Ett offentligt bråk har blossat upp mellan techmiljardären Elon Musk och USA:s president Donald Trump. Det som började med Musks kritik mot Trumps budgetförslag har eskalerat till allvarliga anklagelser om Trumps inblandning i Epstein-utredningen och hot om att avsluta statliga kontrakt med Musks företag.
Konflikten inleddes när Musk offentligt kritiserade Trumps budgetförslag och kallade det en ”vidrig styggelse” full av onödigt slöseri.
”Jag står bara inte ut med det längre. Denna massiva, upprörande, fläskfyllda kongressutgiftsproposition är en vidrig styggelse”, skrev han på X under tisdagen.
Kritiken markerade ett avsteg från den tidigare nära relationen mellan de två, där Musk bland annat har fungerat som rådgivare till Vita huset och lett Department of Government Efficiency (DOGE).
Trump svarade på kritiken under en pressträff med Tysklands förbundskansler Friedrich Merz, och uttryckte besvikelse över Musk.
– Jag är besviken på honom. Jag har hjälpt Elon mycket och jag tror att han saknar Vita huset, sa Trump. Han fortsatte på sin plattform Truth Social:
”Elon var ’utmattad’, jag bad honom att gå, jag tog bort hans EV-mandat som tvingade alla att köpa elbilar som ingen annan ville ha (vilket han visste i flera månader att jag skulle göra!), och han blev helt GALEN!”.
Musk eskalerar
Musk gick till motangrepp genom att anklaga Trump för att vara del av Epstein-utredningen. I ett inlägg på X skrev han:
”Dags att släppa den riktigt stora bomben: Donald Trump finns med i Epsteinutredningen. Det är den verkliga anledningen till att den ännu inte offentliggjorts”.
Time to drop the really big bomb:@realDonaldTrump is in the Epstein files. That is the real reason they have not been made public.
Have a nice day, DJT!
— Elon Musk (@elonmusk) June 5, 2025
Bråket har fått konkreta konsekvenser. Teslas aktiekurs sjönk efter den offentliga dispytens eskalering, och det finns nu osäkerhet kring SpaceX:s statliga kontrakt. Trump har hotat att avsluta dessa och skrev på Truth Social:
”Den enklaste vägen att spara pengar i vår budget – miljarder och åter miljarder dollar – är att avsluta Elons statliga subventioner och kontrakt”.
Som svar meddelade Musk att SpaceX kommer att avveckla sitt Dragon-rymdskepp, som levererar förnödenheter till den internationella rymdstationen ISS.
In light of the President’s statement about cancellation of my government contracts, @SpaceX will begin decommissioning its Dragon spacecraft immediately pic.twitter.com/NG9sijjkgW
— Elon Musk (@elonmusk) June 5, 2025
Rapporter gör gällande att situationen har lett till krismöten i Vita huset, där både Musks och Trumps team arbetar för att hantera konflikten. Bakgrunden till Musks budgetkritik tros delvis bero på frustration över uteblivna fördelar från Trumpadministrationen, enligt vissa källor.
Hur detta offentliga bråk kommer att påverka relationen mellan Musk och Trump, samt deras respektive verksamheter, återstår att se medan situationen utvecklas.