Annons:

SD anklagar Moderaterna för Israel-svek

Folkmordet i Gaza

Publicerad augusti 1, 2025
– av Redaktionen

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

175 190 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.

Nedräknare
0 Dagar
0 Timmar
0 Minuter

Sverigedemokraterna gör uppror mot regeringens förslag om handelssanktioner mot Israel och anklagar Moderaterna för svek. Partiet hävdar att beslutet gynnar Hamas, vilket skapar allvarliga sprickor i Tidösamarbetet.

När regeringen väljer att pressa Israel för det pågående folkmordet i Gaza genom EU-sanktioner, reagerar Sverigedemokraterna kraftfullt. Partiets utrikesutskottsordförande Aron Emilsson går till hårt angrepp mot regeringens linje och kallar den "fel, förhastad och kontraproduktiv".

Kritiken från SD är både bred och personlig. Riksdagsledamoten Richard Jomshof gick på torsdagen ut på X med skarp kritik mot regeringspartiet: "I fråga efter fråga sviker Moderaterna, vilket haveri".

Emilsson menar att regeringens agerande skadar Sveriges inflytande:

Annons:

Det riskerar politiskt och ekonomiskt inflytande och att spela Hamas i händerna under pågående förhandlingar. Konsekvenserna för europeisk del är heller inte klarlagda.

SD:s hållning får stöd från Kristdemokraterna. Europaparlamentarikern och Israel-vännen Alice Teodorescu Måwe argumenterar för att pressen istället borde riktas mot Hamas:

Att fokusera på Israel är att spela Hamas, vars mål är att vända världsopinionen mot Israel och i längden förinta landet och dess folk, i händerna.

Moderaterna splittrade internt

Kritiken kommer även inifrån Moderaterna. Flera tunga partiföreträdare har gått ut på sociala medier med liknande budskap som SD. Lidingöpolitikern Daniel Källenfors och Skånes regionstyrelsens ordförande Carl Johan Sonesson har båda ifrågasatt regeringens prioriteringar.

Statsminister Ulf Kristersson hänvisar kommentarer till utrikesminister Maria Malmer Stenergard, som ännu inte besvarat kritiken.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Annons:

FN-rapport: Västerländska stater medansvariga för folkmord i Gaza

Folkmordet i Gaza

Uppdaterad Idag kl 12:21, Publicerad Idag 03:23
– av Markus Andersson
Det omfattande stödet till Israel som under inledningen av Gaza-kriget backades upp av Joe Biden har fortsatt med oförminskad styrka under Donald Trump som är starkt uttalat pro-israelisk och har bidragit med ett stort antal vapenleveranser under det pågående folkmordet.

FN:s specialrapportör Francesca Albanese pekar i en ny rapport ut USA och flera europeiska länder som medansvariga för det pågående folkmordet i Gaza. Genom militärt stöd, diplomatiskt skydd och ekonomiska relationer har de möjliggjort Israels handlingar, enligt rapporten som publicerades under tisdagen.

Det pågående folkmordet i Gaza är ett kollektivt brott som möjliggjorts genom mäktiga tredje staters medverkan. Det slår FN:s specialrapportör för mänskliga rättigheter i de ockuperade palestinska territorierna, Francesca Albanese, fast i rapporten "Gaza Genocide: a collective crime".

"Utan direkt deltagande, hjälp och stöd från andra stater hade den utdragna olagliga israeliska ockupationen av det palestinska territoriet, som nu eskalerat till ett fullskaligt folkmord, inte kunnat upprätthållas", skriver Albanese i rapporten.

USA huvudansvarig för vapenleveranser

USA pekas ut som den främsta möjliggöraren. Sedan oktober 2023 har landet skickat 742 försändelser av vapen och ammunition till Israel, och använt sitt veto i FN:s säkerhetsråd sju gånger för att blockera resolutioner om vapenvila.

Annons:

Tyskland är den näst största vapenleverantören, med exportlicenser värda 489 miljoner euro godkända mellan oktober 2023 och juli 2025. Storbritannien har flugit över 600 övervakningsuppdrag över Gaza från sina baser på Cypern och delat underrättelseinformation med Israel.

