MORGONDAGENS DAGSTIDNING – onsdag 16 april 2025

onsdag 16 april 2025

Rysslandstyska familjer vill återvända till Krim

Allt fler rysslandstyskar är redo att återvända till Krim. Man förklarar denna strävan med "ovilja att försona sig med Västs skövling av traditionella familjevärden och den kristna sedligheten". Detta uppgav Jurij Hempel, ledare för den rysslandstyska gemenskapen på Krim.

publicerad 11 augusti 2015
Vy över halvön Krim vid Svarta havets norra kust. Fler hundra tyska kolonialfamiljer väntas återvända till ön.

Hempel underströk på en rundabordskonferens i Simferopol att det är rysslandstyska familjer och deras avkomlingar, som deporterades under Stalins tid och är nu bosatta i Tyskland, som tänker återvända. Enligt honom handlar det om 400 familjer.

– Inte en enda vecka går förbi då det inte kommer en familj från Tyskland för att slå sig ned på Krim.

Han menar att rysslandstyskarna motiveras av den pågående vittringen av traditionella familjevärden och den kristna sedligheten i Väst.

Rysslands federala program för Krims utveckling förutser byggandet av en ny tätort utanför Simferopol före 2020. Tätorten kommer att placeras i närheten av en krimtysk by, vars historiska namn är Kronental.

Jurij Hempel menar att 168 familjer redan nu kan göra anspråk på statligt stöd.

Innan andra världskrigets utbrott utgjorde mängden rysslandstyskar uppemot 1,2 miljoner människor. På många håll över hela landet har det funnits historiska tyska kolonier ända sedan Peter den Stores tid (Volgadalen, Krim, Nordkaukasus). År 1941 utsattes många av de tyska kolonisterna för deportation till Sibirien och Centralasien eftersom de påstods utgöra ett hot mot Sovjetstaten med tanke på deras språkliga fränders frammarsch genom europeiska Ryssland.

 

se.sputniknews.com

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

USA skärper visumkontroller – sociala medier ska granskas

publicerad Idag 8:39
– av Redaktionen
Den som uttryckt stöd för någon av Israels fiender förväntas nekas inträde i USA.

USA kommer att börja neka visum baserat på innehållet i sökandes sociala medier – inklusive inlägg, delningar och meddelanden som till exempel uttrycker stöd för vad som anses vara antisemitiska budskap.

Landets migrationsmyndighet, USCIS, kommer att börja granska sociala medier för alla invandrare som ansöker om lagligt permanent uppehållstillstånd, arbetstillstånd, visum samt även utländska studenter och personer som är anslutna till utbildningsinstitutioner.

Det man kommer att leta efter är exempelvis postningar eller meddelanden som stödjer grupper som är terrorstämplade i USA, till exempel Hamas, Hizbollah i Libanon eller Huthirörelsen i Jemen. Även antisemitiska budskap ingår och kommer att utgöra ”negativa faktorer” vid beslut om visum eller uppehållstillstånd.

Det finns ingen plats i USA för resten av världens terroristsympatisörer, och vi har ingen skyldighet att ta emot dem eller låta dem stanna här, säger Tricia McLaughlin, biträdande sekreterare för Public Affairs på DHS, i ett pressmeddelande.

Förslaget har väckt oro bland förespråkare för invandring och yttrandefrihet, eftersom det även kan påverka personer som redan vistas lagligt i landet – inte enbart dem som ansöker om inresa. Kritiker pekar också på att det är oklart hur exempelvis ”antisemitism” ska definieras, och det finns en oro för att i princip all Israelkritik ska leda till avslag.

Enligt AP News har övervakning av sociala medier från immigrationsmyndigheter pågått i över ett decennium, med början under Obama-administrationen och en utökning under Donald Trumps första mandatperiod.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Trump: Deportera amerikanska brottslingar till El Salvador

Donald Trumps USA

publicerad Igår 9:13
– av Markus Andersson
Trump vill göra sig av med USA:s värsta brottslingar - men det är tveksamt om förslaget är förenligt med konstitutionen.

Donald Trump vill se över möjligheterna att deportera landets värsta våldsbrottslingar till El Salvador – även om de är amerikanska medborgare.

Vi har också inhemska brottslingar som är fullständiga monster”, förkunnade presidenten under en presskonferens, och betonade samtidigt att lagstiftningen måste ses över.

Det var under ett möte i Vita huset med El Salvadors frispråkige president, Nayib Bukele, som Trump deklarerade att han inte bara ville deportera utländska kriminella till landet – utan även amerikanska brottslingar.

– Vi måste alltid följa lagarna, men vi har också inhemska brottslingar som knuffar in folk i tunnelbanan, som slår äldre damer i bakhuvudet med ett basebollträ när de inte tittar, som är fullständiga monster, förklarade han.

– Jag skulle vilja inkludera dem i gruppen av människor som ska ut ur landet, men vi måste titta på lagarna angående detta, fortsatte presidenten.

Under sin valkampanj lovade Donald Trump att använda oortodoxa metoder och ta i med hårdhandskarna mot den utbredda våldsbrottsligheten i landet – men utspelet har ändå lett till starka reaktioner och en hel del kritik.

