MORGONDAGENS DAGSTIDNING – tisdag 29 april 2025

tisdag 29 april 2025


MIT-forskaren: mRNA-vaccinen kan leda till infertilitet och dödliga sjukdomar

Kritiserade covidvaccineringen

Den profilerade forskaren Stephanie Seneff vid Massachusetts Institute of Technology menar att massvaccinationskampanjen av befolkningen med mRNA-vaccin ser ut att leda till att allvarliga kroniska sjukdomar ökar drastiskt och därtill kan orsaka infertilitet - vid sidan av den alarmerande förekomst av dödsfall som nu relateras till de kontroversiella injektionerna.

publicerad 17 september 2021
– av Isac Boman
Stephanie Seneff, forskare vid Massachusetts Institute of Technology i USA.

Det är i en intervju med franska France Soir som Seneff går ut med sin analys av mRNA-vaccinerna och som bland annat publicerats i en vetenskaplig artikel med titeln ”Värre än sjukdomen” och som behandlar de experimentella mRNA-vaccinen som just nu injiceras på bred front.

– Det vi hittade var för mig skrämmande, säger MIT-forskaren.

Seneff skräder inte orden och menar att vi bland annat kommer att se en ”chockökning” av nervsjukdomar, autoimmuna sjukdomar och cancerfall i en nära framtid.

– Unga människor kommer att få de här sjukdomarna. Yngre och yngre och fler och fler. De kommer inte att veta varför, vi kommer inte att koppla ihop det. De här injektionerna är extremt farliga och det är för att de får dina celler att producera spikprotein utan kontroll, slår Seneff fast. Det är just spikproteinet som vaccinet framkallar som av allt att döma primärt orsakar hälsoskadorna för dem som tar sprutan, betonar hon vidare.

– Detta är den faktiska faran då antikropparna kan förvandlas till autoantikroppar och attackera alla möjliga former av vävnad och orsaka olika autoimmuna sjukdomar, förklarar hon.

Nya Dagbladet har tidigare skrivit om hur Stephanie Seneff var en av de forskare som påtalade läckta uppgifter om hur spikproteiner från Pfizers coronavaccin under djurförsök tagit sig ut i blodomloppet och in i djurens olika organ.

– Vi förgiftar i praktiken alla människor som får den här injektionen med spikprotein.

Ett annat oroväckande problem, betonar Seneff, är att spikproteinet är ett prionliknande protein. Hon befarar därför att dess egenskaper kan leda till att de som vaccinerar sig drabbas av en mängd svåra sjukdomar så som exempelvis Parkinsons sjukdom där nervsystemet bryts ner och den dödliga sjukdomen Creutzfeldt–Jakobs sjukdom där hjärnan degenererar – en sjukdom som inom djurriket tagit sig uttryck i galna kosjukan och hos människor framförallt varit känd för att drabba kannibalstammar.

– På grund av den massiva produktionen av spikprotein tror jag att vi kommer att få se protein som tar sig in i cirkulationen och går upp i hjärnan och triggar igång en process som i förlängningen leder till en allvarlig neurodegenerativ sjukdom, säger Seneff.

 

Paradoxalt nog pekar Seneff på att vaccinet samtidigt kan leda till att infektionsförmågan hos coronavirus faktiskt ökar på grund av icke neutraliserade antikroppar, vilket bland annat kan leda till svåra luftvägssjukdomar och att människor blir sjukare än om de inte alls vaccinerat sig.

– Man visste att denna risk fanns men brydde sig inte, konstaterar hon och pekar på virusutbrott i USA där omkring 80 procent av de insjuknade varit ”fullvaccinerade” mot covid-19, det vill säga tagit två sprutor covidvaccin.

Hon påpekar också att vaccinet gör att kroppen producerar stora mängder kraftfulla antikroppar som sedan binder till virusets eller vaccinets spikprotein – men inte nödvändigtvis skyddar kroppen. Hos personer med ett svagt immunförsvar kan antikropparna tvärtom underlätta för virus att komma in i försvagade celler och på så sätt få viruset att dupliceras och spridas i högre uträckning.

– Jag tror att vi inom ett par månader kommer att vara i en situation där vaccinerade är i underläge jämfört med ovaccinerade, förebådar Seneff.

Hon noterar även att mycket ovanliga virus så som varicella zoster-viruset, som kan orsaka allvarliga ansiktsförlamningar, nu tycks bli allt vanligare och allvarligare som en följd av att man nu aktivt modifierar och försvagar kroppens naturliga immunsystem.

