Annons:

Överstatlighet och globalism i regeringens budgetproposition

Publicerad november 9, 2022 – av Isac Boman
Ulf Kristersson (M), Jimmie Åkesson (SD), Johan Pehrsson (L) och Ebba Busch (KD).
Insamlingskampanj

Hjälp Nya Dagbladet att finnas kvar

Insamlat: 44 900,00 SEK 60% Mål: 75 000,00 SEK

I regeringens budgetproposition utlovas en mer restriktiv migrationspolitik och att arbetet för ökad återvandring ska effektiviseras – samtidigt lovar den borgerliga regeringen att intensifiera samarbetet med EU och FN och skicka fler vapenleveranser till Ukraina. Sverige ska bli en ”pålitlig och solidarisk” medlem i den USA-ledda militäralliansen Nato.

Den SD-stödda regeringen menar att det är ”centralt för Europas säkerhet” att ”Ukraina förmår försvara sig mot den ryska aggressionen”. Sverige bör därför utöka det militära stödet till landet ytterligare – och skicka de ”kvalificerade vapensystem” som Ukraina efterfrågat.

Även kampen mot ”antisemitism” är någonting som regeringen väljer att lägga stort fokus på. Man betonar vikten av att ”kunskap om förföljelsen mot judar genom historien och fram till våra dagar” ska spridas, så att denna ”når fram till alla delar av den svenska befolkningen”.

”Därutöver ska regeringen utvärdera satsningar på att öka säkerheten vid judiska synagogor och andra institutioner samt judiska evenemang och mötesplatser. Säkerhetsläget ska kontinuerligt följas upp. Regeringen ska även lägga upp arbetet mot antisemitism och för judisk säkerhet i kontinuerlig dialog med det judiska civilsamhället och dess olika företrädare”, står det att läsa.

Annons:

Senast den 20 april 2023 kommer en kommitté, tillsatt av den förra regeringen, också att ta ställning till huruvida ”offentligt urskuldande, förnekande eller flagrant förringande av Förintelsen” bör kriminaliseras.

Överstatlighet och globalism

Drygt 1,33 miljarder kronor läggs för 2023 på avgifter till ”internationella organisationer”. Det är tydligt att regeringen har mycket stort förtroende för diverse överstatliga och globalistiska projekt.

”FN är en av de främsta förvaltarna av en regelbaserad världsordning, global fred och säkerhet och är en viktig arena för svensk utrikespolitik”, konstaterar man bland annat och pekar på att Sverige länge varit drivande i FN:s jämställdhetsarbete.

Vidare utlovas att Sverige ska förbli en ”ansvarsfull och engagerad medlem” i internationella organisationer och pekar på att man respekterar ”det regelbaserade internationella systemet” och den ”europeiska säkerhetsordningen” – varför det också är av yttersta vikt att Sverige blir en fullvärdig medlem i Nato.

”Ett svenskt Nato-medlemskap är det bästa sättet att värna Sveriges säkerhet. Regeringen prioriterar att tillsammans med Finland fullfölja anslutningsprocessen, leva upp till våra förpliktelser som medlem och att systematiskt integrera oss i Natos olika strukturer. Detta paradigmskifte för svensk försvars- och säkerhetspolitik kommer att vägleda regeringens arbete. Sverige deltar under tiden som inbjuden medlem i alla Natos möten utom Nuclear Planning Group. Sverige avser att vara en trovärdig, pålitlig och solidarisk medlem av Nato. Sverige kommer som medlem i Nato att bidra till hela alliansens säkerhet”, hävdar man.

Ulf Kristersson och Natos generalsekreterare Jens Stoltenberg. Foto: Ulf Kristersson/Facebook

Initialt läggs cirka en halv miljard kronor på Natomedlemskapet och finansminister Elisabeth Svantesson (M) är tydlig med att ett medlemskap i militäralliansen innebär ökade kostnader både direkt och på sikt.

– Natomedlemskapet, och att vi nu ska gå in i Nato, medför kostnader. Då måste det finnas pengar i budgeten, det har vi lagt in där… Det kommer att krävas både personal och andra delar.

