MORGONDAGENS DAGSTIDNING – fredag 5 september 2025

fredag 5 september 2025

Nötter kan förbättra mäns fertilitet

publicerad 29 november 2023
– av Sofie Persson
60 gram nötter om dagen kan öka spermiernas kvalitet hos män.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

156 740 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Daglig konsumtion av nötter kan förbättra mäns fertilitet, visar studier. Endast två portioner om 30 gram per dag räcker för att märkbart kunna främja spermiernas vitalitet, rörlighet och morfologi.

I en meta-analys har forskare från Monash University i Australien tittat på data från tidigare studier för att undersöka hur nötter kan påverka fertilitet hos män och kvinnor. Forskarna genomförde en omfattande sökning i fyra vetenskapliga databaser för att samla relevant litteratur om nötters inverkan på fertilitet.

För att säkerställa studiens kvalitet och relevans, tillämpades strikta inklusionskriterier som innefattade studier med män och kvinnor i reproduktiv ålder (18-49 år) och som pågick i minst tre månader. Tidsperioden valdes med hänsyn till den reguljära mognadscykeln för spermier, vilken tar 76 dagar.

Slutligen inkluderades fyra publikationer i den slutliga analysen, vilka sammanlagt omfattade 646 män och 229 kvinnor. Denna rigorösa process och de höga standarder som användes för att värdera studiernas trovärdighet understryker forskningens noggrannhet och pålitlighet, skriver News Medical.

Infertilitet är ett globalt problem som idag drabbar ungefär åtta till tolv procent av alla reproduktiva människor i åldrarna 18 till 49 år. Det ökar särskilt i underutvecklade- och utvecklingsländer där ungefär ett av fyra par har svårt att bli gravida.

Trots forskning har omkring 10 till 15 procent infertila inte någon underliggande diagnos för vad som orsakar problematiken.

Två portioner nötter om dagen

Forskarna kunde i två av studierna se att en konsumtion av minst 60 gram nötter om dagen ökade spermiernas kvalitet hos män. Nötter som ingick i dieterna var bland annat pistagenötter, jordnötter, hasselnötter och cashewnötter som visades bidra till spermiernas vitalitet, rörlighet och morfologi, vilket är avgörande för att bedöma spermiers hälsa och fertilitetspotential.

Vår meta-analys visar att inkludering av minst två portioner nötter dagligen som en del av en västerländsk kost hos friska män förbättrar spermaparametrar”, skriver forskarna i analysen, som publicerats i den vetenskapliga tidskriften Advances in Nutrition.

Studien lyfter även fram Medelhavsdieten som en viktig faktor angående fertilitet. Medelhavsdieten, som kännetecknas av högt intag av fisk, frukt, grönsaker och olivolja, har tidigare studier associerat med förbättrade fertilitetsresultat. För kvinnor har denna kost visats öka antalet tillgängliga embryon och förbättra befruktningsgraden hos tidigare infertila kvinnor. För män har dieten kopplats till förbättrade spermakoncentrationer och rörlighet, samt ökat spermieantal.

Denna information, menar forskarna, är särskilt relevant i jämförelse med västerländsk kost, som ofta är rik på bearbetade livsmedel och mättade fetter och har associerats med negativa effekter på bland annat den reproduktiva hälsan. Medelhavsdietens näringsrika sammansättning framhävs därför som ett hälsosamt kostalternativ för att förbättra både manlig och kvinnlig fertilitet.

Forskarna kunde dock inte se några tydliga bevis för att ett ökat intag av nötter kunde bidra till att förbättra kvinnors fertilitet, men resultaten pekar mot att det behövs mer forskning inom ämnet.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Q10 – Energi, skydd och stöd från cellens inre

Annonssamarbete med Swebbtv

publicerad 28 augusti 2025

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

156 740 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Många upplever att orken gradvis minskar med åren – något som kan hänga ihop med kroppens minskande produktion av Q10.

Swebbtvs Q10-tillskott innehåller 50 mg ubikinon, en naturlig substans som finns i alla kroppens celler och som är avgörande för energiproduktionen på mitokondriernivå. Ett enkelt sätt att stötta kroppens energisystem och skydda cellerna mot oxidativ stress.

Vad Q10 från Swebbtv bidrar till:

  • Stöd för cellernas energiproduktion
  • Naturligt skydd mot oxidativ stress
  • Hjälp till hjärta och muskler – kroppens mest energikrävande organ
  • Skydd mot oxidering av kolesterol i blodkärlen

När kroppen behöver mer energi – och bättre skydd

Q10 fungerar som en katalysator i cellens kraftverk: mitokondrierna. Där omvandlas maten vi äter till ATP – kroppens egen energi. Men med åldern minskar kroppens egen Q10-produktion, vilket kan bidra till trötthet, långsam återhämtning och nedsatt fysisk prestationsförmåga. Q10 finns naturligt i organ som förbrukar mycket energi, som hjärtat, njurarna och musklerna – och det är där behovet ofta känns först.

