MORGONDAGENS DAGSTIDNING – onsdag 23 juli 2025

onsdag 23 juli 2025

Mellanösternexperten: ”Israel vill göra sig av med palestinierna för gott”

Situationen vid Gazaremsan

publicerad 2 november 2023
– av Isac Boman
Premiärminister Benjamin Netanyahu, försvarsminister Yoav Gallant, och israeliska soldater.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

104 870 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Enligt den brittiske journalisten och mångårige Mellanösternkorrespondenten Jonathan Cook, som länge bevakat Israel-Palestinakonflikten för olika medier, ser Israel nu sin chans att bli av med Gazas palestinska befolkning för gott. Han menar att den israeliska strategin kort sagt går ut på att göra livet för palestinierna så outhärdligt att de fördrivs till Egypten.

”Huvudmålet är inte det som lyfts fram. Israel har mycket större ambitioner än att förgöra Hamas” utvecklar han i en omfattande analys.

Jonathan Cook har tidigare också skrivit flera böcker om vad han menar är de långsiktiga planerna på att expandera den israeliska staten och etniskt rensa de ockuperade territorierna från palestinier. I en analys som publicerats med bakgrund av Hamas attacker den 7 oktober, och Israels efterföljande bombningar och invasion av Gaza, skriver han att Israel nu ser sin chans att permanent fördriva det palestinska folket in i Egypten – och bli av med dem en gång för alla.

Han noterar att västerländska institutioner inledningsvis försvarade Israels hämndkampanj med att man hade rätt att försvara sig, men att resonemanget redan lämnats i takt med att dödsoffren blivit allt fler – och att man nu istället pratar om att Israel måste få tid och utrymme att ”förgöra Hamas”.

Detta kräver en markinvasion av israeliska trupper – många av dem religiösa extremister från olagliga bosättningar på Västbanken – som med all säkerhet söker hämnd för Hamas attack den 7 oktober. Grymheterna kommer sannolikt bara att intensifieras. Men det finns en logik i Israels militära galenskap och huvudmålet är inte det som lyfts fram. Israel har mycket större ambitioner än att förgöra Hamas”, skriver han.

Stöd från väst

Enligt Cook är Israels makthavare fullt medvetna om att palestinierna aldrig kommer att acceptera sin underkastelse – utan fortsätta göra motstånd, oavsett om Hamas utplånas eller inte och oavsett vem som styr i Gaza. Därför är Israels lösning att fördriva hela det palestinska folket permanent.

Jonathan Cook har länge bevakat Israel och Palestina. Foto: faksimil/Liwan Documentary

Israels strategiska problem förvärrades av den humanitära kris man hade skapat genom att stänga in en så stor och växande befolkning i ett litet område utan resurser. Fattigdom, undernäring, orent vatten, trångboddhet och brist på bostäder, liksom traumat av att vara inringad och periodvis bombad av Israel för att kuva allt motstånd, förvandlade långsamt Gaza från ett fängelse till ett dödsläger. FN hade varnat för att enklaven i praktiken skulle vara ’obeboelig’ 2020”.

Lösningen på detta – en lösning som stämde överens med Israels långa koloniala ambitioner att ersätta palestinierna i deras eget hemland – var tydlig. Israel behövde skapa ett samförstånd i väst som motiverade fördrivningen av palestinierna från Gaza. Den enda realistiska platsen för dem att ta sig till var det angränsande egyptiska territoriet Sinai”, fortsätter han.

Cook pekar på att detaljer om den planerade utrensningen av palestinier redan 2014 började läcka ut i israeliska medier – men att det då handlade ”mer om morötter än om piskor”. Tanken var att förena Gaza med Sinai och radera gränsen mellan de två områdena, och Washington skulle hjälpa till att säkra internationell finansiering för en frihandelszon.

De utfattiga och ofta arbetslösa palestinierna skulle gradvis flytta sina liv till Sinai och antingen bosätta sig där eller flytta vidare till andra egyptiska städer.

