MORGONDAGENS DAGSTIDNING – tisdag 5 augusti 2025

tisdag 5 augusti 2025

 

När blev oliktänkande ett hot mot nationen?

Hotet mot yttrandefriheten

När en brittisk nationalist frihetsberövas i över ett dygn och utvisas – utan brottsmisstanke – säger det mer om Sverige än om honom. Vi talar gärna om yttrandefrihet - men den som inte delar maktens värdegrund är inte välkommen i Sverige.

publicerad Idag 12:05
– av Jenny Piper
För att besöka Ulf Kristerssons Sverige räcker det inte med att ha rätt papper och dokument - du måste också ha "rätt" åsikter.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

125 190 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Detta är en opinionstext. Artikelförfattaren svarar för de åsikter som uttrycks i artikeln.

Jag läser i media att den brittiske nationalisten Mark Collett, i massmedia och av Expo stämplad som nynazist, ska ha stoppats på Arlanda i fredags och vägrats inresa i landet, trots att det saknades brottsmisstanke.

Collett, som är ledare för den brittiska nationalistorganisationen ”Patriotiska alternativet”, beskrivs i media som en ledande person inom högerextrema kretsar i Storbritannien och var inbjuden som talare till ”Det fria Sveriges” sommarfest i Töreboda. Polisen nekade dock Collett inträde i Sverige, och på sin Telegramkanal skriver Collett att det hänvisades till att han utgör ett hot mot den allmänna ordningen, samhällets struktur samt de värderingar på vilka Sverige och Europa är byggda.

Enligt hans egen utsago hölls han frihetsberövad på flygplatsen i över 25 timmar utan tillgång till vare sig sitt bagage eller pass, och utan brottsmisstanke eller rättegång.

Jag hade ingen aning om vem den här personen är, men efter detta makabra agerande av svensk gränspolis tittade jag på en brittisk dokumentär om honom och kan bara konstatera att Sverige i vanlig ordning överreagerar samt använder dubbla måttstockar när de fattar beslut.

Collett och hans parti är nationalister och vill att det egna folket ska prioriteras i samhället framför invandrare, en utveckling som växt fram och eskalerat i takt med den oansvariga migrationspolitiken, som i det långa loppet drabbar de egna medborgarna, som ska betala notan samt får stå tillbaka. Mycket likt utvecklingen i Sverige, samt även andra delar av Europa, där konservativa/högernationalistiska partier växer som en konsekvens av massmigrationen till EU och därtill ökad kriminalitet samt försämrade villkor för det egna folket.

Man behöver inte hålla med om detta, men Mark Collett har rätt att ha denna åsikt samt driva ett politiskt parti med de värderingarna. Detta är inte grund för att neka honom inresa i Sverige. Och det rimmar dessutom väldigt illa med det faktum att vi inte stoppar varken ”återvändande” IS-terrorister vid gränsen eller, för den delen, så kallade islamistiska hatpredikanter som regelbundet reser in och ut ur landet, för att ta några exempel.

Dessutom är vi i Sverige väldigt bra på att slå oss för bröstet när det handlar om yttrandefrihet och komma med pekpinnar mot andra länder som ägnar sig åt åsiktsförtryck/åsiktsförföljelse, men uppenbarligen är vi inte bättre själva.

Detta är så befängt att man saknar ord. Att en person som inte begått något fel ska nekas inträde i landet baserat på att dennes värderingar inte är tillräckligt politiskt korrekta.

Skamligt, Sverige!

 

Jenny Piper

Alla Jenny Pipers artiklar finns på jennypiper.blog.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Nationalistledare stoppades på Arlanda – påstods hota svenska värderingar

Hotet mot yttrandefriheten

publicerad Idag 10:51
– av Jan Sundstedt
Collett skulle tala på en sommarfest arrangerad av nationalistöfreningen Det Fria Sverige i Töreboda.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

125 190 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Den brittiske nationalisten Mark Collett, ledare för organisationen Patriotiska alternativet, frihetsberövades av svensk gränspolis direkt vid ankomsten till Arlanda flygplats i fredags – och utvisades därefter.

Han var inbjuden talare på en sommarfest anordnad av nationalistföreningen Det fria Sverige i Töreboda, men stoppades med motiveringen att han ”utgör ett hot mot den allmänna ordningen, samhällets struktur och de värderingar på vilka Sverige och Europa är byggda”.

Enligt Colletts egen redogörelse hölls han kvar på flygplatsen i över 25 timmar, utan tillgång till bagage eller pass, trots att han inte var misstänkt för något brott.

”Efter att ha varit strandad mer än 25 timmar på flygplatsen kom två poliser till slut och sade att det var dags att ge sig i väg. De följde mig till en gate och såg till att jag kom ombord på ett direktflyg hem”, skriver han på Telegram.

