MORGONDAGENS DAGSTIDNING – måndag 29 september 2025

måndag 29 september 2025

Övergång till 4G kan leda till körförbud på bilar

publicerad 9 april 2024
– av Sofie Persson
Vissa bilar saknar teknik för att automatiskt övergå till 4G-nätet.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

164 250 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.

Nedräknare
0 Dagar
0 Timmar
0 Minuter

När 2G- och 3G-näten släcks ner i hela landet nästa år kan det få stora konsekvenser för bilägare, varnar Riksförbundet M Sverige. I värsta fall kan det leda till körförbud på vissa bilar.

Sedan mars 2018 är det obligatoriskt för nya bilar att ha ett säkerhetssystem som bland annat innefattar en så kallad eCall-knapp, vilken används för nödanrop. När Sverige övergår till 4G kommer både 2G och 3G att släckas ner, vilket innebär att det kan påverka dessa system i nyare bilar.

Fungerar inte eCall underkänns fordonet med anmärkning utan krav på efterkontroll, varpå bilägaren har eget ansvar att snarast åtgärda bristen. Är felet kvar vid nästkommande besiktning kan det tillkomma krav på efterkontroll. Går felet inte att rätta till beläggs bilen med körförbud och får inte framföras på väg, säger Carl-Erik Stjernvall, teknisk expert på Riksförbundet M Sverige, i ett pressmeddelande.

Vissa bilar klarar att automatiskt gå över till 4G, men vissa saknar tekniken för att göra det. De bilar som inte är kompatibla med 4G kommer inte att rulla på vägarna. Sedan 2018 har det registrerats cirka 1,6 miljoner personbilar i Sverige, men däremot är det oklart hur många bilar som kommer drabbas. Stjernvall menar att det bör vara biltillverkarnas ansvar att se till att bilarna uppfyller rådande trafikkrav.

Det är viktigt att enskilda bilägare inte kommer i kläm. Transportstyrelsen måste kräva av biltillverkarna att bilarna uppfyller gällande trafiksäkerhetskrav, nollvisionen medger inget annat, säger han.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

SD vill kartlägga svenskfientligheten i Göteborg

Ökade otryggheten

publicerad Idag 18:23
– av Isac Boman
Hur utbredd är egentligen svenskfientligheten i Göteborg och hur ser den ut? Det vill SD nu ta reda på.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

164 250 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.

Nedräknare
0 Dagar
0 Timmar
0 Minuter

Sverigedemokraterna i Göteborg kräver att staden ska kartlägga svenskfientlighetens omfattning och hur denna ser ut i praktiken.

Tre av partiets politiker lyfter fram hur unga svenskar tvingats kyssa rånares skor, urinera på eller utsätts för andra grova förnedringsbrott.

Sverigedemokraterna har lagt fram ett förslag om att Göteborg ska ta fram en kartläggning av svenskfientlighetens omfattning och karaktär. Partiet vill att detta ska ske i samverkan med forskare från Göteborgs universitet.

”Svenskfientligheten är verklig och drabbar främst unga svenskar i våra skolor, på våra gator och i våra bostadsområden,” skriver SD-politikerna Agneta Kjaerbeck, Jörgen Fogelklou och Emma Altenhammar i en debattartikel i Stampenägda GP.

I debattartikeln ger SD-politikerna detaljerade exempel på vad de beskriver som svenskfientliga brott. De skriver att ungdomar tvingats kyssa sina rånares skor, ta av sig kläderna och uttala förödmjukande ord om sig själva. I vissa fall har rånarna till och med kissat på sina offer.

”Det är inte begär efter bytet som driver detta beteende – det är ett uttryck för hat och maktutövning riktat mot dem som uppfattas som svenskar,” konstaterar debattörerna.

”Svenskar kan också utsättas för rasism”

Trots vad de beskriver som återkommande rapportering i medierna och vittnesmål från brottsoffer menar SD att fenomenet inte fått det erkännande som krävs för att problemet ska tas på allvar.

