.

Åtstramad migrationspolitik

Vad gäller migrationspolitiken ska denna, som utlovats, skärpas rejält och regeringen beskriver det som en ”långsiktigt hållbar migrationspolitik som värnar asylrätten”.

För att uppnå riksdagsmålet att migrationspolitiken ska vara långsiktigt hållbar och värna asylrätten ska asylsökande som har skyddsskäl beviljas uppehållstillstånd och bosättas i kommun. De som saknar skyddsskäl och får avslag på sin asylansökan ska lämna landet. Migrationsverket, migrationsdomstolarna och andra ansvariga myndigheter måste därför bedriva en effektiv verksamhet där alla asylsökande får en skyndsam och rättssäker prövning. Beslutsfattandet ska vara förutsebart och enhetligt”, står det att läsa.

Sveriges migrationsminister Maria Malmer Stenergard (M). Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Man konstaterar att de som får avslag på sin ansökan måste lämna Sverige och pekar på att detta tidigare skett i mycket liten utsträckning. Flera åtgärder ska därför vidtas för att säkerställa att fler personer som inte har rätt att vara i Sverige också lämnar landet.

Utgångspunkten ska vara att skydd för den som flyr en konflikt eller kris ska erbjudas tillfälligt och även för den som flyr från Sveriges närområde. Förtroendet för den reglerade invandringen måste återupprättas. Det kräver en ansvarsfull, stram och långsiktigt hållbar migrationspolitik och ett europeiskt asylsystem som bygger på en stark gränskontroll och screeningsförfarande, balans mellan ansvar och solidaritet. Sverige ska inte i något avseende vara mer generöst i synen på asyl än vad som följer av förpliktelser enligt EU-rätt eller andra juridiskt bindande internationella traktat”, skriver man vidare.

Vidare ska antalet kvotflyktingar som Sverige tar emot också minskas till 900 per år – med särskilt fokus på kvinnor, flickor och hbtq-personer. Fusk och bedrägerier kopplade till arbetskraftsinvandring ska också ”bekämpas med full kraft”.

Fokus på brottsbekämpning

Rättsväsendet och försvaret får också höjda anslag. Målsättningen är att 10 000 poliser ska anställas till 2025. Regeringen vill lägga särskilt fokus på att ”utveckla och förbättra arbetet med att bekämpa hatbrott” och övrig brottslighet som påstås ”hota demokratin”.

”Rättsväsendets förmåga är otillräcklig för att bekämpa den allt grövre kriminaliteten i Sverige. Regeringen föreslår därför tillskott till alla myndigheter inom rättsväsendet. Satsningar görs på Polismyndigheten och Säkerhetspolisen. Kriminalvårdens kapacitet stärks genom ökade medel för fler häktes- och anstaltsplatser”, konstaterar man.

Polisen ska få mer resurser. Foto: Freddy Mardell/Nya Dagbladet

I ett betänkande, som lämnades in av den förra regeringens särskilda utredare tidigare i år, föreslås att en ny straffskärpningsgrund införs som leder till högre straff om ett brott begåtts ”mot en person på grund av att han eller hon eller någon närstående yrkesmässigt bedrivit nyhetsförmedling eller annan journalistik”.

Även skatten på bensin och diesel sänks nästa år – men innebär bara att priset för bensin blir 14 öre lägre och för diesel 41 öre lägre.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Rapport: Sverige och Socialdemokraterna djupt infiltrerade av Muslimska brödraskapet

Islamiseringen i Europa

publicerad Idag 10:35
– av Redaktionen
Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson och Muslimska brödraskapets högste ledare Mohamed Badie.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

35 250 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


En ny fransk rapport varnar för att Muslimska brödraskapet, en rörelse känd för sin radikala tolkning av islam och sina storpolitiska ambitioner, har ännu större inflytande i Västvärlden än vad som tidigare varit känt – och Sverige pekas ut som särskilt infiltrerat.

Islamiströrelsen uppges ha särskilt starka band till Socialdemokraterna – men partiet självt förnekar mycket bestämt att så skulle vara fallet.

Den massmedialt flitigt anlitade terrorforskaren och islamkritikern Magnus Ranstorp menar att Muslimska brödraskapets inflytande riskerar att skada den svenska demokratin, och att den islamistiska gruppens värderingar är helt inkompatibla med de svenska.

