Annons:

Färre kanadensare känner nationell stolthet

Uppdaterad juli 2, 2024, Publicerad juli 2, 2024
– av Jan Sundstedt
De allra flesta kanadensare känner ändå någon form av stolthet över sitt land

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

171 300 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.

Nedräknare
0 Dagar
0 Timmar
0 Minuter

Även om en stor majoritet av Kanadas befolkning fortfarande uppger att de är stolta över sitt land och sin nationella identitet så är känslan av nationell stolthet lägre än vad den var för bara några år sedan.

Opinionsinstitutet Leger tillfrågade 1607 personer inför Kanadas nationaldag kring hur de känner kring nationell stolthet och tre fjärdedelar (76 procent) svarade att de betraktade sig själva som stolta kanadensare.

Samtidigt uppgav 45 procent att de kände sig mindre stolta över sitt land idag än för fem år sedan. Det en ökning med 16 procentenheter jämfört med förra undersökningen 2021.

Landets befolkning är allra mest stolta över den vackra naturen, följt av allmän sjukvård, graden av frihet och jämlikhet, att de lever i ett fredligt och säkert samhälle och att Kanada är ”mångkulturellt”. Bara en av fem uppgav dock att de känner sig stolta över sina landsmän.

Annons:

Minst stolta är man över ekonomisk ojämlikhet och fattigdom, läkarbrist, överbelastade sjukmottagningar och långa vårdköer – samt den nuvarande federala regeringen som leds av Justin Trudeau.

Noterbart är också att konservativa väljare var mer benägna än övriga att svara att de var mindre stolta över sitt land än vad de var för fem år sedan. 65 procent av gruppen instämde i detta – jämfört med bara 26 procent av de liberala väljarna. Samtidigt svarar hela 94 procent av de som röstar på Liberalerna att de ser sig som stolta kanadensare.

Få firar nationaldagen

I övrigt kan noteras att bara 22 procent av de boende i Quebec uppgav att de skulle fira Kanadas nationaldag – jämfört med knappt hälften av befolkningen i hela landet.

Bara sju person av de tillfrågade uppger att de är mer stolta över sitt land idag än vad de var 2019 – och 45 procent svarar att stoltheten är på samma nivå.

En fjärde av respondenterna anser också att Kanada har mycket att arbeta med innan man kan leva upp till självbilden om att vara ”världens bästa land”.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Annons:

Adoptivdottern misstänkt för knivattack på tysk borgmästare

Ökade otryggheten

Publicerad idag 12:11
– av Jan Sundstedt
Tysk polis fokuserar i dagsläget på Stalzers 17-åriga adoptivdotter som huvudmisstänkt för knivattacken.

Iris Stalzer pekar enligt färska uppgifter nu ut sin 17-åriga adoptivdotter som misstänkt för den brutala knivattacken i Stalzers hem. Enligt polisen är utredningens fokus alltjämt på någon form av familjekonflikt och inte politiskt våld.

I staden Herdecke i västra Tyskland fortsätter utredningen efter att den nyvalda borgmästaren Iris Stalzer (SPD) knivhöggs svårt i sitt hem tidigare i veckan.

Polisen och Stalzer pekar nu ut hennes 17-åriga adoptivdotter som huvudmisstänkt för attacken, rapporterar Die Welt.

Stalzer skadades svårt och fick 13 knivhugg, bland annat i överkropp och lungor. Efter attacken lyckades hon ta sig till säkerhet i huset där hon senare hittades och fick omedelbar sjukvård.

Annons:

Hon vårdas fortfarande på sjukhus men enligt uppgifter har skadeläget stabiliserats och hon är inte längre livshotande skadad.

Iris Stalzer (SPD). Foto: Iris Stalzer/FB

Polisen hittade flera misstänkta knivar i barnens rum. De upptäckte också blodfläckar på kläder som tros tillhöra adoptivdottern samt spår av blodrengöring i bostaden.

Den 15-årige adoptivsonen befinner sig fortfarande under polisens utredning men pekas inte ut som huvudmisstänkt.

Året innan attacken har flera incidenter med våld i familjen rapporterats och polisen har vid upprepade tillfällen kallats till familjens bostad.

Polisen utesluter nu ett politiskt motiv bakom knivdådet och ser familjekonflikter som huvudspår i utredningen.

Utredningen fortgår intensivt och mordutredningsenheten i Hagen leder arbetet med att säkra bevis och klarlägga motiv.