Han konstaterar vidare att inget EU-land skulle drömma om att behandla en illegal invandrare på det sätt som svensk gränspolis behandlade honom – trots att han reste in i landet helt lagligt.

Utvisningen grundas på utlänningslagen (8 kap. 11–12 §§), som ger myndigheter rätt att neka inresa för utlänningar som bedöms utgöra ”ett verkligt, faktiskt och tillräckligt allvarligt hot mot ett grundläggande samhällsintresse”. Vad detta innebär i praktiken är dock mycket otydligt och lämnar ett omfattande och godtyckligt tolkningsutrymme. Kritiker menar att lagen används för att förhindra regimkritiker och oliktänkande från att resa in i landet, baserat på deras åsikter snarare än på faktisk brottslighet.

Ideologiskt styrd gränskontroll

Collett är sedan decennier en välkänd profil inom brittisk nationalism, med en tydligt invandringskritisk och etnonationalistisk agenda. På vilket sätt hans uppfattningar om att utomeuropeisk massinvandring är destruktivt och negativt skulle utgöra ett hot mot svenska intressen är dock oklart. Enligt kritiker visar fallet snarare på en ideologiskt styrd gränskontroll, där politiska ställningstaganden – inte handlingar – avgör vem som tillåts inresa.

Det finns ingen brottsutredning eller utredning mot Collett, och inga uppgifter tyder på att han planerade något olagligt. Ändå bedömdes hans blotta närvaro som oförenlig med svenska värderingar – en bedömning som alltså räckte för att frihetsberöva honom och verkställa en utvisning.

Istället för att granska gränspolisens rättsosäkra agerande mot regimkritiker har flera svenska etablissemangsmedier tagit tillfället i akt att gå till attack mot Collett – som bland annat beskrivs som en farlig ”nazist”, ”vit makt-ledare” och ”högerextremist”.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Tyska polisräder mot 170 misstänkta åsiktsbrottslingar

Hotet mot yttrandefriheten

publicerad 26 juni 2025
– av Jan Sundstedt
10 732 så kallade hatrelaterade nätbrott registrerades under 2024 – en ökning med 34 procent jämfört med 2023 och nästan en fyrdubbling sedan 2021.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

125 190 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Tidigt på morgonen den 25 juni genomförde tysk polis över 170 husrannsakningar i en koordinerad insats riktad mot personer misstänkta för att ha förolämpat landets makthavare eller uttryckt politiska åsikter som strider mot gällande lagstiftning.

Operationen leddes av det federala kriminalpoliskontoret (Bundeskriminalamt) och markerade den tolfte nationella insatsen mot så kallad politiskt motiverad brottslighet av detta slag.

Insatsen riktades primärt mot personer som publicerat nationalistiskt och invandringskritiskt innehåll, men även mot individer med kopplingar till påstådd religiös extremism och vänsterextrema rörelser.

Två tredjedelar av de misstänkta ska enligt rapporter ha gjort ”högerextrema” uttalanden. Flera utreds även för brott mot en paragraf i den tyska brottsbalken som förbjuder förolämpningar av politiker – en lag som under senare år tillämpats allt oftare.

Framför allt politiker från De gröna har enligt medieuppgifter valt att driva rättsprocesser mot individer som förolämpat dem. Den aktuella lagstiftningen har bland annat lett till bötesstraff för personer som kallat politiker ”idioter” eller publicerat nedsättande bilder.

”Digitala pyromaner”

Från klockan sex på morgonen inleddes räderna, där ett stort antal datorer, mobiltelefoner och surfplattor beslagtogs.

– Digitala pyromaner får inte kunna gömma sig bakom sina mobiltelefoner eller datorer, deklarerade Nordrhein-Westfalens inrikesminister Herbert Reul (CDU) i en kommentar.

– Många människor har glömt skillnaden mellan hat och åsikt, men det är så enkelt: Om du inte gör det i den verkliga världen, är det inte lämpligt att göra det digitalt. Det är dags för bättre attityd, både offline och online.

Enligt Tysklands federala polis registrerades under 2024 sammanlagt 10 732 brott kopplade till så kallade hatinlägg på nätet – en ökning med omkring 34 procent jämfört med föregående år. Jämfört med 2021 har siffran nästan fyrdubblats.

Hård kritik

Tysk lagstiftning kring påstådd hatpropaganda och förolämpningar har länge varit föremål för internationell kritik, och högt uppsatta politiker i USA har vid upprepade tillfällen uttryckt oro över hur dessa lagar påverkar yttrandefriheten. Vicepresident JD Vance har bland annat kallat dem kvävande och hävdat att de begränsar möjligheten till fri opinionsbildning.