– Det går emot vår religion, vilket är rättsstaten, respekt för mänskliga fri- och rättigheter och framför allt kvinnors rättigheter och jämställdhet, säger Ranstorp i Telia-kanalen TV4:s Efter fem.

Den statliga rapporten avslöjar att Muslimska brödraskapet kontrollerar minst 200 moskéer i Frankrike och har infiltrerat både skolor och idrottsverksamheter. Rörelsen, som strävar efter att etablera ett islamistiskt samhälle, bedöms ha spridit sitt inflytande till över 70 länder – inklusive Sverige.

Enligt rapporten fungerar Sverige som bas för en aktiv del av rörelsen. Ranstorp pekar på hur individer kopplade till brödraskapet har positionerat sig som mellanhänder mellan myndigheter och muslimska organisationer.

– Det gör man genom att få finansiering från kommuner och från andra statliga myndigheter, och då skapar man sig makt och underlättar processen att försöka segregera samhället.

– Just Muslimska brödraskapet kan vara en grogrund för radikalisering. Man bygger ett vi-och-dem-samhälle, heter det.

S: ”Kan bygga på gamla uppgifter”

Sveriges största parti – Socialdemokraterna – uppges också ha särskilt nära band till Muslimska brödraskapet – någonting man dock själva bestämt förnekar.

Det finns ingen relation. Det skulle kunna vara så att det bygger på gamla uppgifter. Vi tittar på vad den här rapporten kan tänkas utgå ifrån”, skriver Socialdemokraternas presstjänst i en kommentar.

Samma bild förmedlas av partiets pressekreterare Tobias Baudin, som hävdar att S ”har nolltolerans mot samröre med extremistiska organisationer”.

– Den linjen är glasklar i vårt parti, hävdas det.

Nyligen framkom det dock att S-riksdagsledamoten Jamal El-Haj besökt en konferens anordnad av den palestinska islamistgruppen Hamas, där han personligen försökte påverka Migrationsverket med målet att få en radikal egyptisk imam att stanna i Sverige. Han ombads efter detta att lämna partiet.

Regeringen kräver att S utreder sig själva

Moderaternas migrationsminister Maria Malmer Stenergard menar att det är ”djupt oroväckande” att Sverige pekas ut som ett fäste för radikala islamister – och att Socialdemokraterna uppges ha särskilt starka band till gruppen.

Hennes lösning är dock inte någon extern och oberoende granskning – istället föreslår hon att partiet själva utreder huruvida man har infiltrerats av Muslimska brödraskapet eller inte.

Socialdemokraterna måste göra en grundlig utredning av dessa uppgifter. Att hänvisa till att det kan bygga på gamla uppgifter ger starka skäl till misstankar. Det här handlar om Sveriges säkerhet – så här slappt kan det inte vara”, skriver hon på X.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Jacob Wallenberg: ”Naturligtvis har vi mycket makt”

publicerad Igår 14:30
– av Redaktionen
Jacob Wallenberg försvarar sin familjs inflytande med att "det finns väldigt många andra som också har mycket att säga till om".

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

35 250 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


I en intervju med statstelevisionen SVT:s Aktuellt träder den svenske oligarken Jacob Wallenberg, ledare för den mäktiga Wallenbergfamiljen, fram och talar öppet om familjens direkta kontakt med Sveriges politiska toppskikt, inklusive statsministern.

Han erkänner utan omsvep också familjens betydande inflytande över den svenska ekonomin, men förnekar att han skulle ha mer politisk makt än Ulf Kristersson (M).

– Jag kan få kontakt med statsministern. Jag kan få kontakt med Magdalena Andersson, säger Wallenberg.

Kontakten sker direkt, utan mellanhänder som pressekreterare, och kan ske flera gånger på kort tid beroende på omvärldsläget och vilka frågor som ska diskuteras. Wallenberg beskriver det som en naturlig del av familjens prominenta roll i samhället.

Wallenberg berättar också om hur familjen förbereder den sjätte generationen, kallad G6, för att ta över viktiga positioner inom deras omfattande bolagsimperium. Genom ett ”familjekontrakt” och regelbundna möten säkerställs att makten stannar inom den egna släkten.

– Vi har ett årsmöte och ungefär ett möte i månaden där tre från vår generation och tre från den nya generationen träffas och går igenom vad som händer, förklarar han vidare.

