MORGONDAGENS DAGSTIDNING – fredag 30 maj 2025

fredag 30 maj 2025

Trump planerar största massutvisningarna i USA:s historia

Donald Trumps USA

publicerad 14 april 2025
– av Markus Andersson
Trump gick till val på att deportera miljontals illegala migranter.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

35 250 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Enligt fyra nuvarande och tidigare federala tjänstemän, som har direkt insyn i planeringarna, har Trump-administrationen som mål att utvisa minst en miljon migranter under presidentens första år efter återkomsten till Vita huset.

Detta skulle innebära det största deportationsprogrammet i USA:s historia och överträffa det tidigare rekordet under Barack Obamas presidentskap då cirka 400 000 migranter årligen utvisades som mest.

Enligt tjänstemännen, som talat med Washington Post under anonymitet, samarbetar Vita husets rådgivare Stephen Miller dagligen nära Säkerhetsdepartementet (DHS) och andra myndigheter för att uppnå målet.

Källorna uppger dock att det fortfarande råder mycket oklarheter kring hur massutvisningarna ska förverkligas – inte minst då myndigheterna som ska utföra dem lider av personalbrist och budgetbegränsningar. Utdragna rättsliga processer lyfts också fram som ett problem då de flesta migranter idag har rätt att få sina ärenden prövade i domstol innan de utvisas.

En möjlig strategi för att nå målet är att fokusera på att utvisa några av de 1,4 miljoner migranter som redan har slutgiltiga utvisningsbeslut men ännu inte skickats hem eftersom deras hemländer vägrar ta emot dem.

Administrationen uppges just nu förhandla med upp till 30 länder om att acceptera utvisade personer som inte är medborgare där, inklusive Mexiko, Costa Rica och Panama. I en rättslig dokumentation nämns att man hoppas kunna skicka ”tusentals” migranter till sådana tredjeländer.

”Effektiv massdeportation av terrorister och illegala utlänningar”

Vita husets talesman, Kush Desai, vill inte svara på frågor om regeringens mål, men skriver i ett e-postmeddelande till tidningen att Trump-administrationen har ett mandat från väljarna att reparera Biden-administrationens hantering av gränssäkerhet och illegal migration.

Hela Trump-administrationen är inriktad på att leverera på detta mandat, inte på godtyckliga mål, med en fullständig regeringsstrategi för att säkerställa en effektiv massdeportation av terrorister och kriminella illegala utlänningar”.

Under Trumps valkampanj lovade denne att utvisa ”miljontals” migranter när han kom till makten – och vicepresidenten, JD Vance, nämnde förra året att man kunde börja med att utvisa miljon. Enligt administrationens egna siffror är dock processen komplex – eftersom prövningarna i migrationsdomstolarna i värsta fall kan ta flera år.

Sedan tidigare har Trump-administrationen skickat hundratals migranter till ett megafängelse i El Salvador och till Guantanamobasen på Kuba – men dessa utgör bara en bråkdel av de miljontals illegala invandrare som befinner sig i landet.

”Inte bara att vrida på en spak”

Att överhuvudtaget hitta de 1,4 miljoner utlänningar med utvisningsbeslut som befinner sig i USA bedöms också som ett mycket komplicerat projekt – trots en samordnad satsning där FBI, DEA och ATF hjälper till.

Därför har Trumps administration begärt att kongressen godkänner att extra pengar skjuts till för att insatserna ska kunna expanderas och ytterligare personal sättas in – även detta bedöms dock ta tid.

– Utvisningsprocessen är tidskrävande. Det går inte att bara vrida på en spak, uppger den tidigare migrationskommissionären Doris Meissner.

I dagsläget uppskattas cirka 11 miljoner illegala migranter befinna sig i USA.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Regeringen lovar att utvisa fler brottslingar: ”Nu är det slutdaltat”

Migrationskrisen i Europa

publicerad 14 maj 2025
– av Redaktionen
Enligt Johan Forsell handlar de föreslagna förändringarna "ytterst om upprättelse för brottsoffren".

