MORGONDAGENS DAGSTIDNING – onsdag 16 juli 2025

onsdag 16 juli 2025

 

Mellanösternexperten: Trump börjar förstå att Israel inte vill ha fred

Donald Trumps USA

publicerad 25 juni 2025
– av Markus Andersson
Trump måste förstå att Israel aldrig kommer att sätta USA:s bästa i första rummet, konstaterar Trita Parsi.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

101 290 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


President Donald Trump börjar inse att Israel inte vill ha fred – utan istället gör allt för att dra in USA i ett omfattande krig med Iran. Det konstaterar Mellanösternexperten och statsvetaren Trita Parsi.

”Om Trump vill ha fred och få till en överenskommelse mellan USA och Iran, har han inget annat val än att tvinga Israel att acceptera att USA måste sätta sina egna intressen först”, betonar han.

I ett uppmärksammat videoklipp som fått stor spridning på sociala medier går president Donald Trump till hård attack mot Israel, kort efter att landet intensifierat bombningarna mot Teheran och bara timmar efter att Trump meddelat att parterna kommit överens om vapenvila.

– Så fort vi slöt avtalet gick Israel ut och släppte en mängd bomber som jag aldrig sett förut – den största vi någonsin har sett. Jag är inte glad på Israel. När jag säger: ’Okej, nu har ni tolv timmar’, då går man inte ut den första timmen och bara släpper allt man har på dem. Så jag är inte nöjd med dem.

– Jag är inte nöjd med Iran heller. Men jag är verkligen missnöjd om Israel gick till anfall i morse på grund av en raket som inte ens träffade, som kanske sköts av misstag. Det gör mig inte glad. Vi har i princip två länder som har krigat så länge och så hårt att de inte vet vad fan de håller på med. Förstår du det? sa den märkbart upprörde presidenten till en journalist.

Även på den egna plattformen Truth Social skärpte Trump tonen mot israelerna och beordrade dem att upphöra med bombningarna.

”Israel. Släpp inte de där bomberna. Om ni gör det är det en allvarlig överträdelse. Ta hem era piloter, nu!”, skrev han.

Foto: faksimil/Trump/Truth Social

Fortsatta bombningar

I ett senare inlägg hävdade Trump att ”Israel kommer inte att attackera Iran. Alla plan kommer att vända om och flyga hem, medan de gör en vänskaplig ’planvinkning’ till Iran.”

”Ingen kommer att skadas, eldupphör råder”, lovade han.

Kort därefter rapporterade dock iranska nyhetsbyråer att Israel genomfört attacker i den västra delen av landet. Enligt ISNA hördes explosioner nära städerna Babol och Babolsar, medan nyhetsbyrån Mehr uppgav att projektilerna slagit ner i ett tomt, obebott område.

Israeliska tjänstemän uppgav för The Times of Israel att IDF genomfört ”ett mindre anfall” mot en iransk radar norr om Teheran, som svar på en tidigare attack från Iran.

”USA måste sätta sina egna intressen först”

Den svensk-iranske statsvetaren och Mellanösternexperten Trita Parsi har reagerat på Trumps tonläge mot sin närmaste allierade och menar att Trump tycks börja förstå att Israel inte är intresserat av att skapa fred i regionen – utan kommer att göra allt man kan för att dra in USA i kriget.

”Trump börjar också inse kärnan i problemet: Israel vill inte ha fred och vill inte tillåta att USA håller sig utanför det krig som Israel har startat helt i onödan. Om Trump vill ha fred och få till en överenskommelse mellan USA och Iran, har han inget annat val än att tvinga Israel att acceptera att USA måste sätta sina egna intressen först”, skriver han på X och fortsätter:

”Om han inte gör det, kommer Netanyahu att se till att Trump sätter Israel först – och drar in USA i ett ändlöst krig med Iran. Det finns inga andra alternativ”.