”Ingen laglig möjlighet”

Många av kritikerna pekar på att amerikanska medborgare i regel inte kan utvisas och att det bara finns ett fåtal undantag till den regeln. Det handlar exempelvis om personer födda i andra länder, som beviljats medborgarskap, men som ljugit under sin ansökningsprocess eller begått terrorismbrott eller förräderi.

– Det finns ingen laglig möjlighet för regeringen att avvisa medborgare från landet, uppger Erin Corcoran, migrationsrättsexpert vid University of Notre Dame, till nyhetsbyrån AP.

Även medborgarrättsorganisationen ACLU är starkt kritisk och menar att deportation av amerikanska medborgare skulle innebära ett direkt angrepp på den amerikanska konstitutionen.

Skickas till megafängelse

Trump har dock betonat att hans förslag endast ska genomföras om det bedöms vara förenligt med landets lagar. Vita husets talesman, Karoline Leavitt, förklarade senare att utspelet ska ses som ett förslag som ”lyfts fram” – men som det ännu inte fattats beslut om. Enligt analytiker måste grundlagen först revideras om deporteringar av amerikanska medborgare ska kunna bli verklighet.

Bakgrunden till presidentens utspel är att Nayib Bukele under ett tidigare möte öppnat för att ta emot just amerikanska fångar – en idé som Trump hyllat och sagt att han ”älskade”.

Redan idag skickar USA hundratals migranter med misstänkta kriminella kopplingar till El Salvadors omstridda megafängelse, Terrorism Confinement Center, under ett kontrakt där USA betalar landet 6 miljoner dollar för förvaringen.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Israeliske försvarsministern: ”Ska förverkliga Trumps plan för Gaza”

Situationen vid Gazaremsan

publicerad 14 april 2025
– av Redaktionen
Israel Katz
Israeliske försvarsministern, Israel Katz, menar att man strävar efter Trumps vision att rensa Gaza på palestinier.

Israels försvarsminister, Israel Katz, har meddelat att Israel ytterligare intensifierar sina militära operationer i Gaza med målet att förverkliga Donald Trumps kontroversiella plan för området, som går ut på att USA ska ta över Gaza och omlokalisera dess befolkning.

Efter att IDF tagit över Morag-korridoren mellan Rafah och Khan Younis i södra Gaza, uppmanar nu försvarsminister Israel Katz palestinier att avlägsna Hamas och frige alla gisslan, innan den militära operationen utvidgas i Gazaremsan, uppger The Jerusalem Post.

– Detta är den sista chansen att avlägsna Hamas, frige gisslan och bringa kriget till ett slut, säger Katz i ett uttalande.

Katz har även uttalat sig om att Israel kommer att förverkliga Trumps Gaza-plan, som lanserades i februari. Planen förespråkar att USA tar över Gaza och omlokalisera dess befolkning till andra länder.

– Vi ska förverkliga Trumps plan för Gaza, säger Katz. De som vill, menar han, kan ”frivilligt flytta till diverse olika länder världen över i enlighet med USA:s presidents vision som vi jobbar på att förverkliga”.

Donald Trump har tidigare föreslagit att Gaza bör tömmas på palestinier och omvandlas till en kuststad under amerikansk övervakning. Planen har mött stark kritik internationellt som ett projekt för etnisk utrensning i strid mot internationell rätt.

Utöver Morag-korridoren i södra Gaza hävdar IDF att staden Rafah nu är omringad av den israeliska militären. Israel säger sig just nu kontrollera runt 50 procent av Gazaremsan.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Sista fungerande Gaza-sjukhuset bombat av Israel

Situationen vid Gazaremsan

publicerad 14 april 2025
– av Jan Sundstedt
Gaza
IDF:s attacker i Gaza växer i styrka (arkivbild).

Al-Ahli-sjukhuset i norra Gaza bombades tidigt på söndagen i en israelisk flygattack som en del av den ytterligare intensifierade militära kampanjen i Gaza. Den israeliska militären (IDF) motiverar bombningen av sjukhuset med att det ska ha använts av Hamas för att planera attacker.

Chefen för Al-Ahli-sjukhuset, dr Fadel Naim, berättar att de varnades för attacken innan den genomfördes. I ett inlägg på X skriver han att akutmottagningen, apoteket och omgivande byggnader skadades allvarligt, med konsekvenser för mer än 100 patienter och dussintals läkare.

Världshälsoorganisationen (WHO) rapporterade att ett barn dog under evakueringen på grund av avbrott i vården. Organisationens generaldirektör Tedros Adhanom Ghebreyesus betonar att sjukhus skyddas enligt internationell rätt och att attacker mot sjukvården måste upphöra.

Israels försvarsminister har meddelat att den militära aktiviteten snabbt kommer att utökas över Gaza, och att människor uppmanas att evakuera från det man betecknar som ”stridszoner”. Israel har också lovat att pressa Hamas att frisläppa återstående gisslan.

Fler än 50 000 palestinier har hittills dödats i samband med Israels militära offensiv, enligt det Hamas-styrda hälsoministeriet i Gaza. Merparten av de döda uppges vara kvinnor och barn.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Missa inte en nyhet igen!

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev idag!

Ta del av ocensurerade nyheter – fria från industriintressen och politisk korrekthet från Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning – varje vecka.