MORGONDAGENS DAGSTIDNING – söndag 28 september 2025

söndag 28 september 2025

 

Kennedy hoppar av – uppmanar väljarna att rösta på Trump

Presidentvalet i USA

publicerad 24 augusti 2024
– av Isac Boman
RFK Jr USA
RFK Jr. är mycket bekymrad över hur Demokraterna förvandlats.
3 min läsning

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

164 250 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.

Nedräknare
0 Dagar
0 Timmar
0 Minuter

Robert F. Kennedy Jr. är medlem av den kanske mest välkända ”demokratiska” familjen i USA:s historia – men under fredagen drog han sig inte bara ur presidentvalet – utan valde också att ge sitt fulla stöd till republikanernas kandidat Donald Trump, och framträdde även tillsammans med honom på ett kampanjmöte i Arizona.Han anklagar Demokraterna för att inte längre vara det parti man en gång varit – utan nu mest tjänar läkemedelsindustrin, storfinansen och techjättarna.– Jag deltog i mitt första demokratiska konvent vid sex års ålder 1960 och på den tiden var demokraterna förkämpar för konstitutionen och medborgerliga rättigheter

, förklarade Kennedy, i ett känsloladdat anförande.

– Demokraterna stod upp mot auktoritärt styre, mot censur, mot kolonialism, imperialism och orättvisa krig. Vi var arbetarnas parti, arbetarklassens parti. Demokraterna var partiet för öppenhet i förvaltningen och miljöns förkämpe. Vårt parti var hela världen mot stora penningintressen och företagsmakt. I enlighet med sitt namn var det demokratins parti, fortsatte han.

De tiderna är dock förbi, enligt RFK – och han menar nu att Demokraterna helt har lämnat sina gamla kärnvärden.

– Det hade blivit ett parti för krig, censur, korruption, Big Pharma, Big Tech, Big Ag och Big Money.

”Plågsamt beslut”

Kennedy förklarade vidare att han ”blev förvånad över att upptäcka” att han och Trump faktiskt var överens i många viktiga frågor, och att det var detta som låg till grund för beslutet att ge sitt stöd till republikanen.

– Det här beslutet är plågsamt för mig på grund av de svårigheter det medför för min fru, mina barn och mina vänner. Men jag är säker på att detta är vad jag är ämnad att göra, och den vissheten ger mig inre frid, även när det stormar.

I ett nästan timmes långt tal gick han till hårt angrepp mot Demokraterna, massmedia och hur hans egen kampanj blivit systematiskt motarbetad på olika sätt, där hans namn ofta inte ens kommit med på valsedeln.

– President Biden hånade Vladimir Putins 88-procentiga jordskredsseger i det ryska valet och konstaterade att Putin och hans parti kontrollerade den ryska pressen och att Putin hindrade seriösa motståndare från att dyka upp på valsedeln. Men här i USA hindrade DNC (Democratic National Committee) också motståndare från att komma med på valsedlarna, och våra tv-bolag avslöjade sig som organ för det demokratiska partiet.

– När en förutsägbart misslyckad debattinsats utlöste palatskuppen mot president Biden utsåg samma skugglika DNC-agenter hans efterträdare, också utan ett val, de installerade en kandidat som var så impopulär bland väljarna att hon hoppade av 2020 utan att vinna en enda delegat, fortsatte han.

Mordkommission ska upprättas

Trump tackade Kennedy för stödet och menar att han är ”en bra kille – respekterad av alla”.

– Vår rörelse handlar inte om demokrater kontra republikaner. Det handlar om patriotism och sunt förnuft. Det är därför vi välkomnar stöd från miljoner och åter miljoner missnöjda demokrater, och de ansluter sig som en löpeld nu, deklarerade presidentkandidaten.

Trump lovade också att tillsätta en särskild kommission som ska utreda mord och mordförsök på amerikanska presidenter – något som beskrivs som ”en hyllning till Bobbys ära”.

Kommissionen får bland annat uppdraget att offentliggöra de återstående hemligstämplade dokumenten om mordet på president John F. Kennedy – Robert F. Kennedy Jrs. farbror.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Konspirationen mot Trump – Del 1

Presidentvalet i USA

I denna artikelserie i tre delar ges vi en helhetsbild av de händelser och dolda makt‑ och underrättelsestrukturer som har präglat den amerikanska politiken från valet 2016 till 2020. I den första delen får vi veta hur anklagelserna mot Trump i samband med Russiagate och Mueller‑rapporten formade den omedelbara eftervalsdynamiken i landet.

publicerad 26 september 2025
– av Dan Ahlmark
Falska narrativ gjorde vanliga människor till nyttiga idioter i ett politiskt kuppförsök.
7 min läsning

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

164 250 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.

