MORGONDAGENS DAGSTIDNING – tisdag 30 september 2025

tisdag 30 september 2025

Amerikanska Oklo investerar i svenska Blykalla – bildar kärnkraftsallians

publicerad Idag 10:34
– av Redaktionen
Blykalla utvecklar nästa generations kärnreaktorer som automatiskt stängs av vid problem – nu inleds samarbete med USA.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

168 970 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.

Nedräknare
0 Dagar
0 Timmar
0 Minuter

Amerikanska kärnkraftsbolaget Oklo och svenska Blykalla inleder ett strategiskt partnerskap för att påskynda utvecklingen av nästa generations kärnreaktorer.

Oklo investerar cirka 5 miljoner dollar, motsvarande drygt 50 miljoner kronor, och blir en av huvudinvesterarna när Blykalla nu tar in nytt kapital.

Samarbetet mellan börsnoterade Oklo (NYSE:OKLO) och Blykalla är ett av de första transatlantiska partnerskapen inom sektorn för avancerade kärnreaktorer. Företagen kommer att dela teknik, samordna inköp från leverantörer och utbyta kunskap om regelverk mellan USA och Sverige.

— Genom att samarbeta kring leverantörer, materialdata och tillståndsprocesser kan vi förkorta tiden till driftsättning och fortsätta fokusera på att leverera pålitlig, ren el till kunder, kommenterar Oklos vd Jacob DeWitte.

Blykalla utvecklar en kompakt reaktor som kyls med bly, kallad SEALER, med en effekt på 55 megawatt – tillräckligt för att försörja en medelstor svensk stad med el. Reaktorn bygger på över 25 års forskning och är konstruerad för att automatiskt stängas av vid eventuella problem, utan att människor behöver ingripa.

Oklo utvecklar reaktorer som kyls med natrium och har en effekt på upp till 75 megawatt. Företaget siktar på den amerikanska marknaden och ska leverera el till industrier, försvarsmakten och datacenter.

Båda företagens reaktorer är betydligt mindre än traditionella kärnkraftverk och representerar en ny generation av kärnkraft med passiva säkerhetssystem som inte kräver mänsklig intervention.

Växande elbehov driver utvecklingen

— Oklo och Blykalla har samma praktiska syn på hur man får ut den här nya tekniken på marknaden. Genom att köpa in komponenter tillsammans och bedriva gemensam forskning kan vi spara både tid och pengar, säger Blykallas vd Jacob Stedman.

Genom avtalet ska företagen dela kunskap om material och komponenter samt göra gemensamma inköp från leverantörer för att pressa priser och förkorta leveranstider. Oklo kan också komma att leverera vissa komponenter direkt till Blykalla.

Partnerskapet kommer samtidigt som samhällets elbehov växer kraftigt. AI-utvecklingen och nya datacenter kräver stora mängder el samtidigt som bilindustrin satsar på elfordon och fabriker ställer om från fossila bränslen till el.

Oklo har tidigare tecknat avtal med industriföretagen Siemens, Korea Hydro & Nuclear Power, Liberty Energy och ABB för leverans av turbiner, styrsystem och elanslutningar.

Blykalla är ett svenskt företag som utvecklar små kärnreaktorer för industrier. Deras reaktor SEALER har en effekt på 55 megawatt och kyls med bly istället för vatten. Tekniken bygger på 25 års forskning och anses enligt internationella bedömare vara längst fram i Europa när det gäller nya reaktortyper.

Företaget samarbetar med stora industriföretag som Uniper, ABB och KSB. Målet är att leverera Europas första moderna småreaktor som ska ge el till serverhallar, AI-utveckling och industrier.

Oklo är ett amerikanskt börsbolag som utvecklar reaktorer kylda med flytande natrium. Reaktorerna kan ge upp till 75 megawatt och är först i USA med att ha fått tillstånd för en byggplats från myndigheterna. Oklo har också lämnat in den första ansökan för att få bygga och driva en ny typ av reaktor i USA.

Företaget arbetar dessutom med teknik som kan återvinna gammalt kärnbränsle och göra om kärnavfall till ny energi. Deras kunder finns inom industri, serverhallar och amerikanska försvaret.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Allt fler svenskar ger AI tillgång till sjukvårdsjournaler

Utvecklingen av AI

publicerad Igår 8:33
– av Sofie Persson
Var femte AI-användare i Sverige har ställt frågor kring hälso- och sjukvård, vilket motsvarar sju procent av hela befolkningen

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

168 970 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.

