MORGONDAGENS DAGSTIDNING – fredag 15 augusti 2025

fredag 15 augusti 2025

 

Trump konfronterade Sydafrikas president om folkmord på vita

Donald Trumps USA

publicerad 22 maj 2025
– av Redaktionen
Trump uppger sig vara mycket oroad över situationen för Sydafrikas vita minoritet.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

131 750 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Under ett möte i Vita huset på onsdagen konfronterade president Donald Trump Sydafrikas president Cyril Ramaphosa med anklagelser om att det i landet just nu sker ett folkmord på vita jordbrukare.

För att understryka allvaret beordrade Trump att ljuset i Ovala rummet skulle dämpas och visade en fem minuter lång film som i detalj redogjorde för hur sydafrikanska politiker uppmanar till mord och systematiskt våld på landets vita minoritet.

Trump sade att han ännu inte ”bestämt sig” för om det är påkallat att använda termen ”folkmord” i sammanhanget eller inte men uppgav att ”tusentals” vita sydafrikaner hittills sökt flyktingstatus i USA och att han vill ”rädda liv”.

Filmen innehöll klipp där Julius Malema, ledare för det vänsterpopulistiska partiet Economic Freedom Fighters tydligt hörs uppmana till mordaktioner och våldsdåd.

– Revolutionen kräver att det vid någon punkt måste ske dödande, hävdar den ökände politikern i filmen.

Flera sekvenser visade hur Malema dansade inför tiotusentals åskådare medan han och hans organisationskamrater sjöng ”döda boern, döda farmaren!” och deklarerade att ”vi skär halsen av vitheten”.

”De dödar dig om du är vit”

I ytterligare ett klipp syntes tidigare president Jacob Zuma (2009–2018) sjunga en välkänd svart kampsång som inkluderar samma refräng med ”döda boern”. En sång som enligt kritiker bidragit till ökade spänningar och fler attacker mot vita jordbrukare. Filmen visade också vägminnesmärken tillägnade vad som sades vara tiotals mördade vita bönder.

Trump riktade även kritik mot en ny sydafrikansk lag som möjliggör att den sydafrikanska staten konfiskerar obrukad mark – mark som ofta ägs av den vita minoriteten Under mötet närvarade även Elon Musk – född i Sydafrika, numera Trumps nära rådgivare – som lyssnade när presidenten återgav vad en bekant berättat för honom:

– De tar din mark och de dödar dig om du är vit.

– Jag vill säga, apartheid, hemskt. Det var den största nyheten – det rapporterades hela tiden. Det här är något slags motsats till apartheid. Det som händer nu rapporteras aldrig, fortsatte presidenten och undrade varför Malema inte fängslades när han uppmanade till folkmord inför tv-kameror och tiotusentals åskådare.

”Inte regeringens politik”

Ramaphosa förblev mycket lugn under det över timslånga samtalet som hölls inför den församlade pressen och förnekade bestämt att Malemas folkmordsuppmaningar speglar den sydafrikanska regeringens hållning:

– Det ni såg, talen som hölls, det är inte regeringens politik. Vår regeringspolitik är helt, helt emot det Malema sade, bedyrade han.

För att försöka blidka Trumpadministrationen valde Ramaphosa att lyfta fram de i USA populära sydafrikanska golfspelarna Ernie Els och Retief Goosen, som följt med på resan, samt att tacka Trump för USA:s leverans av respiratorer under covidkrisen 2020.

Sydafrikas jordbruksminister Jan Steenhuisen, som själv är vit, deltog också under konferensen och argumenterade att säkerhetsläget på landsbygden förvisso är mycket dåligt. Han ville dock inte kalla det för ett folkmord eller ens antyda att vita jordbrukare skulle vara särskilt utsatta.

– Det kräver mycket arbete att komma till rätta med det. Det behövs mer polisresurser och en annan strategi för att hantera det. Men majoriteten av landets kommersiella och småskaliga bönder vill verkligen stanna i Sydafrika och få det att fungera, hävdade han.

Steenhuisen påstod att hans parti, det liberala Demokratiska Alliansen som förra valet fick 21 procent av rösterna, ingick i koalition med Ramaphosas ANC (cirka 40 procent av rösterna) just för att hålla personer som Malema borta från makten.