Nedräknare
0 Dagar
0 Timmar
0 Minuter

Detta är en opinionstext. Artikelförfattaren svarar för de åsikter som uttrycks i artikeln.

Artikelns huvudfråga är vad som egentligen hände beträffande presidentvalet 2016. Artikeln innehåller därför en summering och slutsatser gällande viktiga delar av den politiska händelseutvecklingen i USA under främst perioden 2016–2020. Den berör inte politiska brott i delstaterna eller valfusk gällande valet 2020.

Underlaget bygger delvis på min artikelserie från 2018 i Nya Dagbladet1, som noggrant granskade den serie av händelser riktade mot Trump, som inträffade främst 2016–2018. Det var redan då med rätta källor inte svårt att fastställa sanningen om vad som egentligen tilldrog sig och drev på det dramatiska skeendet. Under åren 2017–2018 kunde privatpersoner, vilka tog del av vad välinformerade och kunniga amerikanska alternativa media hittade och publicerade, i huvudsak objektivt följa händelseutvecklingen. Dessa analytiker hade olika källor och förmågor att klarlägga komplexa sammanhang och utforska sanningen, men den som genomgående var överlägsen ansvarade för bloggen ”Theconservativetreehouse.com”. Kvalitén och mängden av information där imponerade och det var lätt att tro att ett antal personer bidrog till denna volym av högkvalitativt material. Till skillnad från MSM i Sverige kunde därför läsare i Sverige av Nya Dagbladet ta del av sanningen om Russiagate.

De hypoteser och beskrivningar av de politiska sammanhangen, som presenterades bland annat vid den tidpunkten, påstods då av media vara konspirationsteorier men har idag visat sig vara mycket tidiga avslöjanden av flera ytterst allvarliga kriminella sammansvärjningar mot en folkvald president – Trump. Man kan därvid konstatera att innehållet i min artikelserie nämnd ovan genomgående bekräftats av den nya information, som sedan – och främst i år – framkommit i många källor. Det material, som cheferna för det nationella underrättelseväsendet och CIA (Tulsi Gabbard2 och John Ratcliff3) fått fram och offentliggjorde i juni–juli i år, är då av särskild vikt.

Det var dock tidigt uppenbart att motståndet mot Trump innebar en sammansvärjning eller konspiration mellan ledande medlemmar i det demokratiska partiet samt höga befattningshavare i Obamas justitiedepartement och underrättelsesektorn. Det fanns 2017–2018 inte tillräckligt med material tillgängligt för mig i syfte att då kunna bedöma Obamas roll annat än att omfattningen och arten av vidtagna åtgärder mot Trump och hans valkampanj och senare mot hans administration gjorde det troligt, att besluten inte kunde ha fattats på administrativ chefsnivå. De var nämligen av arten att behöva ett politiskt godkännande på högsta nivå2.

Nu vet vi av detta nya material att president Obama, tillsammans med Hillary Clinton, var den drivande kraften bakom genomförandet av projektet Russian Hoax.

Vilken var händelseutvecklingen?

Det är en remarkabel kedja av händelser som inträffade 2016–2019 gällande misstänkliggörandet av Trump för att ha använt utländsk – rysk – hjälp för att vinna presidentvalet 2016. Den 23 juli i år publicerade således Tulsi Gabbard, (vilken som chef (DNI) för ett samordnande organ (ODNI) samordnar resultat från USA:s 16 viktigaste organisationer inom underrättelsetjänsten och kan offentliggöra information från dessa) den anmärkningsvärda redovisningen från september 2020 från det av republikaner ledda underrättelseutskottet i Representanthuset.