Vi förgiftar i praktiken alla människor som får den här injektionen med spikprotein

Hur länge spikproteinet faktiskt stannar i kroppen vet ingen, enligt Seneff, men hon bedömer att det potentiellt kan vara en permanent effekt och oroar sig även för ett scenario där RNA:t konverteras till DNA och blir ett med DNA-plasman.

– Jag tror att det kan inträffa i cancerceller, i immunceller och i sperma, förklarar hon och berättar också att studier har visat att sperma kan konvertera främmande RNA till DNA och sedan föra över denna till kvinnans ägg och sålunda även påverka fostret.

När en människa injiceras med mRNA-vaccinen för immuncellerna RNA:t vidare in i lymfsystemet för att försöka skapa antikroppar. Detta gör att de kan ”resa” vidare till mjälte, äggledare och lever och hon varnar för att”överproduktionen” av antikroppar som skapas kan och kommer att leda till en ökning av autoimmuna sjukdomar hos människor som vaccinerat sig.

– Att det går in i äggledarna är mycket oroande, konstaterar hon och menar att det är sannolikt att vaccinet bland annat på detta sätt påverkar fertiliteten och reproduktionsförmågan – något som även ett betydande antal rapporter om missfall hos vaccinerade tyder på.

– Jag kan inte förstå hur någon som är gravid kan gå med på att ta det där vaccinet, men regeringen uppmuntrar kvinnor att göra det … I äggledarna kommer det att skapa detta spikprotein som är väldigt giftigt. Man inser snabbt att det här kan inte vara bra för reproduktionsförmågan, fortsätter Seneff.

Hon tror också att mRNA-vaccinerna kommer att leda till fler fall av Parkinsons sjukdom och pekar på att det redan nu finns rapporter om tidigare fullt friska människor som vaccinerat sig och sedan utvecklat den svåra neurologiska sjukdomen på bara några veckor eller månader.

Det är inte bara är den breda allmänheten man slår ner på för att kväsa kritik mot vaccinationskampanjen, utan även akademiska röster som är kritiska till vaccinen tystas systematiskt ner. Seneff noterar att det är mycket svårt att nå ut med perspektiv som avviker från den fastslagna linjen – att vaccinationskampanjen är motiverad och säker.

Den breda strömmen makthavare, konstaterar hon, är av allt att döma inte intresserade av andra perspektiv utan gör istället allt i sin makt för att se till att kampanjen drivs på, oaktat dess potentiellt mycket allvarliga konsekvenser som redan nu kan skönjas.

– De hävdar att vi kommer med desinformation, men när du tittar i virusdatabasen så har det redan skett fler dödsfall kopplade till dessa vaccin under de första sex månaderna än vad det har med alla andra vaccin under de senaste 20 åren.

Det är ett brott att injicera de här gifterna i unga människor

Den givna vägen framåt, menar Seneff, vore istället att stärka immunförsvaret på naturlig väg. Hon tipsar bland annat om att äta bättre och så ekologiskt som möjligt, se till att få solljus och säkerställa att man får i sig alla essentiella mineraler.

– Det här är enkla saker som människor kan göra och som rejält skulle öka deras chanser att överleva covid-19, men regeringen säger ingenting om det. Istället bekämpar de människor som använder naturliga näringsämnen som Zink för att förhindra sjukdomen.

Seneff vittnar om att hon har många akademiska kollegor som delar hennes syn på vaccinen och på coronapolitiken och att många är både förvånade och förtvivlade över hur makthavarna valt att agera.

– Vi förstår inte hur detta kan hända och varför vårt land aktivt skulle vilja skada sin befolkning, säger hon och hoppas vidare att allt fler människor blir kritiska mot massvaccineringarna och den förda coronapolitiken för att hejda den.

Framöver har forskaren riktat uppmärksamheten bland annat mot komplikationer hos vaccinerade unga, där flera rapporter om hjärtstillestånd förekommit i samband med injektionerna.

– Det är ett brott att injicera de här gifterna i unga människor och jag oroar mig för att de ska ta ner åldersgränsen till noll eller sex månader.