SD-politikerna argumenterar för att samhället under decennier lagt resurser på att motverka invandrarfientlighet, vilket de förvisso beskriver som viktigt, men att svenskfientlighet borde bemötas med samma kraft.

”Rasism är alltid fel, oavsett vem den drabbar. Om vi blundar för att svenskar också kan utsättas för rasism, då undergräver vi trovärdigheten i hela kampen mot diskriminering,” skriver de.

Sverigedemokraterna menar också att om man ignorerar problemet riskerar man att skapa ännu större klyftor och polarisering mellan olika grupper i det svenska samhället.

Vill se särskild kartläggning

Enligt debattörerna räcker inte de kartläggningar som staden redan gör inom det brottsförebyggande arbetet. De menar att generella lägesbilder inte fångar upp kärnan i det de beskriver som ”en riktad fientlighet mot majoritetsbefolkningen”.

SD-företrädarna menar att det krävs en särskild kartläggning som fokuserar på just detta problem. De betonar att det inte handlar om att ställa grupper mot varandra utan om att ta ett helhetsgrepp om invånarnas trygghet.

”Att motverka svenskfientlighet är lika självklart som att motverka antisemitism, islamofobi eller annan form av hat och diskriminering. Alla göteborgare har rätt till trygghet och respekt, oavsett bakgrund”, slår man fast.

”Om Göteborg ska bli en stad där alla kan leva i trygghet, då måste vi våga se verkligheten som den är. Svenskfientligheten finns, den skadar och splittrar. Även den måste bekämpas,” avslutar Kjaerbeck, Fogelklou och Altenhammar.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

MoD:s Andreas Sidkvist anmäler Syre för grovt förtal

publicerad Idag 16:10
– av Jan Sundstedt
Bilderberggruppen - Grand hotell - Stockholm - Andreas Sidqvist - 2025-06-14
Andreas Sidkvist är partiledare för MoD (Mänskliga rättigheter och Demokrati).

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

164 250 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.

Nedräknare
0 Dagar
0 Timmar
0 Minuter

MoD-ledaren Andreas Sidkvist anser sig grovt förtalad av den vänsterextrema tidningen Syre och har anmält tidningen till tre olika myndigheter. Sidkvist vill att Justitiekanslern inleder förundersökning och att ansvarig utgivare åtalas för tryckfrihetsbrott.

Andreas Sidkvist har lämnat in tre officiella anmälningar mot Syre – till Mediemyndigheten (MPRT), Justitieombudsmannen (JO) och Justitiekanslern (JK).

Anmälningarna gäller en rad artiklar där Syre använt kraftigt nedsättande språk om Sidkvist och MoD, samt påstått att han deltagit i ”högerextrema” och ”antisemitiska” sammanhang – uppgifter som han menar är grovt felaktiga och ärekränkande.

Sidkvist kritiserar att Syre, som får mångmiljonbelopp i statligt presstöd, publicerat artiklar som han menar skadar hans och partiets anseende utan saklig grund.

Jag vill att det prövas om en tidning som får miljoner i statligt presstöd verkligen ska kunna ägna sig åt grovt förtal av politiska meningsmotståndare. Är det så här våra skattepengar ska användas?

I somras anmälde Sidkvist samma vänsterextrema tidning till Stockholms tingsrätt. Även i det fallet gällde anmälan förtal.

Montage. Pressfoto: MoD/Expo

”Urholkar demokratins spelregler”

Han yrkar i anmälan att Justitiekanslern inleder en förundersökning om tryckfrihetsbrott i form av grovt förtal och bedömer om ansvarig utgivare ska åtalas enligt TF 7 kap. 4 §.

I anmälningarna framgår att Syres publiceringar haft mycket konkreta följder för hans person.