Totalt har 26 stater skickat vapen till Israel sedan oktober 2023, däribland Kina, Indien, Italien, Österrike, Spanien, Tjeckien, Rumänien och Frankrike.

Tongivande judiska högerextremister i den israeliska regeringen har varit drivande under folkmordet och hotat länder som övervägt sanktioner med motåtgärder. Montage. Foto: Yoav Keren/CC BY-SA 4.0, שי קנדלר

Diplomatiskt skydd och ekonomiska band

Förutom militärt stöd har västländer gett Israel diplomatiskt skydd genom att reproducera israeliska narrativ och genom att undvika att kräva en permanent vapenvila. Ekonomiska relationer har fortsatt som vanligt – EU är Israels största handelspartner och står för nästan en tredjedel av landets totala handel.

"Med sina handlingar och underlåtenhet har tredje stater möjliggjort förtrycket av det palestinska folket och deras folkmord. Dessa stater har en skyldighet att stoppa sin medverkan och uppfylla rättvisan. Och vi, folket, måste få det att hända", skrev Albanese i ett uttalande på X när rapporten publicerades.

Endast ett fåtal länder har brutit eller nedgraderat diplomatiska förbindelser med Israel sedan oktober 2023, däribland Colombia, Bolivia, Nicaragua, Turkiet och Sydafrika.

I Sverige har Kristdemokraterna och Sverigedemokraterna uttryckt sitt ovillkorliga stöd till den judiska staten under det pågående folkmordet och motarbetat alla sanktionsinitiativ. Montage. Foto: Magnus Liljegren/Regeringskansliet, IDF/CC BY-SA 3.0

Nordiska länder kopplade till Israels krigföring

Våra nordiska länder har också direkta eller indirekta kopplingar till Israels militära operationer i Gaza. Sverige framstår som det land med mest omfattande direkta band enligt Svenska freds.

Sverige har exporterat krigsmateriel till Israel för 17,6 miljoner kronor 2023 och 21,4 miljoner kronor 2024, trots det pågående folkmordet i Gaza. Samtidigt har Sverige importerat israeliska vapen för hundratals miljoner mellan 2015-2024. I slutet av oktober 2023, mitt under kriget, tecknade Försvarets materielverk ett tioårigt avtal värt 1,7 miljarder kronor med Israels största vapenföretag Elbit Systems.

Även Danmark, Norge och Finland nämns i FN-rapporten som leverantörer av komponenter till F-35-flygplanen som varit centrala i Israels bombkampanj. Norska företag tillverkar kritiska motordelar, medan danska företag levererar elektronik och kompositdelar. Totalt 19 stater, varav 17 har undertecknat FN:s vapenhandelsavtal, bidrar till F-35-programmet.

Danmark ökade dessutom sin handel med Israel med 99 miljoner dollar under folkmordet. Norge har dock varit mer kritiskt och sanktionerade israeliska ministrar i juni 2025.

Israels krig i Gaza har dödat minst 68 234 människor och skadat 170 373 sedan oktober 2023. Totalt 1 139 människor dödades i Israel under attackerna den 7 oktober 2023 och cirka 200 togs till fånga.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

660 miljarder krävs för att återuppbygga Gaza

Folkmordet i Gaza

Publicerad oktober 15, 2025
– av Isac Boman
Två år av israeliska bombningar har lämnat den palestinska enklaven i ruiner.

FN uppskattar att återuppbyggnaden av Gaza kommer att kosta 70 miljarder dollar (cirka 660 miljarder kronor). Mängden skräp i den sönderbombade enklaven motsvarar 13 pyramider i Giza.

FN:s utvecklingsprogram beskriver att mängden skräp i Gaza skulle kunna staplas 12 meter högt över hela New Yorks Central Park.

Uppskattningen presenterades på tisdagen och är en gemensam bedömning från FN, EU och Världsbanken. Kostnaden har stigit kraftigt sedan den förra beräkningen på 53 miljarder dollar i februari.

Jaco Cillers, särskild representant för UNDP:s administratör i ett program för att hjälpa palestinier, beskrev förödelsens omfattning vid en presskonferens i Genève via videolänk från Jerusalem.

Annons:

— Den uppskattade mängden skräp i hela Gaza ligger på omkring 55 miljoner ton, sa han.