De oerhörda resurser och den politiska kraft som lagts på att få allmänheten att acceptera mRNA-vaccinen saknar motstycke i historien, konstaterar Seneff. Hon är övertygad om att det ytterst kommer att slå tillbaka mycket hårt mot de som drivit på kampanjen. Tills vidare varnar hon uttryckligen allmänheten för att ta vaccinen – särskilt om man inte tillhör någon riskgrupp.

– Jag skulle vilja visa dem (politikerna) varför det inte är en bra idé att injicera denna giftiga blandning i amerikanska medborgares muskler. Personligen skulle jag aldrig någonsin vara villig att ta de här injektionerna under några som helst omständigheter, slår Seneff fast.

Stephanie Seneff är en ledande forskare vid MIT och har varit knuten till det prestigefyllda universitetet i över fem decennier. Hon har en kandidatexamen i biofysik, masterexamen i elektroteknik och har doktorerat i datavetenskap.

I sin yrkeskarriär har hon främst forskat kring interaktion mellan människor och datorer och även algoritmer samt artificiell intelligens för att förstå språk och taligenkänning.

De senaste 13 åren har Seneff även fokuserat mycket på hur näring och miljögifter påverkar sjukdomar hos människor och då särskilt tittat på det kontroversiella bekämpningsmedlet glyfosat och mineralen sulfur.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Tre år efter Jennifers vaccinskada: ”Drömmer om att få tillbaka mitt liv”

Kritiserade covidvaccineringen

  • Efter första sprutan covidvaccin blev Jennifer Melin från Sundsvall rullstolsburen, blott 19 år gammal.
  • Varken myndigheter eller läkemedelsbolag vill fortfarande kännas vid något ansvar, men hon håller modet uppe.
  • - Jag har kvar hoppet om att jag ska kunna gå igen och få tillbaka det liv jag hade innan sprutan, berättar hon för Nya Dagbladet.
publicerad 26 april 2025
– av Markus Andersson
Tre år efter sprutan lider Jennifer fortfarande av svåra nervsmärtor.

Sommaren 2021 levde 19-åriga Jennifer ett aktivt liv och var van att klara det mesta själv. Som så många andra svenskar tog hon under denna tid sin första dos covidvaccin, något som skulle visa sig bli ödesdigert.


Artikeln publicerades ursprungligen på Nya Dagbladet den 12 april 2024.


Efter injektionen fick hon snabbt ont i armen, men tänkte att det var en ”vanlig” biverkning. Två dagar senare tappade hon dock känseln i händerna, fick balansproblem och domningar i fötterna. Snart spred sig symptomen vidare till det ena benet och hon behövde hjälp att förflytta sig. Efterhand blev det så illa att hon snart behövde rullstol för att kunna ta sig fram.

– Jag sitter fortfarande i rullstol men jag har inte gett upp trots den långa tid som gått, berättar hon.

NyD har tidigare uppmärksammat Jennifers berättelse och hur vården vägrat ta ansvar – eller ens erkänna att det är vaccinet som orsakat hennes skador. Istället kom man med undanflykter och hävdade att det var en ”slump” att skadorna uppstod kort efter injektionen.

När hon sedan intervjuades om sina erfarenheter, av Bonnierägda Sundsvalls Tidning, klipptes allt hon sa om vaccinet bort. Ansvariga motiverade detta med att det inte var vaccinet som var det centrala i historien de ville förmedla.

När vi träffade Jennifer låg tyngdpunkten i hennes berättelse på de symtom som hon drabbats av och det bemötande hon fått av vården, spekulationer kring orsaker var inte på något sätt centralt”, påstods det bland annat.

Drömmer om sitt gamla liv

Nästan tre år senare tar NyD kontakt med Jennifer för att höra hur hennes liv utvecklats och hur hon idag ser på det hon drabbades av.

– Jag tränar två gånger i veckan på sjukhuset eftersom jag har kvar hoppet om att jag ska kunna gå igen och få tillbaka det liv jag hade innan sprutan – mitt unga liv som jag varje dag drömmer om att få tillbaka, berättar hon.

I början av 2024 fick hon äntligen börja arbetsträna och det gick så pass bra att hon nu den 1 april också fick en anställning – något hon är mycket tacksam över.

– Framförallt att jag kan få behandlas som en vanlig person, då jag ofta känt när jag är ute att jag får blickar och kan bli behandlad annorlunda, vilket gjort att jag ibland väljer att stanna hemma.

– Vissa dagar är jag inte lika stark och kan strunta i deras blickar eller deras beteende så ibland blir jag ledsen över hur annorlunda jag kan bli behandlad bara på grund av rullstolen, förklarar hon.