Efter valet i november 2016 kom underrättelsesektorn i en utredning fram till att ringa stöd fanns för misstanken om rysk preferens gällande Trump jämfört med Clinton eller överhuvudtaget någon nämnvärd påverkan på valet av ryssarna. President Obama hindrade då den 8 december att denna utredning publicerades. Istället tillsattes och genomfördes skyndsamt en ny utredning med en helt annan slutsats. I denna deltog bara små delar i 4 av de aktuella 17 underrättelseorganisationerna, och rapporten skrevs av bara fem personer särskilt utvalda av CIA-chefen Brennan. Underrättelsechefen Clapper och FBI-chefen Comey följde också arbetet, och Clapper deltog i arbetet att även med hot tvinga igenom acceptans av den trots oppositionen i ett antal organisationer4. Denna Intelligence Community Assessment (ICA), som utarbetats med målet att bekräfta rysk inverkan på valet till Trumps fördel, gavs den 6 januari 2017 (det vill säga två veckor innan Trumps installation) till Obama. Den har senare av CIA stämplats som en beställningsprodukt, vilkens sätt att produceras bröt mot många accepterade regler3.

Rapporten hemlighetsstämplades naturligen, så att den inte kunde genomgå en objektiv och offentlig granskning, men resultatet läcktes till pressen såsom underrättelsesektorns samlade bedömning. Denna information och slutsatser skapade ett enormt media- och opinionsmässigt motstånd mot Trump, som utmålades såsom en illegitim president. Rapporten skadade honom enormt i ett antal dimensioner just genom att den sades ha tagits fram av den samlade underrättelsesektorn.

Den sittande presidenten Obama hade alltså aktivt tvingat fram en falsk utredning som presenterade helt andra slutsatser än den tidigare – fram till nu – okända seriösa utredningen. På grund av sekretesskäl kunde den nya utredningen inte analyseras av utomstående, vilket varit behövligt, eftersom man inte hade något annat underlag än påhittade rykten om rysk inblandning. Detta möjliggjorde dock flera år av offentlig politisk förföljelse av Trump. Först offentliggörandet i februari 2019 av Robert Muellers utredning gällande Russian Hoax, som tillsatts våren 2017, avslutade hetsen mot Trump som påstådd samarbetspartner till Putin.

Under flera år hade då den republikanska administrationen starkt kritiserats och motarbetats av den helt dominerande delen av media, som dock ända sedan Trump offentliggjorde sin kandidatur hade motarbetat honom. Allmänt hade lögnerna baserade på Russian Hoax försvagat presidenten politiskt och minskat kraften bakom förverkligandet av hans politiska program. Detta innebar en nämnvärd framgång för konspirationen mot Trump (se nedan).

Det finns likheter mellan denna långsamt verkande konspiration alt. kupp mot Trump med de färgrevolutioner, som CIA genomfört (eller försökt genomföra) mot länder, vars auktoritära regeringar USA ogillade. De har framgångsrikt genomförts av CIA mot bland annat länder som Ukraina, Georgia , Kirgisistan, Armenien med mera. Vanliga inslag i dem har varit utnyttjande av internet och mobiltelefoner som sambandsmetoder och för central styrning av motståndsrörelsens aktiviteter samt finansiering genom NGO:s av rörelsens delar. Det gäller till exempel organisationer som innehöll aktiva med olika expertis och mål: påverkan via media bland annat sociala; ledare för demonstrationer och massuppträdanden; ständig tillförsel av besvärande information för regimen genom olika kanaler; stadig upptrappning av trycket mot den aktuella regeringen och så vidare.

Den kunskap och erfarenhet som CIA vunnit och numera besitter, har då troligen delvis sedan 2015 utnyttjats mot organisationens hemland och regering. De stora fördelarna oppositionen allmänt hade i USA var att demokratiska partiet dominerade förutom många delstatsregeringar majoriteten av de federalt anställda (ger möjlighet för kunskap och läckor), alla konventionella media, Hollywood och största delen av underhållningssektorn, utbildningssektorn inklusive universitetsvärlden, de flesta viktiga organisationer i USA, fackföreningarna, största delen av den ekonomiska- och finanssektorn, de allra flesta miljardärer, de globalt verksamma företagen och så vidare. Partiet hade också ett informellt ”samarbete” med organisationer, som gärna använde våld (BLM och andra extrema mindre marxistiska enheter). Att Trump under sin första period ändå så väl kunde motstå den oerhörda kollektiva makt dessa grupper och organisationer representerade är förvånande.

