MORGONDAGENS DAGSTIDNING – onsdag 17 september 2025

onsdag 17 september 2025

Iranske brigadgeneralen: ”Utländsk underrättelsetjänst bakom upplopp”

publicerad 22 juni 2023
– av Markus Andersson
Mohammad Kazemi menar att bland annat USA:s, Israels och Storbritanniens underrättelsetjänst eldat på kravallerna.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

156 740 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Brigadgeneralen Mohammad Kazemi, som leder det iranska revolutionsgardets underättelsetjänst, hävdar nu att uppemot 20 utländska underrättelsetjänster var involverade i de upplopp och kravaller som drabbade Iran förra året.

Kazemi menar att upploppen bröt ut kort efter att amerikanska myndigheter insåg att deras utrikespolitik gentemot Iran misslyckats efter att Joe Biden valdes till president, och att de kände sig nödgade att öka pressen på Irans regering.

– Efter att Biden-administrationen kom till makten drog amerikanerna den strategiska slutsatsen att de misslyckats i många utländska fall och att orsaken var Irans agerande och dess ledares styrning; dessa misslyckanden hade gjort att USA:s internationella position hamnat i skymundan; så Iran måste betala priset, sa Kazemi i intervjun.

Enligt Kazemi arbetade amerikansk underrättelsetjänst aktivt för att protesterna, efter att en 22-årig kvinna dött under oklara omständigheter i samband med ett polisingripande, skulle fortsätta till varje pris. Man ville även omvandla dessa protester till strejker och oroligheter och till ett väpnat motstånd mot Irans regering genom att engagera militanta grupper.

Brigadgeneralen hävdar vidare att man lyckats belägga att nästan 20 utländska underrättelsetjänster var involverade i upploppen – bland annat USA, Storbritannien, Israel, Förenade Arabemiraten, Saudiarabien, Frankrike, Tyskland, Kanada och Bahrain.

Samordnad operation

Enligt Kazemi ska franska diplomater i Iran bland annat ha försökt samla in information om upploppen, Irans säkerhet och statusen på deras poliskår och sedan vidarebefordrat denna information till ett annat europeiskt lands ambassad.

Den israeliska regimen ska ha samlat in pengar för att stödja upploppsmakarna och fått finansiering av bland annat USA till detta ändamål. Israel ska också ha samverkat nära med Förenade Arabemiraten för att på olika sätt understödja upploppen.

28 europeiska länder övervägde också att stänga sina ambassader under kravallerna för att öka pressen på Iran. Medborgare med utländsk bakgrund från bland annat Afghanistan, Pakistan och Irak ska ha använts för att samla in information om Iran och upploppen.

Vidare ska amerikanska CIA ha skapat och tillhandahållit plattformar på internet för att nyheter om kravallerna enklare skulle kunna spridas globalt, och dessutom bistått med annan teknisk utrustning och mobila kommunikationsenheter i syfte att underlätta för regimmotståndarna.

”CIA, Mossad och MI6 i nära samarbete”

CIA ska även ha satt ihop ett team tillsammans med israeliska Mossad och brittiska MI6 i syfte att mot slutet av kravallerna återuppta projektet att lönnmörda iranska forskare – särskilt inom kärnkraft, rymdfart och militärteknik, någonting som Israel ägnat sig åt under många år.

Brigadgeneralen hävdar vidare att de utländska krafterna lade ner stora resurser på att underblåsa misstro bland det iranska folket från olika sociala skikt och politiska inriktningar – bland annat genom att anklaga regimen för diskriminering och kränkningar av kvinnors rättigheter eller genom att hävda att den islamiska republiken var på väg att kollapsa.

Under upploppen skadades ett stort antal civila men även många poliser och vakter och offentliga byggnader fick skador för mångmiljonbelopp. I februari deklarerade Irans ledare att alla inblandade i kravallerna beviljas amnesti – men att detta inte gäller för mördare eller terrorister.

I Sverige och Väst har den massmediala bilden av protesterna varit att de var folkliga och att den iranska regimen brukat kraftigt övervåld mot civila i samband med dessa.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Kina fortsätter storsatsningen på nya Sidenvägen

Den multipolära världen

publicerad Idag 12:52
– av Isac Boman
bri-2025-01
bri-2025-02
bri-2025-03
bri-2025-04
bri-2025-05
bri-2025-06
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
 

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

156 740 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Den nya Sidenvägen, på engelska Belt and Road, är inte bara ett infrastukturprojekt utan även en av de främsta internationella mötesplatserna utanför Västblocket som i dagsläget involverat över 150 länder.

Årets medieforum i Yunnan-provinsens huvudstad Kunming i sydvästra Kina är det nionde i ordningen och besöks av medieorganisationer från 87 olika länder, däribland Nya Dagbladet.