”Man pressar Egypten”

Efter läckorna fördömde egyptiska och palestinska tjänstemän snabbt planen som ’fabricerad’. Det fanns dock många tecken på att Egypten hade börjat utsättas för påtryckningar från 2007 och framåt. Som svar på de israeliska medieläckorna 2014 medgav en tjänsteman nära den tidigare presidenten Hosni Mubarak att man hade pressat honom 2007 för att få honom att gå med på att annektera Gaza”.

Fem år senare ska Egypten återigen ha utsatts för amerikansk och israelisk press för att avstå en tredjedel av Sinai till Gaza – men vägrat. 2014 ska Egyptens nuvarande president Abdel Fattah el-Sisi ha varit nära att kapitulera för kraven, men till slut vägrat även han.

Vinsterna för Israel med att flytta palestinier från Gaza till Sinai, vare sig det sker frivilligt enligt planen för ett större Gaza eller med våld under en markinvasion, är uppenbara. Egyptens militärdiktatur skulle ärva problemet med att krossa palestinska motståndsgrupper som Hamas – till stor del utom synhåll – snarare än Israel. Hamas skulle sannolikt inte klara sig bra, med tanke på den egyptiska militärens förtryck av landets egna politiska islamistiska rörelser”.

”Göra Gaza obeboeligt”

Kostnaderna för att stänga in och övervaka Gaza skulle flyttas från Israel till arabvärlden och det internationella samfundet. Väl inne i Sinai kan vanliga palestinier förväntas söka lindring från sin fattigdom och sitt lidande genom att integreras i det egyptiska samhället i stort, och så småningom flytta till storstäder som Kairo och Alexandria. De skulle berövas sin rätt enligt internationell rätt att återvända till sina hem. Om en generation eller två skulle deras barn identifiera sig som egyptier, inte palestinier”, fortsätter Cook.

Samtidigt skulle Västbanken bli ännu mer isolerat och sårbart än idag och enligt journalisten utsättas för intensifierade attacker av judiska bosättare uppbackade av israeliska soldater.

Problemet är att ingen egyptisk ledare har vågat acceptera en sådan plan, hur mycket internationella övertalningar och mutor det än har handlat om. Ingen ville bli sedd som konspiratör i Israels etniska rensning och slutliga fördrivning av det palestinska folket, ett av de allvarligaste och mest långvariga klagomålen som delas av befolkningar i hela Mellanöstern”.

Vilket för oss till Israels nuvarande bombkampanj, som inte överensstämmer med någon tänkbar proportionalitetsprincip, och dess nära förestående markinvasion. Långt ifrån att rikta in sig på Hamas har Israel alla incitament att använda Hamas attack den 7 oktober som en förevändning för att orsaka så mycket skada på Gaza som möjligt. Israels mål är att påskynda processen med att göra Gaza obeboeligt”, deklarerar Cook.

Bilder från ödeläggelsen av Gaza. Foto: Al Araby/CC BY-SA 3.0

Från morot till piska

Cook menar att Israel ”behöver palestinier i Gaza som är så desperata att lämna att de kommer att etniskt rensa sig själva”, och ett Egypten som är under så mycket press för att de inte öppnat gränsen till Sinai att de till slut ger med sig och öppnar gränsen för palestinierna.

Med sin nuvarande bombkampanj har Israel gått från morötter till en mycket stor piska. Israels premiärminister Benjamin Netanyahu är medveten om att han bara har ett begränsat tidsfönster för att åstadkomma ett tillräckligt blodbad för att förverkliga Israels plan”.

Målet verkar vara att pressa in palestinierna i det lilla utrymmet i södra Gaza, intill gränsen mot Sinai, förstöra all civil infrastruktur och bomba och terrorisera palestinierna i söder också. Palestinierna kräver redan att få komma in i Sinai, samtidigt som Sisi (Egyptens president) förmodligen utsätts för det hårdast möjliga trycket bakom kulisserna för att backa och öppna gränsen”, utvecklar journalisten.

Vill skapa prejudikat

Cook skriver avslutningsvis att han bedömer att Israel hoppas på ett prejudikat som det internationella samfundet ska ha överseende med – och att de kvarvarande palestinierna på Västbanken, efter att Gaza har tömts, även dessa kommer att pressas att ansluta sig till sina familjer och landsmän i Egypten.