I en intervju med Democracy Now utvecklar Parsi sitt resonemang. Han menar att Trump är mycket frustrerad över att Israel ignorerar amerikanska direktiv och gör allt för att eskalera konflikten – och säkerställa att även USA intensifierar sitt militära engagemang.

– Israel vill fortsätta det här kriget. Israel vill bara ha ensidiga vapenvilor där de själva får fortsätta att bomba de aktuella länderna. Det är exakt vad de har gjort i Gaza, det är vad de har gjort i Libanon – och det var samma sak de ville göra här. De ville också försäkra sig om att USA inte skulle kunna hålla sig utanför det onödiga krig som Israel startade, bedömer Parsi.

Tror att Trumps har genuina intentioner

Han menar att Trump är genuin i sin vilja att få till ett hållbart avtal om vapenvila och sätta stopp för stridigheterna – men att presidenten valt fel vägar och metoder.

– Jag tror att han är uppriktig i sin vilja att nå en vapenvila och hålla sig utanför det här. Vi har sett vilket motstånd som har växt fram i stora delar av hans egen väljarbas, och nu upptäcker han att israelerna, i slutändan, ville dra in honom till den här punkten – för att hålla honom kvar i kriget, inte för att låta honom dra sig ur eller möjliggöra fred eller en vapenvila.

Inledningsvis påstods bombkampanjerna mot Iran handla om att förhindra landet från att skaffa kärnvapen – ett budskap som upprepats av neokonservativa och israeliska röster i över 40 års tid.

Snart började dock både israeliska företrädare och republikaner deklarera att den iranska regimen måste störtas, med våld om så krävs – och ersättas med ett mer proisraeliskt och västvänligt styre. Även Trump har uttryckt sig positivt på sociala medier om att tvinga fram ett regimskifte i Iran, något som lett till hård kritik inom den egna väljarbasen.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Trump uppmanar Zelenskyj att attackera Moskva

Donald Trumps USA

publicerad Igår 19:17
– av Redaktionen

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

101 290 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Donald Trump har enligt Financial Times i hemlighet uppmanat Ukraina att genomföra attacker mot de ryska storstäderna Moskva och Sankt Petersburg – som en strategi för att tvinga Ryssland till förhandlingsbordet.

Samtalet ska ha ägt rum den 4 juli mellan amerikanska och ukrainska representanter, där Trump ställde direkta frågor till Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj:

— Volodymyr, kan du nå Moskva? … Kan du nå Sankt Petersburg också?

Enligt tidningens källor är planen att få Ryssland att ”känna smärta” för att pressa fram en uppgörelse. Trump har tidigare uttryckt frustration över krigets längd och sagt:

— Jag är besviken på president Putin, för jag trodde att vi skulle ha haft en överenskommelse för två månader sedan.

Samtidigt rapporteras att Zelenskyj tagit emot en lista över långdistansvapen som Trump vill leverera via mellanhänder – för att kringgå kongressens förbud mot direkt militärt bistånd.

Eskalation i kriget

Uppgifterna kommer i ett känsligt läge. Kreml har upprepat varnat för att Ryssland kan slå till mot väst om dess vapen används mot ryskt territorium.

President Vladimir Putin har hävdat att Ryssland har rätt att ”använda våra vapen mot militära anläggningar i länder som tillåter att deras vapen används mot våra anläggningar”.

I november 2024 skärpte Ryssland sin kärnvapendoktrin, som nu tillåter kärnvapensvar om Ryssland attackeras med konventionella vapen av ”icke kärnvapenstater som stöds av kärnvapenmakter”.

Hittills har Ukraina främst använt egenproducerade långdistansdrönare i sina attacker inne i Ryssland. Varken Vita huset eller den ukrainska regeringen har kommenterat avslöjandet.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

USA utfärdar sanktioner mot FN-utredare som kritiserat Israel

Situationen vid Gazaremsan

publicerad 10 juli 2025
– av Markus Andersson
Francesca Albanese är FN:s särskilda rapportör för mänskliga rättigheter i de ockuperade palestinska områdena sedan 2022.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

101 290 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Trumpadministrationen har beslutat sanktionera Francesca Albanese, FN:s särskilda rapportör för Västbanken och Gaza, som en del av den amerikanska kampanjen för att tysta kritiker av Israels agerande i det pågående kriget. Det skriver The Guardian.