Namnet på BRI-initiativet, på svenska ”Initiativet till Sidenvägen” eller mindre formellt ”den nya Sidenvägen”, anspelar på den berömda handelsrutt som under ett och ett halvt årtusende länkade samman Kina, Europa och Afrika fram till 1400-talet då det Ottomanska riket helt kom att blockera handelsvägarna.

BRI är ett officiellt kinesiskt ekonomiskt och diplomatiskt initiativ som ursprungligen formulerades av Kinas president Xi Jinping år 2013 med uttalad utgångspunkt i så kallad multilateralism, i ledigare ordalag på en grund av dialog och frivilliga utbyten mellan självständiga aktörer. I en bredare bemärkelse beskrivs BRI:s syfte som att främja interkulturell kommunikation och utbyte mellan nationer och civilisationer ”för att bidra till ömsesidiga fördelar och förståelse” och med detta som metod förbättra förutsättningarna för en fredlig utveckling och långsiktig global stabilitet.

En rad stora infrastrukturella projekt har fötts från initiativet, med den långsiktiga ambitionen att skapa moderna transport- och handelsvägar på mellan Europa, Afrika, Asien och Amerika. Bland de mest kända infrastrukturprojekt som redan slutförts återfinns järnvägen från Kina till Laos, samt på Indonesiens huvudö Java och hamnarna Hambantota International i Sri Lanka och Gawadar i Pakistan. Ungern och Serbien har varit först ut i Europa med att anamma initiativet på både infrastrukturell och politisk nivå, där en järnväg för snabbtåg just nu byggs mellan ländernas huvudstäder Budapest och Belgrad i samarbete med kinesiska ingenjörer. Även Pireushamnen nära Aten i Grekland har blivit en del av initiativet och är i nuläget en av Europas största hamnar.

Sverige återfinns bland de länder, framförallt från det USA-dominerade Västblocket, som i nuläget valt att inte ansluta till initiativet och som främst beskriver projektet som ett ”bedrägeri” av Kina för att skuldsätta länder. Bland västeuropeiska länder är den enda infrastrukturella deltagaren för närvarande Luxemburg, som med sin stora flygplats har en betydande flygtrafik till Kina.

Den nya Sidenvägen omfattar samtidigt inte bara infrastruktur utan även andra forum som utgör de just nu mest betydande officiella internationella mötesplatserna i Kina. Årets forum med mediatema hålls just nu i Kunming i södra Kina mellan den 16 och 17 september med sammanlagt 165 mediekanaler från 87 olika länder på plats, med många ledande medier framförallt från Sydamerika, Asien, Afrika och Östeuropa, från Ryssland i år i form bland annat av nyhetsbyråerna Ria och Tass.

Nya Dagbladet är hittills ett av ett fåtal mediehus från det allt mer isolerade Västblocket som är på plats, i sällskap bland annat med Discovery Channel och Warner Bros. Från Västeuropa finns i övrigt en rad mindre mediehus på plats från bland annat Danmark, Frankrike, Irland och Tyskland.

Det är en väldigt begränsad bild av omvärlden som allmänheten i Västblocket just nu får ta del av och BRI är en möjlighet för oss att skapa oss en egen djupare förståelse för världsutvecklingen och även förstärka vår internationella korrespondens, säger Nya Dagbladets chefredaktör Markus Andersson.

Många journalister i den här typen av sammanhang från Afrika, Mellanöstern och Asien kommer förstås från helt andra historiska och kulturella referenser än oss själva, men jag tycker det är en beklaglig ryggmärgsreaktion som kommit att prägla det samtida Väst att stänga dörren ens till att försöka mötas som människor och föra en öppen dialog. I den polariserande tid vi lever tror jag det finns ett behov för en journalistisk form av diplomati, tillägger nyhetschefen Isac Boman.

Vid sidan av medieorganisationerna medverkade även företrädare för ett antal statliga företagsjättar som involverats i de olika projekten såsom Energy China, China National Nuclear Corporation, China Changan Automobile Group och China Communication Contruction Company.

Nya Dagbladet var även på plats under förra årets konferens i Chengdu, Sichuan-provinsen.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

FN-utredning: Israel begår folkmord i Gaza

Folkmordet i Gaza

publicerad Igår 12:05
– av Markus Andersson
"Alla stater har en juridisk skyldighet att använda alla rimliga medel till sitt förfogande för att stoppa folkmordet i Gaza", slår kommissionen fast.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

156 740 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


En oberoende FN-kommission slår fast att Israel har gjort sig skyldigt till folkmord i Gaza.

Kommissionen har undersökt händelserna sedan 7 oktober 2023 och konstaterar att israeliska myndigheter har uppfyllt fyra av fem kriterier för folkmord enligt folkmordskonventionen.