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

35 250 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Fler ska utvisas för brott – och färre ska kunna återvända till Sverige efter att utvisningarna verkställts. Det var regeringens budskap när en ny utredning presenterades under onsdagen.

Migrationsminister Johan Forssell (M) tror att antalet utvisade brottslingar kommer att ”sexdubblas” och hävdar att ”Sverige nu kommer att få det tuffaste regelverket för brottsutvisningar i hela Norden”.

Regeringspartierna och Sverigedemokraterna har länge hävdat att de kraftigt vill utvisa fler utlänningar som begår brott i Sverige – och nu har en utredning tagit fram förslag på hur detta ska gå till i praktiken.

Ett av förslagen handlar om att gärningsmän ska kunna utvisas vid alla brott med strängare påföljd än böter – oavsett om det bedöms finnas någon återfallsrisk eller inte.

Ett annat förslag är att åklagare ska vara skyldiga enligt lag att yrka på utvisning ”om brottet är utvisningsgrundande” – vilket vore en stor skillnad mot idag, då varje åklagare själv gör denna bedömning.

Vidare vill man att ”avvägningen mellan skälen för och emot utvisning” skärps – och att man framöver utgår från de lägsta krav som fastställs av EU, och inte gör mer generösa tolkningar än nödvändigt.

Fler livslånga återreseförbud

Det ska också bli lättare än idag att utvisa brottslingar som kommit till Sverige före 15 års ålder. Framöver är det inte någon allmän domstol utan migrationsverket som ska pröva eventuella verkställighetshinder i samband med att utvisningsbeslutet tas.

Att utvisade brottslingar fritt kunnat resa tillbaka Sverige bara några år efter att de utvisats är någonting som länge lett till frustration i samhället, och nu föreslås det att återreseförbuden i många fall ska bli längre eller helt permanenta.

Om brottslighetens straffvärde motsvarar fängelse i mindre än sex månader ska återreseförbudet normalt bestämmas till fem år. Motsvarar straffvärdet fängelse i sex månader eller mer men inte fängelse i ett år och sex månader ska återreseförbudet normalt bestämmas till tio år. Vid högre straffvärden än så, det vill säga fängelse i ett år och sex månader eller mer, ska återreseförbudet som huvudregel inte tidsbegränsas”, skriver regeringen i ett pressmeddelande.

”Upprättelse för brottsoffren”

Avslutningsvis ska straffskalan för att vistas i landet i strid mot ett återreseförbud skärpas – och även den som anställer en person som saknar rätt att vistas i Sverige ska straffas hårdare än idag. Författningsändringarna föreslås träda i kraft den 1 januari 2027.

– Nu är det slutdaltat med personer som kommer till Sverige och begår brott. Antalet som kommer utvisas på grund av brott bedöms sexdubblas med utredningens förslag. Steg för steg gör vi svensk migrationspolitik mer rättvis. Det handlar ytterst om upprättelse för brottsoffren, säger migrationsminister Johan Forssell.

– Sverige kommer nu att få det tuffaste regelverket för brottsutvisningar i hela Norden, fortsätter han.

Om antalet personer som döms till utvisning på grund av brott skulle sexfaldigas innebär det cirka 3000 utvisningsbeslut årligen – jämfört med ungefär 500 idag.

Hemländerna vill inte ta emot sina medborgare

Ett återkommande problem har dock länge varit att de gamla hemländerna inte vill ta emot sina kriminella medborgare.

Många brottslingar i Sverige idag kommer från länder som Afghanistan, Irak och Somalia, men trots utvisningsbeslut går det i regel inte att verkställa utvisningarna till dessa, och många andra länder – och de blir istället kvar i Sverige. Tidöpartierna har än så länge inte presenterat någon konkret lösning på denna problematik.

