Att kunna jämföra priser mellan olika matbutiker är mycket viktigt för svenska konsumenter – och nu återfinns appen Matpris på både App Stores och Google Plays topplistor.
Matpris lanserades i Sverige i början av maj och är en app som samlar de senaste reklambladen från matbutiker med veckans erbjudanden. Detta så att kunder lättare ska kunna hitta de bästa erbjudandena i butikerna.
Appen beskrivs som användarvänlig och enkel, som ska underlätta kunder att hitta erbjudanden i närheten och ”maxa” sin matbudget.
Redan efter första veckan rankades appen som topp två på iPad, topp fem på iPhone och topp åtta på Android, inom kategorin shopping. Vidare har de digitala reklambladen blivit öppnade över 76 000 gånger.
– Vi är glada över den positiva mottagningen av Matpris i Sverige. Det visar att det finns ett verkligt behov av vår tjänst som underlättar sparande på matinköp. Vi hoppas därför att Matpris kan förenkla människors vardag, säger Daniel Linde, senior advisor för Sverige på Tjek, företaget bakom Matpris enligt Lantbruksnytt.
Företaget Tjek grundades i Danmark 2009 och finns även i Norge. I Norge finns en motsvarighet som heter Mattilbud, som blivit väldigt populär bland norrmännen. Företaget har även drivit appen eReklamblad i Sverige.