MORGONDAGENS DAGSTIDNING – onsdag 7 maj 2025

onsdag 7 maj 2025

FN-chefen om Israels invasion: ”Aldrig sett sådan död och förstörelse”

Situationen vid Gazaremsan

publicerad 10 september 2024
– av Isac Boman
Gaza
Antonio Guterres tror inte att Israel kommer att tillåta att FN får en roll i Gazas framtid.

FN:s generalsekreterare Antonio Guterres uppger att det israeliska dödandet av palestinier i Gaza är på en nivå som han aldrig tidigare skådat.

– Jag har aldrig sett en sådan nivå av död och förstörelse som vi ser i Gaza under de senaste månaderna, konstaterar han bedrövat.

I en intervju med Associated Press (AP) menar FN-chefen att det är ”orealistiskt” att förvänta sig att FN skulle kunna spela en roll för Gazas framtid, varken som administratör av territoriet eller med någon form av fredsbevarande styrka – helt enkelt eftersom det bedöms som fullständigt osannolikt att Israel skulle acceptera en sådan lösning.

Guterres betonar dock att FN ”kommer att vara tillgängligt för att stödja varje vapenvila” och att det är mycket brådskande med ett eldupphör.

– Det lidande vi bevittnar i Gaza saknar motstycke under mitt mandat som FN:s generalsekreterare.

”Den enda lösningen”

Sedan 1948 har FN ett militärt övervakningsuppdrag i Mellanöstern och FN:s generalsekreterare påpekar att man ”naturligtvis kommer att vara redo att göra allt som det internationella samfundet ber oss om”.

Han tror dock inte att Israel kommer att acceptera FN:s inblandning eller auktoritet, och att det inte heller är säkert att Israels viktigaste allierade, USA, vill se en sådan lösning.

Den enda lösningen” är enligt Guterres en tvåstatslösning med en suverän palestinsk stat – något den israeliska regeringen dock motsätter sig. Enligt FN-ledaren finns det dock inga andra alternativ.

– Jag tror inte att man kan ha två folk som lever tillsammans om de inte är jämlika och om de inte är respekterade – ömsesidigt respekterade i fråga om sina rättigheter. Så tvåstatslösningen är enligt mig ett måste om vi vill ha fred i Mellanöstern.

41 000 döda

Den 7 oktober genomförde Hamas flera attacker mot södra Israel, där cirka 1140 israeler och utländska medborgare dödades, enligt myndighetskällor.

Sedan dess har Israel bombat och inlett en omfattande invasion mot Gaza där närmare 41 000 palestinier nu har dödats – de allra flesta kvinnor och barn.

Tiotusentals har också skadats eller rapporteras som saknade under rasmassorna, och en stor betydande majoritet av Gazas befolkning befinner sig nu på flykt.

Benjamin Netanyahus regering har vid flera tillfällen anklagat FN för att vara ”antiisraeliska” – eller till och med ”antisemitiska” i samband med att påstådda israeliska krigsförbrytelser fördömts.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Smotrich: ”Vi kommer äntligen att ockupera Gazaremsan”

Situationen vid Gazaremsan

publicerad Idag 12:45
– av Redaktionen
Bezalel Smotrich har länge förespråkat permanent israelisk ockupation av Gazaremsan samt återetablering av israeliska bosättningar i området.

Israels högerextreme finansminister Bezalel Smotrich meddelade under måndagen att landet ämnar ockupera hela Gazaremsan. Samtidigt försvarade premiärminister Benjamin Netanyahu den planerade utvidgningen av offensiven mot området.

Vi ska sluta vara rädda för ordet ’ockupation’, deklarerade Smothrich.

Under måndagen godkände Israels säkerhetskabinett enhälligt en plan för att utöka den militära operationen i Gaza, vilket enligt regeringsföreträdare innebär en faktisk ockupation av hela Gazaremsan. Tiotusentals reservister har kallats in inför insatsen.

Vi kommer äntligen att ockupera Gazaremsan. Vi ska sluta vara rädda för ordet ’ockupation’, sade finansministern tillika Religiösa sionistpartiets ledare under en konferens arrangerad av tidningen B’Sheva.