Det kan också noteras att Sverige under Moderaternas styre har fortsatt ta emot cirka 100 000 migranter årligen, och kritiker argumenterar för att skärpta utvisningar kommer att få begränsad effekt, så länge massinvandringen inte också stoppas. Med gällande lagstiftning kan inte heller brottsdömda migranter som hunnit få svenskt medborgarskap utvisas

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Illegala migranter får 1000 dollar om de självmant lämnar USA

Donald Trumps USA

publicerad 6 maj 2025
– av Redaktionen
Trump säger att de migranter som är "goda människor" och "älskar USA" kan få komma tillbaka i framtiden.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

35 250 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


President Donald Trumps administration meddelade på måndagen att de kommer att erbjuda 1 000 dollar i ersättning till den som befinner sig olagligt i USA och som frivilligt återvänder till sitt hemland. Åtgärden är en del av den massutvisningskampanj som varit central i Trumps politik ända sedan han kandiderade i valet.

Enligt ett pressmeddelande från USA:s inrikessäkerhetsdepartement (Department of Homeland Security) kommer staten även att stå för resehjälp. Migranter som använder appen CBP Home för att meddela myndigheterna att de planerar att återvända kommer dessutom att prioriteras ned i myndighetens arbete med gripanden och fysiska avlägsnanden.

– Om du är här olagligt är självdeportation det bästa, säkraste och mest kostnadseffektiva sättet att lämna USA och undvika att bli arresterad, sade inrikessäkerhetsminister Kristi Noem och fortsatte:

– DHS erbjuder nu illegala immigranter både ekonomisk resehjälp och ett bidrag för att återvända hem genom CBP Home-appen.

Departementet uppger själva att man redan betalat flygbiljetten för en migrant som återvänt till Honduras från Chicago, och att fler biljetter är bokade för denna och nästa vecka.

Självdeportation – en nyckel i Trumps strategi

Redan under sin presidentvalskampanj gjorde Trump invandringskontroll och massutvisningar till en helt central fråga, och administrationen har fortsatt på den vägen under sina första månader vid makten. Samtidigt har genomförandet beskrivits som både dyrt, långsamt och resurskrävande.

Samtidigt som den republikanska regeringen begär kraftigt ökade anslag till Immigration and Customs Enforcement (ICE), myndigheten som ansvarar för att avvisa oönskade invandrare från landet, försöker den också få personer utan uppehållstillstånd att självmant lämna USA.

Initiativet har kombinerats med tv-reklam som varnar för åtgärder mot olagliga immigranter samt bilder i sociala medier som visar gripanden och hur migranter förs till ett jättefängelse i El Salvador.

El Salvadors president Nayib Bukele inspekterar jättefängelset ”Cetot” – dit kriminella migranter också skickats. Foto: Casa Presidencial , El Salvador/CC0 1.0

Trumpadministrationen har återkommande beskrivit självdeportation som ett sätt för migranter att bevara möjligheten att i framtiden lagligt återvända till USA och presidenten själv upprepade detta budskap på måndagen vid ett uttalande till journalister i Vita huset.

Han sade att immigranter som självmant lämnar landet kan ha en chans att få återvända lagligt i framtiden, ”om de är goda människor” och ”älskar vårt land”.

– Om de inte är det, så kommer de inte att göra det, tillade Trump.

Aktivister uppmanar migranter att nobba buden

Det kan nämnas att appen som Trumpadministrationen tagit fram är en omarbetad version av den app som lanserades under Joe Bidens presidentskap i syfte att låta närmare en miljon invandrare boka tider för att komma in i landet.

Eftersom syftet med appen nu är att invandrarna istället ska återvända hem har denna dock bytt namn från CBP One till CBP Home, och har enligt inrikessäkerhetsdepartementet hittills använts av ”tusentals” migranter för att självdeportering.

Trumps motståndare ser dock inte med blida ögon på förslaget. Aaron Reichlin-Melnick, invandringsaktivist och seniorforskare vid American Immigration Council, uppmanar migranter att vara mycket försiktiga och överväga att stanna kvar i USA för att så länge om möjligt driva sina fall i immigrationsdomstol.

