MORGONDAGENS DAGSTIDNING – torsdag 24 april 2025

torsdag 24 april 2025


Klaus Schwab utreds för korruption – av egna globalistorganisationen

Globalismens framfart

publicerad Idag 10:26
– av Redaktionen
Schwab förnekar alla anklagelser - och hotar att stämma styrelsen om de går vidare med utredningen.

Medlemmar i styrelsen för det ökända World Economic Forum bekräftar att man inlett en formell utredning mot grundaren Klaus Schwab.

Visselblåsare anklagar globalistforumets frontfigur för omfattande korruption – han ska bland annat ha använt organisationens pengar för privata kontantuttag, massage, nätter på lyxhotell och dyra utlandsresor.

Under gårdagen avgick Schwab med omedelbar verkan efter att ha lett maktorganisationen i Davos ända sedan 1971. Skälet uppges vara att en visselblåsare i ett brev slagit larm om omfattande ekonomiska och etiska missförhållanden – där 87-åringen och hans fru anklagas för att systematiskt bekosta sina exklusiva privatliv med organisationens insamlade pengar.

Exempelvis ska Villa Mundi, som ligger nära WEF:s huvudkontor i Genève, ha använts privat av Schwab-familjen – trots att den köptes in för motsvarande en halv miljard kronor av organisationens pengar.

Utöver diverse lyxkonsumtion ska Schwab också behandla sina medarbetare på ett oacceptabelt sätt – enligt uppgift har kvinnor i hans närhet behandlats särskilt illa.

Anklagelserna har bedömts som så grova och allvarliga att Schwab nu utreds av den organisation han själv grundade en gång i tiden – och styrelsen bekräftar att man kallat in flera juridiska experter för ändamålet.

I ett uttalande säger WEF att man förvisso ”tar anklagelserna på allvar” – men är samtidigt noga med att betona att dessa ännu är obevisade och att man ”vill vänta på utredningens resultat innan man lämnar ytterligare kommentarer”.

Hotar att stämma styrelsen

Klaus Schwab nekar själv till alla anklagelser och hävdar att de är helt ogrundade. Han påstår att han inte alls har förskingrat forumets tillgångar och har även hotat med att stämma styrelsen om de väljer att gå vidare med utredningen.

I sammanhanget kan nämnas att Schwab allmänt brukar räknas som en av världens mest profilerade globalister och teknokrater – och Nya Dagbladet har genom åren uppmärksammat hans förehavanden i en lång rad artiklar.

Han har många gånger uppmärksammats som ett skräckexempel på den internationella elitens planer för världen – bland annat i samband med att han förkunnat att hans lärjungar ”penetrerat världens regeringar” eller att ”den fjärde industriella revolutionen kommer att leda till en sammansmältning av våra fysiska, digitala och biologiska identiteter”.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Norske ex-ministern tar över World Economic Forum

Globalismens framfart

publicerad 21 april 2025
– av Isac Boman
WEF-ledaren Børge Brende sitter också i Bilderberggruppens styrkommitté.

Efter nästan 54 år väljer den 86-årige globalisten och teknokraten Klaus Schwab nu att avgå som verkställande ordförande för maktnätverket World Economic Forum. Den nye ledaren som nu gradvis ska stiga fram blir istället Norges tidigare utrikesminister, tillika Bilderbergtoppen Børge Brende.

World Economic Forum har utvecklats till att bli en av världens främsta maktkonferenser där politiska ledare, lobbyister, mediemoguler, bankirer, företagare och andra makthavare samlas för att diskutera världsläget och komma fram till vilka agendor man ska fokusera på.


Artikeln publicerades ursprungligen på Nya Dagbladet den 22 maj 2024.


Schwab grundade forumet 1971 och har länge varit dess främsta ansikte utåt. Han har också blivit en djupt impopulär figur och starkt förknippad med den ultraglobalistiska och teknokratiska rörelsen som en följd av de policyer man förespråkat. Han har själv även återkommande skrutit över det inflytande hans nätverk har och hur hans adepter ”penetrerat” regeringar särskilt i Västvärlden och påverkat den politik som bedrivs.

– Jag måste säga att när jag nämner våra namn som fru Merkel och till och med Vladimir Putin, och så vidare. Alla har varit Young Global Leaders på World Economic Forum. Men det vi är väldigt stolta över just nu är den unga generationen som premiärminister Trudeau, Argentinas president och så vidare, att vi penetrerar regeringarna, berättade han stolt 2017.

– Jag var på en mottagning för premiärminister Trudeau och jag borde veta att hälften av hans regering eller till och med mer än hälften av hans regering är från World Economic Forums Young Global Leaders, fortsatte han.

Schwab har fått hård kritik också för att hans organisation ekonomiskt gynnat olika privata företag som är kopplade till Schwab och hans familj.

 

Bilderberg och Høyre

Schwab kommer dock inte att helt lämna WEF, utan tillträder en ny roll som ”icke verkställande” styrelseordförande för forumet.

Organisationen har genomgått en planerad styrningsutveckling från en grundarstyrd organisation till en organisation där en ordförande och styrelse tar fullt verkställande ansvar”, skriver WEF i ett uttalande.

