Annons:

Mellanösternexperten: ”Israel vill göra sig av med palestinierna för gott”

Situationen vid Gazaremsan

Publicerad november 2, 2023 – av Isac Boman
Premiärminister Benjamin Netanyahu, försvarsminister Yoav Gallant, och israeliska soldater.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

183 590 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.

Nedräknare
0 Dagar
0 Timmar
0 Minuter

Enligt den brittiske journalisten och mångårige Mellanösternkorrespondenten Jonathan Cook, som länge bevakat Israel-Palestinakonflikten för olika medier, ser Israel nu sin chans att bli av med Gazas palestinska befolkning för gott. Han menar att den israeliska strategin kort sagt går ut på att göra livet för palestinierna så outhärdligt att de fördrivs till Egypten.

”Huvudmålet är inte det som lyfts fram. Israel har mycket större ambitioner än att förgöra Hamas” utvecklar han i en omfattande analys.

Jonathan Cook har tidigare också skrivit flera böcker om vad han menar är de långsiktiga planerna på att expandera den israeliska staten och etniskt rensa de ockuperade territorierna från palestinier. I en analys som publicerats med bakgrund av Hamas attacker den 7 oktober, och Israels efterföljande bombningar och invasion av Gaza, skriver han att Israel nu ser sin chans att permanent fördriva det palestinska folket in i Egypten – och bli av med dem en gång för alla.

Han noterar att västerländska institutioner inledningsvis försvarade Israels hämndkampanj med att man hade rätt att försvara sig, men att resonemanget redan lämnats i takt med att dödsoffren blivit allt fler – och att man nu istället pratar om att Israel måste få tid och utrymme att ”förgöra Hamas”.

Annons:

Detta kräver en markinvasion av israeliska trupper - många av dem religiösa extremister från olagliga bosättningar på Västbanken - som med all säkerhet söker hämnd för Hamas attack den 7 oktober. Grymheterna kommer sannolikt bara att intensifieras. Men det finns en logik i Israels militära galenskap och huvudmålet är inte det som lyfts fram. Israel har mycket större ambitioner än att förgöra Hamas”, skriver han.

Stöd från väst

Enligt Cook är Israels makthavare fullt medvetna om att palestinierna aldrig kommer att acceptera sin underkastelse – utan fortsätta göra motstånd, oavsett om Hamas utplånas eller inte och oavsett vem som styr i Gaza. Därför är Israels lösning att fördriva hela det palestinska folket permanent.

Jonathan Cook har länge bevakat Israel och Palestina. Foto: faksimil/Liwan Documentary

Israels strategiska problem förvärrades av den humanitära kris man hade skapat genom att stänga in en så stor och växande befolkning i ett litet område utan resurser. Fattigdom, undernäring, orent vatten, trångboddhet och brist på bostäder, liksom traumat av att vara inringad och periodvis bombad av Israel för att kuva allt motstånd, förvandlade långsamt Gaza från ett fängelse till ett dödsläger. FN hade varnat för att enklaven i praktiken skulle vara 'obeboelig' 2020”.

Lösningen på detta - en lösning som stämde överens med Israels långa koloniala ambitioner att ersätta palestinierna i deras eget hemland - var tydlig. Israel behövde skapa ett samförstånd i väst som motiverade fördrivningen av palestinierna från Gaza. Den enda realistiska platsen för dem att ta sig till var det angränsande egyptiska territoriet Sinai”, fortsätter han.

Cook pekar på att detaljer om den planerade utrensningen av palestinier redan 2014 började läcka ut i israeliska medier – men att det då handlade ”mer om morötter än om piskor”. Tanken var att förena Gaza med Sinai och radera gränsen mellan de två områdena, och Washington skulle hjälpa till att säkra internationell finansiering för en frihandelszon.

De utfattiga och ofta arbetslösa palestinierna skulle gradvis flytta sina liv till Sinai och antingen bosätta sig där eller flytta vidare till andra egyptiska städer.