I ett textmeddelande till Al Jazeera anklagar Albanese USA för ”maffialiknande skrämseltekniker”.

USA:s utrikesdepartement meddelade på onsdagen att landet utfärdar sanktioner mot den oberoende tjänsteman som har i uppdrag att utreda människorättsövergrepp i de palestinska områdena. Beslutet kommer efter att amerikanska påtryckningar på FN att avsätta Albanese från hennes post tidigare misslyckats.

Francesca Albanese, som är människorättsjurist, har varit öppen med sin kritik mot vad hon beskriver som det ”folkmord” som Israel genomför mot palestinier i Gaza. Både Israel och USA, som förser Israel med militärt stöd, har bestämt förnekat dessa anklagelser.

Internationell rättslig granskning

Israel står inför anklagelser om folkmord vid Internationella domstolen och om krigsbrott vid Internationella brottmålsdomstolen efter landets förödande militära angrepp på Gaza. Albaneses ståndpunkt har också fått stöd från ledande forskare inom folkmordsområdet och människorättsorganisationer.

I ett inlägg på X sent på onsdagskvällen skrev Albanese att hon står ”fast och övertygat på rättvisan sida, som jag alltid har gjort”, utan att direkt nämna de amerikanska sanktionerna. I ett textmeddelande till Al Jazeera citerades hon med att avfärda USA:s agerande som ”maffialiknande skrämseltekniker”.

Under de senaste veckorna har Albanese skickat ut en serie brev där hon uppmanar andra länder att pressa Israel, bland annat genom sanktioner, att avsluta sin dödliga bombning av Gazaremsan. Den italienska medborgaren har också varit en stark anhängare av internationella brottmålsdomstolens åtal mot israeliska tjänstemän, inklusive premiärminister Benjamin Netanyahu, för krigsbrott.

Hård amerikansk kritik

Senast utfärdade hon en rapport som namngav flera amerikanska jätteföretag bland de företag som hjälper till med vad hon beskrev som Israels ockupation och krig mot Gaza.

Utrikesminister Marco Rubio kommenterade sanktionerna på sociala medier:

Albaneses kampanj av politisk och ekonomisk krigföring mot USA och Israel kommer inte längre att tolereras. Vi kommer alltid att stå vid våra partners sida i deras rätt till självförsvar.

Albanese har varit måltavla för kritik från pro-israeliska tjänstemän och grupper i USA och Mellanöstern. Förra veckan utfärdade USA:s FN-mission ett skarpt uttalande som krävde att hon avsätts för ”ett årslångt mönster av virulent antisemitism och obevekliga anti-israeliska fördomar”.

I uttalandet hävdades att Albaneses anklagelser om att Israel begår folkmord eller apartheid är ”falska och stötande”.

Del av bredare kampanj

Sanktionerna utgör kulmen på en omfattande kampanj under nästan sex månader av Trumpadministrationen för att tysta kritik mot Israels hantering av det dödliga kriget i Gaza, som nu närmar sig två år. Tidigare i år började Trumpadministrationen arrestera och deportera fakultetsmedlemmar och studenter vid amerikanska universitet som deltog i pro-palestinska demonstrationer och andra politiska aktiviteter.

Människorättsexperter har skarpt kritiserat USA:s sanktioner mot Albanese. Dylan Williams, vice ordförande för regeringsärenden vid tankesmedjan Center for International Policy, betecknade dem som ”skurkstatsagerande”, medan Amnesty International sa att FN:s särskilda rapportör måste stödjas och inte sanktioneras.