EU beskrivs också som ”Sveriges viktigaste utrikespolitiska plattform och helt avgörande för Sveriges ekonomi”. Därför vill regeringen att Sverige ska vara en ”aktiv, engagerad, och pådrivande medlem av EU, inte minst i utformningen av EU:s gemensamma utrikes- och säkerhetspolitik”.

”Den regelbaserade multilaterala världsordningen”, och OECD:s roll inom denna, ska också värnas av regeringen – eftersom organisationen påstås vara en mycket viktig aktör när det kommer till att ”utveckla framtidens utbildning, arbetsmarknad, handel, utvecklingssamarbete, klimatarbete, hållbara företagande samt offentliga förvaltning”.

Åtstramad migrationspolitik

Vad gäller migrationspolitiken ska denna, som utlovats, skärpas rejält och regeringen beskriver det som en ”långsiktigt hållbar migrationspolitik som värnar asylrätten”.

"För att uppnå riksdagsmålet att migrationspolitiken ska vara långsiktigt hållbar och värna asylrätten ska asylsökande som har skyddsskäl beviljas uppehållstillstånd och bosättas i kommun. De som saknar skyddsskäl och får avslag på sin asylansökan ska lämna landet. Migrationsverket, migrationsdomstolarna och andra ansvariga myndigheter måste därför bedriva en effektiv verksamhet där alla asylsökande får en skyndsam och rättssäker prövning. Beslutsfattandet ska vara förutsebart och enhetligt”, står det att läsa.

Sveriges migrationsminister Maria Malmer Stenergard (M). Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Man konstaterar att de som får avslag på sin ansökan måste lämna Sverige och pekar på att detta tidigare skett i mycket liten utsträckning. Flera åtgärder ska därför vidtas för att säkerställa att fler personer som inte har rätt att vara i Sverige också lämnar landet.

”Utgångspunkten ska vara att skydd för den som flyr en konflikt eller kris ska erbjudas tillfälligt och även för den som flyr från Sveriges närområde. Förtroendet för den reglerade invandringen måste återupprättas. Det kräver en ansvarsfull, stram och långsiktigt hållbar migrationspolitik och ett europeiskt asylsystem som bygger på en stark gränskontroll och screeningsförfarande, balans mellan ansvar och solidaritet. Sverige ska inte i något avseende vara mer generöst i synen på asyl än vad som följer av förpliktelser enligt EU-rätt eller andra juridiskt bindande internationella traktat”, skriver man vidare.

Vidare ska antalet kvotflyktingar som Sverige tar emot också minskas till 900 per år – med särskilt fokus på kvinnor, flickor och hbtq-personer. Fusk och bedrägerier kopplade till arbetskraftsinvandring ska också ”bekämpas med full kraft”.

Fokus på brottsbekämpning

Rättsväsendet och försvaret får också höjda anslag. Målsättningen är att 10 000 poliser ska anställas till 2025. Regeringen vill lägga särskilt fokus på att ”utveckla och förbättra arbetet med att bekämpa hatbrott” och övrig brottslighet som påstås ”hota demokratin”.

”Rättsväsendets förmåga är otillräcklig för att bekämpa den allt grövre kriminaliteten i Sverige. Regeringen föreslår därför tillskott till alla myndigheter inom rättsväsendet. Satsningar görs på Polismyndigheten och Säkerhetspolisen. Kriminalvårdens kapacitet stärks genom ökade medel för fler häktes- och anstaltsplatser”, konstaterar man.

Polisen ska få mer resurser. Foto: Freddy Mardell/Nya Dagbladet

I ett betänkande, som lämnades in av den förra regeringens särskilda utredare tidigare i år, föreslås att en ny straffskärpningsgrund införs som leder till högre straff om ett brott begåtts ”mot en person på grund av att han eller hon eller någon närstående yrkesmässigt bedrivit nyhetsförmedling eller annan journalistik”.

Även skatten på bensin och diesel sänks nästa år – men innebär bara att priset för bensin blir 14 öre lägre och för diesel 41 öre lägre.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Annons:

38 SL-bussar stulna – oklart vad som hänt

Organiserade brottsligheten

Publicerad Igår 14:49 – av Emil Fjellstedt
Röd ledbuss på linje 77 mot Karolinska sjukhuset på Sankt Eriksbron, med trafik och husfasader i bakgrunden.
De försvunna bussarna var avställda och skulle säljas vidare. SL bekräftar polisanmälan men vill inte kommentera ansvarsförhållandena.