Den tyske förbundskanslern Friedrich Merz fördömde snabbt attacken och uttryckte hopp om Stalzers snabba tillfrisknande.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Kirks sista ord om Israel-lobbyn: ”Jag kan inte och kommer inte att låta mig mobbas”

Mordet på Charlie Kirk

Uppdaterad today at 09:14, Publicerad yesterday 22:55
– av Markus Andersson
Offentliggjorda textmeddelanden avslöjar att den konservative kommentatorn var under stark press från judiska donatorer.

Två dagar före sin död uttryckte den konservative kommentatorn Charlie Kirk stark frustration över press från judiska donatorer i en gruppchatt. Det visar textmeddelanden som nu offentliggjorts av den tidigare kollegan och kommentatorn Candace Owens.

”Judiska donatorer spelar in i alla stereotyper. Jag kan inte och kommer inte att låta mig mobbas så här, vilket inte lämnar mig något annat val än att lämna den pro-israeliska saken.”

Meddelandena har bekräftats som äkta av Turning Point USA.

Den konservative kommentatorns Charlie Kirks sista veckor i livet präglades av intensiva påtryckningar från stora judiska donatorer, visar textmeddelanden som den tidigare Turning Point-kollegan Candace Owens publicerat i en videoanalys på sin X-kanal. Meddelandena, som skickades i en gruppchatt med nio personer bara 48 timmar före Kirks död den 10 september 2025, ger en inblick i de politiska och ekonomiska dilemman som Kirk kämpade med.

Annons:

Turning Point USA:s talesperson Andrew Kolvet har bekräftat textmeddelandenas äkthet och uppgett att det var han själv som ursprungligen tagit skärmdumpen av samtalet.

Förlorade miljoner efter vägran att ”cancela Tucker”

I textkonversationen, där bland andra pastor Rob McCoy – som leder Turning Point USA:s religiösa gren TPUSA Faith – och den konservative författaren Josh Hammer deltog, skriver Kirk: ”Förlorade precis ytterligare en stor judisk donator. 2 miljoner dollar per år för att vi inte vill cancela Tucker. Jag tänker på att bjuda in Candace.”

Kirk fortsätter med att uttrycka sin frustration: ”Judiska donatorer spelar in i alla stereotyper. Jag kan inte och kommer inte att låta mig mobbas så här, vilket inte lämnar mig något annat val än att lämna den pro-israeliska saken.”

Enligt Owens videoanalys visar meddelandena att Kirk stod under betydande ekonomiskt tryck på grund av sin vägran att avboka Tucker Carlson, känd för sin kritiska hållning till Israel, från Turning Point USA:s evenemang.

En annan person i chatten, identifierad som Sedona, svarar och avråder: ”Snälla bjud inte in Candace. Det kan kännas bra på kort sikt, men det är inte bra på lång sikt.”

”Han var klar med Israel-mobbningen”

I sin videoanalys beskriver Owens en långvarig konversation hon hade med Kirk om hans förändrade syn på religion och politik. Hon berättar att Kirk redan i februari 2024 kontaktade henne med orden: ”Katolicismen låter bättre och bättre.”

Vi pratade mycket om det politiska trycket, om hur jag kände att det fungerade mer som en kult än som en sann teologi eller religion, säger Owens i videon.

Hon är särskilt kritisk mot pastor Rob McCoys hantering av situationen efter Kirks död. McCoy, vars son och svärdotter arbetar för Turning Point USA, publicerade ett inlägg på Instagram där han uppmanade Owens att pausa sin granskning av händelserna före mordet.

Rob McCoy visste med absolut säkerhet att Charlie var klar med att Israel mobbade honom. Det är det som stör mig så mycket med den här mannen, säger Owens och fortsätter:

Om Charlie var en vän till mig, hoppas jag verkligen att han skulle ställa till med helvete för att ta reda på vad som faktiskt hände den dagen om jag blev mördad. Det är inte att vara en vän att tiga när lögner berättas.

Bekräftelse från Turning Point USA

Andrew Kolvet från Turning Point USA bekräftade under tisdagen textmeddelandenas äkthet i ett avsnitt av ”The Charlie Kirk Show”.

”Det var en textgrabbing, en skärmdump, som jag hade delat med folk, så den är äkta,” sa Kolvet, som förklarade att han delat skärmdumpen med myndigheter efter mordet för att säkerställa en grundlig utredning.

Kolvet beskrev Kirks relation till Israel som ”komplicerad” och hänvisade till ett tidigare poddavsnitt med Megyn Kelly där Kirk öppet diskuterat sin frustration: ”Jag vill inte döma en hel grupp, eftersom det har funnits många människor i den pro-israeliska gruppen som har varit väldigt fina, väldigt vänliga, väldigt nyanserade… men beteendet hos många – både privat och offentligt – driver bort människor som du och jag.”