Agnes Callamard, generalsekreterare för Amnesty International och tidigare särskilda rapportör för FN, förklarade:

Regeringar runtom i världen och alla aktörer som tror på den regelbaserade ordningen och internationell rätt måste göra allt i sin makt för att mildra och blockera effekten av sanktionerna mot Francesca Albanese och mer generellt för att skydda de särskilda rapportörernas arbete och oberoende.

Bakgrund till konflikten

Israels vedergällningskampanj efter händelserna den 7 oktober 2023 har dödat mer än 57 000 palestinier, enligt Gazas hälsoministerium, som säger att kvinnor och barn utgör de flesta av de döda men inte specificerar hur många som varit kombattanter eller civila. Siffran anses allmänt vara en stor underskattning.

Nästan 21 månader in i konflikten, som har fördrivit den stora majoriteten av Gazas 2,3 miljoner människor, är det nästan omöjligt för de kritiskt skadade att få den vård de behöver, säger läkare och biståndsarbetare.

Albanese sa nyligen i ett inlägg på X:

Vi måste stoppa detta folkmord, vars kortsiktiga mål är att fullborda den etniska rensningen av Palestina, samtidigt som man tjänar pengar på den dödsmaskinen som utformats för att utföra det.

Ingen är säker förrän alla är säkra.

Francesca Albanese är en italiensk jurist och människorättsexpert som sedan 2022 tjänstgör som FN:s särskilda rapportör för de ockuperade palestinska territorierna. Hon har en bakgrund inom internationell rätt och har arbetat med frågor om mänskliga rättigheter, humanitär rätt och konfliktlösning. Albanese är känd för sina kritiska rapporter och analyser av situationen i Gaza och på Västbanken, där hon lyfter fram konsekvenserna av den israeliska ockupationen för civilbefolkningen. Hennes arbete syftar till att främja rättvisa, ansvarstagande och respekt för internationell rätt i regionen.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Trump-administrationen anklagas för att mörka Epstein-utredning

Jeffrey Epstein-fallet

publicerad 9 juli 2025
– av Markus Andersson

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

101 290 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Trump-administrationen arbetar medvetet för att mörklägga utredningen kring Jeffrey Epstein. Det menar den amerikanske politiske kommentatorn Nick Fuentes i ett utspel på X.

Han hävdar att administrationen, trots tidigare löften om transparens, nu ljuger om Epsteins död och begraver historien om hans påstådda utpressningsring. Han pekar också på kopplingar mellan Epstein och israeliska intressen.

Den judisk-amerikanske finansmannen Jeffrey Epstein, sedan tidigare dömd sexualförbrytare, arresterades 2019 för sexhandel med minderåriga. Hans fall blev globalt uppmärksammat på grund av hans nära band till inflytelserika personer inom politik och näringsliv. Epstein avled i sin cell i augusti 2019, officiellt genom självmord, men omständigheterna har gett upphov till spekulationer om att han blivit mördad. Utredningen har sedan dess fokuserat på hans påstådda utpressningsverksamhet, där han enligt anklagelser ska ha filmat mäktiga individer i komprometterande situationer. Epstein åtalades första gången redan 2005 för att ha lockat minderåriga till prostitution.

Trots allvarliga anklagelser fick Epstein 2008 ett ovanligt milt straff, vilket enligt Fuentes berodde på hans kopplingar till underrättelsetjänster.

— Den tidigare justitieministern Acosta sa (det här går tillbaka till 2008), Epstein är underrättelsetjänst.

Anklagelser om mörkläggning

Fuentes centrala kritik riktas mot Trump-administrationens hantering av Epstein-utredningen. Han hävdar att administrationen inte bara har brutit löften om öppenhet utan aktivt arbetar för att dölja sanningen.

— Det här är bokstavligen motsatsen till vad Trump-anhängare röstade för. Det är motsatsen. Det här är inte transparens, det är mörkläggning.

