MORGONDAGENS DAGSTIDNING – onsdag 27 augusti 2025

onsdag 27 augusti 2025

Mellanösternexperten: Trump börjar förstå att Israel inte vill ha fred

Donald Trumps USA

publicerad 25 juni 2025
– av Markus Andersson
Trump måste förstå att Israel aldrig kommer att sätta USA:s bästa i första rummet, konstaterar Trita Parsi.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

141 750 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


President Donald Trump börjar inse att Israel inte vill ha fred – utan istället gör allt för att dra in USA i ett omfattande krig med Iran. Det konstaterar Mellanösternexperten och statsvetaren Trita Parsi.

”Om Trump vill ha fred och få till en överenskommelse mellan USA och Iran, har han inget annat val än att tvinga Israel att acceptera att USA måste sätta sina egna intressen först”, betonar han.

I ett uppmärksammat videoklipp som fått stor spridning på sociala medier går president Donald Trump till hård attack mot Israel, kort efter att landet intensifierat bombningarna mot Teheran och bara timmar efter att Trump meddelat att parterna kommit överens om vapenvila.

– Så fort vi slöt avtalet gick Israel ut och släppte en mängd bomber som jag aldrig sett förut – den största vi någonsin har sett. Jag är inte glad på Israel. När jag säger: ’Okej, nu har ni tolv timmar’, då går man inte ut den första timmen och bara släpper allt man har på dem. Så jag är inte nöjd med dem.

– Jag är inte nöjd med Iran heller. Men jag är verkligen missnöjd om Israel gick till anfall i morse på grund av en raket som inte ens träffade, som kanske sköts av misstag. Det gör mig inte glad. Vi har i princip två länder som har krigat så länge och så hårt att de inte vet vad fan de håller på med. Förstår du det? sa den märkbart upprörde presidenten till en journalist.

Även på den egna plattformen Truth Social skärpte Trump tonen mot israelerna och beordrade dem att upphöra med bombningarna.

”Israel. Släpp inte de där bomberna. Om ni gör det är det en allvarlig överträdelse. Ta hem era piloter, nu!”, skrev han.

Foto: faksimil/Trump/Truth Social

Fortsatta bombningar

I ett senare inlägg hävdade Trump att ”Israel kommer inte att attackera Iran. Alla plan kommer att vända om och flyga hem, medan de gör en vänskaplig ’planvinkning’ till Iran.”

”Ingen kommer att skadas, eldupphör råder”, lovade han.

Kort därefter rapporterade dock iranska nyhetsbyråer att Israel genomfört attacker i den västra delen av landet. Enligt ISNA hördes explosioner nära städerna Babol och Babolsar, medan nyhetsbyrån Mehr uppgav att projektilerna slagit ner i ett tomt, obebott område.

Israeliska tjänstemän uppgav för The Times of Israel att IDF genomfört ”ett mindre anfall” mot en iransk radar norr om Teheran, som svar på en tidigare attack från Iran.

”USA måste sätta sina egna intressen först”

Den svensk-iranske statsvetaren och Mellanösternexperten Trita Parsi har reagerat på Trumps tonläge mot sin närmaste allierade och menar att Trump tycks börja förstå att Israel inte är intresserat av att skapa fred i regionen – utan kommer att göra allt man kan för att dra in USA i kriget.

”Trump börjar också inse kärnan i problemet: Israel vill inte ha fred och vill inte tillåta att USA håller sig utanför det krig som Israel har startat helt i onödan. Om Trump vill ha fred och få till en överenskommelse mellan USA och Iran, har han inget annat val än att tvinga Israel att acceptera att USA måste sätta sina egna intressen först”, skriver han på X och fortsätter:

”Om han inte gör det, kommer Netanyahu att se till att Trump sätter Israel först – och drar in USA i ett ändlöst krig med Iran. Det finns inga andra alternativ”.

I en intervju med Democracy Now utvecklar Parsi sitt resonemang. Han menar att Trump är mycket frustrerad över att Israel ignorerar amerikanska direktiv och gör allt för att eskalera konflikten – och säkerställa att även USA intensifierar sitt militära engagemang.

– Israel vill fortsätta det här kriget. Israel vill bara ha ensidiga vapenvilor där de själva får fortsätta att bomba de aktuella länderna. Det är exakt vad de har gjort i Gaza, det är vad de har gjort i Libanon – och det var samma sak de ville göra här. De ville också försäkra sig om att USA inte skulle kunna hålla sig utanför det onödiga krig som Israel startade, bedömer Parsi.