För en detaljerad rekapitulation av olika beståndsdelar och inslag i Russian Hoax hänvisar jag till mina artiklar1 samt nytt material, som redovisas här. En kort sammanfattning är, att presidentkandidaten Hillary Clinton av flera skäl finansierade framtagande av material från Ryssland (Steele Dossier), som falskt anklagade Trump och Putin för samarbete med syftet att få Trump att bli amerikansk president. Ett tidigt skäl för hennes beslut om detta syntes ha varit hennes trängande behov att avleda uppmärksamheten från hennes vana att såsom utrikesminister använda och lagra vissa yrkesmejl på en privat server istället för att använda utrikesdepartementets kommunikationskanaler. Detta var i sig ett svårt brott mot sekretessbestämmelserna. Men skälet för att bete sig så var troligen värre. Hon kunde därigenom dölja att hon som utrikesminister sålde tjänster till olika länder eller parter i syfte att få donationer till den hjälp/biståndsorganisation, som hon och president Clinton ägde. Efter att hon förlorat valet fyllde dock den Ryska Bluffen rollen som hennes främsta svepskäl för valförlusten.

Parallellt med detta genomförde FBI operationen Crossfire Hurricane, vars syfte bland annat var att under 2016 spionera på Trumps kampanj och söka kompromettera kampanjanställda genom påstådda ryska kontakter. Man presenterade senare falskt material från detta arbete för den domstol, som gav FBI tillåtelse till elektroniskt spionage genom utnyttjande av den gigantiska databasen skött av National Security Agency (NSA). Det skedde i syfte att få ett godkännande av den övervakning av Trumps kampanjorganistion påbörjad långt tidigare och då genomförd utan lagligt stöd (se Del 2).

Det har senare alltmer framgått, att huvudskälet till Obama- regeringens engagemang i december–januari gällande Russian Hoax och spionaget mot Trumps valkampanj sannolikt hade en annan och mycket allvarligare orsak än att allmänt söka försvaga honom.

 

Dan Ahlmark

 


Källor och referenser:(1)  Vakna UppSe artiklarna 12 A 1-5; även artiklarna 6-8 är av intresse.(2) Director of National Intelligence – New Evidence Uncovers Obama-Directed Creation of False Intelligence Report Used to Launch Years-long Coup to Undermine President Trump and the American People(3) Internewscast – CIA Document Reveals Deception by Intelligence Officials in Russiagate Case CIA Note(4) The Gateway Pundit – Tulsi Gabbard Issues Statement After Releasing Whistleblower Testimony — Insider Says They Were “THREATENED” to Back Obama-Directed Phony Russia Narrative

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Demokraternas popularitet lägsta på decennier

Donald Trumps USA

publicerad 27 juli 2025
– av Redaktionen
1 min läsning

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

164 250 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.

Nedräknare
0 Dagar
0 Timmar
0 Minuter

En ny opinionsmätning från Wall Street Journal visar att Demokraternas popularitet sjunkit till den lägsta nivån på över tre decennier. 63 procent av amerikanska väljare har en negativ syn på partiet, medan endast 33 procent ser positivt på Demokraterna.Undersökningen

, som genomfördes mellan 16-20 juli bland 1 500 registrerade väljare, avslöjar en dyster bild för Demokraterna inför mellanårsvalen 2026. Endast åtta procent av väljarna ser ”mycket positivt” på partiet, vilket understryker den utmaning partiet står inför.

Trots att väljarna inte är särskilt nöjda med president Donald Trumps hantering av ekonomiska frågor och tullpolitik, litar de ändå mer på Republikanerna än Demokraterna när det gäller att hantera viktiga samhällsfrågor som ekonomi och migration. Trumps eget godkännande ligger på 46 procent.

Resultatet bekräftas av en tidigare CNN-undersökning som visade att endast 28 procent av väljarna ser positivt på Demokraterna. Partiet hoppas dock kunna mobilisera väljare genom att kritisera Republikanernas förslag om skattesänkningar för välbärgade, samtidigt som sociala förmåner ska skäras ned. En knapp majoritet, 52 procent, motsätter sig det republikanska lagförslaget.

Demokraterna försöker även utnyttja kontroverser kring Jeffrey Epstein-fallet, där 65 procent av de demokratiska väljarna saknar förtroende för justitiedepartementets utredning.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Keir Starmer anklagas för inblandning i USA:s val

Presidentvalet i USA

publicerad 14 januari 2025
– av Redaktionen
Keir Starmer och Joe Biden under ett möte förra sommaren.
2 min läsning

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

164 250 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.