Enligt Fuentes har justitiedepartementet nu menat att Epstein begick självmord, att ingen klientlista finns (med politiker och näringslivshöjdare som ska ha deltagit i övergreppen, reds. anmärkning) och att ytterligare utredningar är onödiga. Han ser detta som ett försök att avsluta diskussionen.

— Nu ljuger de om det och mörkar det. De begraver det faktiskt. De gör det mindre tillgängligt än tidigare.

Fuentes pekar också på bevis från Epsteins bostäder, där kameror och inspelningsutrustning hittades, vilket enligt honom styrker teorin om en utpressningsring. Han ifrågasätter justitiedepartementets påståenden om att ingen sådan verksamhet skall ha ägt rum.

Kopplingar till Israel och mäktiga aktörer

Fuentes lyfter fram Epsteins påstådda kopplingar till israeliska underrättelsetjänster, särskilt Mossad. Han nämner Epsteins finansiella stöd från judiska miljardärer i Mega Group, en organisation som enligt Fuentes främjar pro-israeliska intressen.

— Han fick sina pengar från Les Wexner och Bronfman-familjen från Mega Group. Det är båda israeliska operatörer.

Fuentes lyfter också fram att Epsteins medhjälpare, Ghislaine Maxwell, är dotter till Robert Maxwell, en brittisk mediemogul som påstås ha varit Mossad-agent.

— Hans flickvän och medhjälpare Ghislaine Maxwell är dotter till Mossad-superspionen Robert Maxwell.

Han argumenterar för att dessa kopplingar antyder att Epstein kan ha drivit en utpressningsring för Israels räkning, något han anser att Trump-administrationen nu försöker dölja.

Tidpunkt och politiska motiv

Fuentes noterar att justitiedepartementets uttalanden om att Epstein-fallet är avslutat sammanföll med ett besök av Israels premiärminister Benjamin Netanyahu i Vita huset den 7 juli 2025. Han ser detta som misstänkt och kopplar det till administrationens pro-israeliska hållning.

— De berättade för oss att Jeffrey Epstein-historien var över dagen innan Bibi Netanyahu besökte Vita huset för tredje gången.

Han pekar också på nyckelpersoner som Kash Patel, Dan Bongino och Pam Bondi, som han beskriver som starkt pro-israeliska, och ifrågasätter deras roll i att begrava historien.

— Pam Bondi, Dan Bongino, två superpro-israeliska aktivister. Varför skulle de begrava historien om den israeliska spionen som driver en utpressningsring känd som Jeffrey Epstein?, ifrågasätter han avslutningsvis ironiskt.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Kommentar: Bara positivt att genomkorrupta USAID kastas i soporna

Donald Trumps USA

USA är inte ett vanligt land och USAID var heller ingen vanlig biståndsorganisation, utan ett cyniskt maktorgan som finansierat omstörtande verksamhet genom allt från regnbågspropaganda till salafistiska terrorgrupper.

publicerad 7 juli 2025
– av Markus Andersson

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

101 290 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Detta är en opinionstext. Artikelförfattaren svarar för de åsikter som uttrycks i artikeln.

Trumps tidigare rådgivare och effektiviseringschef, Elon Musk, beskrev i samband med att Trumpadministrationen tillträde den amerikanska bistånds- och utvecklingsmyndigheten, USAID som en rent ”kriminell organisation” och att ”det är tid för den att dö”, och fick även med Donald Trump själv med på det tåget.

För den som inte är bekant med USAID kan det kort nämnas att det handlar om en jättekoloss. Dess budget har legat på närmare en halv biljon kronor varje år, att jämföra med hela Sveriges statsbudget på dryga biljonen. Man står totalt för över hälften av det totala amerikanska utlandsbiståndet.