Tror att Trumps har genuina intentioner

Han menar att Trump är genuin i sin vilja att få till ett hållbart avtal om vapenvila och sätta stopp för stridigheterna – men att presidenten valt fel vägar och metoder.

– Jag tror att han är uppriktig i sin vilja att nå en vapenvila och hålla sig utanför det här. Vi har sett vilket motstånd som har växt fram i stora delar av hans egen väljarbas, och nu upptäcker han att israelerna, i slutändan, ville dra in honom till den här punkten – för att hålla honom kvar i kriget, inte för att låta honom dra sig ur eller möjliggöra fred eller en vapenvila.

Inledningsvis påstods bombkampanjerna mot Iran handla om att förhindra landet från att skaffa kärnvapen – ett budskap som upprepats av neokonservativa och israeliska röster i över 40 års tid.

Snart började dock både israeliska företrädare och republikaner deklarera att den iranska regimen måste störtas, med våld om så krävs – och ersättas med ett mer proisraeliskt och västvänligt styre. Även Trump har uttryckt sig positivt på sociala medier om att tvinga fram ett regimskifte i Iran, något som lett till hård kritik inom den egna väljarbasen.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Trump hotar med nya tullar som hämnd för ”diskriminerande” techskatter

Donald Trumps USA

publicerad Igår 15:42
– av Isac Boman
President Trump försvarar Meta, Google och Amazon mot utländska skatter och hotar med amerikanska motåtgärder.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

141 750 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Donald Trump varnar för nya tullar och exportkontroller mot länder som enligt honom ”diskriminerar” amerikanska teknikjättar. Utspelet kan komma att trappa upp handelskonflikter med både Storbritannien och EU.

I ett inlägg på sin plattform Truth Social på måndagskvällen gick presidenten till hårt angrepp mot ”digitala skatter, lagstiftning, regler eller föreskrifter” och hävdade att han som president tänker försvara amerikanska företag mot vad han beskrev som illasinnade attacker.

”Som USA:s president kommer jag att stå upp mot länder som attackerar våra otroliga amerikanska teknikföretag. Digitala skatter, digital tjänstelagstiftning och digitala marknadsregler är alla utformade för att skada, eller diskriminera amerikansk teknik”, skrev Trump.

”De ger dessutom, på ett skandalöst sätt, ett fullständigt frikort till Kinas största teknikföretag. Detta måste få ett slut, och slut NU!”, fortsatte han.

Sin vana trogen, använder Trump sin egen sociala medieplattform för att berätta för världen om sina planer. Foto: faksimil/Donald Trump/Truth Social

Utspelet riskerar enligt bedömare att försämra handelsrelationerna mellan USA, Storbritannien och EU ytterligare.

”Flagrant angrepp”

Washington har länge kritiserat Storbritanniens skatt på digitala tjänster, som trots amerikansk kritik behölls efter ett avtal med Trumps tidigare administration. USA har även riktat hård kritik mot EU:s Digital Services Act, som ställer högre krav på stora techbolag att kontrollera innehåll på sina plattformar.

Flera EU-länder, däribland Frankrike, Italien och Spanien, har sedan tidigare egna skatter av liknande slag, rapporterar Financial Times.

I juni valde Kanada att skrota sin skatt på digitala tjänster för att bana väg för handelsförhandlingar med USA. Trump hade tidigare beskrivit skatten som ett ”direkt och flagrant” angrepp. Britterna övervägde också förändringar i sin skatt, men lyckades till sist nå ett handelsavtal utan att göra ändringar.

I Storbritanniens fall ligger skatten på 2 procent och gäller företag som Alphabet, Meta och Amazon. Den träffar bolag med globala intäkter över 500 miljoner pund och tas ut på de delar av omsättningen som överstiger 25 miljoner pund i landet.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Krav från höger och vänster: USA måste sluta betala för Israels folkmord

Folkmordet i Gaza

publicerad 24 augusti 2025
– av Isac Boman
Taylor Greene eller Bernie Sanders är inte överens om mycket - men båda vägrar acceptera att amerikanska skattebetalare tvingas finansiera den etniska rensningen av Gaza.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

141 750 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Från vänster till höger växer kritiken mot USA:s gränslösa Israelstöd. Socialisten Bernie Sanders och den konservativa republikanen Marjorie Taylor Greene – normalt politiska motpoler – kräver nu båda att USA slutar finansiera Israels krigsförbrytelser i Gaza.