Ett stort antal avställda SL-bussar som skulle säljas vidare har anmälts stulna. SL har polisanmält försvinnandet men vill inte berätta var, när eller hur det skedde, eller vem som bar ansvaret för fordonen.

Enligt Larmtjänst, försäkringsbranschens gemensamma organisation som bland annat efterlyser stulna fordon, rör det sig om 38 röda bussar av märket MAN. De ska ha försvunnit den 6 oktober, rapporterar Schibstedägda skvallertidningen Aftonbladet.

Samtliga bussar är också registrerade som stulna hos Transportstyrelsen. Ägare är SL Finans, ett dotterbolag till Storstockholms Lokaltrafik.

SL vill inte bekräfta antalet

SL vill själva inte bekräfta antalet. Bolaget beskriver uppgifterna som osäkra men medger att bussar har försvunnit ur en planerad affär.

"Just nu vill vi inte kommentera antalet då det är osäkra uppgifter men det rör sig om SL-bussar som är avställda och som skulle säljas till tredje part", skriver SL:s presstjänst.

Vem köparen är, vad bussarna är värda och var de stod när de försvann framgår inte. Presskommunikatören Sophie Gunnarsson skriver att SL inte har några uppgifter att lämna om "omfattning, plats eller händelseförlopp".

Bolaget lämnar inga besked om händelseförloppet men slår fast att fordonen är "avställda".

Någon misstänkt gärningsman har inte pekats ut. SL hänvisar i stället till pågående dialoger mellan berörda parter, utan att säga vilka dessa parter är eller vem som hade hand om bussarna när de försvann.

"När det gäller vilka parter som är berörda pågår fortfarande en dialog, och vi vill därför inte föregripa den genom att kommentera ansvarsförhållandena i nuläget", skriver presstjänsten.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Elsa Widding: Riksdagspartierna styrs av främmande makt

Uppdaterad oktober 12, 2026, Publicerad oktober 12, 2026 – av Redaktionen
Montage med Elsa Widdings porträtt till vänster och riksdagens plenisal med blå stolar och träbänkar till höger.
Elsa Widding hävdar att makten över svensk politik ligger utanför de folkvalda institutionerna. Plenisalen är en arkivbild.

Riksdagspartierna har slutit en tyst överenskommelse om att inte tala om krig och fred, och deras ledningar styrs av främmande makt. Det skriver Elsa Widding i en längre text om vilka krafter som formar Sverige.

Texten, som Widding publicerat på sin webbplats, tar avstamp i Ambition Sveriges färska valresultat på 0,11 procent.

Tyngdpunkten ligger ändå på något större: vad hon ser som de verkliga ramarna för svensk politik och möjligheten att alls påverka den inifrån.

Widding valdes in i riksdagen för Sverigedemokraterna 2022 och satt som politisk vilde från maj 2023 till den 28 september 2026.

Hon meddelade i september i år att hon avser lämna partiledarposten vid Ambition Sveriges årsstämma.

Redan i partiets motgångar ser hon spåren av hur makten verkar.

Medlemmar har inte vågat framträda med namn av rädsla för att hängas ut i medierna, förlora jobbet eller stöta sig med familj och vänner.

Kapitalstarka sympatisörer som förstått vikten av en ny kraft i riksdagen har av samma skäl inte vågat finansiera partiet, av rädsla för medier och myndigheter.

Hon lyfter sedan fram fyra förhållanden som enligt henne avgör "möjligheten att överhuvudtaget påverka svensk politik inifrån i framtiden".

Elsa Widding i riksdagen
Elsa Widding har aviserat sin avgång som partiledare och vill lägga kraft på fredsfrågan och folklig organisering (arkivbild 2024). Foto: Riksdagen

Fred eller krig

Kärnan i analysen är krig och fred.

Enligt Widding finns i dag "en överenskommelse bland riksdagspartierna" att inte prata om den fråga hon kallar helt central för Sverige och svenska folket: "möjligheten att välja fred framför krig".

I hennes beskrivning har samtliga partier ställt sig bakom Natomedlemskapet, och därmed en eskalering av kriget i Ukraina, utan att folket tillfrågats.