När man hör ordet ”biståndsmyndighet”, tänker nog många på lastbilar med rissäckar och vattendunkar som levereras till svältande barn i Afrika och Mellanöstern. Det är också ungefär så som planerna att lägga ner USAID utmålats av motståndare och etablissemangsmedier i Sverige och EU, där man ger en bild av att denna nödhjälp på ett godtyckligt och närmast ondskefullt sätt rycks undan från de mest behövande.

Finansierar destabiliserande rörelser

USAID var dock inte någon biståndsorganisation i konventionell bemärkelse. På många sätt är det logiskt att man nu absorberas av det amerikanska utrikesdepartementet eftersom man fungerat som en förlängd arm för USA:s utrikespolitik, vars pengar gått direkt till samhällsomstörtande verksamheter i en lång rad andra länder – och därtill även för att bekämpa oppositionella på hemmaplan i USA.

Detta har de facto varit välkänt länge, men efter det senaste maktskiftet i USA blev Vita huset också själva uppriktiga med vad USAID egentligen är för en slags organisation. Man påvisar hur dess medel inte bara lagts på svältande barn – utan att man lagt stort fokus på att finansiera och exportera ”regnbågsideologi” till Tredje världen.

Som om inte det vore nog bedöms den statliga ”utvecklingshjälpen” också ha hamnat i fickorna på al-Qaida, militanta pakistanska fundamentalister och EcoHealth Alliance – den sistnämnda en organisation som varit djupt involverad i experimentell virusforskning vid det ökända laboratoriet i Wuhan.

Ökända Endowment for Democracy, som frekvent beskrivits som en täckmantelorganisation för underrättelsetjänsten CIA, ska också ha mottagit stora summor pengar av USAID. Dessa har lagts på att motarbeta USA-kritiska makthavare och istället främja pro-amerikanska regimskiften i Ukraina och en rad andra länder. Även Clintonfamiljen uppges ha tilldelats stora summor pengar.

De flesta regeringar vill inte att USAID-medel ska flöda in i deras länder eftersom de förstår var en stor del av dessa pengar faktiskt hamnar. Även om de marknadsförs som stöd till utveckling, demokrati och mänskliga rättigheter slussas majoriteten av dessa medel till oppositionsgrupper, icke-statliga organisationer med politiska agendor och destabiliserande rörelser”, förklarar bland annat El Salvadors frispråkige president Nayib Bukele i en kommentar på X.

I bästa fall når kanske 10 procent av pengarna verkliga projekt som hjälper människor i nöd, men resten används för att underblåsa missnöje, finansiera protester och underminera regeringar som vägrar att anpassa sig till den globalistiska agendan. Att skära ned på detta så kallade bistånd är inte bara bra för USA, det är också en stor vinst för resten av världen”, konstaterar han vidare.

Strukturell korruption

En av den globalistiska rörelsens mest ökända aktörer, valutaspekulanten George Soros stiftelse, Open Society Foundations, har också kunnat ta del av mångmiljonbelopp från de amerikanska skattebetalarna. Organisationen är omvittnat subversiv med en lång historia av systematiska påverkanskampanjer i en lång rad länder.

Alexander och George Soros. Foto: Alexander Soros/Facebook

Dessvärre tyder ingenting på att dysfunktionaliteten beror på ”misstag” från enskilda aktivistiska tjänstemän – istället tycks rötan genomsyra hela den korrupta organisationen. Exemplen på hur myndigheten vanskött sitt uppdrag och hur pengar istället för att hjälpa de mest utsatta gått till att gynna illasinnade särintressen fortsätter att framkomma dagligen.

USA är och förblir en källa till global destabilisering och subversion, men omvärlden kan kanske hoppas på att USAID-affären gör att landet kan ta ett litet steg bort från sin omstörtande verksamhet till andra länder – och kanske nu eventuellt istället kan få en biståndsmyndighet som ägnar sig åt sitt egentliga kärnuppdrag.

 

Markus Andersson

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Missa inte en nyhet igen!

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev idag!

Ta del av ocensurerade nyheter – fria från industriintressen och politisk korrekthet från Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning – varje vecka.