Greene konstaterar att Israel begår ett folkmord och vägrar acceptera att amerikanska skattebetalare tvingas betala notan för övergreppen.

Efter att FN:s generalsekreterare António Guterres beskrivit svälten i Gaza som ”mänsklighetens misslyckande” har flera politiker i det annars mycket pro-israeliska USA gått till hård kritik mot den egna regeringens hantering av situationen.

Bernie Sanders, den politiskt oberoende senatorn från Vermont, gick på lördagen till hårt angrepp mot president Trump på plattformen X.

”Låt oss vara tydliga: President Trump har makten att stoppa svälten av det palestinska folket. I stället gör han ingenting medan han ser hungersnöden utvecklas. Nu får det vara nog. Inga fler amerikanska skattepengar till Netanyahus krigsmaskin”, skrev Sanders.

”Vad hade du gjort?”

Även Marjorie Taylor Greene, den konservativa republikanen från Georgia, kräver större amerikanskt medkännande för palestinierna, och i ett långt inlägg på X beskrev hon den etniska utrensningskampanjen i Gaza som ett pågående folkmord.

”Om Amerika bombades dag och natt på grund av något hemskt vår regering gjort, och många oskyldiga amerikaner och amerikanska barn dödades och skadades traumatiskt, och vi bad om nåd, men resten av världen sa ’Amerikanerna röstade på sin regering så de förtjänar det’… Hur skulle du känna? Vad skulle du tänka? Vad skulle du göra?”, frågade hon sina följare.

”Detta är vad som händer i Gaza där många oskyldiga människor och barn dödas, trots vad vi alla har fått höra, och de är inte Hamas”, fortsatte hon.

Greene gjorde en tydlig distinktion: ”Förtjänar Hamas det? Ja. Förtjänar oskyldiga människor och barn det? Nej. De oskyldiga människorna i Gaza dödade och kidnappade inte de oskyldiga människorna i Israel den 7 oktober”.

Religiöst och moraliskt argument

I ett ovanligt drag för en konservativ republikan, använde Greene kristna argument för att försvara palestinierna.

”Är en typ av oskyldigt liv värdefullt och en annan typ av oskyldigt liv inte värt någonting? För min del tror jag att Gud ser alla oskyldiga liv likadant och han älskar dem alla. Faktum är att Han sände sin egen son för alla människor – det visar hur mycket Han älskar oss”.

Republikanen pekade också på det konkreta amerikanska stödet till Israels folkmord och konstaterade att USA – och i praktiken amerikanska skattebetalare finansierar Israel med minst 3,8 miljarder dollar årligen i vapenleveranser och annat militärt stöd.

”Det betyder att varje amerikansk skattebetalare bidrar till Israels militära handlingar. Jag vet inte hur det är med dig, men jag vill inte betala för folkmord i ett främmande land mot ett främmande folk för ett främmande krig som jag inte hade något att göra med. Och jag kommer inte att vara tyst om det”, avslutade Greene.

”Helt människoskapad hungersnöd”

Hennes inlägg har synliggjort en tydlig splittring i MAGA-rörelsen där många av hennes följare instämmer i att amerikanska skattepengar bör stanna hemma – inte gå till att finansiera vad de ser som Israels folkmord och regionala maktambitioner.

Andra, mer pro-israeliska republikaner, insisterar på att det amerikanska stödet till Tel Aviv måste förbli villkorslöst. De hävdar att Israel är USA:s viktigaste allierade och att vapenleveranserna, den militära hjälpen och det politiska stödet för Netanyahus planer måste fortsätta oavsett vad som händer.

FN-stödda Integrated Food Security Phase Classification (IPC) rapporterade förra veckan att stora delar av Gaza idag upplever en ”människoskapad” hungersnöd – och att det är Israel som aktivt och full medvetet ligger bakom denna.

”Eftersom denna hungersnöd är helt människoskapad kan den stoppas och vändas. Tiden för debatt och tvekan har passerat, svält är närvarande och sprider sig snabbt. Ingen bör tvivla på att ett omedelbart, storskaligt ingripande behövs”, står det bland annat att läsa i rapporten.