  • Han uppger att han har blivit hotad och ofredad – händelser som har polisanmälts och som han direkt kopplar till den negativa exponering han fått i tidningen. Vidare pekar han på förlorade uppdrag samt att han har blivit portad från tidigare samarbeten och blivit föremål för ryktesspridning i både sociala och professionella sammanhang.
  • Artiklarna har lett till att han känt sig tvungen att lämna ideella sammanhang och förtroendeposter där han tidigare varit aktiv i flera år.
  • Förtroendet för honom som politiker och människorättsförespråkare har allvarligt skadats, trots att inga av de påståenden som framförs är styrkta med konkreta bevis.

Andreas Sidkvist varnar för att denna typ av publiceringar kan urholka demokratins spelregler och uppmanar till en rättslig prövning för att säkerställa att offentliga medel används på ett ansvarsfullt sätt.

Det här handlar i grunden om demokratins spelregler. Om en tidning får statliga pengar för att bidra till en fri och allsidig press, måste det också finnas gränser för vad de får göra med den makten, säger Sidkvist.

Tidningen Syre har ännu inte kommenterat anmälningarna.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Drönarlarmen: Ulf Kristersson pekar ut Ryssland – trots avsaknad av bevis

Det nya kalla kriget

publicerad Idag 15:27
– av Jan Sundstedt
Har en drönarparanoia drabbat de nordiska länderna, frågar sig många kritiker mot bakgrund av den senaste tidens alltmer kärva retorik.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

164 250 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.

Nedräknare
0 Dagar
0 Timmar
0 Minuter

De senaste veckorna har rapporter om misstänkta drönarobservationer över flera nordiska och östeuropeiska länder skapat oro. Trots att inga neutrala och konkreta bevis presenterats pekar politiker i väst ut Ryssland som ansvarig aktör.

Myndigheter i bland annat Sverige, Norge och Danmark har sedan september uppgett att okända drönare flugit i eller nära ländernas luftrum.

Sedan den första hävdade siktningen har påståenden om drönare förekommit över alltifrån militäranläggningar och flygplatser till lite var som helst.

I Sverige slog statsminister Ulf Kristersson fast att Ryssland sannolikt ligger bakom de misstänkta drönarna.

Kristersson kallade det en allvarlig säkerhetsrisk och uppgav att allting talar för rysk inblandning, men presenterade inga nya belägg.

Allting talar för det, sedan är alla länder försiktiga med att säga att det är ett land om man inte vet det. I Polen vet vi att det var på det sättet. Jag tror vi ska vara medvetna om att det lika gärna kan ske hos oss, sade han på måndagen i Schibsted-ägda TV4:s Nyhetsmorgon.

Konkreta bevis saknas

Även i Danmark och Norge har försvarskällor antytt rysk inblandning i drönarobservationerna. De menar att observationerna följer ett mönster där ”främmande makt” kartlägger kritisk infrastruktur.

På EU-nivå har företrädare för både Nato och enskilda medlemsstater uttryckt oro för ett ”mönster av rysk destabilisering”. Samtidigt har man hittills inte lagt fram några bekräftade data, radarbilder eller identifierade vrakdelar som skulle styrka påståendena.

Försvarsmakten i Sverige understryker att luftrummet övervakas dygnet runt och att varje observation dokumenteras. Men än så länge har man inte presenterat några konkreta bevis som kopplar de aktuella drönarna till just Ryssland.

Foto: MaxPixel

Även Polen och Estland har de senaste veckorna anklagat Ryssland för olika former av luftrumskränkningar.

Enligt estniska myndigheter ska ryska jaktplan den 19 september ha passerat in över och därmed kränkt estniskt luftrum. Polens premiärminister Donald Tusk har i sin tur anklagat Ryssland för att härom veckan avsiktligt ha skickat ett dussintal ryska drönare över polskt luftrum i landets östra delar.

Trots anklagelserna saknas fortfarande verifierade bevis för att de aktuella incidenterna har någon direkt koppling till ryska förband.