Malemas EFF och Zumas MK, som är betydligt mer öppet fientliga och ogillande mot den vita minoriteten än Ramaphosas ANC, har tillsammans cirka 25 procent av väljarstödet.

Ett ”våldsamt land”

Zingiswa Losi, ordförande för landets största fackförbund COSATU hade också flugits in och försökte övertyga Trump om att Sydafrika är ett ”våldsamt land” – och att människor dödas oavsett deras etniska bakgrund.

– Om du åker ut på landsbygden, där den svarta majoriteten bor, ser du kvinnor och äldre som blir våldtagna, dödade, mördade. Problemet i Sydafrika handlar inte nödvändigtvis om ras, utan om brottslighet, påstod hon.

Ramaphosa själv kunde inte förneka att besinningslöst våld och mord fortsätter att vara en del av vardagen i Sydafrika – men han hävdar att detta beror på ”ojämlikhet och arbetslöshet” – och att problemen kan åtgärdas genom att förbättra Sydafrikas ekonomi.

– Vårt främsta, främsta verkliga skäl till att vara här är att främja handel och investeringar, så att vi kan växa vår ekonomi – med ert stöd – och också ta itu med alla dessa samhällsproblem.

När Ramaphosa efter tre timmar lämnade Vita huset, uppgav han till reportrar att mötet ”gick mycket bra”.

Hånade vita flyktingar

Alla är dock inte imponerade över den sydafrikanske ledarens försvar och flera har uppmärksammar hur han alldeles nyligen hånade de vita sydafrikaner som flytt till USA för att undkomma förföljelser och förtryck.

I ett tal hävdade han inför en gapskrattande publik att afrikanderna flyr på grund av ”påhittade skäl” – och slog fast att Sydafrika är ”enade i mångfalden”.

– Ingen av oss ska någonsin känna att de tappat modet och blivit fegisar och vilja springa iväg, häcklade presidenten de vita flyktingarna.

Tidigare i år uppmärksammade Nya Dagbladet afrikandernas ovissa framtid och deras flerhundraåriga historia i landet i en längre kulturartikel.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Nvidia och AMD betalar 15 procent av Kina-intäkter till USA

Donald Trumps USA

publicerad 13 augusti 2025
– av Redaktionen
Lisa Su, VD för AMD, håller upp ett AMD Zen 5-chip under presentationen av nästa generations processorer under Computex 2024 i Taipei, Taiwan.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

131 750 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Amerikanska halvledartillverkarna Nvidia och AMD har kommit överens om att betala 15 procent av sina intäkter från chipförsäljning i Kina till den amerikanska regeringen. Arrangemanget är villkoret för att få exportlicenser under president Donald Trumps administration.

Enligt källor som är insatta i situationen, inklusive en amerikansk regeringstjänsteman, godkände båda företagen det finansiella arrangemanget för att erhålla exportlicenser för den kinesiska marknaden, vilka beviljades förra veckan.

Den amerikanske tjänstemannen uppgav att Nvidia gått med på att dela 15 procent av intäkterna från försäljning av H20-chip i Kina, medan AMD kommer att tillhandahålla samma procentsats från MI308-chipintäkter. Trump-administrationen har ännu inte bestämt hur pengarna ska användas, skriver Financial Times.

Aldrig tidigare sett

Enligt exportkontrollexperter är detta den första gången någonsin som ett amerikanskt företag gått med på att betala en del av sina intäkter för att erhålla exportlicenser. Arrangemanget passar dock in i ett mönster under Trump-administrationen där presidenten uppmanar företag att vidta åtgärder, som inhemska investeringar, för att undvika tullar.

Handelsdepartementet började utfärda H20-exportlicenser på fredagen, två dagar efter att Nvidias vd Jensen Huang träffade president Trump. Administrationen har också börjat utfärda licenser för AMD:s chip till Kina.

Nvidia förnekade inte arrangemanget och sade: ”Vi följer de regler den amerikanska regeringen sätter för vår medverkan på världsmarknader.” AMD kommenterade: ”Våra första licensansökningar har godkänts” och tillade att företaget ”följer alla amerikanska exportkontrolllagar och policyer”.

Kritik från säkerhetsexperter

Beslutet att sälja chipen till Kina har väckt kritik från amerikanska säkerhetsexperter som menar att H20-chippet kommer att hjälpa den kinesiska militären och undergräva USA:s styrka inom artificiell intelligens.