Trots upprepade larm om folkmord, etnisk rensning och systematiska attacker mot svältande civila håller många pro-israeliska aktörer i både USA och Europa fast vid sitt försvar av Israels krigföring. Deras standardargument är att Israel för ett legitimt försvarskrig och det är Hamas som bär det verkliga ansvaret för lidandet i Gaza.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Nvidia och AMD betalar 15 procent av Kina-intäkter till USA

Donald Trumps USA

publicerad 13 augusti 2025
– av Redaktionen
Lisa Su, VD för AMD, håller upp ett AMD Zen 5-chip under presentationen av nästa generations processorer under Computex 2024 i Taipei, Taiwan.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

141 750 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Amerikanska halvledartillverkarna Nvidia och AMD har kommit överens om att betala 15 procent av sina intäkter från chipförsäljning i Kina till den amerikanska regeringen. Arrangemanget är villkoret för att få exportlicenser under president Donald Trumps administration.

Enligt källor som är insatta i situationen, inklusive en amerikansk regeringstjänsteman, godkände båda företagen det finansiella arrangemanget för att erhålla exportlicenser för den kinesiska marknaden, vilka beviljades förra veckan.

Den amerikanske tjänstemannen uppgav att Nvidia gått med på att dela 15 procent av intäkterna från försäljning av H20-chip i Kina, medan AMD kommer att tillhandahålla samma procentsats från MI308-chipintäkter. Trump-administrationen har ännu inte bestämt hur pengarna ska användas, skriver Financial Times.

Aldrig tidigare sett

Enligt exportkontrollexperter är detta den första gången någonsin som ett amerikanskt företag gått med på att betala en del av sina intäkter för att erhålla exportlicenser. Arrangemanget passar dock in i ett mönster under Trump-administrationen där presidenten uppmanar företag att vidta åtgärder, som inhemska investeringar, för att undvika tullar.

Handelsdepartementet började utfärda H20-exportlicenser på fredagen, två dagar efter att Nvidias vd Jensen Huang träffade president Trump. Administrationen har också börjat utfärda licenser för AMD:s chip till Kina.

Nvidia förnekade inte arrangemanget och sade: ”Vi följer de regler den amerikanska regeringen sätter för vår medverkan på världsmarknader.” AMD kommenterade: ”Våra första licensansökningar har godkänts” och tillade att företaget ”följer alla amerikanska exportkontrolllagar och policyer”.

Kritik från säkerhetsexperter

Beslutet att sälja chipen till Kina har väckt kritik från amerikanska säkerhetsexperter som menar att H20-chippet kommer att hjälpa den kinesiska militären och undergräva USA:s styrka inom artificiell intelligens.

— Beijing måste skratta åt att se Washington förvandla exportlicenser till intäktsströmmar, säger Liza Tobin, Kinaexpert som tjänade i Nationella säkerhetsrådet under Trumps första administration.

I ett brev till handelsminister Howard Lutnick varnade Matt Pottinger, tidigare biträdande nationell säkerhetsrådgivare, och 19 andra säkerhetsexperter för att bevilja H20-licenser. De kallade H20 för en ”kraftfull accelerator för Kinas främsta AI-kapacitet”.

Nvidia avvisade kritiken som ”missriktad” och avfärdade att Kina skulle kunna använda H20 för militära ändamål.

Debatten kommer när USA och Kina håller handelssamtal som Trump hoppas ska bana väg för ett toppmöte med Kinas president Xi Jinping.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Trump sätter in Nationalgardet för att ”befria” Washington

Donald Trumps USA

publicerad 12 augusti 2025
– av Markus Andersson
President Trump tillkännager att 800 soldater från Nationalgardet initialt sätts in för att bekämpa brottsligheten och återställa ordning i Washington, DC.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

141 750 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Vid en presskonferens på måndagen meddelade USA:s president Donald Trump en massiv insats för att bekämpa brottsligheten i Washington, DC.

Som en del av åtgärderna sätts stadens polis under federal kontroll, och hundratals soldater från Nationalgardet kommer att patrullera gatorna för att göra staden säkrare. Trump varnade samtidigt för att New York kan vara nästa på tur för liknande åtgärder.

— Jag tillkännager en historisk åtgärd för att rädda vår nations huvudstad från brott, blodsutgjutelse, kaos och misär – och värre. Detta är befrielsens dag i DC och vi ska ta tillbaka vår huvudstad, sa Trump under en presskonferens i Vita huset.

Presidenten uttryckte frustration över vad han beskrev som den växande brottsligheten i staden.

— Vår huvudstad har tagits över av våldsamma gäng och blodtörstiga kriminella, kringströvande grupper av vilda ungdomar, drogade galningar och hemlösa, sa Trump och fortsatte: ”Och vi kommer inte att tillåta det längre. Vi accepterar det inte”.