Uppslutningen var dock inte total: när riksdagen röstade om anslutningen 2023 sa Vänsterpartiet och Miljöpartiet nej.

Sverige, menar Widding, dras nu sannolikt in i ett krig som kan kosta hundratusentals människor livet.

De som är ämnade att dö i ett krig har historiskt aldrig fått bestämma över sitt öde, och enligt henne gör de det inte heller denna gång.

"Det är uppenbart att partiledningarna i Sveriges riksdag är styrda av krafter utifrån, av främmande makt, där ambitioner för Sverige helt saknas", skriver hon.

Vad det handlar om, menar hon, är att göda försvarsindustrin och göra Sverige till ett verktyg för USA:s militärstrategiska intressen.

De nordiska länderna blir i hennes analys nästa ombud i västvärldens och USA:s krig mot Ryssland. "Det är våra söner som ska offras, inte deras".

Hon kopplar resonemanget till vad hon kallar en mörkläggning av den historiska bakgrunden till Ukrainakriget.

I Sverige och övriga Europa har det enligt henne varit "näst intill straffbart" att lyfta historiebeskrivningen, och svenska folket har därmed blivit "grundlurade att rösta för krig och fattigdom". Allmänheten vaknar först när söner kommer hem i liksäckar, skriver hon.

I texten återger hon också sin varning till Pål Jonson från en debatt med statsrådet: "Om mina söner eller någon annans söner dör i ett krig mellan Nato och Ryssland, så är det statsrådet här (Pål Jonson) och denna regering som har deras blod på sina händer".

Jonson, Ulf Kristersson och Maria Malmer Stenergard borde enligt Widding skickas till fronten i Ukraina innan någon svensk soldat skickas ut. Försvarsindustrins framgång har varit viktigare för dem än "våra barns liv", skriver hon.

Arkivbild från Sveriges riksdag i samband med Nato-omröstningen i mars 2023. Foto: faksimil/TV4/Youtube

Medierna och rädslan

Ett av de fyra förhållandena gäller medierna. I princip ingen har enligt Widding rapporterat om Ambition Sverige eller andra partier utanför riksdagen, vilket gjort det svårt att nå nya väljare.

Förklaringen söker hon i maktstrukturen bakom medierna.

De stora mediebolagen och den skattefinansierade statskanalen SVT styrs enligt henne av samma maktstruktur som styr partierna och stora delar av näringslivet: Wallenberg genom Investor, Bonnier och Stenbeck. De följer i hennes ord "slaviskt de överstatliga agendor som styr Europa".

Den som följer nyheterna via tv, radio och tidningar får därför "en mycket vinklad och tillrättalagd bild av verkligheten", konstaterar hon. Ett parti som går emot etablissemangets berättelse stängs helt enkelt ute.

Medierna är också navet i det Widding kallar en massformering av svenska folket.

En överväldigande del av befolkningen har enligt henne formats av en intensiv propagandamaskin, där medierna haft en central roll i att basunera ut etablissemangets budskap.

Berättelserna har i hennes beskrivning främst formats av Världsekonomiskt forum (WEF), FN, EU och WHO. Hon räknar upp klimatagendan, demoniseringen av Ryssland och nödvändigheten att hålla igång kriget i Ukraina och i förlängningen bekämpa Ryssland.

Mekanismen beskriver hon i tre steg.

Skrämselpropagandan skapar ångest. När en lösning presenteras, i form av gröna projekt eller krigsförberedelser, uppfattas den som positiv och något att sluta upp bakom. Ångesten dämpas, och regering och riksdag framstår som handlingskraftiga med kontroll på situationen.

Widding kallar det receptet "problem", "reaction", "solution". Varken problemen eller lösningarna definieras enligt henne av svenska politiker. "Svenska politikers roll är att underblåsa reaktionen på de problem som någon annan har skapat", skriver hon.

EU-flaggan och nationella flaggor framför Europaparlamentet i Strasbourg.
EU:s inflytande över svensk lagstiftning är en av de frågor som Widding tar upp i sin analys. Europaparlamentet i Strasbourg. Foto: Silje Bergum Kinsten, CC BY 2.5 dk.

Agendorna och pengarna

De globala agendorna är det tredje förhållandet.