Spär på spänningarna

Flera bedömare påpekar att den återkommande retoriken riskerar att förvandlas till ett mönster där antaganden och påståenden får rollen som faktiska bevis. När politiska ledare på förhand pekar ut en aktör kan det enligt kritiker bidra till att späda på spänningarna utan att skapa klarhet i vad som verkligen har skett.

Även frågan om proportioner lyfts. Under de senaste åren har både statliga och privata drönare ökat kraftigt i antal. En del av observationerna kan därför, enligt sakkunniga, handla om civila farkoster som inte har något med militär verksamhet att göra.

Situationen utreds vidare av berörda myndigheter. Om något land lyckas dokumentera tydliga tekniska spår eller beslagta drönare som kan knytas till en aktör återstår dock att se.

Tills vidare bygger påståendena om rysk inblandning överlag helt på antaganden och politiska markeringar.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Timbro-ekonom: ”Nationalism farligare än socialism”

publicerad Igår 13:03
– av Jan Sundstedt
Fredrik Kopsch vid tankesmedjan Timbro kan tänka sig att rösta på Miljöpartiet i valet 2026.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

164 250 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.

Nedräknare
0 Dagar
0 Timmar
0 Minuter

Fredrik Kopsch, chefsekonom på Timbro och känd provokatör, överväger att rösta på Miljöpartiet i nästa års val. Han menar att SD:s nationalism hotar samhället mer än de rödgrönas socialism.

Fredrik Kopsch är känd för sina återkommande politiska utspel. I en färsk intervju med Dagens ETC bekräftar han att han överväger att lägga sin röst på Miljöpartiet i nästa års val.

Detta trots att partiet vill stänga ned kärnkraften, höja skatten på drivmedel och införa kvotering i bolagsstyrelser.

Jag utesluter inte att rösta på Miljöpartiet, säger han i intervjun.

Kopsch förklarar att han inte längre ser vänstern som ett hot mot det öppna samhället. Kampen mot socialismen är enligt honom vunnen. Istället pekar han ut den nationalism som uttrycks av Sverigedemokraterna som det största samhällshotet.

Han öppnar också för en annorlunda taktik i valbåset.

Jag överväger att tillämpa en slumpstrategi där jag tar sju valsedlar från Centerpartiet och tre från Miljöpartiet och drar en på måfå. På så sätt väger jag rösten 70/30 mellan partierna.

Migration står fortfarande högst på hans agenda. Han vill se en i princip fri invandring utan volymtak.

Ja, migration är min viktigaste politiska fråga.

”Maten i Sverige är för billig”

Fredrik Kopsch och Timbro är kända för provokativa utspel. Ett urval av de mest uppmärksammade är:

  • Sänkt matmoms är ”högerpopulism” och ”maten i Sverige är för billig”.
  • Regeringens prisövervakning är att likna vid ”sovjetiska tendenser”.
  • Kyrkor i Stockholms innerstad kan med fördel rivas för att bygga höghus.
  • Man har berömt polisens satsning på att rekrytera fler arabisktalande poliser.
  • Byggbolagen kan bygga lägenheter utan kök med hänvisning till att ”det går lika bra att äta ute på restaurang”.

Med sina nya uttalanden fortsätter Fredrik Kopsch och Timbro att provocera både höger och vänster.

Kopsch beslut att eventuellt rösta på Miljöpartiet i valet 2026 kan ses som ett uttryck för att han prioriterar motstånd mot nationalism framför kritik mot socialism. Han säger också att han tidigare röstat på Miljöpartiet i EU-valet och på Feministiskt initiativ 2014.

Fredirk Kopschs senaste utspel har skapat debatt i media och bland politiska kommentatorer, och Timbro har återigen visat att dess medarbetares idéer inte nödvändigtvis följer traditionella partilinjer.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Missa inte en nyhet igen!

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev idag!

Ta del av ocensurerade nyheter – fria från industriintressen och politisk korrekthet från Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning – varje vecka.