Trump påpekade att insatserna snabbt skulle börja, på samma sätt som de åtgärder som vidtagits vid den södra gränsen för att stoppa illegal invandring. ”Vi städade upp det snabbt vid gränsen, och vi kommer att städa upp det snabbt här också”, förtydligade han.

”Kommer vara tuffa”

Enligt den amerikanska lagstiftningen, Home Rule Act från 1973, har presidenten rätt att ta kontroll över Washingtons polisväsende i upp till 30 dagar, med möjlighet för kongressen att förlänga åtgärderna. Trumps administration har skickat dokument som formaliserar övertagandet till kongressen, och senare under dagen träffades DC:s polischef och andra federala tjänstemän för att diskutera nästa steg.

— Detta blir ett tillfälle för oss att samarbeta och arbeta tillsammans för att kunna gå ut och verkställa arresteringsorder, sa MPD:s polischef Pamela Smith.

Försvarsminister Pete Hegseth förtydligade i en intervju att Nationalgardet inte bara kommer att vara närvarande utan agera proaktivt i sin insats.

— De kommer att vara starka, de kommer att vara tuffa och de kommer att stå vid sina brottsbekämpande partners, sade Hegseth, och tillade: ”Om du vidtar en åtgärd eller skjuter mot dem, kommer detta att få konsekvenser”.

”Dubbelt så många mord som Bagdad”

Trump försvarade sitt beslut och visade under presskonferensen ett diagram som jämför mordstatistik per capita i Washington, DC med huvudstäderna i kokainexporterande Colombia, Mexiko och Irak.

— Vi har dubbelt så många mord som Bagdad, hävdade han, och beskrev situationen som ”helt oacceptabel”.

— Vi kommer att ta bort gängen, vi kommer att ta bort droghandlarna, vi kommer att ta bort kriminella nätverk – snabbt och effektivt, sa Trump. Han föreslog även att vissa kriminella, som han menade kommit till USA olagligt, kommer att utvisas.

Foto: faksimil/Truth Social/Trump

— De kommer från Venezuela, de kommer från hela världen. Vi ska få ut dem, förklarade han.

Nationalgardet kommer också att bistå i en större insats för att ta bort hemlösa läger från offentliga platser, inklusive parker och undergångar.

— Vi gör oss av med slumområdena, lovade Trump och nämnde att försköning av stadens offentliga områden och att reparera vägmittremsor och potthål är en del av insatsen.

— Det handlar inte bara om brottsbekämpning, det handlar om att få tillbaka ordningen på våra gator.

”Falska siffror”

DC:s borgmästare Muriel Bowser, som är demokrat, bekräftade att hon kommer att följa de federala insatserna men uttryckte oro över att Trumps beslut innebär ett stort ingrepp i lokal självstyre.

— Jag kommer att arbeta varje dag för att säkerställa att det inte blir en fullständig katastrof, sade Bowser, och påstod sig vara särskilt oroad över närvaron av civilklädd brottsbekämpande myndighetspersonal.

— Alla brottsbekämpande enheter måste vara tydligt identifierbara, med uniformer, brickor och jackor, så att folk vet att de är poliser.

Trump tog upp kritiken och svarade på sitt sätt.

— Det handlar inte om att vara politiskt korrekt, det handlar om att få ordning på vårt land. Och vi ska ta bort alla som inte hör hemma här.

— De säger att brottsligheten minskar, men det är falska siffror. Jag kommer att se till att Pam Bondi och hennes team tittar på det här.

New York nästa?

Försvarsminister Hegseth förtydligade också att soldater från andra stater kommer att assistera i insatsen.

— De kommer att stå sida vid sida med våra federala agenter, precis som vi gjorde i Los Angeles. De kommer att vara proaktiva och säkerställa att denna stad blir säker.

Trump nämnde också att han ser på andra städer som kan behöva liknande federala insatser.

— Titta på Chicago, hur illa det är. Titta på Los Angeles, hur illa det är. Vi har andra städer som är väldigt dåliga. New York har ett problem, sade Trump och antydde att fler städer kan få federalt stöd om situationen inte förbättras.

Presidenten passade också på att uttrycka sina långsiktiga visioner för staden.

— Washington, DC, bör vara en av de säkraste, renaste och vackraste städerna i världen, och vi ska göra det till det, sammanfattade Trump och lovade att han tänker ”städa upp det här och göra det snabbt”.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Missa inte en nyhet igen!

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev idag!

Ta del av ocensurerade nyheter – fria från industriintressen och politisk korrekthet från Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning – varje vecka.