Efter att ha fått skämmas över det variga såret från palestiniernas fördrivning i mer än 75 år, kommer västvärlden och arabvärlden bara att vara alltför glada över att äntligen begrava den palestinska saken för gott”, avslutar Cook.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

21 barn döda genom svält i Gaza på 72 timmar

Folkmordet i Gaza

publicerad Igår 15:59
– av Markus Andersson

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

104 870 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


21 barn har dött av undernäring och svält i Gaza bara under de senaste 72 timmarna. Det uppger läkaren Mohammed Abu Salmiya, chef för Shifasjukhuset i Gaza City, till den brittiska statskanalen BBC.

Enligt hälsovårdsmyndigheten i Gaza har ytterligare 15 vuxna dött av svält och undernäring under det senaste dygnet, vilket gör att det totala antalet sådana dödsfall nu uppgår till 101, varav 80 är barn, enligt myndigheten.

Dr Abu Salmiya varnar för att situationen är akut. Omkring 900 000 barn i Gaza lider av hunger, och 70 000 av dem befinner sig i ett tillstånd av undernäring. Diabetiker och njurpatienter löper särskilt stor risk, enligt läkaren.

Akut humanitär kris

Organisationen Rädda barnen bekräftar den förödande situationen på plats.

Alla i Gaza är hungriga nu, säger Rachel Cummings, humanitär chef på Rädda barnen, till Al Jazeera.

Gazas hälsovårdsmyndighet står under Hamas kontroll, men har under tidigare konflikter lämnat dödssiffror som stämmer väl överens med oberoende bedömares uppgifter.

Fakta svält och folkmord

Svält som metod innebär att hungersnöd medvetet framkallas eller förstärks för att destabilisera, förtrycka eller utplåna en grupp människor. Detta kan ske genom att blockera tillgång till mat, stoppa humanitärt bistånd eller angripa livsmedelsinfrastruktur, vilket direkt hotar civilbefolkningens överlevnad.

Internationell rätt, särskilt den humanitära rätten och folkrätten, förbjuder användning av svält som vapen i väpnade konflikter. FN:s säkerhetsråds resolution 2417 erkänner svält som ett krigsbrott när det medvetet används som en metod för krigföring och uppmanar stater och parter i konflikt att garantera civilbefolkningens rätt till mat. Dessutom klassas användning av svält som krigsförbrytelse eller brott mot mänskligheten under Romstadgan för Internationella brottmålsdomstolen när svälten är avsiktlig och riktad mot en specifik grupp.

Svält kan också ingå som del av folkmord när den används med avsikt att helt eller delvis förinta en nationell, etnisk, religiös eller annan särskild grupp. Genom att beröva grupper deras grundläggande behov och därmed orsaka död och lidande, uppfyller denna taktik kriterier för folkmord enligt internationella konventioner såsom FN:s konvention om förebyggande och bestraffning av brottet folkmord.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Över 100 dödade i Gaza i helgen

Folkmordet i Gaza

publicerad 14 juli 2025
– av Redaktionen
Ruiner efter bombningar i Gaza, arkivbild.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

104 870 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Bara under lördagen dödades minst 70 människor i Gaza och 208 skadades, skriver den israeliska tidningen Haaretz.

Ytterligare minst 40 personer dödades i nya attacker under söndagen, varav sex barn som dödades vid en utdelningsplats för dricksvatten, uppger en talesman för Gazas civilförsvarsmyndighet till AFP. Representanter för Al-Awda-sjukhuset bekräftar att man mottagit tio kroppar efter en israelisk attack mot en vattenuppsamlingsplats i närliggande Nuseirat. Sjukhuspersonal uppskattar att dödssiffran i själva verket är 129 och att 33 av de dödade köade för humanitär hjälp.

Den israeliska militären, som nyligen intensifierat sina operationer i Gaza, har enligt försvarsminister Israel Katz fått order att upprätta ett koncentrationsläger som man benämner som en ”humanitär stad” i den södra delen av Gaza, där man har målsättningen att på sikt inrymma hela Gazas befolkning.