”Ett stort ansvar att ta”

Urvalet av arvtagare sker inom en sluten krets av familjemedlemmar, och enligt Jacob Wallenberg själv ställs det hårda krav på utbildning och erfarenhet.

Familjen kontrollerar stora företag som SEB, Investor, Ericsson, AstraZeneca och Electrolux genom stiftelser, vilket ger dem enormt inflytande utan direkt ägande. Detta system, menar Wallenberg, ger familjen en unik position i svenskt näringsliv och samhälle.

– Jag försöker balansera det här att vi bestämmer allt. Fullt så enkelt är det naturligtvis inte, det är mycket bredare och mycket mer komplext än så, hävdar han och fortsätter:

– Naturligtvis har vi mycket makt. Vi har mycket att säga till om, vilket i sin tur är ett stort ansvar att ta.

Kontrollerar tredjedel av Sveriges BNP

Den svenske oligarken förnekar dock att han skulle ha mer makt än Sveriges statsminister Ulf Kristersson och påstår istället att han ”i ett näringslivsperspektiv i ett visst segment har mycket att säga till om”.

– Men det finns väldigt många andra som också har mycket att säga till om. Så ser jag på min vardag och min verklighet, försvarar han sig.

Familjen, vars motto Esse non videri kan översättas ungefär till ”att vara men inte synas”, har länge beskrivits som Sveriges kanske mest inflytelserika och genom sitt industriimperium bedöms Wallenberg indirekt kontrollera en tredjedel av Sveriges samlade BNP.

En kritiserad familj

Kritiken mot Wallenbergfamiljens inflytande har framförallt kretsat kring deras unika maktposition i svensk ekonomi och politik, som många menar sker utan insyn eller något folkligt mandat.

Genom stiftelser styr familjen flera av Sveriges största företag utan att behöva redovisa sina beslut offentligt. Kritiker menar att detta skapar ett parallellt hemligt maktsystem där en sluten krets av arvtagare har oproportionerligt stort inflytande över den svenska samhällsutvecklingen.

Att familjen har direkt tillgång till toppolitiker och andra makthavare, utan formella kanaler, har också väckt frågor om transparens, korruption och hur mycket av makten i samhället som utövas i tysthet bakom stängda dörrar.

Christer Gardell, mångmiljardär, och grundare av fondjätten Cevian, går så långt som att peka på att det är familjen Wallenberg och inte svenska folkvalda politiker som har den största makten och inflytandet i Sverige.

– Wallenbergarna har väldigt mycket makt. Genom Investor, stiftelserna, kopplingen till EQT och så vidare. Så det är väl ofrånkomligt att sätta dem högst upp, argumenterar han.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Svensk journalist polisanmäler storbank för stöld

Hotet från bankerna

publicerad 27 maj 2025
– av Redaktionen
Mattias Albinsson tror inte att han kommer att få tillbaka sina banktjänster - men ser gärna att banken ger tillbaka pengarna de tagit.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

35 250 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Samnytts reporter Mattias Albinsson har anmält den Wallenbergägda banken SEB för stöld efter att banken inte bara stängt ner hans konto och spärrat hans Bank-ID – utan också på oklara grunder beslagtagit journalistens egna pengar.

Albinsson misstänker att han utsatts för bankens repression eftersom han arbetar för en tidning vars rapportering och inriktning ogillas av SEB:s ledning.

Nyligen uppmärksammade Nya Dagbladet läsarna om att Länsförsäkringar Banks beslut att stänga ner konton och banktjänster kopplade till tidningen, dess redaktionsledning och en stiftelse med ändamålet att främja oberoende journalistik, av allt att döma fattats på rent ideologiska och politiska grunder – och att ansvariga inte uppskattat tidningens rapportering i olika känsliga frågor.

– Redan tidigare misstänkte vi ju att banken gått till angrepp av rent politiska skäl, för att vi utmanar mäktiga intressen. Att det skulle bli en så extremt politiskt formulerad attack riktad mot Nya Dagbladets journalistiska verksamhet får nog samtidigt beskrivas som direkt häpnadsväckande, konstaterade NyD:s chefredaktör Markus Andersson.

Bankens advokater försökte bland annat skärra tingsrättens politiskt tillsatta nämndemän genom att i en politisk attack utmåla Nya Dagbladet som en ”extrem tidskrift” – eftersom NyD uppmärksammat judiska lobbygruppers inflytande och lanserat en kampanj för att uppmärksamma FN-stadgans skydd mot folkmord som en replik på den pågående befolkningsutbytespolitiken i Väst.