Han påpekar att det ofta är en nackdel för migranterna själva att lämna landet frivilligt, särskilt för dem som redan står inför utvisning – eftersom ett uteblivet deltagande i domstolsförhandlingar kan leda till automatiska utvisningsbeslut och att en hemresa ofta räknas som att man överger viktiga ansökningar – exempelvis om asyl.

Andra argumenterar för att summan sannolikt är alldeles för låg och att endast ett fåtal illegala invandrare i verkligheten kan tänka sig att lämna USA permanent i utbyte mot 1000 dollar.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Endast var femte utvisad migrant lämnar EU

Migrationskrisen i Europa

publicerad 5 maj 2025
– av Jan Sundstedt
migration invandring
Migranter vid Stockholms Central, år 2015.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

35 250 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen uttryckte i samband med Europeiska folkpartiets (EPP) kongress i Valencia frustration över att endast 20 procent migranter som beordras lämna EU faktiskt utvisas.

Bryssel säger sig nu trappa upp ansträngningarna för att öka utvisningarna av migranter som saknar rätt att stanna i Europa, rapporterar tyska Welt.

EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen lyfte under EPP-kongressen i Valencia fram en alarmerande statistik: endast en femtedel av de som åläggs att lämna unionen reser faktiskt tillbaka.

Hon konstaterade att den låga utvisningsgraden skadar förtroendet för EU:s migrationspolitik, men kan inte säga vad det beror på.

Vi kan inte förklara för våra medborgare varför endast en femtedel av människorna som inte har rätt att stanna i Europa faktiskt lämnar, poängterade von der Leyen.

Hon varnar för att bristen på resultat gynnar invandringskritiska stämningar över kontinenten, och att unionen måste agera kraftfullt för att återställa medborgarnas tillit till EU-projektet.

Ursula von der Leyen
Arkivbild. Foto: European Parlament/CC BY 2.0

Markant ökning av migranter

Migrationen till Europa ökade markant under 2023 med över en miljon asylsökande enligt Frontex, EU:s gräns- och kustbevakningsbyrå. Medlemsländerna kämpar med att hantera inflödet men utvisningsprocessen kompliceras av flera faktorer.

Många migranter förstör bland annat sina identitetshandlingar för att undvika identifiering, vilket försvårar fastställandet av deras ursprung.

Vissa länder vägrar också att ta emot sina medborgare, medan andra saknar diplomatiska relationer eller administrativ kapacitet för att hantera återvandring. EU förhandlar om återtagandeavtal med tredjeländer, men processen avancerar ytterst långsamt.

Von der Leyen efterlyser ökat samarbete med ursprungsländerna för att lösa knutarna.

– Vi måste visa att vi kan skydda våra gränser och respektera rättsstaten samtidigt, tillägger hon.

Hon deklarerar att illegala gränsöverträdelser till EU minskat med 30 procent under 2025, främst tack vare samarbete med grannländer.

Frågan splittrar

Länder såsom Polen och Ungern motsätter sig EU:s försök att införa enhetliga asylregler. Samtidigt har frontlinjeländer som Italien och Grekland uttryckt att man upplever sig övergivna av mer nordliga medlemsstater inför migrationsproblematiken.

Den politiska laddningen kring migrationen har under lång tid försvårat samarbetet inom EU. Nationalkonservativa partier i parlamentet driver på för hårdare gränspolitik och omfattande utvisningar, samtidigt som vänsterliberala partier bromsar en sådan utveckling.

Ursula Von der Leyen betonar att framsteg behöver ske snabbt, som till exempel snabbare rättsliga processer för asylansökningar och effektivare gränskontroller. Hon medger dock att lösningarna inte är enkla och menar att medlemsländerna måste ta större ansvar för att genomföra gemensamma beslut.