”Varför hör ni det från mig och Tucker Carlson?”

Owens ifrågasätter i sin analys varför så få andra röster inom den konservativa rörelsen har talat öppet om det tryck som Kirk upplevde.

Ni har människor som håller i en show. Har de gjort en enda hedervärd sak och kommit ut och sagt något i stil med: ni vet vad, jag skiter i ett par av de här donatorerna som gjorde hans liv till ett levande helvete under de senaste veckorna? Varför har de inte gjort det? säger hon.

Hon pekar på att både hon själv, Tucker Carlson och Megyn Kelly har försökt berätta sanningen om Kirks situation, medan andra har förblivit tysta.

Det uppfattas av mig som mycket misstänkt. Det får mig att tänka att ni på samma sätt som Charlie pressades av pengar, att ni nu kan styras av samma pengar, säger Owens.

Kritik mot pastorers hantering

Owens uttrycker också en bredare oro över hur pastorer och andra inom den konservativa rörelsen hanterat situationen efter Kirks död.

Jag känner att många pastorer i år inte är så ärliga som de borde vara. Många pastorer är inte riktigt så bekymrade över sanningen skulle jag säga, konstaterar hon.

Hon avslutar sin analys med en uppmaning:

Man ska inte sörja genom att ljuga eller genom att gaslighta (utelämna väsentliga detaljer, reds. anm). Är det rimligt? Kan vi alla hålla med? Man ska inte sörja genom att ljuga och gaslighta allmänheten.

Charlie Kirk, 31, sköts till döds den 10 september 2025 vid Utah Valley University. Tyler Robinson, 22, är arresterad och åtalad för mordet.

Journalisten Kim Iversen har tidigare pekat på att mordet kan ha kopplingar till den israeliska regeringen.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Israel betalar influerare 7 000 dollar per inlägg i hemlig propagandakampanj

Folkmordet i Gaza

Publicerad yesterday 18:25
– av Markus Andersson
Benjamin Netanyahu har tidigare konstaterat att sociala medier är ett mycket viktigt vapen i Israels informationskrig.

Medan folkmordet i Gaza fortsätter driver den israeliska regeringen en omfattande påverkanskampanj på sociala medier. Miljontals amerikaner exponeras för politisk propaganda utan att veta att innehållet finansieras av en främmande krigförande stat.

Ingen av de inblandade influerarna har registrerat sig som utländska agenter – ett sannolikt brott mot USA:s främsta lag mot hemlig utländsk påverkan.

När Israels premiärminister Benjamin Netanyahu förra fredagen träffade en grupp pro-israeliska influerare var budskapet tydligt:

— Vi måste slå tillbaka. Hur slår vi tillbaka? Våra influerare. Jag tycker ni också bör prata med dem om ni får chansen, med den gemenskapen, de är väldigt viktiga, slog han fast.

Annons:

Vad Netanyahu inte nämnde var hur lukrativt det är att vara en av ”våra influerare” – eller att dessa påverkanskampanjer systematiskt döljs för den amerikanska allmänheten.

Dokument som granskats och analyserats av Nick Cleveland-Stout på tankesmedjan Quincy Institute for Responsible Statecraft visar att en grupp på 14-18 influerare får runt 7 000 dollar per inlägg på plattformar som TikTok och Instagram för att forma amerikanska medborgares åsikter om Israel och kriget i Gaza.

Hemlig propagandakampanj

Kampanjen, med kodnamnet ”Esther Project”, koordineras av företaget Bridges Partners på uppdrag av det israeliska utrikesministeriet. Mellan juni och november i år pumpade Israel in totalt 900 000 dollar i projektet under pågående folkmord i Gaza.

Fakturor som företaget skickat till mediekoncernen Havas Media Group Germany visar att uppskattningsvis 553 000 dollar har betalats direkt till influerarna för perioden juni till september. Med en förväntad produktion på 75-90 inlägg innebär det mellan 6 143 och 7 372 dollar per inlägg som når tusentals eller miljontals amerikanska följare.

Men trots att influerarna enligt kontraktet skulle ha börjat publicera i juli har ingen av dem registrerat sig som utländsk agent. De har inte heller märkt sina inlägg med information om att innehållet finansieras av den israeliska regeringen. Det är ett troligt brott mot USA:s Foreign Agents Registration Act (FARA) – landets främsta lag mot hemlig utländsk påverkan.