Nedräknare
0 Dagar
0 Timmar
0 Minuter

Var fjärde svensk använder ett AI-verktyg i vardagen, visar en rapport från Internetstiftelsen. Samtidigt delar allt fler känslig information, som exempelvis sjukvårdsjournaler, med AI-verktyg.

I rapporten ”Svenskarna och internet” konstateras det att AI blir en alltmer framträdande del av den digitala vardagen i svenska hem. Var fjärde svensk från åtta år och äldre använder AI-verktyg. Främst är det svenskar i åldrarna 15–25 år som använder AI, där nära dubbelt så många i den åldern använder AI jämfört med resten av befolkningen.

Även användningen bland barn i åldrarna 8–19 år är hög, där 57 procent använder någon form av AI-verktyg.

Mest populär är ChatGPT, som var tredje svensk använder. Långt på andra plats kommer Copilot, som används av var tionde svensk.

Använder det som sjukvårdsrådgivning

Var femte AI-användare i Sverige har ställt frågor kring hälso- och sjukvård, vilket motsvarar sju procent av hela befolkningen. Främst är det unga vuxna under 35 år som ställer hälsofrågor, där de bland annat beskriver sina symptom i syfte att få en diagnos, ber AI att tolka sjukvårdsjournaler, provsvar eller röntgenbilder samt även rådfrågat AI:n kring medicinering.

Det är heller inte ovanligt att be om hjälp från AI:n gällande psykisk ohälsa, träning, viktnedgång, kost, vitaminer och sömn.

Integritetsrisk

Måns Jonasson vid Internetstiftelsen menar att problemet med AI:n är att den alltid försöker vara till lags med användaren, och vad man än frågar får man svar. Vidare pekar han mot de integritetsriskerna som uppkommer när man ger ut känslig information.

Vi har varnat folk för att inte ladda upp sådant här på grund av integritetsrisker men nu sitter man och matar in allt möjligt, säger han till Bonniertidningen DN.

Enligt Jonasson upplever man ofta AI som en slags ”vän”, men han påminner om att det inte finns någon garanti för att den data man matar in i verktyget inte läcker.

Vad händer om de får ett stort hack och alla uppladdade filer dyker upp på darknet? Det här är en risk vi måste ta på allvar.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Stim lanserar AI-licens för artister – experter skeptiska

publicerad 25 september 2025
– av Redaktionen
Kommer AI-licensen skydda musikerns verk? Flera bedömare är tveksamma till Stims nya satsning.

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

168 970 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.

Nedräknare
0 Dagar
0 Timmar
0 Minuter

Den svenska upphovsrättsorganisationen Stim har lanserat världens första AI-licens för att skydda upphovsrättsskyddad musik från AI-användning. Experter är dock kritiska till upplägget och ifrågasätter konceptet.

Tanken med den nya AI-licensen är att AI-bolag ska kunna träna sina system på upphovsrättsskyddad musik. Samtidigt får artisterna i fråga ersättning när dessa AI-system använder sig av deras verk för att skapa musik.

Vi har skapat en modell som gör det möjligt att möta AI-utvecklingen utan att tumma på musikskaparnas rättigheter. Det handlar om att säkerställa att den som vill bidra med sin musik till AI-sammanhang också får rättvis ersättning och full insyn, säger Lina Heyman, vd på Stim, i ett pressmeddelande.

Enligt Stim riskerar 24 procent av artisters intäkter att försvinna till följd av AI-utvecklingen fram till 2028, och licensen, som är den första i världen, ska säkerställa att musikernas rättigheter respekteras. Licensen innebär att man använder sig av en ny oberoende teknologi för attribuering, vilket gör att musiken som används av AI-system blir spårbar.

Svårt att fungera

Bob Sturm, professor i datavetenskap på KTH, menar dock att licensen kan bli svår att få att fungera i praktiken.

—  Det är otroligt svårt att upptäcka när text är skriven med AI och det börjar bli precis lika svårt att upptäcka musik som skapats av AI, säger han till P3 Nyheter.

Även Daniel Westman, jurist och specialiserad på IT- och medierätt, menar att det är svårt att skydda upphovsrättsskyddad musik från AI. Modellen kräver att AI-företag ska acceptera att ingå i dessa avtal, vilket kan bli svårt.

— Det bygger på att någon ska vilja ingå i de här avtalen och framförallt när det gäller frågan om inlärning så är rättsläget faktiskt ganska osäkert på många håll i världen och det pågår många rättstvister, säger han till SR.

AI-licensen kommer nu att prövas i ett pilotprojekt med startupbolagen Songfox och Sureel. Enligt Stim är det endast ett avgränsat antal verk som ingår i den första fasen, där samtliga artister valt att delta.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Mazdas fiffiga uppfinning: Bensinmotor utan koldioxid

publicerad 9 september 2025
– av Jan Sundstedt

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

168 970 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.