Utan konkreta framsteg riskerar EU att förlora ytterligare trovärdighet i medborgarnas ögon, varnar hon.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Tiotusentals irländare protesterade mot folkutbytespolitiken

Befolkningsutbytet i Väst

publicerad 30 april 2025
– av Redaktionen
Många irländare är av åsikten att politikerna har förstört landet och måste bytas ut för att förändring ska kunna uppnås.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

35 250 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Under lördagen samlades tiotusentals människor i Dublin för att hylla historiska frihetskämpar – och protestera mot den styrande politiska eliten och den folkutbytespolitik som många anser har förstört Irland.

Ett stort dragplåster var den frispråkige MMA-profilen Conor McGregor, som varnat för att det irländska folket håller på att bli en minoritet i sitt eget land.

Evenemanget beskrevs som en hyllning till påskupproret 1916 – ett försök att bryta sig fria från det brittiska styret, men som brutalt slogs ner av Storbritanniens armé och ledde till att en rad separatister fängslades och avrättades.

Enligt arrangörerna var det huvudsakliga syftet med helgens nationella demonstration att hedra ”de som kämpade och gav sina liv för att bevara den irländska nationen och skapa den irländska republiken”.

Det var dock tydligt att de församlade inte bara ville hedra historiska hjältar – utan också tydligt markera sitt missnöje mot dagens irländska politiker och hur de agerar mot sin egen befolkning. Många av deltagarna bar irländska flaggor och skyltar med budskapen ”Irish Lives Matter” och ”Ireland is Full” – eller kepsar med texten ”Make Ireland Great Again”.

Exakt hur många som deltog i protesterna beror på vem man frågar. Vänsterliberala medier rapporterar om ”tusentals” nationella demonstranter – medan andra gör bedömningen att över 100 000 människor närvarade.

”Tillsammans reser vi oss”

Även om han själv inte ingick i arrangörsgruppen var UFC-stjärnan Conor McGregor högst bidragande till att så många irländare slöt upp – i flera inlägg på sociala medier som sammanlagt fått miljontals visningar uppmanade han alla som hade möjlighet att sluta upp – och betonade vikten av att minnas historien.

– För över 100 år sedan gjorde våra modiga män och kvinnor den yttersta uppoffringen så att vi idag kan leva i frihet. Låt oss därför påminna oss själva om varför vi är här, och också varför vi inte är här, förkunnade McGregor i ett videoklipp som fått stor spridning.

– Vi är inte här för att skapa hat mellan varandra. Vi är inte här för att så splittring. Vi är här för att hedra de tappra hjältar som gick före oss. Vi hedrar deras anda, vi hedrar deras kamp, fortsatte han.

McGregor är av uppfattningen att landets regering har misslyckats med det mesta de tagit sig för och måste bytas ut – och att det därför är nödvändigt att befolkningen markerar sitt missnöje.

– Var respektfulla, var stolta, var enade. För tillsammans kommer vi att bli hörda, och som en enad kraft kommer vi att segra i vårt uppdrag… Tillsammans reser vi oss, och tillsammans vinner vi Gud välsigne oss alla och Gud välsigne Irland.

”Sprider förödelse i landet”

Trots att en mindre grupp motdemonstranter närvarade ska demonstrationen ha förlöpt förhållandevis lugnt, och många barn, kvinnor och åldringar deltog också i demonstrationen. Ett urval av bilder och filmklipp från dagen kan ses här nedan:

Som kuriosa kan också nämnas att Conor McGregor sagt att han överväger att kandidera i höstens presidentval – och även om politiska motståndare och vissa bedömare har dömt ut hans chanser är han i många läger omåttligt populär.

Vid flera tillfällen har han gått till hårda angrepp mot de irländska makthavarna – och den förda massinvandringspolitiken som han menar har påtvingats det egna folket mot deras vilja.

– Den organiserade illegala invandringen sprider förödelse i landet, förkunnade han under en presskonferens i USA och slog fast att ”Irland står på randen till att potentiellt förlora sin irländska identitet”.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Missa inte en nyhet igen!

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev idag!

Ta del av ocensurerade nyheter – fria från industriintressen och politisk korrekthet från Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning – varje vecka.