— Beijing måste skratta åt att se Washington förvandla exportlicenser till intäktsströmmar, säger Liza Tobin, Kinaexpert som tjänade i Nationella säkerhetsrådet under Trumps första administration.

I ett brev till handelsminister Howard Lutnick varnade Matt Pottinger, tidigare biträdande nationell säkerhetsrådgivare, och 19 andra säkerhetsexperter för att bevilja H20-licenser. De kallade H20 för en ”kraftfull accelerator för Kinas främsta AI-kapacitet”.

Nvidia avvisade kritiken som ”missriktad” och avfärdade att Kina skulle kunna använda H20 för militära ändamål.

Debatten kommer när USA och Kina håller handelssamtal som Trump hoppas ska bana väg för ett toppmöte med Kinas president Xi Jinping.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Trump sätter in Nationalgardet för att ”befria” Washington

Donald Trumps USA

publicerad 12 augusti 2025
– av Markus Andersson
President Trump tillkännager att 800 soldater från Nationalgardet initialt sätts in för att bekämpa brottsligheten och återställa ordning i Washington, DC.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

131 750 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Vid en presskonferens på måndagen meddelade USA:s president Donald Trump en massiv insats för att bekämpa brottsligheten i Washington, DC.

Som en del av åtgärderna sätts stadens polis under federal kontroll, och hundratals soldater från Nationalgardet kommer att patrullera gatorna för att göra staden säkrare. Trump varnade samtidigt för att New York kan vara nästa på tur för liknande åtgärder.

— Jag tillkännager en historisk åtgärd för att rädda vår nations huvudstad från brott, blodsutgjutelse, kaos och misär – och värre. Detta är befrielsens dag i DC och vi ska ta tillbaka vår huvudstad, sa Trump under en presskonferens i Vita huset.

Presidenten uttryckte frustration över vad han beskrev som den växande brottsligheten i staden.

— Vår huvudstad har tagits över av våldsamma gäng och blodtörstiga kriminella, kringströvande grupper av vilda ungdomar, drogade galningar och hemlösa, sa Trump och fortsatte: ”Och vi kommer inte att tillåta det längre. Vi accepterar det inte”.

Trump påpekade att insatserna snabbt skulle börja, på samma sätt som de åtgärder som vidtagits vid den södra gränsen för att stoppa illegal invandring. ”Vi städade upp det snabbt vid gränsen, och vi kommer att städa upp det snabbt här också”, förtydligade han.

”Kommer vara tuffa”

Enligt den amerikanska lagstiftningen, Home Rule Act från 1973, har presidenten rätt att ta kontroll över Washingtons polisväsende i upp till 30 dagar, med möjlighet för kongressen att förlänga åtgärderna. Trumps administration har skickat dokument som formaliserar övertagandet till kongressen, och senare under dagen träffades DC:s polischef och andra federala tjänstemän för att diskutera nästa steg.

— Detta blir ett tillfälle för oss att samarbeta och arbeta tillsammans för att kunna gå ut och verkställa arresteringsorder, sa MPD:s polischef Pamela Smith.

Försvarsminister Pete Hegseth förtydligade i en intervju att Nationalgardet inte bara kommer att vara närvarande utan agera proaktivt i sin insats.

— De kommer att vara starka, de kommer att vara tuffa och de kommer att stå vid sina brottsbekämpande partners, sade Hegseth, och tillade: ”Om du vidtar en åtgärd eller skjuter mot dem, kommer detta att få konsekvenser”.

”Dubbelt så många mord som Bagdad”

Trump försvarade sitt beslut och visade under presskonferensen ett diagram som jämför mordstatistik per capita i Washington, DC med huvudstäderna i kokainexporterande Colombia, Mexiko och Irak.

— Vi har dubbelt så många mord som Bagdad, hävdade han, och beskrev situationen som ”helt oacceptabel”.

— Vi kommer att ta bort gängen, vi kommer att ta bort droghandlarna, vi kommer att ta bort kriminella nätverk – snabbt och effektivt, sa Trump. Han föreslog även att vissa kriminella, som han menade kommit till USA olagligt, kommer att utvisas.