Få svenskar vet enligt Widding hur de styr landets utveckling, eller att alla åtta riksdagspartier valt att bekräfta dem i stället för att kämpa emot. Lagstiftningen ändras i rask takt, och riksdagen är i princip överens om att svensk lag ska anpassas till agendorna och EU:s lagstiftning, skriver hon.

Hon nämner Agenda 2030, FN:s Our Common Agenda och WHO:s pandemiavtal, vars verkliga mål enligt henne "förtigs enhälligt".

Svenska folket saknar krismedvetande och har fortfarande förtroende för statsapparaten, menar hon. Bara den som följer alternativa och internationella medier ser sammanhangen och vart utvecklingen är på väg.

Widding beskriver ett accelererande kontrollsamhälle där till och med beslutskraften över den egna kroppen successivt försvinner, när regeringen följer direktiven från WHO och den nya pandemilagen.

Pandemiavtalet antogs av WHO:s medlemsländer i maj 2025 efter mer än tre års förhandlingar. Enligt avtalstexten ger det inte WHO rätt att föreskriva nationell lag eller att ålägga länder att införa vaccinationskrav eller nedstängningar.

De ekonomiska intressena löper genom hela analysen.

Widding pekar på skattemedel som enligt henne går till korruption genom stora bidrag till Ukraina och på en energiomställning som leder till fattigdom. Staten tar i princip all risk, medan företag som lovar "guld och gröna skogar" tjänar miljardbelopp på allt som framställs som grönt.

Till EU betalar Sverige enligt hennes beräkning tre kronor för varje krona som kommer tillbaka. Unionen beskriver hon som ett EU som "alltmer börjar likna det forna Sovjet", med en accelererande planekonomi.

Om svenska folket fick insikt i vad agendorna är ämnade att åstadkomma med människors liv ser Widding det som osannolikt att någon skulle rösta på riksdagspartierna.

Världshälsoorganisationens logotyp vid högkvarteret i Genève.
WHO:s pandemiavtal är något som Elsa Widding är kritisk emot. Foto: Guilhem Vellut/CC BY 2.0.

Gemenskap underifrån

Mot den bakgrunden finner Widding det "omöjligt och för sent" att ensamt driva partipolitik på riksplanet.

Flera partier behöver i så fall samlas "under en hatt som en enad kraft", som efter nästa val kan bygga upp det som riksdagspartierna enligt henne har förstört.

Väljer Ambition Sverige att inte gå samman med andra, hoppas hon att partiet lever kvar som folkrörelse och samlar människor på lokal nivå. "Sverige har röstat för en tuff framtid och gemenskapen kommer att bli allt viktigare", skriver hon.

Själv tänker hon stötta alla krafter som arbetar för att minska Sveriges inblandning i krig och för att lämna Nato och EU. "Det krävs nu en folklig resning för att rädda det som räddas kan av vårt arma land", betonar Elsa Widding.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Magdalena Andersson får extra sonderingsdag – C öppnar för KD och L

Valet 2026

Publicerad oktober 12, 2026 – av Jan Sundstedt
Magdalena Andersson ska redovisa sitt sonderingsuppdrag på tisdag. Samtidigt öppnar Centerpartiet för andra regeringsunderlag
Magdalena Andersson ska redovisa sitt sonderingsuppdrag på tisdag. Samtidigt öppnar Centerpartiet för andra regeringsunderlag. Arkivbild.

Magdalena Andersson (S) har fått en dag till för sin regeringssondering. Samtidigt pekar Centerpartiets Martin Ådahl mot KD och L, fast Vänsterpartiets kongress har spikat kravet på regeringsplats.

Andersson skulle egentligen ha lämnat sin rapport till talman Andreas Norlén måndagen den 12 oktober.

Hon bad dock om ytterligare en dag, vilket Norlén biföll. Mötet hålls på talmannens kontor klockan 11 på tisdagen den 13 oktober.

Efteråt ska Norlén prata ihop sig med de vice talmännen om hur man ska gå vidare i processen.

Om det blir någon presskonferens efter mötena är ännu inte klart.

Centerpartiets ekonomisk-politiska talesman Martin Ådahl var gäst i SVT:s Agenda på söndagskvällen. Bonniertidningen Expressen återger intervjun, där han lade bollen hos S-ledaren.

— Just nu är det verkligen så att bollen ligger hos Magdalena Andersson, sa Ådahl.