”Tog tid att acceptera”

Hon berättar vidare att hon än idag lever med konstanta och kroniska nervsmärtor och att hon tar medicin för att minska dessa och göra vardagen mer uthärdlig.

– Jag försöker se det positiva i detta och att jag en dag ska kunna gå igen, vilket har varit min dröm ända sen jag blev sjuk.

Något stöd eller ersättning från vaccintillverkarna eller myndigheter har hon inte fått för skadorna – trots att det har gått flera år. Överhuvudtaget tycks ingen riktigt vara villig att ta ansvar för det hon drabbats av eller medge att det var vaccinet som gjorde henne rullstolsburen.

– Det gör mig väldigt besviken och ledsen då jag hade så mycket planerat i mitt liv och sådant jag ville göra. Istället fick jag sätta allt på paus och acceptera att det jag så gärna ville göra inte längre var någonting som var möjligt. Det tog lång tid att acceptera och det har varit tufft, konstaterar Jennifer.

Från att ha varit en fullt frisk 19-åring behövde Jennifer efter vaccinationen plötsligt hjälp att ta sig upp för trappan i sitt eget hem. Montage: NyD-Facebook/privat

”Det är din kropp”

När hon berättar sin historia är reaktionerna blandade, men många uttrycker stöd och uppmuntran och berättar själva att de känner till fler som drabbats av vaccinernas biverkningar. Jennifer betonar att hon tidigare levde ett aktivt liv fullt av aktiviteter och att hon sällan var den som bad om hjälp.

– Sedan blev jag någon som måste ha hjälp med det mesta, vilket gjorde denna tid väldigt tuff. Idag är jag ganska självständig ändå om man tänker tillbaka på hur det var i början, men jag måste än idag ha hjälp med vissa vardagliga saker.

Tre år efter sprutan betraktar hon med sina erfarenheter samhället på ett helt annat sätt än tidigare och menar att det är mycket som behöver förändras.

– Jag kände mig tvungen och ta vaccinet och skulle det ske något liknande igen så skulle jag säga ifrån och säga att jag vill gärna hjälpa samhället och stötta alla men om jag måste riskera mitt liv igen skulle jag hellre avböja tills jag har fakta på hur vaccinet hjälper och vad finns det för biverkningar.

Jennifer vill också passa på att tacka för allt stöd hon fått på sociala medier som Instagram och Facebook, och förklarar att det gett henne styrka under de perioder då det varit särskilt tufft.

– Du bestämmer själv över din kropp och du ska aldrig känna dig tvingad till något du är osäker på, betonar hon.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Slovakiens premiärminister utfärdar varning för covidvaccin

Kritiserade covidvaccineringen

publicerad 24 april 2025
– av Redaktionen
Tills ytterligare analyser är klara vill Fico pausa alla nya vaccininköp och betalningar.

Slovakiens premiärminister Robert Fico uppmanar till ett omedelbart stopp för statliga inköp av covid-19-vaccin.

Fico hänvisar till en inhemsk forskningsrapport som gör gällande att de experimentella mRNA-vaccinen innehåller mycket höga nivåer DNA och andra substanser som inte redovisats av läkemedelsbolagen.

Premiärministern pekar på att en kommission, ledd av ortopedläkaren Peter Kotlar från det regerande Slovakiska nationella partiet (SNS), i oktober inlämnat en rapport som tyder på att mRNA-vacciner kan påverka människors DNA samt att de inte har genomgått tillräckliga tester.

Rapporten ledde initialt till överväganden om totalförbud mot vaccinerna i Slovakien. Kotlar, som även beskrivit covid-19-pandemin som en ”bioterroristhandling” och en ”iscensatt operation”, anklagar vaccintillverkarna Moderna och Pfizer för att omvandla vaccinerade människor till ”genetiskt modifierade organismer”.

I ett filmklipp som Robert Fico publicerat på X säger han att det vore ”extremt oansvarigt” att ignorera kommissionens slutsatser. Han uppger att han i mars gav instruktioner till hälsoministeriet om att bilda en arbetsgrupp för att utreda påståendena i rapporten men medget att den processen kan ta tid. Därför vill han nu att även Slovakiska akademin för vetenskaper (SAV) ska genomföra en omfattande kvantitativ analys av DNA-nivåer och andra substanser i vaccinerna.