Dessa handlingar omfattar dödande, orsakande av allvarlig fysisk eller mental skada, medvetet påtvingande av levnadsförhållanden avsedda att helt eller delvis leda till gruppens förstörelse samt åtgärder för att förhindra födslar.

— Kommissionen finner att Israel är ansvarigt för att ha begått folkmord i Gaza. Det är tydligt att det finns en avsikt att förgöra palestinierna i Gaza genom handlingar som uppfyller kriterierna i folkmordskonventionen, säger Navi Pillay, kommissionens ordförande.

Enligt kommissionen visar uttalanden från israeliska civila och militära myndigheter, tillsammans med de israeliska säkerhetsstyrkornas agerande, att folkmordshandlingarna har begåtts med avsikt att helt eller delvis förstöra palestinierna i Gazaremsan som grupp.

— Ansvaret för dessa grymma brott ligger hos israeliska myndigheter på högsta nivå som har orkestrerat en folkmordskampanj i nästan två år nu, med den specifika avsikten att förstöra den palestinska gruppen i Gaza, fortsätter Pillay.

Kommissionen finner också att Israel har misslyckats med att förhindra och bestraffa folkmordet genom att inte utreda folkmordshandlingar och åtala misstänkta förövare.

Omfattande bevisunderlag

Rapporten baseras på kommissionens tidigare undersökningar samt fakta och juridiska fynd relaterade till israeliska styrkornas attacker i Gaza och israeliska myndigheters agerande från 7 oktober 2023 till 31 juli 2025.

För att fastställa folkmordshandlingarna granskade kommissionen de israeliska militära operationerna i Gaza, inklusive dödande och allvarligt skadande av ett aldrig tidigare skådat antal palestinier, total belägring och blockad av humanitär hjälp som har lett till svält, systematisk förstörelse av hälso- och utbildningssystem, systematiskt sexuellt och könsbaserat våld, direkta attacker mot barn, systematiska attacker mot religiösa och kulturella platser samt ignorerande av Internationella domstolens order.

För att fastställa folkmordsavsikt tillämpade kommissionen standarden ”den enda rimliga slutsatsen” som har fastställts av Internationella domstolen i fallet Bosnien mot Serbien. Kommissionen analyserade uttalanden från israeliska myndigheter och drog slutsatsen att dessa utgör direkta bevis på folkmordsavsikt.

Genom att analysera israeliska myndigheters och säkerhetsstyrkornas agerande i Gaza, inklusive påtvingande av svält och omänskliga levnadsförhållanden för palestinier, fann kommissionen att folkmordsavsikt var den enda rimliga slutsats som kunde dras från operationernas natur.

— Israel har flagrant ignorerat order om provisoriska åtgärder från Internationella domstolen och varningar från medlemsstater, FN-organ, människorättsorganisationer och civilsamhällesgrupper, och fortsatt strategin att förstöra palestinierna i Gaza, säger Pillay.

— Kommissionen finner att de israeliska myndigheterna inte hade någon avsikt att ändra sina handlingar. Tvärtom har israeliska myndigheter framhärdat och fortsatt med sin folkmordskampanj i Gaza i nästan två år nu, fortsätter hon.

Pekar ut Netanyahu och Herzog

Kommissionen konstaterar att staten Israel bär ansvar för att ha misslyckats med att förhindra folkmord, för att ha begått folkmord och för att ha misslyckats med att bestraffa förövarna av folkmord mot palestinierna i Gazaremsan.

Rapporten nämner specifikt att Israels president Isaac Herzog, premiärminister Benjamin Netanyahu och dåvarande försvarsminister Yoav Gallant har uppviglat till folkmord och att israeliska myndigheter misslyckats med att vidta åtgärder mot dem för att bestraffa denna uppvigling.

Kommissionen uppmanar Israel att omedelbart upphöra med folkmordet i Gaza och fullt ut genomföra Internationella domstolens order om provisoriska åtgärder. Israel måste avsluta sin svältpolitik, häva belägringen och säkerställa obehindrad tillgång för humanitär hjälp i stor skala.

Krav på världssamfundet

Kommissionen rekommenderar att medlemsstaterna stoppar överföring av vapen och annan utrustning som kan användas för folkmordshandlingar till Israel, säkerställer att individer och företag inom deras territorier inte bidrar till folkmord eller uppvigling till folkmord, samt vidtar åtgärder för ansvarsutkrävande genom utredningar och rättsliga förfaranden mot individer eller företag som direkt eller indirekt är involverade i folkmordet.

— Det internationella samfundet kan inte förbli tyst inför den folkmordskampanj som Israel lanserat mot det palestinska folket i Gaza. När tydliga tecken och bevis på folkmord framkommer utgör frånvaron av agerande för att stoppa det medskyldighet, säger Pillay.