Han fick också frågan om C kan godta V i regeringsunderlaget efter de rödgröna partiernas möte på Lidingö i fredags.

— Vänsterpartiet var beredda att sätta sig i ett rum med oss utan att kräva plats i regeringen, sa Ådahl.

I samma veva öppnade han dörren för helt andra konstellationer än den rödgröna.

— Det finns många olika tänkbara regeringsunderlag fortfarande. Det gäller att alla partierna är öppna för det och kan föra en diskussion nu. Det finns många andra partier, vi har pratat om partierna i mitten – Kristdemokraterna och Liberalerna.

Martin Ådahl i SVT:s Aktuellt, med Ida Gabrielsson i förgrunden.
Martin Ådahl i SVT:s Aktuellt den 7/10, 2026. Foto: Faksimil/X/@alexanderedbom/SVT

Kongressbeslut av V står fast

Ådahls uppgift om att V deltog i mötet utan att kräva regeringsplats är inte samma sak som att partiet har släppt sitt regeringskrav.

Partiets kongress i Örebro klubbade den 18 april att V ska ingå i en eventuell rödgrön regering. Ledningens linje har mött en del kritik inifrån partiet.

I den preliminära valplattformen efter kongressen tydliggörs kravet: "Om våra röster behövs för att bilda regering så ska vi också ingå i den."

Strax därefter slår partiet fast att "Det betyder att vi inte kommer att stödja eller släppa fram en regering som vi inte ingår i."

I första hand vill V samarbeta med S och MP, och med C om det krävs för en majoritet i riksdagen. KD och L nämns inte med ett ord.

Någon överenskommelse med vare sig KD eller L har Centerpartiet i dagsläget inte visat upp.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Teodorescu Måwes kansli i nytt möte med Israellobbyn Elnet

Den judiska lobbyn

Publicerad oktober 10, 2026 – av Emil Fjellstedt
Montage med ett porträtt av Alice Teodorescu Måwe till vänster och en israelisk flagga till höger, åtskilda av en vit linje.

Kristdemokraten Alice Teodorescu Måwe har haft fem möten med den proisraeliska lobbyorganisationen Elnet på två år, enligt Dagens ETC. Bara två andra EU-parlamentariker har haft fler.

Dagens ETC skriver, med hänvisning till granskningssajten Integrity Watch, att bara en tysk och en österrikisk ledamot har haft fler möten med organisationen än den svenska kristdemokraten.

Senaste mötet hölls i Bryssel den 2 oktober och gällde EU:s utrikespolitik. I Europaparlamentets mötesregister är det registrerat som ett möte på personalnivå, "Member Staff meeting", med ämnet "Foreign affairs". Registret visar alltså att hennes kansli tog emot Elnet, inte att hon själv deltog.

Mötet kopplas till ett parlamentsärende med beteckningen 2026/2058(INI).

Teodorescu Måwe är ledamot i parlamentets delegation för förbindelserna med Israel och i utskottet för säkerhet och försvar. I utrikesutskottet är hon ersättare.

Registret visar fler kontakter i Israelfrågor under hösten. Den 22 september träffade hon Israels ambassadör i Stockholm för samtal om relationerna mellan EU och Israel. Den 9 september mötte hon försvarskoncernen Elbit Systems i Göteborg, med försvar, säkerhetspolitik och konkurrenskraft som ämne.

Israelresor, vapenlobbyism och samarbete med Miff

Elnet bildades 2007 med den amerikanska Israellobbyn AIPAC som förebild. Organisationen arbetar för närmare band mellan Israel och europeiska länder och bygger inflytande genom nätverkande, med kontor i bland annat Berlin, Bryssel och London. Politiker bjuds på resor till Israel.

Enligt journalistsajten IJ4EU har Elnet i allt högre grad ägnat sig åt vapenlobbyism. Organisationen har själv kopplat Tysklands köp av luftvärnssystemet Arrow 3 hösten 2023, för motsvarande 35 miljarder kronor, till en Israelresa som den arrangerat för tyska parlamentsledamöter.

I Sverige saknar Elnet egen representation. Organisationen samarbetar i stället med föreningen Med Israel för fred, Miff, som enligt Dagens ETC har tät kontakt med Kristdemokraterna.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.