– Peter Kolars forskningslag uppger att vaccinproverna som använts i Slovakien innehåller extremt höga halter av DNA och andra substanser som inte återfinns i redovisningen.

– Även om vaccinationsgraden mot covid-19 är extremt låg i Slovakien, förtjänar befolkningen en varning om dessa allvarliga fynd, fortsätter Fico och understryker att regeringen också bör informera allmänheten om rapportens resultat.

”Bör inte upphandla eller betala för ytterligare vaccin”

Premiärministern framhåller dessutom att Slovakien enligt ett avtal från 2023 är tvingade att köpa nära 300 000 vaccindoser under 2025 och 2026, till en kostnad av cirka 6,6 miljoner dollar. Han vill dock att regeringen skjuter upp alla nya inköp och betalningar tills ytterligare analyser är färdigställda.

– Innan resultaten av den kompletterande kvantitativa analysen har levererats bör regeringen inte upphandla eller betala för ytterligare vacciner från denna tillverkare.

Det kan noteras att rapporten har mött häftigt kritik från landets oppositionspartier – och den tidigare hälsoministern Zuzana Dolinkova har ifrågasatt både rapportens slutsatser och författarnas kompetens. I slutändan valde Dolinkova att avgå från sin post och angav regeringens stöd för ”antivaxxare” och bristande prioritering av sjukvården som skäl till beslutet.

Robert Fico betonar att det är viktigt att inte dra några förhastade slutsatser – men att det också är av yttersta vikt att ta rapportens resultat på allvar:

– Det handlar om att skydda befolkningens hälsa och säkerställa transparens, slår han fast.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Kommentar: En hel värld injicerades – men tystnaden om de långsiktiga biverkningarna är total

Kritiserade covidvaccineringen

Röster som tidigt varnade för de långsiktiga riskerna med de experimentella mRNA-vaccinen avfärdades som konspirationsteoretiker och kvacksalvare. I efterhand tyder det mesta på att deras rädsla var befogad och nya fynd vittnar om att vaccinen kan orsaka långvariga förändringar i kroppens genetiska struktur.

publicerad 18 april 2025
– av Jenny Piper
En tysk studie visar att covid-vaccinen kan påverka kroppens genetiska struktur och utlösa inflammatoriska reaktioner, autoimmuna tillstånd och i vissa fall cancer.
Detta är en opinionstext. Artikelförfattaren svarar för de åsikter som uttrycks i artikeln.

Redan i början av massvaccineringshysterin skrev jag ofta om riskerna med att ta sprutorna med mRNA-vaccin eftersom de långsiktiga biverkningarna av detta snabbframtagna så kallade vaccin är okända och kommer att visa sig först om några år.

Visselblåsare inifrån läkemedelsindustrin hade dessutom tidigt flaggat för just denna aspekt – att det är designat för att leta upp eventuella svagheter i människors immunförsvar, där det påskyndar utvecklingen av cancer, autoimmuna sjukdomar samt hjärt- och kärlsjukdomar. Detta avfärdades så klart som kvacksalveri och konspirationsteorier, varför en stor majoritet av befolkningen kavlat upp ärmen minst två gånger.

Nu visar en ny peer review-granskad studie från Tyskland om mRNA-baserade Covid-19-vacciner att dessa kan orsaka långvariga förändringar i kroppens genetiska struktur – förändringar som i sin tur kan utlösa inflammatoriska reaktioner, autoimmuna tillstånd och i vissa fall cancer.

19 forskare vid ledande tyska institutioner har genomfört studien, som publicerades i Molecular Systems Biology i slutet av mars. Den visar ett möjligt samband mellan mRNA-vaccin och epigenetiska förändringar i immunceller, särskilt kopplade till ett protein kallat histon 3 lysin 27-acetylering (H3K27ac), ett protein som har associerats med leukemi och hjärntumörer.

Histoner fungerar som ”spolar” och runt dessa lindas DNA-tråden, vilket hjälper till att ge DNA dess tredimensionella struktur. Förändringar i dessa proteiner påverkar hur gener uttrycks. Ju lösare histonerna sitter, desto mer aktivt transkriberas DNA, vilket i vissa fall kan stimulera tumörtillväxt.

Forskarna analyserade hur kromosomerna i makrofager (en typ av vita blodkroppar) påverkas av mRNA-vaccination. Resultaten visade ihållande epigenetiska förändringar i dessa celler, vilket skulle kunna förklara vissa postvaccinationsrelaterade inflammatoriska sjukdomar.