”Om de gör det medvetet är det straffbart”

— Om du får betalt av en utländsk regering för att påverka den amerikanska allmänheten på den regeringens vägnar bör du registrera dig enligt FARA, säger Ben Freeman, chef för programmet Democratizing Foreign Policy vid Quincy Institute.

— Om dessa influencers medvetet accepterar pengar från den israeliska regeringen för att producera innehåll som ses av tusentals eller miljontals av deras följare i USA, är det inte alls klart varför de inte skulle vara skyldiga att registrera sig.

Enligt lagen måste FARA-överträdelser göras ”medvetet” för att kunna leda till straffrättsliga påföljder. Med andra ord: om influerarna är medvetna om att de tar emot israeliska statsmedel för att påverka amerikanska medborgare, begår de ett brott.

En advokat som specialiserar sig på FARA och som begärde anonymitet för att diskutera den känsliga frågan är tydlig:

— Vem som helst som distribuerar materialpropaganda och andra informationsmaterial riktade till en amerikansk publik på uppdrag av en utländsk regeringsbyrå skulle behöva avslöjas någonstans, inklusive potentiellt genom att fylla i en kort registreringsformulär.

Systematisk mörkläggning

Förutom att inte registrera sig som utländska agenter bryter influerarna mot ett annat grundläggande krav: de måste tydligt märka sina inlägg så att tittare förstår att innehållet finansieras av den israeliska regeringen – antingen i själva inlägget eller på sin profil.

En sökning på X, TikTok och Instagram ger inga resultat som visar att någon av de 14-18 influerare som arbetar för Bridges Partners har inkluderat sådan märkning. Detta trots att märkningskravet är standardpraxis för alla registrerade utländska agenter på sociala medier.

— Det är i princip motsvarigheten inom utländskt inflytande till de vanliga sponsrade inläggen du ser överallt på sociala medier. Det låter helt enkelt användare veta att det de ser är betalt av den israeliska regeringen, och sedan kan de bedöma det därefter.

Skillnaden är avgörande: när en influerare marknadsför ett kommersiellt varumärke ska alltid en tydlig märkning finnas. Men när samma influerare marknadsför en utländsk regerings politiska agenda mitt under ett pågående krig finns ingen information alls som visar hur de finansieras av en främmande makt.

Muren av tystnad

Identiteten på de 14-18 influerare som deltar i propagandakampanjen har inte offentliggjorts. Bridges Partners vägrar kommentera saken och Havas Media Group Germany, som övervakar hela kampanjen, har inte besvarat upprepade förfrågningar från journalister om vilka influerare som deltar eller hur mycket var och en får betalt. Inte heller Uri Steinberg, som äger 50 procent av Bridges Partners, har valt att besvara förfrågningar om att kommentera påverkanskampanjen.

För närvarande är endast Steinberg själv registrerad som utländsk agent – trots att det är influerarna som når miljontals amerikaner med propagandan.

Bridges Partners, som har sitt säte i ett radhus på Capitol Hill i Washington D.C., har anlitat Nadav Shtrauchler – en tidigare major från IDF:s informationsenhet. Som juridisk rådgivare har företaget vänt sig till advokatfirman Pillsbury Winthrop Shaw Pittman, samma firma som tidigare företrätt det ökända israeliska spionprogramföretaget NSO Group.

Namnet ”Esther Project” liknar Heritage Foundations ”Project Esther” – en kampanj som systematiskt stämplar kritiker av Israel som del av ett nätverk som stödjer ”terrorister”. Heritage Foundation hävdar dock själv att det inte finns någon formell koppling mellan projekten.

”Handlar inte om vänliga relationer”

Flera influerare har gjort resor till Israel under de senaste månaderna, delvis finansierade genom kontrakt med det israeliska utrikesministeriet. Israel365 Action organiserade en resa i augusti som kostade 86 000 dollar i statliga medel. Efter besöket utbrast influeraren Lance Johnston att han nu var ”okej med att skicka vapen till dem”.

Även republikanska politiker har reagerat på avslöjandena

”Alla influerare på sociala medier, om de får betalt av ett utländskt land, måste de registrera sig enligt FARA”, konstaterar kongressledamoten Marjorie Taylor Greene.

Den tidigare kongressledamoten Matt Gaetz var ännu tydligare:

”I det här specifika fallet driver den utländska regeringen en specifik agenda, det handlar inte bara om vänskapliga relationer mellan våra länder. Det pågår ett krig i Gaza”.

Kritisk tidpunkt

Miljontals amerikaner exponeras alltså dagligen för politiskt innehåll utan att veta att det de ser är betald propaganda från en utländsk krigförande stat. De influerare som tar emot 7 000 dollar per inlägg väljer medvetet att dölja för sina följare vem som betalar för orden de sprider.