— Ett annat sätt att uttrycka det, förutom exemplet med Central Park som jag nämnde, är att det också motsvarar 13 pyramider i Giza. Det är utmaningens omfattning och storlek.

Enligt Cillers krävs 20 miljarder dollar under de närmaste tre åren. Resterande medel behövs över en längre period – möjligen decennier. Han pekade på "goda indikationer" från potentiella givare i arabvärlden, Europa och USA, utan att ge några vidare detaljer.

Trump: "Den enklaste delen"

USA:s president Donald Trump, som på måndagen deltog i undertecknandet av fredsavtalet för Gaza i Egypten, hävdade att återuppbyggnaden blir enklare än att uppnå vapenvilan.

— Återuppbyggnaden kommer kanske att vara den enklaste delen. Vi kan bygga bättre än någon annan i världen.

Under de två år som Gaza bombades av israeliska missiler och stridsvagnar har mellan 60 och 80 procent av alla byggnader skadats eller förstörts. Enklaven var tidigare hem för över 2,1 miljoner människor.

Det totala antalet drabbade byggnader uppskattas till över 170 000, inklusive bostäder, företag, sjukhus och religiösa platser.

Efter krigets slut har över 500 000 palestinier återvänt till Gaza under de senaste dagarna – bara för att finna sina hem och kvarter i ruiner.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Israel betalar influerare 7 000 dollar per inlägg i hemlig propagandakampanj

Folkmordet i Gaza

Publicerad oktober 8, 2025
– av Markus Andersson
Benjamin Netanyahu har tidigare konstaterat att sociala medier är ett mycket viktigt vapen i Israels informationskrig.

Medan folkmordet i Gaza fortsätter driver den israeliska regeringen en omfattande påverkanskampanj på sociala medier. Miljontals amerikaner exponeras för politisk propaganda utan att veta att innehållet finansieras av en främmande krigförande stat.

Ingen av de inblandade influerarna har registrerat sig som utländska agenter – ett sannolikt brott mot USA:s främsta lag mot hemlig utländsk påverkan.

När Israels premiärminister Benjamin Netanyahu förra fredagen träffade en grupp pro-israeliska influerare var budskapet tydligt:

— Vi måste slå tillbaka. Hur slår vi tillbaka? Våra influerare. Jag tycker ni också bör prata med dem om ni får chansen, med den gemenskapen, de är väldigt viktiga, slog han fast.

Annons:

Vad Netanyahu inte nämnde var hur lukrativt det är att vara en av "våra influerare" – eller att dessa påverkanskampanjer systematiskt döljs för den amerikanska allmänheten.

Dokument som granskats och analyserats av Nick Cleveland-Stout på tankesmedjan Quincy Institute for Responsible Statecraft visar att en grupp på 14-18 influerare får runt 7 000 dollar per inlägg på plattformar som TikTok och Instagram för att forma amerikanska medborgares åsikter om Israel och kriget i Gaza.

Hemlig propagandakampanj

Kampanjen, med kodnamnet "Esther Project", koordineras av företaget Bridges Partners på uppdrag av det israeliska utrikesministeriet. Mellan juni och november i år pumpade Israel in totalt 900 000 dollar i projektet under pågående folkmord i Gaza.

Fakturor som företaget skickat till mediekoncernen Havas Media Group Germany visar att uppskattningsvis 553 000 dollar har betalats direkt till influerarna för perioden juni till september. Med en förväntad produktion på 75-90 inlägg innebär det mellan 6 143 och 7 372 dollar per inlägg som når tusentals eller miljontals amerikanska följare.

Men trots att influerarna enligt kontraktet skulle ha börjat publicera i juli har ingen av dem registrerat sig som utländsk agent. De har inte heller märkt sina inlägg med information om att innehållet finansieras av den israeliska regeringen. Det är ett troligt brott mot USA:s Foreign Agents Registration Act (FARA) – landets främsta lag mot hemlig utländsk påverkan.

"Om de gör det medvetet är det straffbart"

— Om du får betalt av en utländsk regering för att påverka den amerikanska allmänheten på den regeringens vägnar bör du registrera dig enligt FARA, säger Ben Freeman, chef för programmet Democratizing Foreign Policy vid Quincy Institute.