”Hamnar nog i bankdirektörernas golfkassa”

Nya Dagbladet och dess ledning är inte de enda som drabbats av bankernas godtyckliga repression. De senaste åren har tidningen uppmärksammat en mycket oroväckande trend där personer med regimkritiska eller på andra sätt obekväma uppfattningar larmar om att de plötsligt och godtyckligt får sina konton nedstängda – något som tidigare denna månad också drabbade Samnytts journalist Mattias Albinsson.

Han upptäckte en dag att hans Bank-ID inte längre fungerade och att han inte kunde komma åt sina egna pengar på sitt bankkonto.

Enligt reportern ska en banktjänsteman ha bekräftat att banken flyttat hans tillgångar till ett av sina egna ”internkonton”.

Stulit helt enkelt, på ren svenska. Inga gigantiska summor pengar kan jag erkänna. Men de hade nog räckt till mat i en månad i alla fall. Nu hamnar de nog i bankdirektörernas golfkassa”, skriver han i en krönika.

”Ett svepskäl för att kunna stänga av mig”

Albinsson har varit kund hos SEB i 24 år men är sedan flera år tillbaka bosatt utomlands. Den gångna hösten har Wallenberg-banken hört av sig och bett honom fylla i ett formulär om ”kundkännedom” – vilket han också gjort, tillsammans med en kvinnlig banktjänsteman via telefon.

Journalisten förklarar för banken att det just är Bank-ID han är i behov av för att kunna ta del av myndighetspost och andra viktiga tjänster, och de kommer överens om att övriga ”riskabla banktjänster” som kort, Swish och utlandsbetalningar ska inaktiveras – just för att undvika problem med banken framöver.

Trots att en av bankens egna anställda hjälpt Albinsson att fylla i dokumentet nöjer sig banken inte där utan fortsätter snart att skicka ut ett nytt formulär om ”kundkännedom”, där man kräver att få svar på varför journalisten överhuvudtaget vill ha ett bankkonto i Sverige. Även detta fylls i – men nya formulär fortsätter att komma.

Kundkännedom, kundkännedom, kundkännedom, kundkännedom, kundkännedom. Till slut kan jag rimligen inte svara mer på SEB:s propåer om “kundkännedom”. Jag har redan svarat flera gånger. Jag börjar ana vad de är ute efter. De vill ha ett svepskäl för att kunna stänga av mig”, konstaterar han.

”Känner nog att de har stöd från Rosenbad”

Farhågorna visade sig vara befogade, snart kastade SEB ut utlandssvensken – trots att han alltså redan besvarat deras frågor vid flera tillfällen.

Att få tillbaka sina egna pengar på ett smidigt sätt med hjälp av en anhörig som med fullmakt besökte ett av bankens kontor var heller ingenting som SEB tillät – istället krävde man att han själv skulle flyga till Sverige och personligen inställa sig för att få tillbaka sina beslagtagna tillgångar. En resa som sannolikt skulle bli dyrare än de pengar han blivit av med.

Själv bedömer han det som mycket sannolikt att en förklaring till att just han utsatts är att han arbetar för en tidning som SEB:s chefer ser ogillande på – och pekar på att man tidigare agerat på liknande sätt mot andra.

Situationen kompliceras av att Sverige, oavsett färg på regeringen, går i en allt mer totalitär riktning där pressfriheten steg för steg stryps. På mer än ett sätt. Det handlar inte endast om ’alternativa medier’. ’Lagen om utlandsspioneri’ till exempel, kan främst anses slå mot så kallat etablerade medier”, argumenterar han och fortsätter:

Så SEB känner nog att de har stöd från Rosenbad när de sätter åt utlandssvenska journalister. I synnerhet sådana som skriver om fel saker, misstänks hysa fel åsikter, eller vad de nu hänger upp sig på”.

För att markera mot bankens agerande har Albinsson valt att polisanmäla SEB för stöld, alternativt bedrägeri. Han tror själv inte att det kommer att leda någonvart – men ser det som ”ett sätt att visa att man inte tyst finner sig i stölden”.

För min del tror jag inte att jag får tillbaka mitt Bank-ID. Eller mitt bankkonto. Men jag vill mer än gärna ha tillbaka de pengar som SEB stulit”, understryker han.

Stöd Nya Dagbladet i rättskampen!

