Den brittiske komikern Al Murray menar att Skottlands nya lagstiftning om ”hatbrott” kan komma att göra hans komedinummer olagliga och undrar om det vore lika bra att överlämna sig till polisen inför nästa uppträdande.
– Det här är faktiskt ett mycket intressant ögonblick, den där lagstiftningen. Ärligt talat, för komiker är det ett underbart tillfälle att bli arresterad och omskriven. Eller nästa gång jag åker till Skottland kanske jag helt enkelt ska överlämna mig till polisen, kommenterar han skämtsamt.
Den nya lagstiftningen innebär att det blir brottsligt att ”väcka hat” rörande religion, ”könsöverskridande identitet”, funktionshinder, religion, sexuell läggning eller ålder – ämnen som komiker historiskt ofta har skämtat vitt och brett om.
Murray tror dock inte att han efter två decennier som sitt alter ego, ”pubägaren” skulle kunna tona ner detta för att möta de nya politiskt korrekta lagstiftningen.
– Jag har kommit för långt med honom. Det jag kanske skulle vilja experimentera med är att vara mig själv, men jag skulle inte veta var jag skulle börja.
7800 anmälningar på en vecka
Murray skämtar ofta om skottar och har även innan lagen infördes skojat om att han måste överlämna sig till polisen och frihetsberövas på grund av sina ”förbjudna skämt”.
– Med en sådan lagstiftning är man så sårbar för uppmärksamhetssökande idioter, har han sagt och förklarat att en viktig del i att vara komiker är att ”ockupera ett karaktärsutrymme som inte är du”.
Den nya ”hatlagen” trädde i kraft den 1 april, men kritiker har varnat för att den kan få långtgående negativa effekter på yttrandefriheten, bara under första veckan inkom cirka 7800 anmälningar om ”hatbrott” – varav cirka tre procent registrerades som ”bekräftade” brott.