MORGONDAGENS DAGSTIDNING – tisdag 6 maj 2025

tisdag 6 maj 2025

Åkesson: ”Pågår ett folkutbyte i Sverige”

Befolkningsutbytet i Väst

publicerad 4 juni 2024
– av Jan Sundstedt
Jimmie Åkesson menar att återvandring är en av lösningarna på folkutbytesproblematiken.

I en debattartikel i Bonnierägda Expressen argumenterar Sverigedemokraternas partiledare, Jimmie Åkesson, för att svenska folket håller på att bytas ut och att Sverige som vi känner det är på väg att försvinna och ersättas av något helt annat.

Mitt Europa bygger murar, mot illegal invandring, mot islamism och – mot folkutbyte”, deklarerar han.

Man kan med fog hävda att 1970-talets ideologiska paradigmskifte – från homogenitet och assimilation till mångkulturalism – i praktiken fått demografiska konsekvenser som långsiktigt medför ett folkutbyte i Sverige”, skriver han.

SD-ledaren är noga med att påpeka att ”det vänsterliberala klägget” ofta påstår att folkutbytesteorin är en ”rasistisk och högerextrem konspirationsteori” – men bedyrar att han varken är ”rasist eller konspirationsteoretiker”.

Åkesson är vidare tydlig med att det inte är den etniska dimensionen som är det intressanta när han definierar ett folk, utan snarare kultur, traditioner, värderingar och moral.

Man kan förstås formulera detta på olika sätt, men en viktig poäng är att det inte handlar om exempelvis hudfärg eller andra biologiska egenskaper. Jag och Sverigedemokraterna står för en öppen svenskhet”, påpekar han.

”Klaner dominerar svenska stadsdelar”

De senaste femtio årens stora invandring till Sverige från kulturellt avlägsna länder, i kombination med offentligt sanktionerad och subventionerad mångkulturalism, har resulterat i att andelen av befolkningen med svensk identitet minskat. En stor och snabbt växande del av befolkningen har andra kulturella referensramar och andra synsätt, värderingar och normer än de som legat till grund för vårt samhälle”, skriver han vidare.

Enligt SD-ledaren har den demografiska förvandlingen ”omedelbara och synliga konsekvenser” – bland annat i form av att tilliten, sammanhållningen och solidariteten försvunnit och att ”landet splittrats av segregation”.

Vi ser dagligen dessa konsekvenser i form av kriminalitet, urholkad välfärd, bostadsbrist, arbetslöshet och demonstrationer och sammanstötningar mellan grupper som stöder olika sidor i avlägsna krig. Förändringarna har även resulterat i att gäng och klaner dominerar hela stadsdelar och att personer som har större lojalitet med sin grupp än med samhället tar sig in i såväl myndigheter och politik som välfärd och näringsliv”, fortsätter han och tillägger att detta är bara ”början på en total kollaps för det Sverige som de flesta av oss fortfarande minns”.

Snart kommer svenskarna, enligt Åkesson, att ”tvingas till kulturella anpassningar” som man inte efterfrågat eller önskat sig och man ”kommer att tvingas bli mindre svenska” eftersom kulturen försvinner och det svenska samhället ersätts av någonting helt annat.

Inget unikt svenskt fenomen

Han betonar också att detta inte är något unikt svenskt fenomen – situationen är snarlik i många andra europeiska länder, och det är i Bryssel migrationspolitiken till stor del avgörs.

Åkesson menar att det pågående EU-valet har ”stor betydelse för vår förmåga att vända utvecklingen” och uppmanar svenskarna att rösta på partiet för att vända utvecklingen.

Stramast möjliga invandringspolitik, tuffa krav på anpassning och stimulanser för återvandring är det nödvändiga svaret på decennier av ansvarslös och aningslös politik. Mitt Europa bygger murar, mot illegal invandring, mot islamism och – mot folkutbyte”.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Illegala migranter får 1000 dollar om de självmant lämnar USA

Donald Trumps USA

publicerad Idag 13:38
– av Redaktionen
Trump säger att de migranter som är "goda människor" och "älskar USA" kan få komma tillbaka i framtiden.

President Donald Trumps administration meddelade på måndagen att de kommer att erbjuda 1 000 dollar i ersättning till den som befinner sig olagligt i USA och som frivilligt återvänder till sitt hemland. Åtgärden är en del av den massutvisningskampanj som varit central i Trumps politik ända sedan han kandiderade i valet.

Enligt ett pressmeddelande från USA:s inrikessäkerhetsdepartement (Department of Homeland Security) kommer staten även att stå för resehjälp. Migranter som använder appen CBP Home för att meddela myndigheterna att de planerar att återvända kommer dessutom att prioriteras ned i myndighetens arbete med gripanden och fysiska avlägsnanden.