Tecken på att kroppen kan ha nytta av Q10-tillskott:

  • Känsla av trötthet utan tydlig orsak
  • Försämrad återhämtning efter ansträngning
  • Minskad ork vid fysisk aktivitet
  • Åldrande hud och tecken på oxidativ stress

Tips som kan förstärka effekten

  • Ta Q10 tillsammans med måltid – ämnet är fettlösligt och tas upp bättre så
  • Undvik mat med industriellt fett, som kan belasta mitokondrierna
  • Ät mer broccoli, sardiner och nötter – de innehåller små mängder naturligt Q10
  • Sov tillräckligt – mitokondrierna återhämtar sig under djupsömnen

Cellernas eget bränsle – varje dag

Q10 har kallats för ”cellernas eget bränsle” – och det med all rätt. Det är inte en stimulant, utan en naturlig komponent kroppen själv producerar i levern, men som gradvis minskar med åren.

Swebbtvs Q10-tabletter är tillverkade av 100 % ubikinon, med 50 mg per tablett. Ett kvalitativt tillskott för dig som vill ge kroppen kraft, skydd och långsiktig energi.

Vill du fylla på med kroppens eget energistöd – och ge dina celler en fördel?

Beställ Q10 från Swebbtv här

Foto: Swebbtv

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Nya trenden: Dags att maxa fiberintaget

publicerad 27 augusti 2025
– av Redaktionen
Fibrer finns, förutom i fullkorn, bland annat i grönsaker, rotfrukter, bönor och frukt.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

156 740 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Dags för proteinet att ta ett steg tillbaka, för nu är det fibrer som står i fokus. På sociala medier sprids trenden ”fibermaxxing”, där målet är att nå – eller överträffa – det dagliga fiberbehovet.

Att man bör äta fiber är ingenting nytt, men däremot har konsumtionen av det legat på en relativt låg nivå – åtminstone hos svenskarna. Enligt Livsmedelsverket äter sju av tio svenskar för lite fibrer. Nio av tio äter också för lite fullkorn, något som innehåller fibrer.

Nu har hashtaggen ”fibermaxxing” trendat på sociala medier under sommaren, både i Sverige och andra länder. Hälsotrenden innebär i korthet att man ska maxa sitt intag av fibrer, det vill säga äta den rekommenderade mängden eller mer. I Sverige rekommenderas att vuxna äter cirka 25-35 gram fibrer.

Viktiga för tarmen

Fibrer, eller kostfibrer, är de kolhydrater från växtriket som inte bryts ner vid matsmältningen och når istället tjocktarmen till stor del opåverkade. Fibrer har flera olika positiva effekter på hälsan och bidrar bland annat till att hålla blodfettnivåerna nere och är viktiga för att tarmarna ska fungera normalt, enligt Livsmedelsverket.

Det finns olika typer av fibrer som har olika funktioner, exempelvis finns vita fibrer, som finns i bröd och pasta, som har samma effekt på magen som andra fibrer men inte alla positiva effekter som exempelvis fullkorn har.

Mindre småätande

På sociala medier sprids alltid nya hälso- och mattrender, en av de senaste var exempelvis den så kallade carnivore-dieten som i grunden innebar att man endast åt animaliska produkter och därmed till största del protein. Just den trenden kan antas ha kommit som ett svar på den växande veganismen som präglat samhället och sociala medier de senaste åren.

Det är oklart vem som startade fiber-trenden, men tarmhälsa har tagit större plats inom hälsovärlden och sociala medier den senaste tiden och möjligen mynnar trenden från det. I Sverige har man exempelvis startat Fullkornsfrämjandet, där Livsmedelsverket är partner, för att uppmana svenskarna att äta mer fullkorn.

Fibrer är bra för tarmfloran, för blodfetterna och får magen att fungera som den ska. Fibrer ger också en bra mättnadskänsla och ger mindre utrymme för småätande, säger Lotta Moraeus, dietist på Livsmedelsverket, till skattefinansierande SVT.

Fibrer finns, förutom i fullkorn, bland annat i grönsaker, rotfrukter, bönor och frukt. Det är viktigt att dricka mycket vatten när man ökar sitt fiberintag medvetet. Ibland kan för mycket fibrer leda till diarré och gaser, därför är det fördelaktigt att pröva sig fram till vad som fungerar för ens egen kropp. Självfallet är det viktigt att även få i sig protein och fett.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Minnesproblem ökar bland nordiska barn

publicerad 27 augusti 2025
– av Redaktionen
Minnesrelaterade läkarbesök har på kort tid tredubblats bland barn 5-14 år.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

156 740 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Fler barn och unga söker vård för minnesproblem i både Sverige och Norge. Svenska Strålskyddsstiftelsen tror att ökningen kan kopplas samman med exponeringen för strålning, som också ökat under samma period.