Hans efterträdare Børge Brende har suttit i WEF:s ledning sedan 2017 och sedan en tid tillbaka ansvarat för mycket av den dagliga verksamheten.

Justin Trudeau, Klaus Schwab och Børge Brende. Foto: World Economic Forum/Benedikt von Loebell/CC BY-NC-SA 2.0

Brende, som har en lång bakgrund i norska Høyre, har bland annat varit landets utrikesminister, miljöminister samt närings- och handelsminister. Han sitter även som medlem i Bilderberggruppens styrkommitté, ett annat av Västblockets mest betydande maktforum.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Uppgifter: Bilderbergmötet hålls i Sverige

Globalismens framfart

publicerad 8 april 2025
– av Redaktionen
Bilderberggruppens styrmedlem Marcus Wallenberg, vy över Grand Hotel till höger.

Den globalistiskt inriktade Bilderberggruppen ska enligt ännu obekräftade uppgifter hålla årets sammankomst i Sverige. Mötesdatum och deltagarlista är ännu så länge inte officiellt bekräftade, men mötet ska vara planerat att hållas i Stockholm i mitten av juni.

Bilderberggruppens kontroversiella sammankomster har under många år mött häftig kritik, framförallt mot bakgrund av att gruppens möten ofta beskrivits utgöra en viktig arena för Västblockets faktiska maktetablissemang, där den ekonomiska och politiska världen i praktiken länkas samman – samtidigt som det saknas insyn för allmänheten i vad som faktiskt diskuteras och beslutas vid sidan av allmänna punkter. Mötet hålls enligt den så kallade Chatham House-regeln som tillåter deltagare att använda information från diskussioner, men förbjuder dem att avslöja vem som sagt vad.

Wallenberg svenska huvudprofiler

En lång rad svenska statsministrar har närvarat på mötet inklusive de senaste fyra, Ulf Kristersson, Magdalena Andersson, Stefan Löfven och Fredrik Reinfeldt. Mest profilerade svenskar inom gruppen är maktsfären kring Wallenbergs dynasti kring Investor, där Marcus Wallenberg liksom sin farbror Peter Wallenberg under många år varit medlem i mötets så kallade styrkommitté.

Mötet har hållits i Sverige vid fyra tidigare tillfällen, 1962, 1973 och 1984 på Wallenbergägda Grand Hotel i Saltsjöbaden, samt 2001 på Hotel Stenungsbaden i Stenungsund i samband med EU-toppmötet i Göteborg. Förra årets möte arrangerades i Madrid.

Beskrevs som ”konspirationsteori”

I offentligheten förnekades det länge att mötet arrangerades, eller ens existerade, och avfärdades i konventionella medier under många år i regel som en ”konspirationsteori”. Som en följd av oberoende mediebevakning har det under 2000-talet sedermera erkänts att mötet faktiskt har ägt rum sedan 1954, med mycket profilerade deltagarlistor som i regel rör sig om 120-150 särskilt inbjudna personer.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Bill Gates försvarar sina privatplan: ”Jag är en del av lösningen”

Globalismens framfart

publicerad 20 mars 2025
– av Isac Boman
Bill Gates
Bill Gates uppges äga fyra jetplan och en helikopter.

Den profilerade globalisten och mångmiljardären Bill Gates har länge varit en av de mest högljudda rösterna emot koldioxid. Själv äger han samtidigt flera privatflygplan och medger också att han är en av de människor på planeten som har allra störst utsläpp.

Gates menar dock att han inte bör betraktas som problemet – utan som en del av lösningen då han menar att han ”klimatkompenserar” och investerar ”miljarder i klimatinnovationer”.


Artikeln publicerades ursprungligen den 18 februari 2023.


Bill Gates som är bland världens allra rikaste personer har tidigare erkänt att hans personliga utsläpp av växthusgaser förmodligen är bland de allra högsta i världen och medger att ”bara hans personliga flygande är enormt”. Han är dock noga med att betona att han lägger stora resurser och pengar på klimatinriktade projekt av olika slag.

– Vad säger du om anklagelsen att du är en hycklare om du kämpar mot klimatförändringarna, men också reser runt i världen i ett privat jetplan?, frågar BBC-journalisten Amol Rajan.

– Jag finansierar Climeworks (schweiziskt företag som med vakuumteknik fångar in koldioxid från atmosfären) för att göra direkt luftinfångning som vida överstiger min familjs koldioxidavtryck, försvarar sig Gates.

Mångmiljardären betonar att han ”spenderar miljarder dollar på klimatinnovationer” och frågar sig huruvida det verkligen är rimligt att han stannar hemma istället för att resa till Kenya för att lära sig om malaria och odling.

– Jag är bekväm med tanken att jag genom att betala för kompensationerna inte bara är en del av problemet, utan att jag genom de miljarder som min grupp Breakthrough Energy spenderar också är en del av lösningen.

Det är oklart exakt hur stor Gates flygplansflotta för närvarande är, men enligt uppgifter från Private Jet Charter äger han fyra jetplan, ett sjöflygplan och en helikopter.