"Man pressar Egypten"

Efter läckorna fördömde egyptiska och palestinska tjänstemän snabbt planen som ’fabricerad’. Det fanns dock många tecken på att Egypten hade börjat utsättas för påtryckningar från 2007 och framåt. Som svar på de israeliska medieläckorna 2014 medgav en tjänsteman nära den tidigare presidenten Hosni Mubarak att man hade pressat honom 2007 för att få honom att gå med på att annektera Gaza”.

Fem år senare ska Egypten återigen ha utsatts för amerikansk och israelisk press för att avstå en tredjedel av Sinai till Gaza – men vägrat. 2014 ska Egyptens nuvarande president Abdel Fattah el-Sisi ha varit nära att kapitulera för kraven, men till slut vägrat även han.

Vinsterna för Israel med att flytta palestinier från Gaza till Sinai, vare sig det sker frivilligt enligt planen för ett större Gaza eller med våld under en markinvasion, är uppenbara. Egyptens militärdiktatur skulle ärva problemet med att krossa palestinska motståndsgrupper som Hamas - till stor del utom synhåll - snarare än Israel. Hamas skulle sannolikt inte klara sig bra, med tanke på den egyptiska militärens förtryck av landets egna politiska islamistiska rörelser”.

"Göra Gaza obeboeligt"

Kostnaderna för att stänga in och övervaka Gaza skulle flyttas från Israel till arabvärlden och det internationella samfundet. Väl inne i Sinai kan vanliga palestinier förväntas söka lindring från sin fattigdom och sitt lidande genom att integreras i det egyptiska samhället i stort, och så småningom flytta till storstäder som Kairo och Alexandria. De skulle berövas sin rätt enligt internationell rätt att återvända till sina hem. Om en generation eller två skulle deras barn identifiera sig som egyptier, inte palestinier”, fortsätter Cook.

Samtidigt skulle Västbanken bli ännu mer isolerat och sårbart än idag och enligt journalisten utsättas för intensifierade attacker av judiska bosättare uppbackade av israeliska soldater.

Problemet är att ingen egyptisk ledare har vågat acceptera en sådan plan, hur mycket internationella övertalningar och mutor det än har handlat om. Ingen ville bli sedd som konspiratör i Israels etniska rensning och slutliga fördrivning av det palestinska folket, ett av de allvarligaste och mest långvariga klagomålen som delas av befolkningar i hela Mellanöstern”.

Vilket för oss till Israels nuvarande bombkampanj, som inte överensstämmer med någon tänkbar proportionalitetsprincip, och dess nära förestående markinvasion. Långt ifrån att rikta in sig på Hamas har Israel alla incitament att använda Hamas attack den 7 oktober som en förevändning för att orsaka så mycket skada på Gaza som möjligt. Israels mål är att påskynda processen med att göra Gaza obeboeligt”, deklarerar Cook.

Bilder från ödeläggelsen av Gaza. Foto: Al Araby/CC BY-SA 3.0

Från morot till piska

Cook menar att Israel ”behöver palestinier i Gaza som är så desperata att lämna att de kommer att etniskt rensa sig själva", och ett Egypten som är under så mycket press för att de inte öppnat gränsen till Sinai att de till slut ger med sig och öppnar gränsen för palestinierna.

Med sin nuvarande bombkampanj har Israel gått från morötter till en mycket stor piska. Israels premiärminister Benjamin Netanyahu är medveten om att han bara har ett begränsat tidsfönster för att åstadkomma ett tillräckligt blodbad för att förverkliga Israels plan”.

Målet verkar vara att pressa in palestinierna i det lilla utrymmet i södra Gaza, intill gränsen mot Sinai, förstöra all civil infrastruktur och bomba och terrorisera palestinierna i söder också. Palestinierna kräver redan att få komma in i Sinai, samtidigt som Sisi (Egyptens president) förmodligen utsätts för det hårdast möjliga trycket bakom kulisserna för att backa och öppna gränsen”, utvecklar journalisten.

Vill skapa prejudikat

Cook skriver avslutningsvis att han bedömer att Israel hoppas på ett prejudikat som det internationella samfundet ska ha överseende med – och att de kvarvarande palestinierna på Västbanken, efter att Gaza har tömts, även dessa kommer att pressas att ansluta sig till sina familjer och landsmän i Egypten.