I Norge har det de senaste åren skett en ökning av antalet människor som söker vård för minnesproblem, inte enbart hos vuxna utan även bland barn. Mellan åren 2019 och 2024 hade exempelvis antalet läkarbesök som rör minnesproblem mer än fördubblats, från 41 722 läkarbesök till 98 910 läkarbesök år 2024. Hos barn i åldern 5-14 år hade besöken nästan trefaldigats.

Jag har aldrig sett en så kraftig ökning av de här siffrorna tidigare, säger Richard Aubrey White, forskare och statistiker vid norska Folkehelseinstituttet (FHI), till norska statskanalen NRK.

Även i Sverige har antalet läkarbesök rörande minnesproblem ökat, både bland barn och vuxna. Minnesproblem, som kan betecknas som lindrig kognitiv störning, är en diagnos som finns under diagnoskod R41. Under 2011 registrerades 577 barn med diagnos R41 som huvuddiagnos, under 2024 hade antalet ökat till 5 975.

Mikrovågsstrålning

Strålskyddsstiftelsen menar att ökningen kan bero på den ökade exponeringen för mikrovågsstrålning bland människor, där de pekar på att upprepad forskning exempelvis har visat att strålning har en skadlig påverkan på minnet.

Upprepade vetenskapliga undersökningar har också visat att människor som exponeras för förhöjda nivåer av denna strålning har ökad förekomst av olika symptom, kallat mikrovågssyndromet, där försämrat minne är ett av de vanligaste symptomen”, skriver Strålskyddsstiftelsen.

Mobilmaster associeras med sämre minne

Även i de fallstudier som finns kring hälsoeffekterna av 5G brukar försämrat minne vara en av de vanligaste rapporterade effekterna. Det brukar också vara vanligt med rapporter om bland annat försämrat minne, koncentrationssvårigheter och huvudvärk när man bor nära mobilmaster.

Strålskyddsstiftelsen konstaterar att strålning har ökat kraftigt under samma period som ökningen av antalet läkarbesök för minnesproblem ägt rum. Samtidigt har mobiltelefoner börjat användas mer flitigt av både barn och vuxna under samma period.

De ökade minnesproblemen, såväl bland barn som bland vuxna, är därmed en förväntad effekt till följd av ökningen av människors exponering för mikrovågsstrålning.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Hundraåringar håller sig friskare längre

publicerad 26 augusti 2025
– av Redaktionen
Antalet hundraåringar i Sverige har tredubblats sedan millennieskiftet.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

156 740 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Hundraåringar håller sig friskare än andra äldre personer, visar forskning från Karolinska Institutet. Forskningen visar bland annat att de följer en helt annan åldringskurva med långsammare sjukdomsutveckling.

I studien, som publicerats i eClinicalMedicine, följde forskare över 270 000 personer som föddes i Sverige under åren 1920 och 1922. Vidare följde man deltagarnas hälsa från 70 års ålder och upp till tre decennier.

Sedan jämförde forskarna sjukdomsförloppet hos personer som blev 100 år med dem som avled i tidigare ålder. Resultaten visar att hundraåringarna håller sig friskare jämfört med andra äldre, men också att de helt enkelt åldras på ett annat sätt.

Studien visade att hundraåringarnas sjukdomsbörda oftast började plana ut vid 90 års ålder. De har också oftast sjukdomar som är begränsade till ett enskilt organsystem och betydligt färre samtidiga tillstånd.

Vi visar att exceptionell livslängd inte bara handlar om att skjuta upp ohälsa. Det speglar ett unikt åldringsmönster. Resultaten tyder på att hundraåringarna har en bevarad homeostas och motståndskraft mot sjukdom trots åldrande och fysiologiska påfrestningar – något som kan bero på en gynnsam kombination av gener, livsstil och miljö, säger Karin Modig, docent vid Institutet för miljömedicin, Karolinska Institutet, i ett pressmeddelande.

Homeostas är kroppens förmåga att upprätthålla en stabil inre miljö, trots förändringar i den yttre miljön. Bland annat kan det handla om att reglera blodsocker och pH-värde.

Mindre hjärt-kärlsjukdomar

Vidare i studien kunde man se att hjärt-kärlsjukdomar är ovanligare och uppträder senare i livet hos hundraåringarna. Även neuropsykiatriska sjukdomar är mindre förekommande bland dem som lever allra längst.

Våra resultat ifrågasätter den utbredda uppfattningen att ett längre liv oundvikligen innebär fler sjukdomar. Vi visar att hundraåringar följer en distinkt åldringskurva, med långsammare sjukdomsutveckling och större motståndskraft mot vanliga åldersrelaterade sjukdomar, säger Modig.

Allt fler svenskar får uppleva sin 100-års dag, enligt statistik från SCB. Idag finns exempelvis nära tre gånger så många hundraåringar som vid år 2000. Främst är det kvinnor som fyller 100 år.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Missa inte en nyhet igen!

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev idag!

Ta del av ocensurerade nyheter – fria från industriintressen och politisk korrekthet från Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning – varje vecka.