Kampanjen kommer också vid en kritisk tidpunkt då unga amerikaner blir allt mer kritiska till Israel, folkmordet i Gaza och det gränslösa amerikanska stödet till landet.

När den folkliga opinionen vänder sig mot Israel, driven av bilder på palestinskt lidande i sociala medier blir en hemlig påverkanskampanj på samma plattformar ett viktigt strategiskt vapen för att forma berättelsen och utmåla ödeläggelsen av Gaza som ett ädelt och nödvändigt försvarskrig.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Islamistledare övervakades av Säpo – nu hyllad drönarspecialist i Ukraina

Kriget i Ukraina

Publicerad yesterday 15:17
– av Isac Boman
Viktor Gaziev är tydlig med att han aldrig hade anslutit sig till kriget utan svenska myndigheters inblandning.

Säpo såg honom som ett så farligt hot att han hölls under daglig uppsikt. Men i juni 2023 försvann Viktor Gaziev – och nu har han hittats i Ukraina där han blivit hyllad drönarexpert, fått utmärkelser och träffat president Zelenskyj.

Själv uppger han att svenska myndigheter pressade honom att åka ner till kriget och eskorterade honom dit.

Viktor Gaziev var en av de så kallade sex imamerna som 2019 klassades som ett allvarligt hot mot rikets säkerhet. Regeringen beslutade att utvisa honom, men utvisningen verkställdes aldrig – Gaziev bedömdes riskera tortyr och förföljelse i sitt hemland Ryssland.

Istället hölls den radikale islamisten under omfattande övervakning med daglig anmälningsplikt hos polisen. Tills han plötsligt var borta.

Annons:

Statstelevisionen SVT:s Uppdrag granskning har nu spårat upp honom – inte i Sverige, utan som drönarspecialist i den ukrainska armén.

Pressades att åka till kriget

Hur hamnade en internationellt efterlyst person utan resehandlingar och med daglig anmälningsplikt på Gävle polisstation i Ukraina?

Själv beskriver Gaziev det som resultatet av påtryckningar från Säkerhetspolisen. Han hävdar att Säpo arrangerade ett enskilt möte med hans exfru och uppmanade henne att övertala honom att åka. Lockelsen skulle ha varit ett löfte om att myndigheten inte skulle hindra hennes ansökan om svenskt medborgarskap.

Flera andra personer som klassats som säkerhetshot bekräftar för Uppdrag granskning att de fått liknande förslag om att bege sig till Ukraina.

Säkerhetspolisens operativa chef Fredrik Hallström tillbakavisar dock uppgifterna helt: ”Vi bedriver inte den typ av verksamhet som påstås här”, hävdar han och fortsätter:

— Vi föreslår inte eller försöker förmå någon att resa till ett visst ställe. Allra minst till krigets Ukraina.

Must-kontakt planerade resan

I chattkonversationer som Uppdrag granskning har tagit del av framgår hur resan till Ukraina planerades i detalj. En person som identifierar sig som svensk soldat diskuterar flygbiljetter till Polen och vilken gränsövergång de ska använda. Gaziev hävdar att personen arbetar för MUST, Sveriges militära underrättelsetjänst.

I chatten skickar Gaziev sina bankuppgifter och visar upp militär utrustning han köpt inför kriget. Enligt Gaziev var det hans kontaktperson på Säkerhetspolisen som gav honom kontakten till MUST.

— De har pratat med militärtjänsten i Polen. Det var en man och en kvinna som flög med mig till Warszawa utan dokument, utan pass, bara svenskt körkort.

MUST har inte velat kommentera uppgifterna överhuvudtaget.

Ukrainskt befäl bekräftar svensk inblandning

Murad Zumzo, befäl i den ukrainska armén, ger dock en helt annan bild än Säpo. Han berättar att han talade i telefon med en svensk person som matchade namnet i chatten – och att svensken hade en central roll i att få Gaziev till Ukraina.

— Han tog ju kontakt och tog honom till polsk-ukrainska gränsen. Jag skickade dit två av mina killar. Svenskarna och polackerna överlämnade honom, säger Zumzo.

Viktor Gaziev är tydlig med att han inte hade anslutit sig till kriget utan svenska myndigheters inblandning och han tog Säpos påstådda löfte om medborgarskap till exfrun på stort allvar.

Men idag anser han att han blivit manipulerad – exfrun fick avslag på sin medborgarskapsansökan med hänvisning till uppgifter från just Säkerhetspolisen.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.