Under senare år har globalistiskt inriktade profiler ofta kritiserats för hyckleri och allmän smaklöshet när man samlas till konferenser som präglas av lyx och överdåd av privatplan – samtidigt som man kräver att den breda allmänheten ska minska sina utsläpp kraftigt genom att beskattas hårdare och exempelvis äta mindre kött.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

AfS-ledaren: EU-eliten vill inte se ett starkt Europa

Globalismens framfart

publicerad 19 mars 2025
– av Redaktionen
Enligt Gustav Kasselstrand kan Europas nationer aldrig uppnå självständighet förrän de "frigjort sig från EU:s tvångströja".

På kort tid har de politiska ledarna i EU:s medlemsländer närmast unisont börjat profilera sig som patrioter och talar nu frekvent om vikten av att gemensamt bygga ett ”starkt Europa”.

Alternativ för Sveriges partiledare, Gustav Kasselstrand, uppmanar dock folket att inte låta sig luras av den skenbart nationalistiska retoriken och varnar för att Europa i själva verket blir mycket svagare när EU stärker sin makt över kontinenten.

Han betonar att maktskiftet i USA har lett till panik hos EU-etablissemanget, som inte längre kan förlita sig på evigt amerikanskt stöd och lojalitet – något man tidigare tagit för givet.

Dessutom har Trump uttryckt en vilja att skapa fred i Ukraina och avviker på andra sätt kraftigt från både EU-elitens och tidigare amerikanska administrationers syn på utrikespolitiken. Detta har lett till att samma politiker som tidigare förespråkade amerikansk dominans nu istället talar om att öka ”Europas självständighet”.

Nu vill EU-etablissemanget att vi ska glömma allt det de sagt i flera år, nämligen att vi är säkra genom artikel 5: Natos kollektiva försvarsgarantier, som var själva fundamentet och den enda ’uspen’ – unika konkurrensfördelen – som man sålde in Natoanslutningen med”, konstaterar Kasselstrand.

AfS-ledaren pekar vidare på att EU-toppen, Ursula von der Leyen, utan varken utredning eller tillstymmelse till offentlig debatt snabbt tagit fram ”ReArm Europe” där 8800 miljarder kronor, varav 1650 miljarder i lån ska användas till ”försvarsinvesteringar med syfte att stärka Europas försvarsförmåga”.

Nästa steg mot EU-imperiet

Många tycker att det låter bra: att Europa blir mer självständigt från USA. Men gå inte på det här Europasnacket som EU-ledarna kör med. Europa är en flertusenårig civilisation, EU är en politisk union som, med generös tolkning, funnits i något halvsekel och som skakar i grundvalarna”, betonar han, och menar att EU och Europa i själva verket är varandras motsatser.

EU är centralstyrning, Europa är mångfald. När EU blir starkare, blir Europa svagare. Nationerna och deras särart är själva essensen av Europa och det som bidragit till att Europa är världens historiskt mest framgångsrika och fascinerande kontinent”.

Han anser att det är ”befängt” att jämföra Europa med USA, Ryssland eller Kina – eftersom Europa inte är en stat eller en federation – utan många nationer med unika särarter och kulturer.

Kasselstrand förklarar att det var USA:s makthavare som under Kalla kriget lanserade idén om att se Europa som en statsliknande enhet – utan att ta hänsyn till de europeiska folkens unika historia, ekonomi och intressen.

EU-ledarna är inte idioter: de använder Europa som reklampelare för ett allt starkare EU. Det är därför de, och deras anhängare, nu endast talar om ’Europa’. Det är positivt laddat för de flesta européer, EU är det inte. Men den verkliga agendan bakom ReArm Europe handlar om att ta nästa steg i EU:s resa mot ett imperium”, fortsätter AFS-ledaren.

”Ett Europas förenta stater”

Han pekar på att EU redan har en gemensam utrikes- och säkerhetspolitik sedan länge, men att makthavarna i Bryssel också vill se ett gemensamt EU-försvar och att ReArm Europe är ett mycket stort och farligt steg i denna riktning.

I enlighet med teorin om den kokta grodan måste temperaturen höjas gradvis för att den stackars grodan ska kokas till döds utan att själv märka det. Resan mot ett gemensamt EU-försvar sker, som med allt annat, i etapper”, noterar han.

Så vad är det verkliga syftet med investeringarna? Svaret får vi om vi tittar på Europarörelsens födelse. Initiativtagaren Winston Churchill förklarade i Zürich 1946 och på Haag-kongressen 1948 att målet är ’Ett Europas förenta stater!’ och att ’vi kan inte nöja oss med något mindre än en union för hela Europa!’”, fortsätter Kasselstrand.

Nationalistledaren avslutar med att konstatera att Europas självständighet aldrig kan bli verklighet ”så länge som hennes nationer är förslavade och likriktade”.

Det är först när de europeiska nationerna frigjort sig från EU:s tvångströja som sann europeisk självständighet uppstår: en självständighet som tar sig uttryck i en unik mångfald av röster och viljor”, slår han fast.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Missa inte en nyhet igen!

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev idag!

Ta del av ocensurerade nyheter – fria från industriintressen och politisk korrekthet från Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning – varje vecka.