Premiärminister Netanyahu beskrev operationen som ”intensiv” och underströk att Israel inte kommer att dra sig tillbaka från områden som tas under kontroll.

När den nya offensiven har inletts kommer Israel inte att retirera från erövrade territorier. Avsikten är den motsatta, sa Netanyahu i ett videoklipp på X.

Oppositionen: Handlar om att rädda Netanyahu

Netanyahu tillade att Gazas civilbefolkning kommer att flyttas söderut ”för sin egen säkerhet” som en del av planen.

Beslutet har väckt skarp kritik från oppositionen och anhöriga till israeliska gisslan som fortfarande hålls fångna i Gaza. Många anklagar regeringen för att prioritera territoriella vinster framför mänskliga liv.

Kabinettet beslutade i går kväll att utöka den militära operationen inne i Gazaremsan – inte för att upprätthålla Israels säkerhet, utan för att rädda Netanyahu och extremistregeringen, skrev oppositionsledaren Yair Golan på X.

Kan utgöra folkmord

Planerna på att tvångsförflytta civilbefolkningen i Gaza väcker frågor om folkrätt. Enligt FN:s folkmordskonvention kan tvångsförflyttning av en skyddad grupp, om det sker med avsikt att förstöra gruppen helt eller delvis, utgöra folkmord.

Även enligt Romstadgan för Internationella brottmålsdomstolen (ICC) kan sådan förflyttning räknas som ett brott mot mänskligheten.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Palestinsk dokumentärfilmare död i flygattack – filmen visas i Cannes

Situationen vid Gazaremsan

publicerad 23 april 2025
– av Jan Sundstedt
Fatima Hassouna förlorade också tio familjemedlemmar i den israeliska attacken - inklusive en gravid syster, uppger lokala källor.

Den palestinska fotojournalisten och dokumentärfilmaren Fatima Hassouna dödades förra veckan i en israelisk flygattack i Gaza, bara dagar efter att hennes film valts ut till filmfestivalen i Cannes. Händelsen har väckt internationell uppmärksamhet och belyser dessutom farorna för mediearbetare i konfliktzoner.

25-åriga Hassouna dödades den 16 april i en flygattack mot hennes bostad i stadsdelen Al-Touffah i Gaza City, rapporterar The Independent.

Filmfestivalen i Cannes offentliggjorde endast ett dygn innan attacken att dokumentären Put Your Soul on Your Hand and Walk, där Hassouna medverkar, valts ut till visning i ACID – en parallell sektion av filmfestivalen där oberoende filmskapare lyfts fram.

Filmen, regisserad av iransk-svenska Sepideh Farsi, bygger på månader av videosamtal mellan de båda kvinnorna, där Hassouna berättar om vardagen under kriget. ACID-sektionen beskriver filmen som en nära skildring av livsvillkoren i Gaza och ett vittnesmål från en civil röst mitt i konflikten.

Enligt lokala källor dog även tio familjemedlemmar under attacken, inklusive en gravid syster, medan Hassounas föräldrar skadades svårt men överlevde. Det palestinska hälsodepartementet i Gaza bekräftade dödsfallen dagen efter attacken.

IDF: Attacken riktad mot Hamas-medlem

Israels försvarsmakt har uppgett att man riktade attacken mot en misstänkt Hamasmedlem men kritiker ifrågasätter uppgiften och menar att attacken drabbade civila utan koppling till militära mål. Regissören Sepideh Farsi har kommenterat IDF:s påstående och kallar uppgifterna ”nonsens”.

Fatima Hassouna arbetade som frilansfotograf och dokumenterade krigets påverkan på civilbefolkningen. På sociala medier publicerade hon bilder och berättelser från vardagen, bland annat om barn som lekte bland ruiner och familjer som förlorat sina hem.

Om jag dör vill jag ha en högljudd död. Jag vill inte bara vara en nyhet eller en siffra i en grupp, jag vill ha en död som världen hör, en inverkan som kommer att bestå genom tiderna och en tidlös bild som inte kan begravas av tid eller plats, skrev hon i ett inlägg på Instagram i augusti 2024.

Uttalandet har efter hennes död fått bred spridning och väckt starka reaktioner.