— Om dessa influencers medvetet accepterar pengar från den israeliska regeringen för att producera innehåll som ses av tusentals eller miljontals av deras följare i USA, är det inte alls klart varför de inte skulle vara skyldiga att registrera sig.

Enligt lagen måste FARA-överträdelser göras "medvetet" för att kunna leda till straffrättsliga påföljder. Med andra ord: om influerarna är medvetna om att de tar emot israeliska statsmedel för att påverka amerikanska medborgare, begår de ett brott.

En advokat som specialiserar sig på FARA och som begärde anonymitet för att diskutera den känsliga frågan är tydlig:

— Vem som helst som distribuerar materialpropaganda och andra informationsmaterial riktade till en amerikansk publik på uppdrag av en utländsk regeringsbyrå skulle behöva avslöjas någonstans, inklusive potentiellt genom att fylla i en kort registreringsformulär.

Systematisk mörkläggning

Förutom att inte registrera sig som utländska agenter bryter influerarna mot ett annat grundläggande krav: de måste tydligt märka sina inlägg så att tittare förstår att innehållet finansieras av den israeliska regeringen – antingen i själva inlägget eller på sin profil.

En sökning på X, TikTok och Instagram ger inga resultat som visar att någon av de 14-18 influerare som arbetar för Bridges Partners har inkluderat sådan märkning. Detta trots att märkningskravet är standardpraxis för alla registrerade utländska agenter på sociala medier.

— Det är i princip motsvarigheten inom utländskt inflytande till de vanliga sponsrade inläggen du ser överallt på sociala medier. Det låter helt enkelt användare veta att det de ser är betalt av den israeliska regeringen, och sedan kan de bedöma det därefter.

Skillnaden är avgörande: när en influerare marknadsför ett kommersiellt varumärke ska alltid en tydlig märkning finnas. Men när samma influerare marknadsför en utländsk regerings politiska agenda mitt under ett pågående krig finns ingen information alls som visar hur de finansieras av en främmande makt.

Muren av tystnad

Identiteten på de 14-18 influerare som deltar i propagandakampanjen har inte offentliggjorts. Bridges Partners vägrar kommentera saken och Havas Media Group Germany, som övervakar hela kampanjen, har inte besvarat upprepade förfrågningar från journalister om vilka influerare som deltar eller hur mycket var och en får betalt. Inte heller Uri Steinberg, som äger 50 procent av Bridges Partners, har valt att besvara förfrågningar om att kommentera påverkanskampanjen.

För närvarande är endast Steinberg själv registrerad som utländsk agent – trots att det är influerarna som når miljontals amerikaner med propagandan.

Bridges Partners, som har sitt säte i ett radhus på Capitol Hill i Washington D.C., har anlitat Nadav Shtrauchler – en tidigare major från IDF:s informationsenhet. Som juridisk rådgivare har företaget vänt sig till advokatfirman Pillsbury Winthrop Shaw Pittman, samma firma som tidigare företrätt det ökända israeliska spionprogramföretaget NSO Group.

Namnet "Esther Project" liknar Heritage Foundations "Project Esther" – en kampanj som systematiskt stämplar kritiker av Israel som del av ett nätverk som stödjer ”terrorister”. Heritage Foundation hävdar dock själv att det inte finns någon formell koppling mellan projekten.

"Handlar inte om vänliga relationer"

Flera influerare har gjort resor till Israel under de senaste månaderna, delvis finansierade genom kontrakt med det israeliska utrikesministeriet. Israel365 Action organiserade en resa i augusti som kostade 86 000 dollar i statliga medel. Efter besöket utbrast influeraren Lance Johnston att han nu var ”okej med att skicka vapen till dem”.

Även republikanska politiker har reagerat på avslöjandena

"Alla influerare på sociala medier, om de får betalt av ett utländskt land, måste de registrera sig enligt FARA", konstaterar kongressledamoten Marjorie Taylor Greene.

Den tidigare kongressledamoten Matt Gaetz var ännu tydligare:

"I det här specifika fallet driver den utländska regeringen en specifik agenda, det handlar inte bara om vänskapliga relationer mellan våra länder. Det pågår ett krig i Gaza”.