– Om du är här olagligt är självdeportation det bästa, säkraste och mest kostnadseffektiva sättet att lämna USA och undvika att bli arresterad, sade inrikessäkerhetsminister Kristi Noem och fortsatte:

– DHS erbjuder nu illegala immigranter både ekonomisk resehjälp och ett bidrag för att återvända hem genom CBP Home-appen.

Departementet uppger själva att man redan betalat flygbiljetten för en migrant som återvänt till Honduras från Chicago, och att fler biljetter är bokade för denna och nästa vecka.

Självdeportation – en nyckel i Trumps strategi

Redan under sin presidentvalskampanj gjorde Trump invandringskontroll och massutvisningar till en helt central fråga, och administrationen har fortsatt på den vägen under sina första månader vid makten. Samtidigt har genomförandet beskrivits som både dyrt, långsamt och resurskrävande.

Samtidigt som den republikanska regeringen begär kraftigt ökade anslag till Immigration and Customs Enforcement (ICE), myndigheten som ansvarar för att avvisa oönskade invandrare från landet, försöker den också få personer utan uppehållstillstånd att självmant lämna USA.

Initiativet har kombinerats med tv-reklam som varnar för åtgärder mot olagliga immigranter samt bilder i sociala medier som visar gripanden och hur migranter förs till ett jättefängelse i El Salvador.

El Salvadors president Nayib Bukele inspekterar jättefängelset ”Cetot” – dit kriminella migranter också skickats. Foto: Casa Presidencial , El Salvador/CC0 1.0

Trumpadministrationen har återkommande beskrivit självdeportation som ett sätt för migranter att bevara möjligheten att i framtiden lagligt återvända till USA och presidenten själv upprepade detta budskap på måndagen vid ett uttalande till journalister i Vita huset.

Han sade att immigranter som självmant lämnar landet kan ha en chans att få återvända lagligt i framtiden, ”om de är goda människor” och ”älskar vårt land”.

– Om de inte är det, så kommer de inte att göra det, tillade Trump.

Aktivister uppmanar migranter att nobba buden

Det kan nämnas att appen som Trumpadministrationen tagit fram är en omarbetad version av den app som lanserades under Joe Bidens presidentskap i syfte att låta närmare en miljon invandrare boka tider för att komma in i landet.

Eftersom syftet med appen nu är att invandrarna istället ska återvända hem har denna dock bytt namn från CBP One till CBP Home, och har enligt inrikessäkerhetsdepartementet hittills använts av ”tusentals” migranter för att självdeportering.

Trumps motståndare ser dock inte med blida ögon på förslaget. Aaron Reichlin-Melnick, invandringsaktivist och seniorforskare vid American Immigration Council, uppmanar migranter att vara mycket försiktiga och överväga att stanna kvar i USA för att så länge om möjligt driva sina fall i immigrationsdomstol.

Han påpekar att det ofta är en nackdel för migranterna själva att lämna landet frivilligt, särskilt för dem som redan står inför utvisning – eftersom ett uteblivet deltagande i domstolsförhandlingar kan leda till automatiska utvisningsbeslut och att en hemresa ofta räknas som att man överger viktiga ansökningar – exempelvis om asyl.

Andra argumenterar för att summan sannolikt är alldeles för låg och att endast ett fåtal illegala invandrare i verkligheten kan tänka sig att lämna USA permanent i utbyte mot 1000 dollar.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Endast var femte utvisad migrant lämnar EU

Migrationskrisen i Europa

publicerad Igår 14:04
– av Jan Sundstedt
migration invandring
Migranter vid Stockholms Central, år 2015.

EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen uttryckte i samband med Europeiska folkpartiets (EPP) kongress i Valencia frustration över att endast 20 procent migranter som beordras lämna EU faktiskt utvisas.

Bryssel säger sig nu trappa upp ansträngningarna för att öka utvisningarna av migranter som saknar rätt att stanna i Europa, rapporterar tyska Welt.

EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen lyfte under EPP-kongressen i Valencia fram en alarmerande statistik: endast en femtedel av de som åläggs att lämna unionen reser faktiskt tillbaka.

Hon konstaterade att den låga utvisningsgraden skadar förtroendet för EU:s migrationspolitik, men kan inte säga vad det beror på.

Vi kan inte förklara för våra medborgare varför endast en femtedel av människorna som inte har rätt att stanna i Europa faktiskt lämnar, poängterade von der Leyen.

Hon varnar för att bristen på resultat gynnar invandringskritiska stämningar över kontinenten, och att unionen måste agera kraftfullt för att återställa medborgarnas tillit till EU-projektet.