Efter att ha fått skämmas över det variga såret från palestiniernas fördrivning i mer än 75 år, kommer västvärlden och arabvärlden bara att vara alltför glada över att äntligen begrava den palestinska saken för gott”, avslutar Cook.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Annons:

IDF-soldater vittnar om användning av civila som sköldar

Folkmordet i Gaza

Publicerad Igår 12:39 – av Jan Sundstedt

Israeliska soldater har i en brittisk tv-dokumentär berättat om systematisk användning av palestinska civila som mänskliga sköldar i Gaza. Flera bekräftar att officiella regler om skydd för civilbefolkningen har övergetts.

Dokumentären "Breaking Ranks: Inside Israel's War" visades på den brittiska kanalen ITV på måndagskvällen. Soldaterna vittnar om hur den israeliska försvarsmaktens uppförandekod gentemot civilbefolkningen i praktiken har upphört att gälla.

En taktik som inom IDF kallades "myggorprotokollet" innebar att palestinska civila tvingades utforska Hamas tunnelsystem.

Du skickar den mänskliga skölden under jord. Han har en iPhone i sin väst och medan han går skickar den tillbaka GPS-information, säger Daniel, befälhavare för ett stridsvagnsförband, enligt The Guardian och fortsätter:

Annons:

Befälhavarna såg hur det fungerade och taktiken spreds som en löpeld. Efter ungefär en vecka hade varje kompani sin egen mygga.

Civila dödas

Flera soldater vittnar om att grundläggande militära regler om när det är tillåtet att öppna eld har övergetts. Kapten Yotam Vilk säger att IDF:s officiella riktlinjer inte längre följs.

Det finns inget sådant som "medel, avsikt och förmåga" i Gaza. Det är bara: misstanke om att gå där det inte är tillåtet.

En soldat berättar om en man som hängde tvätt på sitt tak och som en officer betecknade som spanare.

Han hade ingen kikare eller vapen. Närmaste militära styrka var 600–700 meter bort. Så om han inte hade örnögon, hur skulle han kunna vara en spanare? Stridsvagnen sköt och byggnaden nästan kollapsade. Resultatet var många dödade och skadade, säger soldaten.

IDF skriver i en kommentar att försvaret förbjuder användning av civila som mänskliga sköldar och att detta förbud betonats under hela kriget.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Turkiet: Docka av Netanyahu hängd offentligt

Situationen vid Gazaremsan

Publicerad oktober 27, 2025 – av Jan Sundstedt
Den från en kran hängda dockan föreställande Israels premiärminister Benjamin Netanyahu.

I en kontroversiell demonstration i staden Trabzon i norra Turkiet har en docka föreställande Israels premiärminister Benjamin Netanyahu hängts från en kran, vilket har väckt starka reaktioner både inom Turkiet och internationellt.

Den 26 oktober genomförde en grupp turkiska aktivister en offentlig protest i Trabzon, där de hängde upp en docka föreställande Benjamin Netanyahu i en byggkran. Dockan var försedd med en skylt där det stod "Dödsstraff för Netanyahu."

Enligt uppgifter från Israels utrikesdepartement (Israel MFA) ska en turkisk akademiker vid namn Dr Kamal Sa'lam, en föreläsare vid ett regionalt universitet, ha initierat aktionen.

Kamal Sa'lam uppger att det var en protest mot "kränkningen av rätten till liv för kvinnor, barn och oskyldiga medborgare i Gaza. Världen kan inte förbli tyst inför detta brott. Detta är en symbolisk uppmaning – de verkliga rättegångarna bör äga rum i internationella domstolar."

Annons:

En statligt ägd turkisk institution ska enligt samma uppgifter ha bistått vid framställningen av dockan.

Aktionen har fått internationell uppmärksamhet och fördöms av Israeliska myndigheter, som kallar händelsen för en "uppvigling till hat och våld". Man påpekar att en sådan handling inte bör tolereras i en civiliserad värld.

Aktionen ökar spänningarna

Protesten sker mot bakgrund av den pågående konflikten mellan Israel och Hamas i Gaza, där Turkiet har varit en uttalad kritiker av Israels militära operationer.