Vid säkerhetskonferensen i München tidigare i år antydde Vance att USA:s fortsatta stöd till Nato kan komma att påverkas av hur Tyskland hanterar yttrandefrihetsfrågor.

– Att förolämpa någon är inte ett brott, och att kriminalisera yttranden kommer att sätta stor press på europeisk-amerikanska relationer. Detta är orwellskt, och alla i Europa och USA måste förkasta detta vansinne, uppmanade han vid ett annat tillfälle då den tyska repressionen mot oliktänkande uppdagades.

Tyska politiker har å sin sida försvarat sin rättspraxis, och hävdar att lagstiftningen syftar till att motverka skadlig retorik samtidigt som man upprätthåller en balans mellan yttrandefrihet och skydd mot hatbrott.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Brasilien förbjuder Rumble – anklagas för politisk censur

Hotet mot yttrandefriheten

publicerad 5 mars 2025
– av Markus Andersson
HD-domaren Alexandre de Moraes och brasiliens president Luiz Inácio Lula da Silva.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

125 190 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Alexandre de Moraes, domare i Brasiliens högsta domstol, beordrade nyligen nedstängningen av den yttrandefrihetsvänliga videoplattformen Rumble i landet.

Rumble fördömer beskedet och menar att det handlar om en hämndaktion för att bolaget vägrat censurera brasilianska politiska dissidenter utomlands.

Det är den senaste i raden av brasilianska censurkampanjer mot sociala medier. Nya Dagbladet har tidigare rapporterat om hur brasilianska myndigheter – ofta med De Moraes i spetsen, stängt ner bland annat X och Telegram – samt infört omfattande censur i samband med valet 2022.

Brasiliens högsta domstol, som länge anklagats för att vara djupt politiserad, har motiverat tidigare nedstängningar med att det sprids ”hatretorik” eller desinformation” på plattformarna och anklagat dem för att inte följa landets lagstiftning. Kritiker har dock argumenterat för att det snarare har handlat om en vilja att styra vilken information medborgarna ska få ta del av och förhindra en fri debatt.

Den här gången är det Rumble som har drabbats, och de Moraes hävdar att plattformen vägrat följa tidigare domstolsbeslut och ”upprepade gånger, medvetet och avsiktligt, inte har hörsammat och försöker att inte underkasta sig Brasiliens rättsordning och rättsväsende”.

Bland annat ska Rumble ha ignorerat brasilianska krav på att radera ett konto tillhörande Allan dos Santos, journalist och politisk flykting från Brasilien, som idag är bosatt i USA och som brasilianska myndigheter vill få utlämnad för påstådd yttrandefrihetsrelaterad brottslighet.

”Aldrig tidigare skådad censur”

De Moraes hävdar vidare att det inte finns några belägg för att Rumble har någon regelbunden representation på brasilianskt territorium – vilket också är ett lagkrav, och att plattformen därför inte ska vara tillgänglig i landet.

I ett uttalande skriver Rumble att man står inför en ”aldrig tidigare skådad censur i Brasilien” och att agerandet från domaren ”kommer som ett svar på vår vägran att censurera politiska dissidenter bosatta i USA”.

Domare de Moraes krävde att Rumble skulle ta bort specifikt innehåll och stoppa finansiella transaktioner relaterade till individer som utövar sina yttrandefrihetsrättigheter enligt amerikansk lag. Vårt engagemang för yttrandefrihet och vår efterlevnad av amerikanska rättsnormer tvingade oss att avvisa dessa extraterritoriella censurkrav”, förtydligar bolaget.

Rumble, med huvudkontor i kanadensiska Toronto, lanserades 2013 som ett friare alternativ till Youtube och fick ett stort genomslag under coronakrisen. Man uppger att man utforska alla juridiska möjligheter att upphäva nedstängningen.

Stäms av Donald Trumps mediakoncern

Det kan också noteras att USA:s presidents mediekoncern, Trump Media & Technology Group, har lämnat in en stämningsansökan mot det brasilianska justitierådet i en domstol i Florida. Han anklagas för att ha kränkt ovan nämnde Allan dos Santos grundlagsskyddade yttrandefrihet.

Att låta Justice Moraes sätta munkavle på en högröstad användare på en amerikansk digital kanal skulle äventyra vårt lands grundläggande engagemang för en öppen och robust debatt”, heter det i stämningsansökan.

Varken extraterritoriella diktat eller rättsliga övergrepp från utlandet kan åsidosätta de friheter som skyddas av den amerikanska konstitutionen och lagen”, skriver man vidare.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

USA fördömer tyska polisräder mot ”åsiktsbrottslingar”

Hotet mot yttrandefriheten

publicerad 19 februari 2025
– av Jan Sundstedt
JD Vance är mycket kritisk till hur Tyskland behandlar oliktänkande.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

125 190 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Amerikanska CBS rapporterade nyligen om hur tysk polis genomför husrannsakningar och räder mot medborgare som misstänks ha begått så kallade yttrandefrihetsbrott på internet – exempelvis genom att ha delat påstått rasistiska skämt eller satirteckningar.