Hundratals journalister dödade i kriget

UNESCO och flera pressfrihetsorganisationer har fördömt attacken, och har under lång tid varnat för den ökande risken för journalister i Gaza. Enligt uppgifter från Reportrar utan gränser har över 200 journalister dödats i regionen sedan oktober 2023.

Filmen Put Your Soul on Your Hand and Walk har redan väckt internationellt intresse. ACID meddelade att man som en hyllning till hennes arbete även planerar att visa Hassounas fotografier i samband med festivalen i maj.

Fatima Hassounas öde har kommit att symbolisera det höga pris som många civila och mediearbetare betalar i konfliktdrabbade områden.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Israeliske försvarsministern: ”Ska förverkliga Trumps plan för Gaza”

Situationen vid Gazaremsan

publicerad 14 april 2025
– av Redaktionen
Israel Katz
Israeliske försvarsministern, Israel Katz, menar att man strävar efter Trumps vision att rensa Gaza på palestinier.

Israels försvarsminister, Israel Katz, har meddelat att Israel ytterligare intensifierar sina militära operationer i Gaza med målet att förverkliga Donald Trumps kontroversiella plan för området, som går ut på att USA ska ta över Gaza och omlokalisera dess befolkning.

Efter att IDF tagit över Morag-korridoren mellan Rafah och Khan Younis i södra Gaza, uppmanar nu försvarsminister Israel Katz palestinier att avlägsna Hamas och frige alla gisslan, innan den militära operationen utvidgas i Gazaremsan, uppger The Jerusalem Post.

– Detta är den sista chansen att avlägsna Hamas, frige gisslan och bringa kriget till ett slut, säger Katz i ett uttalande.

Katz har även uttalat sig om att Israel kommer att förverkliga Trumps Gaza-plan, som lanserades i februari. Planen förespråkar att USA tar över Gaza och omlokalisera dess befolkning till andra länder.

– Vi ska förverkliga Trumps plan för Gaza, säger Katz. De som vill, menar han, kan ”frivilligt flytta till diverse olika länder världen över i enlighet med USA:s presidents vision som vi jobbar på att förverkliga”.

Donald Trump har tidigare föreslagit att Gaza bör tömmas på palestinier och omvandlas till en kuststad under amerikansk övervakning. Planen har mött stark kritik internationellt som ett projekt för etnisk utrensning i strid mot internationell rätt.

Utöver Morag-korridoren i södra Gaza hävdar IDF att staden Rafah nu är omringad av den israeliska militären. Israel säger sig just nu kontrollera runt 50 procent av Gazaremsan.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Sista fungerande Gaza-sjukhuset bombat av Israel

Situationen vid Gazaremsan

publicerad 14 april 2025
– av Jan Sundstedt
Gaza
IDF:s attacker i Gaza växer i styrka (arkivbild).

Al-Ahli-sjukhuset i norra Gaza bombades tidigt på söndagen i en israelisk flygattack som en del av den ytterligare intensifierade militära kampanjen i Gaza. Den israeliska militären (IDF) motiverar bombningen av sjukhuset med att det ska ha använts av Hamas för att planera attacker.

Chefen för Al-Ahli-sjukhuset, dr Fadel Naim, berättar att de varnades för attacken innan den genomfördes. I ett inlägg på X skriver han att akutmottagningen, apoteket och omgivande byggnader skadades allvarligt, med konsekvenser för mer än 100 patienter och dussintals läkare.

Världshälsoorganisationen (WHO) rapporterade att ett barn dog under evakueringen på grund av avbrott i vården. Organisationens generaldirektör Tedros Adhanom Ghebreyesus betonar att sjukhus skyddas enligt internationell rätt och att attacker mot sjukvården måste upphöra.

Israels försvarsminister har meddelat att den militära aktiviteten snabbt kommer att utökas över Gaza, och att människor uppmanas att evakuera från det man betecknar som ”stridszoner”. Israel har också lovat att pressa Hamas att frisläppa återstående gisslan.

Fler än 50 000 palestinier har hittills dödats i samband med Israels militära offensiv, enligt det Hamas-styrda hälsoministeriet i Gaza. Merparten av de döda uppges vara kvinnor och barn.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Missa inte en nyhet igen!

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev idag!

Ta del av ocensurerade nyheter – fria från industriintressen och politisk korrekthet från Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning – varje vecka.