Nedräknare
0 Dagar
0 Timmar
0 Minuter

Mazda verkar på ett spektakulärt sätt göra förbränningsmotorn relevant även i klimatpolitikens tidsålder. Med ett nyligen beviljat patent beskriver den japanska tillverkaren en motor som omvandlar bensin till väte och kol.

Mazda har utvecklat en motorbaserad idé som är lika futuristisk som den är tekniskt komplex, rapporterar Cars & Horsepower.

Först genomför motorn de klassiska tre cyklerna: insug, kompression och förbränning. I det fjärde stadiet leder systemet avgaserna till en inbyggd katalytisk dekompressor i topplocket, istället för att släppa ut dem direkt.

Där sprutar en extra injektor in bränsle, vilket får dekompressorn att separera väte från kol. Motorn lagrar vätet och återför det som drivmedel i ännu en förbränningscykel, medan kolet stannar kvar i motorn och kräver borttagning vid service.

De sista två stegen i cykeln är återexpansion följt av slutligt utsläpp, vilket slutför den sexstegssekvens som bygger ut den klassiska fyrtaktsmotorn.

Mazda har designat motorn för att kunna växla mellan traditionell fyrtaktsdrift och sexstegsdrift — beroende på om väte finns tillgängligt eller inte.

I teorin kan detta system minska koldioxidutsläppen dramatiskt, även om patentet än så länge är en teknisk vision, utan prototyp eller publicerade prestandadata. Flera praktiska utmaningar kvarstår, såsom behovet av extra injektorer, ventilmekanismer och lagringstankar samt hanteringen av den relativt stora mängden kol som bildas vid varje tankning – ungefär 37 kilo per tank bensin.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Ny robot kan göra hushållsarbete

Utvecklingen av AI

publicerad 5 september 2025
– av Redaktionen

Rättegången närmar sig – hjälp Nya Dagbladet i mål i bankstriden!

168 970 kr av 250 000 kr insamlade. Rätten till ett bankkonto är grundläggande – stöd vår stämningsprocess genom Swish till 123 611 30 21 eller andra donationsalternativ.

Nedräknare
0 Dagar
0 Timmar
0 Minuter

AI-roboten Helix kan diska, vika tvätt och samarbeta med andra robotar. Det är den första roboten i sitt slag som kan kontrollera hela den övre delen av kroppen.

Det amerikanska robotföretaget Figure AI:s nya humanoida robot har visuell uppfattning, språkförståelse samt full kontroll över fingrar, handleder, bål och huvud. Det gör att roboten exempelvis kan plocka upp små föremål och därmed hjälpa till med sysslor i hemmet.

Helix drivs av en så kallad dubbelsystemarkitektur, vilket kan förklaras med att den har en unik ”tvåhjärnig” AI-arkitektur där en del tolkar språk och syn och en annan del styr rörelser snabbt och exakt.

Bland annat visar företaget att roboten kan plocka in disk i diskmaskinen, vika tvätt och sortera matvaror. Roboten kan även sortera och väga paket vid posten.

Den kan också hantera tusentals nya föremål i röriga miljöer, utan tidigare demonstrationer eller anpassad programmering. Det innebär att den kan utföra uppgifter som den inte är programmerad till och är avsedd att själv kunna lösa problem i en oförutsägbar miljö.

Den kan följa språkkommandon på liknande sätt som att tala med en människa och agera därefter. Vad som också gör roboten speciell är att den kan samarbeta med andra robotar. I tester har exempelvis två Helix-robotar framgångsrikt kunnat samarbeta för att packa upp matvaror tillsammans.

Trovärdighet – grunden i vår journalistik sedan 2012

Nya Dagbladets position är unik i det svenska medielandskapet. NyD är oberoende på riktigt. Tidningen ägs och kontrolleras inom den egna redaktionen – inte av stora mediekonglomerat eller utländska intressen.

Sedan grundandet 2012 har grunden i vår oberoende journalistik varit balans och trovärdighet framför sensationsjournalistik och snabba klick. NyD är Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning och står helt fri från politiska partier och industriintressen.

NyD erhåller inget presstöd och finansieras genom läsardonationer och annonser. Läs mer om våra pressetiska riktlinjer här.

Missa inte en nyhet igen!

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev idag!

Ta del av ocensurerade nyheter – fria från industriintressen och politisk korrekthet från Sveriges bredaste helt oberoende dagstidning – varje vecka.