Hjälp NyD att hålla ut det viktiga rättsfallet mot Länsförsäkringar via Swish, 123 611 30 21, eller bankgiro, 5601-6462, eller donera med betalkort, exempelvis Visa och Mastercard via formuläret nedan eller denna länk, alternativt via vår Paypal-sida. Gåvomottagare: Aeon Media.

Det går också att donera kontant helt anonymt. Skicka sedlar väl dolda i ett slutet kuvert till: Nya Dagbladet, Box 1, 774 21 Avesta.

35 250 kr av 250 000 kr insamlade.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Margot Wallström: ”Israel styr Tidöregeringen”

Den judiska lobbyn

publicerad 26 maj 2025
– av Redaktionen
Margot Wallström menar att Kristerssons regering följer israeliska direktiv i sin utrikespolitik.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

35 250 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Den israeliska regimen har ett mycket stort inflytande över den svenska regeringen och bestämmer i praktiken hur denna ska agera i Gaza-frågan. Det menar Margot Wallström, tidigare socialdemokratisk utrikesminister och EU-kommissionär.

I ett uppmärksammat inlägg på plattformen X beklagar Wallström att den moderatledda regeringen beslutat att svenskt bistånd till flyktingarna i Palestina inte ska levereras genom FN:s hjälporganisation UNRWA – något som enligt ex-ministern riskerar att leda till att mycket av hjälpen aldrig kommer fram.

Så biståndsministern säger att han fördubblar det humanitära stödet till palestinierna men han förminskar möjligheterna att leverera hjälpen genom att inte använda UNRWA”, skriver hon och fortsätter:

Israel styr Tidöregeringens handlande”.

I december 2024 avslutade Tidöregeringen stödet till UNRWA – kort efter att Israel förbjudit FN-organisationen från att verka inom landets gränser, något som enligt FN och diverse människorättsgrupper riskerar att få förödande konsekvenser för den palestinska befolkningen.

Israel har å sin sida motiverat förbudet med påståenden om att UNRWA ska ha infiltrerats av den terrorstämplade gruppen Hamas, och att några av organisationens anställda ska ha varit inblandade i attacken mot Israel den 7 oktober 2023.

”Antisemitiska konspirationsteorier”

Trots att den svenska regeringens hållning i frågan går helt i linje med Tel Avivs, är det mycket känsligt att antyda att Sveriges regering skulle kontrolleras av Israel – och liberala politiker och debattörer anklagar nu Wallström för att sprida ”antisemitiska” konspirationsteorier.

Rå antisemitism från S tidigare utrikesminister, delad av Damberg och Strandhäll. Jag saknar ord”, rasar exempelvis debattören Henrik Jönsson.

Sorgligt att se Socialdemokraterna spela på klassiskt antisemitiska konspirationsteorier. Den här typen av retorik piskar upp hat också i Sverige. Osmakligt och oansvarigt”, dundrar biståndsminister Benjamin Dousa (M).

Alla är dock inte imponerade över att Dousa försöker stämpla sina politiska motståndare som antisemiter, utan argumenterar istället för att regeringen borde sätta ner foten mot israelerna och använda politisk press för att få ett slut på folkmordet.

Djupt impopulär i Israel

Vad gäller Wallström kan det noteras att hon sedan länge är en särskilt impopulär figur i Israel – och att Benjamin Netanyahu redan 2015 vägrade att ta emot henne under ett statsbesök. I samma veva upphävdes också hennes diplomatiska immunitetsstatus.

Skälet var bland annat att Sveriges dåvarande utrikesminister kritiserat hur Israel enligt henne ägnat sig åt oproportionerligt dödande och genomfört utomrättsliga avrättningar på palestinier. Att Sverige under Wallströms tid som utrikesminister också erkände Palestina som stat var också mycket impopulärt i Tel Aviv.

Hennes uttalanden ledde också till att lobbygruppen Simon Wiesenthal-centret satte upp Wallström på sin ökända lista över världens värsta ”antisemiter” – tillsammans med bland andra USA:s tidigare president Barack Obama.

Wallström avfärdade dock kritiken även den gången och konstaterade att ”listan uppenbarligen är oseriös” och ”blandar samman antisemitism med kritik av staten Israels politik”.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Missa inte en nyhet igen!

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev idag!

Ta del av ocensurerade nyheter – fria från industriintressen och politisk korrekthet från Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning – varje vecka.