Ursula von der Leyen
Arkivbild. Foto: European Parlament/CC BY 2.0

Markant ökning av migranter

Migrationen till Europa ökade markant under 2023 med över en miljon asylsökande enligt Frontex, EU:s gräns- och kustbevakningsbyrå. Medlemsländerna kämpar med att hantera inflödet men utvisningsprocessen kompliceras av flera faktorer.

Många migranter förstör bland annat sina identitetshandlingar för att undvika identifiering, vilket försvårar fastställandet av deras ursprung.

Vissa länder vägrar också att ta emot sina medborgare, medan andra saknar diplomatiska relationer eller administrativ kapacitet för att hantera återvandring. EU förhandlar om återtagandeavtal med tredjeländer, men processen avancerar ytterst långsamt.

Von der Leyen efterlyser ökat samarbete med ursprungsländerna för att lösa knutarna.

– Vi måste visa att vi kan skydda våra gränser och respektera rättsstaten samtidigt, tillägger hon.

Hon deklarerar att illegala gränsöverträdelser till EU minskat med 30 procent under 2025, främst tack vare samarbete med grannländer.

Frågan splittrar

Länder såsom Polen och Ungern motsätter sig EU:s försök att införa enhetliga asylregler. Samtidigt har frontlinjeländer som Italien och Grekland uttryckt att man upplever sig övergivna av mer nordliga medlemsstater inför migrationsproblematiken.

Den politiska laddningen kring migrationen har under lång tid försvårat samarbetet inom EU. Nationalkonservativa partier i parlamentet driver på för hårdare gränspolitik och omfattande utvisningar, samtidigt som vänsterliberala partier bromsar en sådan utveckling.

Ursula Von der Leyen betonar att framsteg behöver ske snabbt, som till exempel snabbare rättsliga processer för asylansökningar och effektivare gränskontroller. Hon medger dock att lösningarna inte är enkla och menar att medlemsländerna måste ta större ansvar för att genomföra gemensamma beslut.

Utan konkreta framsteg riskerar EU att förlora ytterligare trovärdighet i medborgarnas ögon, varnar hon.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Tiotusentals irländare protesterade mot folkutbytespolitiken

Befolkningsutbytet i Väst

publicerad 30 april 2025
– av Redaktionen
Många irländare är av åsikten att politikerna har förstört landet och måste bytas ut för att förändring ska kunna uppnås.

Under lördagen samlades tiotusentals människor i Dublin för att hylla historiska frihetskämpar – och protestera mot den styrande politiska eliten och den folkutbytespolitik som många anser har förstört Irland.

Ett stort dragplåster var den frispråkige MMA-profilen Conor McGregor, som varnat för att det irländska folket håller på att bli en minoritet i sitt eget land.

Evenemanget beskrevs som en hyllning till påskupproret 1916 – ett försök att bryta sig fria från det brittiska styret, men som brutalt slogs ner av Storbritanniens armé och ledde till att en rad separatister fängslades och avrättades.

Enligt arrangörerna var det huvudsakliga syftet med helgens nationella demonstration att hedra ”de som kämpade och gav sina liv för att bevara den irländska nationen och skapa den irländska republiken”.

Det var dock tydligt att de församlade inte bara ville hedra historiska hjältar – utan också tydligt markera sitt missnöje mot dagens irländska politiker och hur de agerar mot sin egen befolkning. Många av deltagarna bar irländska flaggor och skyltar med budskapen ”Irish Lives Matter” och ”Ireland is Full” – eller kepsar med texten ”Make Ireland Great Again”.

Exakt hur många som deltog i protesterna beror på vem man frågar. Vänsterliberala medier rapporterar om ”tusentals” nationella demonstranter – medan andra gör bedömningen att över 100 000 människor närvarade.

”Tillsammans reser vi oss”

Även om han själv inte ingick i arrangörsgruppen var UFC-stjärnan Conor McGregor högst bidragande till att så många irländare slöt upp – i flera inlägg på sociala medier som sammanlagt fått miljontals visningar uppmanade han alla som hade möjlighet att sluta upp – och betonade vikten av att minnas historien.

– För över 100 år sedan gjorde våra modiga män och kvinnor den yttersta uppoffringen så att vi idag kan leva i frihet. Låt oss därför påminna oss själva om varför vi är här, och också varför vi inte är här, förkunnade McGregor i ett videoklipp som fått stor spridning.

– Vi är inte här för att skapa hat mellan varandra. Vi är inte här för att så splittring. Vi är här för att hedra de tappra hjältar som gick före oss. Vi hedrar deras anda, vi hedrar deras kamp, fortsatte han.

McGregor är av uppfattningen att landets regering har misslyckats med det mesta de tagit sig för och måste bytas ut – och att det därför är nödvändigt att befolkningen markerar sitt missnöje.