Turkiets president Recep Tayyip Erdoğan har upprepade gånger anklagat Israel för att begå folkmord i Gaza och har uttryckt starkt stöd för palestinierna.

Det är för närvarande oklart om den turkiska regeringen kommer att vidta några åtgärder mot de ansvariga bakom aktionen.

Händelsen belyser de djupa klyftorna mellan Israel och Turkiet, som tidigare varit allierade men nu befinner sig på motsatta sidor i flera regionala frågor, inklusive konflikten i Gaza och stabiliteten i Syrien.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

FN-rapport: Västerländska stater medansvariga för folkmord i Gaza

Folkmordet i Gaza

Uppdaterad oktober 23, 2025, Publicerad oktober 23, 2025 – av Markus Andersson
Det omfattande stödet till Israel som under inledningen av Gaza-kriget backades upp av Joe Biden har fortsatt med oförminskad styrka under Donald Trump som är starkt uttalat pro-israelisk och har bidragit med ett stort antal vapenleveranser under det pågående folkmordet.

FN:s specialrapportör Francesca Albanese pekar i en ny rapport ut USA och flera europeiska länder som medansvariga för det pågående folkmordet i Gaza. Genom militärt stöd, diplomatiskt skydd och ekonomiska relationer har de möjliggjort Israels handlingar, enligt rapporten som publicerades under tisdagen.

Det pågående folkmordet i Gaza är ett kollektivt brott som möjliggjorts genom mäktiga tredje staters medverkan. Det slår FN:s specialrapportör för mänskliga rättigheter i de ockuperade palestinska territorierna, Francesca Albanese, fast i rapporten "Gaza Genocide: a collective crime".

"Utan direkt deltagande, hjälp och stöd från andra stater hade den utdragna olagliga israeliska ockupationen av det palestinska territoriet, som nu eskalerat till ett fullskaligt folkmord, inte kunnat upprätthållas", skriver Albanese i rapporten.

USA huvudansvarig för vapenleveranser

USA pekas ut som den främsta möjliggöraren. Sedan oktober 2023 har landet skickat 742 försändelser av vapen och ammunition till Israel, och använt sitt veto i FN:s säkerhetsråd sju gånger för att blockera resolutioner om vapenvila.

Annons:

Tyskland är den näst största vapenleverantören, med exportlicenser värda 489 miljoner euro godkända mellan oktober 2023 och juli 2025. Storbritannien har flugit över 600 övervakningsuppdrag över Gaza från sina baser på Cypern och delat underrättelseinformation med Israel.

Totalt har 26 stater skickat vapen till Israel sedan oktober 2023, däribland Kina, Indien, Italien, Österrike, Spanien, Tjeckien, Rumänien och Frankrike.

Tongivande judiska högerextremister i den israeliska regeringen har varit drivande under folkmordet och hotat länder som övervägt sanktioner med motåtgärder. Montage. Foto: Yoav Keren/CC BY-SA 4.0, שי קנדלר

Diplomatiskt skydd och ekonomiska band

Förutom militärt stöd har västländer gett Israel diplomatiskt skydd genom att reproducera israeliska narrativ och genom att undvika att kräva en permanent vapenvila. Ekonomiska relationer har fortsatt som vanligt – EU är Israels största handelspartner och står för nästan en tredjedel av landets totala handel.

"Med sina handlingar och underlåtenhet har tredje stater möjliggjort förtrycket av det palestinska folket och deras folkmord. Dessa stater har en skyldighet att stoppa sin medverkan och uppfylla rättvisan. Och vi, folket, måste få det att hända", skrev Albanese i ett uttalande på X när rapporten publicerades.

Endast ett fåtal länder har brutit eller nedgraderat diplomatiska förbindelser med Israel sedan oktober 2023, däribland Colombia, Bolivia, Nicaragua, Turkiet och Sydafrika.