Enligt hälsomyndigheterna i Hamasstyrda Gaza överstiger dödssiffran nu 58 000 personer.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

USA utfärdar sanktioner mot FN-utredare som kritiserat Israel

Situationen vid Gazaremsan

publicerad 10 juli 2025
– av Markus Andersson
Francesca Albanese är FN:s särskilda rapportör för mänskliga rättigheter i de ockuperade palestinska områdena sedan 2022.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

104 870 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Trumpadministrationen har beslutat sanktionera Francesca Albanese, FN:s särskilda rapportör för Västbanken och Gaza, som en del av den amerikanska kampanjen för att tysta kritiker av Israels agerande i det pågående kriget. Det skriver The Guardian.

I ett textmeddelande till Al Jazeera anklagar Albanese USA för ”maffialiknande skrämseltekniker”.

USA:s utrikesdepartement meddelade på onsdagen att landet utfärdar sanktioner mot den oberoende tjänsteman som har i uppdrag att utreda människorättsövergrepp i de palestinska områdena. Beslutet kommer efter att amerikanska påtryckningar på FN att avsätta Albanese från hennes post tidigare misslyckats.

Francesca Albanese, som är människorättsjurist, har varit öppen med sin kritik mot vad hon beskriver som det ”folkmord” som Israel genomför mot palestinier i Gaza. Både Israel och USA, som förser Israel med militärt stöd, har bestämt förnekat dessa anklagelser.

Internationell rättslig granskning

Israel står inför anklagelser om folkmord vid Internationella domstolen och om krigsbrott vid Internationella brottmålsdomstolen efter landets förödande militära angrepp på Gaza. Albaneses ståndpunkt har också fått stöd från ledande forskare inom folkmordsområdet och människorättsorganisationer.

I ett inlägg på X sent på onsdagskvällen skrev Albanese att hon står ”fast och övertygat på rättvisan sida, som jag alltid har gjort”, utan att direkt nämna de amerikanska sanktionerna. I ett textmeddelande till Al Jazeera citerades hon med att avfärda USA:s agerande som ”maffialiknande skrämseltekniker”.

Under de senaste veckorna har Albanese skickat ut en serie brev där hon uppmanar andra länder att pressa Israel, bland annat genom sanktioner, att avsluta sin dödliga bombning av Gazaremsan. Den italienska medborgaren har också varit en stark anhängare av internationella brottmålsdomstolens åtal mot israeliska tjänstemän, inklusive premiärminister Benjamin Netanyahu, för krigsbrott.

Hård amerikansk kritik

Senast utfärdade hon en rapport som namngav flera amerikanska jätteföretag bland de företag som hjälper till med vad hon beskrev som Israels ockupation och krig mot Gaza.

Utrikesminister Marco Rubio kommenterade sanktionerna på sociala medier:

Albaneses kampanj av politisk och ekonomisk krigföring mot USA och Israel kommer inte längre att tolereras. Vi kommer alltid att stå vid våra partners sida i deras rätt till självförsvar.

Albanese har varit måltavla för kritik från pro-israeliska tjänstemän och grupper i USA och Mellanöstern. Förra veckan utfärdade USA:s FN-mission ett skarpt uttalande som krävde att hon avsätts för ”ett årslångt mönster av virulent antisemitism och obevekliga anti-israeliska fördomar”.

I uttalandet hävdades att Albaneses anklagelser om att Israel begår folkmord eller apartheid är ”falska och stötande”.

Del av bredare kampanj

Sanktionerna utgör kulmen på en omfattande kampanj under nästan sex månader av Trumpadministrationen för att tysta kritik mot Israels hantering av det dödliga kriget i Gaza, som nu närmar sig två år. Tidigare i år började Trumpadministrationen arrestera och deportera fakultetsmedlemmar och studenter vid amerikanska universitet som deltog i pro-palestinska demonstrationer och andra politiska aktiviteter.

Människorättsexperter har skarpt kritiserat USA:s sanktioner mot Albanese. Dylan Williams, vice ordförande för regeringsärenden vid tankesmedjan Center for International Policy, betecknade dem som ”skurkstatsagerande”, medan Amnesty International sa att FN:s särskilda rapportör måste stödjas och inte sanktioneras.