Foto: faksimil/Truth Social/Trump

— De kommer från Venezuela, de kommer från hela världen. Vi ska få ut dem, förklarade han.

Nationalgardet kommer också att bistå i en större insats för att ta bort hemlösa läger från offentliga platser, inklusive parker och undergångar.

— Vi gör oss av med slumområdena, lovade Trump och nämnde att försköning av stadens offentliga områden och att reparera vägmittremsor och potthål är en del av insatsen.

— Det handlar inte bara om brottsbekämpning, det handlar om att få tillbaka ordningen på våra gator.

”Falska siffror”

DC:s borgmästare Muriel Bowser, som är demokrat, bekräftade att hon kommer att följa de federala insatserna men uttryckte oro över att Trumps beslut innebär ett stort ingrepp i lokal självstyre.

— Jag kommer att arbeta varje dag för att säkerställa att det inte blir en fullständig katastrof, sade Bowser, och påstod sig vara särskilt oroad över närvaron av civilklädd brottsbekämpande myndighetspersonal.

— Alla brottsbekämpande enheter måste vara tydligt identifierbara, med uniformer, brickor och jackor, så att folk vet att de är poliser.

Trump tog upp kritiken och svarade på sitt sätt.

— Det handlar inte om att vara politiskt korrekt, det handlar om att få ordning på vårt land. Och vi ska ta bort alla som inte hör hemma här.

— De säger att brottsligheten minskar, men det är falska siffror. Jag kommer att se till att Pam Bondi och hennes team tittar på det här.

New York nästa?

Försvarsminister Hegseth förtydligade också att soldater från andra stater kommer att assistera i insatsen.

— De kommer att stå sida vid sida med våra federala agenter, precis som vi gjorde i Los Angeles. De kommer att vara proaktiva och säkerställa att denna stad blir säker.

Trump nämnde också att han ser på andra städer som kan behöva liknande federala insatser.

— Titta på Chicago, hur illa det är. Titta på Los Angeles, hur illa det är. Vi har andra städer som är väldigt dåliga. New York har ett problem, sade Trump och antydde att fler städer kan få federalt stöd om situationen inte förbättras.

Presidenten passade också på att uttrycka sina långsiktiga visioner för staden.

— Washington, DC, bör vara en av de säkraste, renaste och vackraste städerna i världen, och vi ska göra det till det, sammanfattade Trump och lovade att han tänker ”städa upp det här och göra det snabbt”.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Trump ska rensa Washington på hemlösa och kriminella

Donald Trumps USA

publicerad 11 augusti 2025
– av Markus Andersson
Även tidigare har hemlösas tältläger rivits i huvudstaden - men nu lovar Trump mer långtgående åtgärder.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

131 750 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Donald Trump går till hårt angrepp mot brottsligheten och de sociala problemen i Washington, DC.

Presidenten lovar att driva bort stadens hemlösa och snabbt fängsla kriminella som rör sig på gatorna – en offensiv som han säger ska göra huvudstaden ”säkrare och vackrare än någonsin tidigare”.

”Vi vill ha vår huvudstad TILLBAKA”, deklarerar presidenten, och enligt Trump ska åtgärderna ske utan dröjsmål.

”De hemlösa måste flytta ut, OMGÅENDE. Vi kommer att ge er platser att bo på, men LÅNGT från huvudstaden”, skriver han på plattformen Truth Social, och fortsätter:

”Kriminella, ni behöver inte flytta ut. Vi kommer att sätta er i fängelse där ni hör hemma. Allt kommer att ske mycket snabbt, precis som vid gränsen. Det här kommer att vara enklare – var förberedda! Det blir ingen mer ’MR. NICE GUY’”.

Trump meddelade att fler detaljer kommer att presenteras vid en presskonferens under måndagen.

Foto: faksimil/Truth Social/Trump

Reaktion på brutal misshandel

Presidentens utspel kommer kort efter att Edward Coristine, 19 år, även känd som ”Big Balls” och tidigare anställd vid Department of Government Efficiency (DOGE), attackerades under natten mot söndagen. Coristine, som numera arbetar vid Social Security Administration, misshandlades av omkring tio ungdomar efter att ha försökt ingripa i vad polisen misstänker var ett bilkapningsförsök.