I Sverige har Kristdemokraterna och Sverigedemokraterna uttryckt sitt ovillkorliga stöd till den judiska staten under det pågående folkmordet och motarbetat alla sanktionsinitiativ. Montage. Foto: Magnus Liljegren/Regeringskansliet, IDF/CC BY-SA 3.0

Nordiska länder kopplade till Israels krigföring

Våra nordiska länder har också direkta eller indirekta kopplingar till Israels militära operationer i Gaza. Sverige framstår som det land med mest omfattande direkta band enligt Svenska freds.

Sverige har exporterat krigsmateriel till Israel för 17,6 miljoner kronor 2023 och 21,4 miljoner kronor 2024, trots det pågående folkmordet i Gaza. Samtidigt har Sverige importerat israeliska vapen för hundratals miljoner mellan 2015-2024. I slutet av oktober 2023, mitt under kriget, tecknade Försvarets materielverk ett tioårigt avtal värt 1,7 miljarder kronor med Israels största vapenföretag Elbit Systems.

Även Danmark, Norge och Finland nämns i FN-rapporten som leverantörer av komponenter till F-35-flygplanen som varit centrala i Israels bombkampanj. Norska företag tillverkar kritiska motordelar, medan danska företag levererar elektronik och kompositdelar. Totalt 19 stater, varav 17 har undertecknat FN:s vapenhandelsavtal, bidrar till F-35-programmet.

Danmark ökade dessutom sin handel med Israel med 99 miljoner dollar under folkmordet. Norge har dock varit mer kritiskt och sanktionerade israeliska ministrar i juni 2025.

Israels krig i Gaza har dödat minst 68 234 människor och skadat 170 373 sedan oktober 2023. Totalt 1 139 människor dödades i Israel under attackerna den 7 oktober 2023 och cirka 200 togs till fånga.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

660 miljarder krävs för att återuppbygga Gaza

Folkmordet i Gaza

Publicerad oktober 15, 2025 – av Isac Boman
Två år av israeliska bombningar har lämnat den palestinska enklaven i ruiner.

FN uppskattar att återuppbyggnaden av Gaza kommer att kosta 70 miljarder dollar (cirka 660 miljarder kronor). Mängden skräp i den sönderbombade enklaven motsvarar 13 pyramider i Giza.

FN:s utvecklingsprogram beskriver att mängden skräp i Gaza skulle kunna staplas 12 meter högt över hela New Yorks Central Park.

Uppskattningen presenterades på tisdagen och är en gemensam bedömning från FN, EU och Världsbanken. Kostnaden har stigit kraftigt sedan den förra beräkningen på 53 miljarder dollar i februari.

Jaco Cillers, särskild representant för UNDP:s administratör i ett program för att hjälpa palestinier, beskrev förödelsens omfattning vid en presskonferens i Genève via videolänk från Jerusalem.

Annons:

— Den uppskattade mängden skräp i hela Gaza ligger på omkring 55 miljoner ton, sa han.

— Ett annat sätt att uttrycka det, förutom exemplet med Central Park som jag nämnde, är att det också motsvarar 13 pyramider i Giza. Det är utmaningens omfattning och storlek.

Enligt Cillers krävs 20 miljarder dollar under de närmaste tre åren. Resterande medel behövs över en längre period – möjligen decennier. Han pekade på "goda indikationer" från potentiella givare i arabvärlden, Europa och USA, utan att ge några vidare detaljer.

Trump: "Den enklaste delen"

USA:s president Donald Trump, som på måndagen deltog i undertecknandet av fredsavtalet för Gaza i Egypten, hävdade att återuppbyggnaden blir enklare än att uppnå vapenvilan.

— Återuppbyggnaden kommer kanske att vara den enklaste delen. Vi kan bygga bättre än någon annan i världen.

Under de två år som Gaza bombades av israeliska missiler och stridsvagnar har mellan 60 och 80 procent av alla byggnader skadats eller förstörts. Enklaven var tidigare hem för över 2,1 miljoner människor.

Det totala antalet drabbade byggnader uppskattas till över 170 000, inklusive bostäder, företag, sjukhus och religiösa platser.

Efter krigets slut har över 500 000 palestinier återvänt till Gaza under de senaste dagarna – bara för att finna sina hem och kvarter i ruiner.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.