Agnes Callamard, generalsekreterare för Amnesty International och tidigare särskilda rapportör för FN, förklarade:

Regeringar runtom i världen och alla aktörer som tror på den regelbaserade ordningen och internationell rätt måste göra allt i sin makt för att mildra och blockera effekten av sanktionerna mot Francesca Albanese och mer generellt för att skydda de särskilda rapportörernas arbete och oberoende.

Bakgrund till konflikten

Israels vedergällningskampanj efter händelserna den 7 oktober 2023 har dödat mer än 57 000 palestinier, enligt Gazas hälsoministerium, som säger att kvinnor och barn utgör de flesta av de döda men inte specificerar hur många som varit kombattanter eller civila. Siffran anses allmänt vara en stor underskattning.

Nästan 21 månader in i konflikten, som har fördrivit den stora majoriteten av Gazas 2,3 miljoner människor, är det nästan omöjligt för de kritiskt skadade att få den vård de behöver, säger läkare och biståndsarbetare.

Albanese sa nyligen i ett inlägg på X:

Vi måste stoppa detta folkmord, vars kortsiktiga mål är att fullborda den etniska rensningen av Palestina, samtidigt som man tjänar pengar på den dödsmaskinen som utformats för att utföra det.

Ingen är säker förrän alla är säkra.

Francesca Albanese är en italiensk jurist och människorättsexpert som sedan 2022 tjänstgör som FN:s särskilda rapportör för de ockuperade palestinska territorierna. Hon har en bakgrund inom internationell rätt och har arbetat med frågor om mänskliga rättigheter, humanitär rätt och konfliktlösning. Albanese är känd för sina kritiska rapporter och analyser av situationen i Gaza och på Västbanken, där hon lyfter fram konsekvenserna av den israeliska ockupationen för civilbefolkningen. Hennes arbete syftar till att främja rättvisa, ansvarstagande och respekt för internationell rätt i regionen.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Israel vill flytta hela Gazas befolkning

Situationen vid Gazaremsan

publicerad 8 juli 2025
– av Redaktionen
Israel Katz beordrar den israeliska militären att upprätta en koncentrerad zon för befolkningen i Gaza.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

104 870 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Netanyahu-styret i Israel meddelar nu via försvarsministern Israel Katz att den israeliska militären ska upprätta ett kontrollerat område vid gränsen till Egypten. Målet uppges vara att koncentrera hela Gazas befolkning i området, vilket man benämner som en ”humanitär stad”.

Den israeliska militären, IDF, ska bevaka det nya området i staden som ska byggas på den sönderbombade staden Rafahs ruiner i södra Gaza, enligt det israeliska styrets planer som delges av bland andra den israeliska tidningen Haaretz och Jerusalem Post. Enligt Katz kan planeringen av bygget påbörjas under den 60 dagar långa vapenvila som just nu förhandlas fram.

Målet uppges vara att samla hela Gazas befolkning i den begränsade zonen vid gränsen mot Egypten. Katz uppger att planen är att människorna som kommer in i området ska kontrolleras mycket noga för att säkerställa att de inte är kopplade till Hamas, och att de som en gång kommer in i området sedan inte ska kunna lämna det igen. Fördelen för dem att komma in där, förklarar man, är att området inte ska attackeras av den israeliska militären, samt att det ska finnas grundläggande förnödenheter tillhanda.

Projektet motiveras av Katz, liksom Israels politik i Gaza i övrigt, med att man ska minska den islamistiska motståndsrörelsen Hamas inflytande.

Internationella varningar för etnisk rensning

Ett stort antal länder har under lång tid anklagat Israel för att driva ett etniskt rensningsprojekt i Gaza och även FN:s generalsekreterare, Antonio Guterres, har varnat för att tanken från israelisk sida verkar vara att fördriva den palestinska befolkningen.

Avsikten kan vara att palestinierna ska lämna Gaza och att andra ska ockupera det, uttryckte Guterres bland annat i samband med COP16-konferensen i Colombia i oktober förra året.

– Vi kommer att göra allt vi kan för att hjälpa dem att stanna kvar där och för att undvika den etniska rensning som kan komma att ske om det inte finns en stark beslutsamhet från det internationella samfundet, fortsatte han.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Missa inte en nyhet igen!

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev idag!

Ta del av ocensurerade nyheter – fria från industriintressen och politisk korrekthet från Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning – varje vecka.