Kritisk tidpunkt

Miljontals amerikaner exponeras alltså dagligen för politiskt innehåll utan att veta att det de ser är betald propaganda från en utländsk krigförande stat. De influerare som tar emot 7 000 dollar per inlägg väljer medvetet att dölja för sina följare vem som betalar för orden de sprider.

Kampanjen kommer också vid en kritisk tidpunkt då unga amerikaner blir allt mer kritiska till Israel, folkmordet i Gaza och det gränslösa amerikanska stödet till landet.

När den folkliga opinionen vänder sig mot Israel, driven av bilder på palestinskt lidande i sociala medier blir en hemlig påverkanskampanj på samma plattformar ett viktigt strategiskt vapen för att forma berättelsen och utmåla ödeläggelsen av Gaza som ett ädelt och nödvändigt försvarskrig.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Trump presenterar 20-punktsplan för att avsluta kriget i Gaza

Folkmordet i Gaza

Publicerad september 30, 2025
– av Redaktionen
Benjamin Netanyahu, efterlyst av Internationella brottmålsdomstolen för krigsbrott och brott mot mänskligheten, emottogs av Donald Trump i Vita huset under måndagskvällen svensk tid.

Vita huset har lagt fram ett omfattande fredsförslag som enligt uppgift skulle kunna få kriget i Gaza att upphöra omedelbart om både Israel och Hamas accepterar planen. Kriget har hittills krävt över 66 000 palestinska liv och förvandlat den palestinska enklaven till ruiner.

Planen innebär att kriget ska avslutas omedelbart vid godkännande från båda parter. Samtliga gisslan som hålls i Gaza, både levande och döda, ska återlämnas inom 72 timmar och palestinska fångar ska friges. Gazaremsan ska enligt förslaget tillfälligt styras av en teknokratisk palestinsk regering utan någon roll för Hamas, och Israel kommer inte att annektera Gaza.

Israels premiärminister Benjamin Netanyahu, som är internationellt efterlyst för krigsbrott, har accepterat Trumps plan, men Hamas-tjänstemannen Mahmoud Mardawi meddelade Al Jazeera att "gruppen ännu inte har mottagit Trumps skriftliga fredsplan för Gaza".

Gisslan och fångar i fokus

Inom 72 timmar efter att Israel offentligt accepterat avtalet ska alla gisslan, levande och döda, återlämnas. När alla gisslan är frisläppta åtar sig Israel att frige 250 livstidsdömda fångar plus 1 700 Gazabor som fängslats efter den 7 oktober 2023, inklusive alla kvinnor och barn som häktats i det sammanhanget.

Annons:

Hamas-medlemmar som förbinder sig till fredlig samexistens och avväpning kommer att erbjudas amnesti. De Hamas-medlemmar som önskar lämna Gaza ska få säker passage till mottagande länder.

Återuppbyggnad och internationell styrning

Gaza ska enligt planen omvandlas till en "avradikaliserad terrorfri zon" och återuppbyggas till förmån för den palestinska befolkningen. En internationell stabiliseringsstyrka ska etableras för att omedelbart utplaceras i Gaza och träna palestinska polisstyrkor.

Ett styrande organ kallat "Fredsrådet" ska leda återuppbyggnaden under ledning av president Donald Trump, med före detta premiärministern Tony Blair bland medlemmarna. Detta organ ska hantera finansieringen av Gazas återuppbyggnad tills den palestinska myndigheten genomfört sitt reformprogram och kan ta över kontrollen.

En särskild ekonomisk zon ska inrättas med förmånliga tull- och tillträdesvillkor. Planen betonar att ingen kommer att tvingas lämna Gaza, men de som önskar ska kunna göra det och fritt återvända.

Säkerhetsgarantier

All militär och terrorinfrastruktur, inklusive tunnlar och vapentillverkningsanläggningar, ska förstöras. Israel ska inte ockupera eller annektera Gaza, och de israeliska styrkorna ska gradvis dra sig tillbaka i takt med att demilitariseringen fortskrider och stabiliseringsstyrkan etablerar kontroll.

USA ska tillsammans med arabiska och internationella partner utveckla den tillfälliga stabiliseringsstyrkan, med konsultation från Jordanien och Egypten som har omfattande erfarenhet inom området.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.