Histonmodifieringar – där DNA:s struktur påverkas utan att själva DNA-koden förändras – kan spela en viktig roll i hur gener uttrycks. I detta fall fann forskarna en förändring i H3K27ac som var kvar i månader efter vaccinationen, något som väcker oro för möjliga långsiktiga effekter på immunförsvaret.

Enligt forskarna kan förändringar i H3K27ac kopplas till flera cancerformer, inklusive gliom (hjärntumörer) och leukemi. Andra studier, bland annat från Kina och Polen, har också kopplat just denna typ av histonmodifiering till cancer.

Flera forskare och experter har kommenterat studien.

Alex Berenson, oberoende journalist, menar att resultaten visar hur mRNA-vaccin kan påverka kromosomer på ett sätt som förknippas med hjärntumörer och leukemi.

Nicolas Hulscher, epidemiolog, menar att studien stärker en växande bild av att mRNA-vacciner kan störa immunförsvarets balans och leda till kroniska inflammatoriska tillstånd.

Jessica Rose, Ph.D., immunolog och biokemist, påpekar att det redan är känt att upprepade injektioner orsakar immunologiska förändringar och att dessa förändringar kan nå stamceller samt påverka hur immunsystemet fungerar på sikt.

Andra studier har visat att nivåerna av syntetiskt DNA i vissa vaccindoser (från Pfizer och Moderna) varit kraftigt över tillåtna gränser – i vissa fall upp till 470 gånger högre än vad regulatoriska riktlinjer tillåter.

Att så kallad turbocancer ökat kraftigt de senaste åren är nog knappast en slump. Tyvärr tror jag att vi bara har sett början på detta – och det svenska etablissemanget har lagt locket på alltihop.

 

Jenny Piper

Alla Jenny Pipers artiklar finns på jennypiper.blog.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Dödsfall efter covidvaccin berodde på sprutan – i de flesta fall

Kritiserade covidvaccineringen

publicerad 11 april 2025
– av Redaktionen
Kardiologen Peter McCullough är en av forskarna bakom studien.

I en ny studie härleder läkare covidvaccin som direkt eller bidragande orsak i tre av fyra fall av 325 granskade obduktioner där individer tagit injektionerna före dödsfallet.

Forskarna har granskat totalt 44 vetenskapliga artiklar med de sammanlagt 325 obduktionsfall man kunnat finna av personer som avlidit efter att de injicerats med covidvaccin. För att hitta artiklarna användes sökord som “COVID-19 Vaccine”, “SARS-CoV-2 Vaccine”, “COVID Vaccination”, “Post-mortem” och “Autopsy”.

I varje enskilt fall granskade tre oberoende läkare obduktionsresultaten för att bedöma om covidvaccinet kunde vara den direkta orsaken eller en bidragande orsak till dödsfallet.

Bland andra är den tidigare kardiologen Peter McCullough en av forskarna bakom studien. McCullough har varit en mycket stark kritiker till covidpolitiken inklusive massvaccinationskampanjen, och yrkade bland annat starkt på att personer under 50 år och de som haft infektionen inte behövde injicera sig med covidvaccinerna.

Myokardit och plötslig hjärtdöd

Studien, som publicerats i den kvalitetsgranskade tidskriften Public Health Policy and the Law, visar att minst två av tre läkare i 74 procent av fallen bedömde att covidvaccinationen var en direkt eller bidragande orsak till dödsfallet.

De vanligaste dödsorsakerna var plötslig hjärtdöd, lungemboli, hjärtinfarkt, VITT (vaccininducerad trombos), myokardit, inflammatoriskt syndrom och hjärnblödning. De flesta dödsfall som studerats inträffade inom en vecka efter vaccination.

Den svenske läkaren Nils Littorin har kommenterat studien och menar att resultaten är slående.

 

Vädjar efter fördjupade studier

Mönstren som framgår av studien tyder enligt författarna på att det finns ett orsakssamband mellan covidvaccination och ökad dödlighet, samtidigt som man efterlyser och vädjar om betydligt mer omfattande och djupgående studier på området.

Ytterligare brådskande undersökningar krävs för att klargöra våra resultat”, skriver forskarna.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Missa inte en nyhet igen!

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev idag!

Ta del av ocensurerade nyheter – fria från industriintressen och politisk korrekthet från Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning – varje vecka.