Samtidigt som tyska makthavare hävdar att yttrandena måste straffas för att skydda den tyska demokratin kallar USA:s vicepresident JD Vance agerandet för ”orwellskt” och ”vansinnigt” och kräver att Västvärlden tar avstånd från repressionen.

I ett reportage för nyhetsprogrammet 60 Minutes följde CBS-journalister tyska polisen under en husrannsakan i nordvästra Tyskland.

– Klockan är 06:01 en tisdagsmorgon, och vi var med när delstatspolisen genomförde en husrannsakan i den här lägenheten. Inne i lägenheten genomsökte sex beväpnade poliser misstänktas hem, beslagtog hans laptop och mobiltelefon, förklarar programmets värd Sharyn Alfonsi.

– Åklagaren hävdar att dessa elektroniska enheter kan ha använts för att begå ett brott: att ha publicerat en rasistisk teckning online, fortsätter hon.

Tusentals utredningar

Till skillnad från USA, där det första tillägget i konstitutionen skyddar medborgare från att arresteras för ”hets mot folkgrupp”, har Tyskland mycket strikta lagar mot sådana yttranden. Enligt tyska åklagare finns för närvarande hela 16 specialiserade polisgrupper som övervakar ”hatyttringar” på internet, med cirka 3 500 utredningar per år.

– Min enhet har under de senaste fyra åren fått 750 domar för yttrandebrott, förklarar åklagaren Frank-Michael Laue till kanalen.

Åklagaren, Dr. Matthäus Fink, säger att många av de som gripits för internetinlägg trodde att deras inlägg skyddades av yttrandefriheten.

– Vi säger: ’Nej, du har yttrandefrihet, men den har också sina gränser’, påpekar han.

Enligt de tyska åklagarna kan medborgare fängslas för offentliga förolämpningar – inklusive mot politiker – spridande av förtal samt våldshot, falska citat eller delandet av ”lögner” online. I de flesta fall döms gärningsmännen dock till böter och får ofta sina elektroniska enheter beslagtagna.

– Kommentarer som ’du är ett jävla svin’, sådana ord har inget att göra med en politisk diskussion eller ett bidrag till debatten, hävdar Fink.

”Hotet kommer inifrån”

Myndigheterna har även tillgång till speciell mjukvara för att spåra anonyma användare som bryter mot åsiktslagarna, samt statliga databaser för att identifiera dessa.

Rapporten om Tysklands censur kom dagar efter att USA:s vicepresident, JD Vance, kritiserat europeiska länder, inklusive Tyskland, för att ha övergett yttrandefriheten.

– Den fara jag oroar mig mest för i Europa är inte Ryssland, inte Kina, inte någon annan extern aktör. Det jag oroar mig för är hotet inifrån. Europas reträtt från några av sina mest grundläggande värderingar: värderingar som delas med USA, sa Vance under Münchens säkerhetskonferens förra veckan.

Vance kritiserade också det tyska politiska etablissemanget för att isolera det högerpopulistiska partiet Alternativ för Tyskland (AfD), som enligt opinionsmätningar är landets näst största parti inför valet nästa vecka. Politiker i Tyskland har krävt att partiet ska förbjudas på grund av påstådd extremism.

”Måste förkasta detta vansinne”

Vicepresidentens uttalande väckte ilska och bestörtning bland tyska etablissemangspolitiker. Vänsterpartisten och förbundskansler Olaf Scholz förklarade att Tyskland ”inte accepterar utomståendes inblandning i vår demokrati”.

Samtidigt tycks amerikanens vädjan om att skydda medborgerliga friheter i Europa också ha fått visst stöd i Tyskland. I tidningen Die Welt skrev kolumnisten Andreas Rosenfelder exempelvis att det tyska etablissemangets avvisande attityd mot vice-presidentens kritik är ”den verkliga skandalen”.

De skulle göra klokt i att se Vances tal som en sanningens stund istället för att göra det till ett fientlig attack”, skrev han.

Som svar på CBS-reportaget upprepade Vance delar av sin kritik under måndagen:

Att förolämpa någon är inte ett brott, och att kriminalisera yttranden kommer att sätta stor press på europeisk-amerikanska relationer. Detta är orwellskt, och alla i Europa och USA måste förkasta detta vansinne”, uppmanar han.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Missa inte en nyhet igen!

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev idag!

Ta del av ocensurerade nyheter – fria från industriintressen och politisk korrekthet från Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning – varje vecka.