Nedräknare
0 Dagar
0 Timmar
0 Minuter

Storbritanniens premiärminister, Keir Starmer, står inför anklagelser om att Labourpartiet påverkade det amerikanska presidentvalet 2024 genom att skicka volontärer för att bistå Kamala Harris kampanj. Samtidigt växer kritiken mot premiärministern på hemmaplan, där denne anklagas för att inte ha agerat mot pakistanska groominggäng och en tidigare Labourpolitiker greps i en pedofilskandal dagarna efter att han tagit officiell ställning för Starmer.

En politisk storm med internationella förgreningar tog sin början i oktober 2024 när Donald Trumps kampanj anklagade Storbritanniens premiärminister Keir Starmer och Labourpartiet för att ha försökt påverka det amerikanska presidentvalet.

Enligt en anmälan till Federal Election Commission (FEC) ska Labourpartiet ha skickat volontärer till USA för att bistå Kamala Harris kampanj, något som Trumps kampanj beskriver som ”uppenbar utländsk inblandning”.

För att skydda vår demokrati från olaglig utländsk påverkan är det avgörande att Federal Election Commission omedelbart utreder detta, sade Gary Lawkowski, kampanjjurist för Trump.

https://twitter.com/JimFergusonUK/status/1878009896832049281

Anmälan pekade särskilt på ett nu raderat LinkedIn-inlägg från Labourpartiets operativa chef Sofia Patel, där hon uppmanade volontärer att resa till North Carolina och lovade: ”Vi ordnar ert boende”.

Labourpartiet har inte förnekat att volontärer reste till USA men framhåller att ingen lag brutits.

Labourpartiet har haft volontärer som åkt över inför i princip varje val, sade Keir Starmer. De gör det på sin fritid, som volontärer.

Kritik mot Starmers inhemska politik

Samtidigt växer kritiken mot Starmer på hemmaplan. Våld mot flickor har nått rekordnivåer, och kontroversen kring så kallade ”grooming gangs” fortsätter att prägla debatten. Under sin tid som chef för Crown Prosecution Service (CPS) har Starmer anklagats för att inte ha agerat kraftfullt mot dessa grupper, vilket ledde till omfattande övergreppsskandaler i städer som Rotherham och Rochdale​.

I augusti förra året skedde en knivattack i Southport där tre flickor dödades. Händelsen har blivit en symbol för den ökande kriminaliteten i Storbritannien och ledde till upplopp i flera städer. Fyra månader senare, i januari i år, tweetade Elon Musk ”Fängelse för Starmer” med hänvisning till attacken, vilket ytterligare ökade trycket på premiärministern​​.

Starmer-försvarare arresterad i pedofilskandal

Krisen för Labourpartiet fördjupades nyligen när den tidigare Labourparlamentarikern Ivor Caplin greps efter en stingoperation utförd av medborgaraktivister. Caplin anklagas för att ha försökt arrangera ett möte med en 15-årig pojke.

Caplin, som tidigare kallat Musks kritik mot Starmer ”oacceptabel” och ”ogrundad”, greps bara dagar efter att han offentligt försvarat premiärministern men har släppts mot borgen medan utredningen pågår​.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Trump slipper straff i mål om tystnadspengar

Presidentvalet i USA

publicerad 14 januari 2025
– av Redaktionen
Donald Trump
1 min läsning

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

164 250 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.

Nedräknare
0 Dagar
0 Timmar
0 Minuter

Den tillträdande presidenten Donald Trump har dömts för bokföringsbrott i det uppmärksammade målet om ”tystnadspengar” – men undgår ändå straffpåföljd.

Under en domstolsförhandling via videolänk i New York den 10 januari 2025 meddelade domaren att Trump får en villkorslös frigivning, vilket innebär att han slipper både fängelsestraff och böter.

Fallet rör utbetalningar för att köpa flera personers tystnad, däribland porrskådespelaren Stormy Daniels, inför presidentvalet 2016. Trump har hela tiden nekat till anklagelserna och beskriver processen som ett politiskt motiverat försök att underminera hans chanser i valet 2024.

– Det har varit en politisk häxjakt. Det gjordes för att skada mitt rykte så att jag skulle förlora valet, och uppenbarligen fungerade det inte, sade Trump under förhandlingen.

Beslutet om villkorslös frigivning innebär att den fällande domen kvarstår i Trumps brottsregister, vilket gör honom till den förste presidentkandidaten i USA:s historia med en sådan belastning. Trump planerar dock att överklaga domen.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Missa inte en nyhet igen!

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev idag!

Ta del av ocensurerade nyheter – fria från industriintressen och politisk korrekthet från Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning – varje vecka.