– Var respektfulla, var stolta, var enade. För tillsammans kommer vi att bli hörda, och som en enad kraft kommer vi att segra i vårt uppdrag… Tillsammans reser vi oss, och tillsammans vinner vi Gud välsigne oss alla och Gud välsigne Irland.

”Sprider förödelse i landet”

Trots att en mindre grupp motdemonstranter närvarade ska demonstrationen ha förlöpt förhållandevis lugnt, och många barn, kvinnor och åldringar deltog också i demonstrationen. Ett urval av bilder och filmklipp från dagen kan ses här nedan:

Som kuriosa kan också nämnas att Conor McGregor sagt att han överväger att kandidera i höstens presidentval – och även om politiska motståndare och vissa bedömare har dömt ut hans chanser är han i många läger omåttligt populär.

Vid flera tillfällen har han gått till hårda angrepp mot de irländska makthavarna – och den förda massinvandringspolitiken som han menar har påtvingats det egna folket mot deras vilja.

– Den organiserade illegala invandringen sprider förödelse i landet, förkunnade han under en presskonferens i USA och slog fast att ”Irland står på randen till att potentiellt förlora sin irländska identitet”.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Få somalier lockas av höjt återvandringsbidrag – vill ha ”betydligt högre belopp”

Befolkningsutbytet i Väst

publicerad 29 april 2025
– av Redaktionen
För att bidragen ska locka somalier att lämna landet måste dessa kunna "lägga grunden för en långsiktig försörjning", hävdas det.

600 000 kronor i återvandringsbidrag för att frivilligt lämna landet är en alldeles för låg summa för många av landets somalier. Den bedömningen gör ordföranden för Somalilands riksförbund efter att ha pratat med sina medlemmar om saken.

Redan förra hösten deklarerade den moderatledda regeringen att man hade för avsikt att kraftigt höja bidraget till de migranter som frivilligt återvandrar till sina hemländer – från 10 000 till 350 000.

Nu har ytterligare detaljer presenterats och det framgår bland annat att ett par kan få upp till en halv miljon kronor för att lämna Sverige, och att familjer kan beviljas ännu högre skattefinansierade summor än så – upp till 600 000 kronor.

– Frivillig återvandring skapar möjligheter för individen att göra en nystart i livet och kan leda till att ekonomin och arbetskraften växer i ett annat land, argumenterar migrationsminister Johan Forssell (M) i ett pressmeddelande.

”Långsiktig försörjning”

För att undvika missbruk är tanken att den som tar emot bidraget, men sedan ändå gömmer sig kvar i Sverige eller senare återvänder ska kunna krävas på återbetalning.

Trots att bidraget mångdubblats väntas det dock få begränsad effekt. Somalilands riksförbund har frågat sina medlemmar om saken och nått slutsatsen att viljan att lämna Sverige på frivillig väg är fortsatt mycket låg – och att detta beror på rent ekonomiska orsaker.

– Jag tror inte att 600 000 för en hel familj blir tillräckligt lockande. De flesta vi intervjuade nämnde betydligt högre belopp, för att det ska kunna lägga grunden för en långsiktig försörjning, uppger ordföranden Mustafa Ismail.

Vill se fokus på utbildningar

Den somaliska intresseorganisationen tycker inte heller att det är positivt att pengarna betalas ut som en engångssumma så länge migranterna som lämnar landet inte också får hjälp att starta egna företag i sina hemländer.

– I stället för pengar till individer bör vi titta på investeringar i företagande, fortsätter Ismail och vill att den svenska regeringen fokuserar på att ta fram utbildningar inom yrken och branscher som bedöms behövas i Somaliland.

Ismail betonar också att en omfattande frivillig återvandring bara kan ske om processen på ett noggrant sätt förankrats med det land som ska ta emot migranterna.

Somaliland är en självutropad republik i nordvästra Somalia med en egen regering, valuta och säkerhetsstyrka som har fungerat som en de facto självständig stat sedan 1991, men saknar internationellt erkännande.

Majoriteten av befolkningen i Somaliland tillhör de somaliska klanerna Isaaq, Gadabuursi och Dhulbahante och de olika släkterna befinner sig ofta i invecklade och utdragna konflikter med varandra eller andra klaner i Somalia.

Konflikterna handlar i regel om makt, naturresurser och inflytande och om att olika klaner anser sig ha historisk rätt till vissa specifika områden som idag kontrolleras av andra släktnätverk – i princip samtliga är dock etniska somalier och delar samma språk, religion, kultur och historiska ursprung.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Missa inte en nyhet igen!

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev idag!

Ta del av ocensurerade nyheter – fria från industriintressen och politisk korrekthet från Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning – varje vecka.