— Varje dag av passivitet kostar liv och urholkar det internationella samfundets trovärdighet. Alla stater har en juridisk skyldighet att använda alla rimliga medel till sitt förfogande för att stoppa folkmordet i Gaza, avslutar hon.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Orbán: Svenska makthavare har drivit landet till ”barbarism och kollaps”

Ökade otryggheten

publicerad Igår 10:47
– av Jan Sundstedt
Ulf Kristersson och Viktor Orbán har en minst sagt frostig relation.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

156 740 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Viktor Orbán gick till hårt angrepp mot Sveriges politiska ledning i ett brandtal från helgen.

”Det är så här ett land kollapsar” och ”det som blir kvar är barbarism”, sade den ungerske premiärministern som också hävdade att hundratals minderåriga flickor gripits för mord i Sverige.

Under ett politiskt evenemang i Sátoraljaújhely levererade Orbán på nytt svidande kritik mot svenska politiker. Hans budskap var tydligt: Sveriges makthavare har svikit sitt folk och låtit landet falla sönder.

— Veckans nyheter är att i Sverige har 284 minderåriga flickor gripits för mord. Inte för att de dödade en person tillsammans, utan var och en separat, påstod Orbán inför publiken.

Den ungerske ledaren fortsatte med att beskriva hur dessa flickor utnyttjas av kriminella nätverk eftersom de inte kan dömas i domstol och han argumenterade för att svenska makthavare bär den yttersta skulden.

— Det är så här ett land kollapsar, varje lag, all ordning bryts ner. Det som blir kvar är barbarism.

”Förtjänar bättre”

Orbán betonade att denna utveckling pågått i femton år under olika svenska regeringar och att makthavarna i praktiken förpassat landet utanför den europeiska civilisationen. Som en sista pik mot den svenska regeringen tillade han:

— Förresten, det här är svenskarna som försöker lära oss om rättsstaten.

Uttalandet har spridits genom en film där bilder från Orbáns tal varvats med klipp på svensk polis och olika brottsplatser.

”Det svenska folket förtjänar bättre”, skrev den ungerske premiärministern när han delade filmen – en tydlig markering om att hans kritik riktas mot landets styrande elit, inte mot det svenska folket.

”Upprörande lögner”

Orbáns påståenden baseras på en artikel från tyska tidningen Welt. Där rapporterades att cirka 280 flickor mellan 15 och 17 år utreddes för våldsbrott under föregående år – inte enbart mord som Orbán påstod.

Attacken kommer efter en period av diplomatiska spänningar mellan de två ländernas regeringar. Ungern var sist ut med att godkänna Sveriges NATO-medlemskap och den svenska regeringen har å sin sida riktat hård kritik mot vad som påstås vara Ungerns demokratiska tillbakagång och inskränkningar av hbtq-rättigheter. Så sent som i augusti anklagade statsminister Ulf Kristersson Ungerns ledning för att stå ”på fel sida av historien”.

Den svenske statsministern valde att bemöta Orbáns utspel på X med fokus på de felaktiga siffrorna snarare än hur han och andra svenska politiker misslyckats med att stoppa den organiserade brottslighetens framfart.

”Det här är upprörande lögner. Inte förvånande när de kommer från mannen som avvecklar rättsstatsprincipen i sitt eget land. Orbán är desperat inför det kommande ungerska valet”, hävdar han.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Trump stämmer New York Times

publicerad Igår 8:29
– av Redaktionen
Nu stämmer Trump tidningen på 15 miljarder dollar,

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

156 740 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.


Donald Trump tänker stämma tidningen The New York Times för förtal. Han kallar tidningen ”en av de värsta och mest degenererade” i USA:s historia.

Förra veckan hotade presidenten att stämma tidningen efter att denna bland annat rapporterat om en sexuell teckning som enligt uppgifter ska ha lämnats av Trump till den dömde sexualförbrytaren Jeffrey Epstein. Teckningens signatur påminner om Donald Trumps, men presidenten förnekar bestämt att han skulle ha ritat den och överlämnat den till Epstein.

Nu stämmer presidenten tidningen på 15 miljarder dollar, motsvarande cirka 140 miljarder kronor, för förtal och ärekränkning.

New York Times har fått lov att fritt ljuga, smutskasta och förtala mig alldeles för länge, och det slutar NU!”, skriver han på sin sociala medieplattform Truth Social.

Trump stämde även The Wall Street Journal på tio miljarder dollar i somras efter deras rapportering kring Epstein och presidenten. Vidare skriver presidenten att den nya stämningsansökan ska lämnas in i delstaten Florida.

The New York Times har ännu inte kommenterat Trumps uttalande.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Missa inte en nyhet igen!

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev idag!

Ta del av ocensurerade nyheter – fria från industriintressen och politisk korrekthet från Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning – varje vecka.