Minst två av de misstänkta gärningsmännen har gripits, och en belöning på 10 000 dollar har utlovats för information som leder till gripandet av de övriga.

Redan i torsdags presenterade Trump planer på att sätta in federala brottsbekämpande myndigheter i hela DC för att minska brottsligheten. Huvudstaden styrs enligt Home Rule Act från 1973, som ger stadens borgmästare och råd vissa befogenheter, men där kongressen har rätt att granska och upphäva lokala lagar – något som dock sker sällan.

”Mer våldsam än Bagdad”

Vissa republikaner har gått längre och föreslagit ett federalt övertagande av huvudstaden.

Enligt DC Metropolitan Police Department har våldsbrotten i år minskat med 26 % jämfört med förra året, morden med 12 % och den totala brottsligheten med 7 %. Jämfört med 2023 har våldsbrottsligheten under 2024 sjunkit med hela 35 %. Trots nedgången hade DC ändå den fjärde högsta mordfrekvensen i USA 2023.

— Det är vår huvudstad. Den är mer våldsam än Bagdad. Den är mer våldsam än delar av Etiopien, än delar av många av världens farligaste platser, sa Stephen Miller, biträdande stabschef i Vita huset för policyfrågor, till reportrar förra veckan.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Trump är bra på att snacka – men fortsätter göda krigsindustrin

Donald Trumps USA

Donald Trump utmålar sig som en fredsmäklare i kriget mot Ukraina – men i praktiken gör han inte mycket för att ändra kurs. Bakom retoriken fortsätter USA att leverera vapen, ge underrättelsestöd och göda det militärindustriella komplex som han själv påstår sig vilja stoppa.

publicerad 8 augusti 2025
– av Jenny Piper
Trump talar om fred – men USA:s vapen fortsätter att flöda till fronten.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

131 750 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Detta är en opinionstext. Artikelförfattaren svarar för de åsikter som uttrycks i artikeln.

För en gångs skull sade en reporter något vettigt under en presskonferens och ifrågasatte varför amerikanska skattebetalare ska fortsätta finansiera ett krig där man skickar äldre, sjuka och handikappade personer till fronten, med hänvisning till Zelenskys undertecknande av en lag som höjer den maximala åldern för tjänstgöring i den ukrainska armén till 60.

USA:s president Donald Trump sade då att han försöker få sitt land ur den militära konflikten i Ukraina:

— Detta är Bidens krig, det här är inte mitt krig. Jag är här för att få oss ur det. Jag har inte hört det du sa om 60-åriga män etcetera, men det här är Bidens krig och vi arbetar väldigt hårt för att få oss ur det. Jag har faktiskt stoppat fem krig under de senaste fem månaderna och jag skulle vilja att det här blir det sjätte.

Man undrar: vem skriver hans manus? Vilka fem krig har han stoppat? Det finns inget som talar för att Putin kommer falla till föga för att Witkoff rest till Moskva och Trump hotar med tullar – tvärtom sägs det att man börjat tappa respekten för Trump.

Det blir smått patetiskt att höra honom säga att de ”arbetar hårt” för att lämna Ukraina, när allt pekar på motsatsen. Trump är väldigt bra på att snacka, men det går inte att komma ifrån att han likväl göder det militärindustriella komplexet.

Här medger Trump dessutom att USA är en part i konflikten, och om han menar allvar med att dra sig ur finns det många sätt att visa det, till exempel genom att:

• sluta leverera vapen och ammunition
• sluta ge informations- och underrättelsestöd till Ukraina
• dra tillbaka all amerikansk militär inklusive Natopersonal och andra specialister från ukrainskt territorium
• ovillkorligt godkänna alla ryska krav som är fullt rimliga
• avskriva alla Ukrainas skulder.

Men eftersom det finns pengar att tjäna är det bara tomma ord som levereras. USA tjänar pengar på vapenförsäljning och sanktioner samt drar fördel av att Europa och Asien försvagas. Samtidigt växer Trumps personliga kapital, så han gör vad han och övriga makthavare alltid gör: tjänar pengar på krig.

 

Jenny Piper

Alla Jenny Pipers artiklar finns på jennypiper.blog.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Missa inte en nyhet igen!

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev idag!

Ta del av ocensurerade nyheter – fria från industriintressen och politisk korrekthet från Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning – varje vecka.